Η Μάχη των Πελαργών (1981 ΥΕΝΕΔ)

fataulas είπε:
Ευχάριστο για την γρηγορη απάντηση, θα κοιτάξω στο ευρετήριο μήπως βρω αποσπάσματα από την σειρά. Ευχάριστο και πάλι.
fataulas - συγνώμη που σε "αποπήρα" στο πρώτο σου post, αλλά έπρεπε να σου επισημάνω τους κανονισμούς.

Να 'σαι καλά και να σου εκφράσω κι εγώ με τη σειρά μου την χαρά μου για την συμμετοχή σου στο forum μας από την Γερμανία, καθότι κι εγώ ζω μόνιμα στο εξωτερικό... ;)

Όποια απορία έχεις, τα ενημερωμένα μέλη του forum μας είναι εδώ για να σε βοηθήσουν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα σας και καλη σαρακοστη,

Θα ηθελα να επισυμανω οτι η μουσικη στο σηριαλ αυτο ειναι του Γιωργου Μανικα (Ασε με να φυγω, Κι ολο ψαχνω να σε βρω, Να μ'αγαπας, κλπ, κλπ).

Επισης, θα ηθελα να με ενημερωσεται πως θα μπορουσαμε να ενημερωσουμε και το retrodb.gr

Σας ευχαριστω,

Μαριος
 
Αν θυμάμαι καλά είναι το έργο που επειδή η Έφη Πίκουλα έκανε παρέα με Γερμανούς στην κατοχή (για να δίνει τις πληροφορίες στους Έλληνες κρυφά), οι γυναίκες του χωριού μια μέρα στην εξοχή την περικύκλωσαν, την έγδυσαν και της φόρεσαν ένα τσουβάλι και την κούρεψαν για να τη διαπομπέψουν. Είχα πάθει σοκ όταν το είδα παιδί αυτό και το θυμάμαι ακόμη.
 
marioman είπε:
Καλησπερα σας και καλη σαρακοστη,Θα ηθελα να επισυμανω οτι η μουσικη στο σηριαλ αυτο ειναι του Γιωργου Μανικα (Ασε με να φυγω, Κι ολο ψαχνω να σε βρω, Να μ'αγαπας, κλπ, κλπ).

Επισης, θα ηθελα να με ενημερωσεται πως θα μπορουσαμε να ενημερωσουμε και το retrodb.gr

Σας ευχαριστω,

Μαριος
Εμείς ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Η πληροφορία αυτή καταχωρήθηκε σήμερα στη RetroDB.
 
EL GRECO είπε:
Αν θυμάμαι καλά είναι το έργο που επειδή η Έφη Πίκουλα έκανε παρέα με Γερμανούς στην κατοχή (για να δίνει τις πληροφορίες στους Έλληνες κρυφά), οι γυναίκες του χωριού μια μέρα στην εξοχή την περικύκλωσαν, την έγδυσαν και της φόρεσαν ένα τσουβάλι και την κούρεψαν για να τη διαπομπέψουν. Είχα πάθει σοκ όταν το είδα παιδί αυτό και το θυμάμαι ακόμη.

Αυτό, λοιπόν, δεν το θυμόμουν !!! Όπως έγραψα στο ποστ μου, πριν από κάμποσο καιρό, θυμόμουν ότι η Έφη Πίκουλα σε αυτό το σήριαλ κάποια στιγμή, από εκεί που ήταν φανατική πατριώτισσα και έδινε κουράγιο στον καλό της που πήγαινε στο μέτωπο να πολεμήσει, πήγε με τους Γερμανούς !!!! Δεν θυμόμουνα, όμως, ότι είχε αυτήν την κατάληξη !!!

