Η Μάχη των Πλανητών / Ομάδα Τζι (Battle of the Planets)

billy

Retromaniax Co-Founder
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.232
Αντιδράσεις
244
...always five, acting as one !!

...σε μία εποχή που ακόμα δεν ξέραμε τι εστί "anime", η ΕΡΤ σε συνεργασία με κανάλια του εξωτερικού, εξασφάλισε για τους μικρούς τηλεθεατές της, την "Μάχη των Πλανητών", την αμερικάνικη δηλαδή έκδοση ενός ήδη πολύ επιτυχημένου anime στην Ιαπωνία.

Η μητέρα μου είχε πραγματιικά απηυδήσει που παρακολουθούσα με τόση αφοσίωση αυτή την σειρά, αντί να λύνω τις ασκήσεις μου !!

Μερικές αναμνήσεις που έχουν μείνει αναλλοίωτες απο την συγκεκριμένη σειρά:

Οι πέντε ήρωες, με το χαρακτηριστικό look των seventies - "αχτένιστα" μακριά μαλλιά, (καμμία σχέση με τον αγαπημένο μου "Κάπταιν Φιούτσερ", την κόμη του οποίου προσπαθούσα απο τότε να "προσομοιώσω" και στο δικό μου κεφάλι !!) και παντελόνια "καμπάνα". Τα ονόματά τους: Μαρκ, Τζαίησον, Τάινυ, Κίοπ, Πριγκίπησσα. (ατέλειωτοι καυγάδες στο σχολείο κατά την διάρκεια του διαλείμματος, για το "ποιός θα παίξει τον Μαρκ" :D )

Οι σκηνές των μεταμορφώσεων (...."traaansmute" , έλεγε ο Μαρκ !!)

Τα ρομποτάκια 7-Ζαρκ-7 (και αργότερα και ο 1-Ρόβερ-1) στο Center Neptune ("Βάση Ποσειδώνας" μετέφραζαν οι υπότιτλοι της ΕΡΤ-1 :D )

Το καταπληκτικό τους σκάφος, ο Φοίνικας !!

...ο φοβερός Ζόλταρ !! ...θυμάμαι που μία μέρα έτυχε να χάσω ένα επεισόδιο, και την άλλη μέρα είχε γίνει σάλος στην τάξη !! "...έχασες το καλύτερο", μου λένε !! "...ο Ζόλταρ είναι γυναίκα" !!

"...τι λέτε μωρέ, δεν σας πιστεύω !!" , απάντησα εγώ !! ...αυτή η αμφιβολία θα με ταλάνιζε για πολλά χρόνια ακόμα... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως ήμασταν συμμαθητές?? :)
 
...καθ'ότι ήταν πάρα πολλοί οι πιτσιρικάδες της εποχής που συζητούσαν τότε γι'αυτή τη σειρά, θα το θεωρούσα μάλλον απίθανο.

Μιά και το ανέφερες όμως, πες μου σε ποιό δημοτικό σχολείο πήγες, διότι όπως λένε μερικές φορες, "ο κόσμος είναι μικρός"... :)
 
@billy Αμπελόκηπους... :)

Τωρα μενω ανω Ιλισια -> @AEON πρεπει να ειμαστε γειτονες! ;)
 
...στο δημοτικό πήγαινα στο Ψυχικό, οπότε σίγουρα δεν είμασταν συμμαθητές, αλλά όπως και να'χει χαίρομαι να ανακαλύπτω πόσο κοινές μπορεί να είναι οι διάφορες αναμνήσεις του παιδόκοσμου της εποχής εκείνης !! :D
 
Αχ, αναμνήσεις :)

Εγώ είχα αγοράσει και μια κούκλα Μαρκ. :)

Τελικά ποιον γούσταρε η Πριγκήπισσα ρε παιδιά, τον Μαρκ ή τον Τζαίησον; Και ποιος ήταν ο αγγλικός τίτλος της σειράς;
 
Τελικά ποιον γούσταρε η Πριγκήπισσα ρε παιδιά, τον Μαρκ ή τον Τζαίησον; Και ποιος ήταν ο αγγλικός τίτλος της σειράς;
Oι γνώμες σε αυτό το ...φιλοσοφικό ερώτημα διίστανται. Μάλλον τον Μark, αλλά έμπαινε ενίοτε και ο Τζέησον σφήνα και γινόταν αναποφάσιστη. Γυναίκες, τι περιμένεις... εχεχε

Ο Αγγλικός τίτλος ήταν Battle of the Planets (η Μάχη των Πλανητών)
 
ABYSS και εγω το ιδιο.Ειχα αγορασει την κουκλα μαρκ ηταν απο λαστιχο

για να λυγιζει ποδια και χερια χι χι
 
Ναι, αλλά τα σύρματα που είχαν στις αρθρώσεις κόβονταν και μετά από λίγο ο καημένος ο Mark πάθαινε ακαμψία...
 
Xα χα χα ναι ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!Σωστος o abyss
 
Την πάρει είχα κι εγώ την κούκλα τελικά και διαβάζοντάς τις "τεχνικές λεπτομέρειες" το θυμήθηκα! Όλοι ομοιοπαθείς είμαστε μου φαίνεται...

Πρέπει να είχα κι ένα αδιάβροχο μοντέλο του "Φοίνικα" (για υποβρύχιες αποστολές εχεχε)

Ολόκληρη η σειρά κυκλοφορεί σε ένα ενιαίο DVD pack (βάλτε