Και να ποια η αξία & ομορφιά του φόρουμ : Από κάτι "retro" εγώ θυμάμαι και διηγούμαι το Α, ο συμφορουμίτης θυμάται και διηγείται το Β [που εγώ δεν θυμάμαι] κι έτσι ... συμπληρώνεται το "παζλ των αναμνήσεων" και το "ταξιδάκι στα παλιά" γίνεται ακόμη καλύτερο !!! ;) ;)

Πάντως, όπως έχω ξαναγράψει, η συμμετοχή της Έφης Πίκουλα σε αυτό το σήριαλ είναι .... σκέτη γλύκα !!! Την κοπελιά την ξέρουμε κυρίως από τις 80ς ταινίες π.χ. με τον Γαρδέλη να τής τραγουδά στην κουπαστή του επιβατηγού πλοίου "Καμ γουίθ me για να τη βρεις να γλεντήσουμε τουγκέδερ κλπ κλπ" !!! Δηλαδή την ξέρουμε ως ένα "μοντέρνο 80ς κορίτσι", με τα υπέροχα μεσογειακά χαρακτηριστικά της, που θέλει να χαρεί τη νιότη της [και το .... γαρδελοκαμάκι :eek: :flower:βεβαίως βεβαίως], να φλερτάρει με τους τόοοτε μοντέρνους συνομήλικούς της, να χορέψει στην πίστα της τόοτε ντισκοτέκ του νησιού υπό τους τόοοτε μοντέρνους συνθ-ποπ ήχους της εποχής κλπ κλπ !!! Στη Μάχη των Πελαργών, όμως, είδαμε μια διαφορετική 'Εφη Πίκουλα : Εκεί, αντί να βγάζει τη .... "μοντερνίλα", με την οποία την έχουμε συνδυάσει εκεί στα 80ς, τη βλέπουμε να υποδύεται ένα γλυκύτατο, συνεσταλμένο κορίτσι που καρτερά στο χωριό την επιστροφή του αγαπημένου της από το μέτωπο [τουλάχιστον στην αρχή του σήριαλ] !!! Δηλαδή, απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο ότι μπορεί να υποδυθεί πολύ πειστικά ΚΑΙ ρόλους που αφορούν ... παρελθόντα έτη [την Κατοχή εν προκειμένω] !!!!

Τέλος, νομίζω ότι στο σήριαλ έπαιζε και ο μικρός Λουκάς Μεταξάς [ο ... μικρός Θωμάς από τον "Δρόμο"], ο οποίος υποδυόταν τον μικρό αδελφό της Έφης Πίκουλα !!! Ας μας διαφωτίσει, όμως, κάποιος που θυμάται καλύτερα .....

abyss έγραψε :

Σ' αυτόν, τον καταγάλανο

δικό μας ουρανό,

που οι πελαργοί

ποτέ δε θα τον άφηναν να πέσει,

Χμμμ .... η παιδική μου μνήμη θυμάται το επικό τραγούδι των τίτλων της σειράς ως :

Σ' αυτόν, τον καταγάλανο

δικό μας ουρανό,

που οι πελαργοί

δοξάζουν κάθε καλοκαίρι !!!

Δεν αποκλείεται, όμως, και οι δυο να έχουμε δίκιο, δηλαδή να ακούγονται στο τραγούδι και οι δύο "εκδοχές" !!! Και σε αυτό ας μάς διαφωτίσει κάποιος που θυμάται καλύτερα ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι στίχοι που ακούγονται στο κομμάτι των τίτλων είναι οι εξής:

"Σ'αυτόν τον καταγάλανο, δικό μας ουρανό, που οι πελαργοί δοξάζουν κάθε καλοκαίρι, έχουν να λένε μια φορά και έναν καιρό, λες και τους έσπρωξε μιας μάγισσας το χέρι:

" Δράκοι σαν το κακό ξεχύθηκαν εκεί, την μάχη του κακού με το καλό να δώσουν, κι ήρθαν πάνω τους σαν κοράκοι τρομεροί των πελαργών μας τις φτερούγες να ματώσουν".

"Μα οι πελαργοί μας, τον δικό τους ουρανό, ποτέ, δεν θα τον άφηναν σε ολόμαυρες φτερούγες, και δώσαν μάχη μια φορά κι έναν καιρό, και η δόξα γέμισε του τόπου μας τις ρούγες".

Ρεφρέν: "Άνιση η μάχη του καλού με το κακό, του τρυφερού φτερού με το άγριο νύχι, κι όμως κι αν έγινε μεγάλο φονικό, τα άσπρα φτερά στεφάνωσε η νίκη".

Το τραγούδι των τίτλων ερμήνευε ο Γιάννης Πετρόπουλος σε μουσική Γεράσιμου Λαβράνου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος ο αποπάνω !!!! ;)

Άνιση η μάχη του καλού με το κακό

 


Ωωω, εγώ όταν ήμουνα μικρούλης, την εποχή που παιζόταν το σήριαλ, το τραγουδούσα ως : "Άνοιξε η μάχη του καλού με το κακό" #) #) :p !!! Τι να κάνουμε, τα παιδικά αυτάκια μου αυτή τη λέξη "πιάσανε", κι ας αναρωτιόμουν : "άνοιξε η μάχη .... χμμμ, αφού δεν τη λέμε αυτή τη φράση, πώς είναι δυνατόν να υπάρχει στο τραγούδι ????" .... Να, όμως, που μετά από .... 30 χρόνια βρίσκω μπροστά μου τη σωστή λέξη !!!

Επίσης, θυμάμαι ότι πριν από τη λέξη "άνιση" [δηλαδή στο μικρό κενό κατά τη μετάβαση απ' το κουπλέ στο ρεφρέν] ακούγαμε και τον ήχο ενός κανονιού : 'Μπουμ" !!!! και αμέσως μετά : "άνιση, η μάχη .... " .... Επίσης, αν δεν απατώμαι, την ίδια στιγμή βλέπαμε και ένα κανόνι να πυροβολεί [όλα αυτά στους τίτλους έναξης φυσικά] .....
 
Επίσης, θυμάμαι ότι πριν από τη λέξη "άνιση" [δηλαδή στο μικρό κενό κατά τη μετάβαση απ' το κουπλέ στο ρεφρέν] ακούγαμε και τον ήχο ενός κανονιού : 'Μπουμ" !!!! και αμέσως μετά : "άνιση, η μάχη .... " .... Επίσης, αν δεν απατώμαι, την ίδια στιγμή βλέπαμε και ένα κανόνι να πυροβολεί [όλα αυτά στους τίτλους έναξης φυσικά] .....

Με εντυπωσιάζει η μνήμη σου Rinus Cesar : Όντως ακούγεται το "μπουμ" στο κανόνι, το οποίο φαίνεται την ίδια στιγμή να πυροβολεί.
 
Rinus Cesar είπε:
Επίσης, θυμάμαι ότι πριν από τη λέξη "άνιση" [δηλαδή στο μικρό κενό κατά τη μετάβαση απ' το κουπλέ στο ρεφρέν] ακούγαμε και τον ήχο ενός κανονιού : 'Μπουμ" !!!! και αμέσως μετά : "άνιση, η μάχη .... " .... Επίσης, αν δεν απατώμαι, την ίδια στιγμή βλέπαμε και ένα κανόνι να πυροβολεί [όλα αυτά στους τίτλους έναξης φυσικά] .....
.Με εντυπωσιάζει η μνήμη σου Rinus Cesar : Όντως ακούγεται το "μπουμ" στο κανόνι, το οποίο φαίνεται την ίδια στιγμή να πυροβολεί.
 
10.jpg
 
Και ένα απόσπασμα απο την σειρά με τους Κώστας Παπαχρήστο (στρατηγό), την Δήμητρα Σερεμέτη (αρχόντισσα) και τον Βασίλη Τσάγκλο (σταμνά):

[video=youtube;j-bfNRulPNY]http://www.youtube.com/watch?v=j-bfNRulPNY
 
Πω πωωω !!! Τη θυμήθηκα τη σκηνή !!! Ο κύριος στρατηγός διαβάζει την εφημερίδα κι εγώ, ως πιτσιρίκος, ακούω για πρώτη φορά το όνομα Δαβάκης !!! Και μετά ... ρωτούσα τους μεγάλους "ποιος ήταν ο Δαβάκης" !!! Βλέπετε, στο Δημοτικό Σχολείο, όποτε κάναμε μάθημα για την 28η Οκτωβρίου, οι δάσκαλοι μάς έλεγαν για "Έλληνες" και "Ιταλούς", χωρίς, όμως, να γίνεται αναφορά σε συγκεκριμένα πρόσωπα που πήραν μέρος στον πόλεμο !!! Γι΄ αυτό, όταν είδα αυτή τη σκηνή, ένιωσα, ως παιδάκι, χαρούμενος που για πρώτη φορά έμαθα ένα "όνομα που πήρε μέρος στις μάχες του ελληνοϊταλικού πολέμου" ....

Αχ, αν μπορείς ανέβασε και κάποιο απόσπασμα από τον, τρόπον τινά, "δεύτερο κύκλο" του σήριαλ, όπου, πλέον, αφήνουμε τον ελληνοϊταλικό πόλεμο και περνάμε στη γερμανική κατοχή !!! Κι αν σε αυτό το απόσπασμα πρωταγωνιστήσει η πολύ γλυκιά Έφη Πίκουλα [που, όπως επισημάναμε παραπάνω, από εκεί που ήταν "φανατική πατριώτισσα" τακίμιασε με τους νεαρούς Γερμανούς] .... ακόμη καλύτερα !!!
 
Πω πωωω !!! Τι ωραίο δώρο είναι αυτό συμφορουμίτη !!!

Η εισαγωγή του σήριαλ είναι καταπληκτική, άπαιχτη .... Πολύ το ευχαριστήθηκα που μετά από 30 χρόνια είδα : α) στην αρχή τους πελαργούς να πετούν πάνω απ' τη λιμνοθάλασσα !!! Εκείνη την εποχή τα παιδικά μου ματάκια ευχαριστιόντουσαν όσο τίποτε άλλο αυτήν την εικόνα [άραγε αυτές οι εικόνες, γεμάτες με το μεγαλείο της ελληνικής φύσης, από πού προέρχονται ??? εμένα, πάντως, το τοπίο μού θύμισε λίγο τη λίμνη Βιστωνίδα] !!! β) στο 2 : 18 περίπου το τόσο γλυκό πρόσωπο της Έφης Πίκουλα !!! γ) στο 2 : 30 περίπου τον μικρό Λουκά Μεταξά, τον οποίο γνωρίσαμε ως "μικρό Θωμά" στο σήριαλ "Ο δρόμος" !!! Τον μικρό ηθοποιό τον θυμάμαι, επίσης, να κάνει "ντουμπλάρισμα" σε ξενόφερτες παιδικές εκπομπές, αλλά και να είναι αφηγητής σε διαφημιστικά σποτάκια που απευθύνονταν σε εμάς τα παιδάκια [όπως το σποτάκι για τις παιδικές ζωγραφιές coco paint, όπου θυμάμαι ... σαν χθες τη φωνούλα του !!! ] !!! Στη δε "Μάχη των Πελαργών" ο Λ.Μ. υποδύεται, αν θυμάμαι καλά, τον μικρό αδελφό της Έφης Πίκουλα !!! Όταν, όμως, η Έφη Πίκουλα άρχισε να πηγαίνει με τους Γερμανούς, ο μικρός αδελφός της τη μίσησε !!! Νομίζω ότι σε μια σκηνή της ρίχνει ένα ποτήρι γάλα στα μούτρα [έτσι τουλάχιστον θυμάμαι ... αν η παιδική μου μνήμη διατελεί σε σύγχυση, να με διορθώσετε !!! ] !!!

Περαιτέρω, βλέποντας κάποιος την έναρξη του σήριαλ, μπορεί να καταλάβει "για ποιο λόγο εκείνα τα χρόνια το σήριαλ είχε εντυπωσιάσει εμένα και τον αδελφό μου" : επειδή έδειχνε μάχες, τανκς, πολεμικές σκηνές κλπ κλπ !!! Εκείνη την εποχή, που μαζεύαμε μικρά στρατιωτάκια [τα θυμάστε ???], με τα πλεημομπίλ παίζαμε αναπαραστάσεις μαχών και τις Κυριακές κυλιόμασταν με άλλα παιδάκια στο αμπέλι δίπλα στο εξοχικό μας "παίζοντας τον πόλεμο",το εν λόγω σήραλ ήταν ... ό,τι έπρεπε για να "παίρνουμε ιδέες" για τα παιχνίδια μας !!! Μέχρι και τους διαλόγους του αντιγράφαμε για να τους "κάνουμε χρήση" στα παιχνίδια μας !!! :eek: o_O....

Κι όμως ... παρόλο που το σήριαλ ήταν γεμάτο με πολεμικές σκηνές, γυρισμένες με τρόπο υποδειγματικό [πολλά μπράβο στον Τζέημς Πάρις !!! Το σήριαλ δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτε από ξένες πολεμικές ταινίες που γνώρισαν παγκόσμια επιτυχία ... η Ελλάδα απέδειξε εκείνα τα χρόνια ότι μπορεί να γυρίσει ΚΑΙ πολεμικά σήριαλ, χωρίς να έχει ανάγκη τα "ξένα δάνεια"] .... το περνούσε με τον καλύτερο τρόπο το "αντιπολεμικό μήνυμά" του !!! Σού έδινε να καταλάβεις για τα καλά πόσο φρικτό πράγμα είναι ο πόλεμος !!!

Μετά από αυτά [και ... μετά το "ορεκτικό" που ανέβασε ο συμφορουμίτης αποπάνω] ... θα περιμένω πώς και πώς να ανέβει το σήριαλ στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ !!!
 
Οι τίτλοι αρχής της σειράς:

 
Και ένα απόσπασμα απο την σειρά:

[video=youtube_share;2UuxWvoN85Y]

 
nick, το απόσπασμα από το σήριαλ, που βλέπουμε στο βιντεάκι, είναι ΤΕΕΕΕΛΕΙΟΟΟΟ, τι να λέμε τώρα .... Έυχαριστούμε :D :D .... [Η Έφη Πίκουλα είναι η κοπέλα, έτσι ??? Πραγματικά, σε αυτό το σήριαλ την είδαμε ... όπως δεν την έχουμε ξαναδεί !!! ]
 
Και άλλο ένα απόσπασμα απο την σειρά:

[video=youtube_share;zecq4EcGqbQ]

 
nick είπε:
Και άλλο ένα απόσπασμα απο την σειρά:

Xαιρετώ τα παιδιά του retromaniax

Mετά από δυο χρονια είμαι πάλι εδώ. Xάρηκα πολλή για το τελευταίο απόσπασμα του nick.Όταν είδα την αρχή δεν μπορείτε να φανταστείτε την χαρά μου ,στην πρώτη σκοινί είμαι και εγώ.Ο γιατρός (γιάννης) χαιρετά τον (Κώστα) ο υπολοχαγός είμαι εγώ.Mόλις το έδειξα στα παιδιά αρχίσανε να με πειράζου για το "ερασιτεχνικο μου" ταλέντο.Ευχάριστο όλα τα παιδιά του forum για αυτήν την συγκινητική στιγμή,και παρα πολύ τον nick.

Eυχάριστο πάλι.

θα τα ξαναπούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ fataulas

Είδες τελικά; Κάλλιο αργά παρά ποτέ :) . Όντως η χαρά σου έφτασε μέχρι εδώ (αν είσαι ακόμα Γερμανία)
 
Πίσω
Μπλουζα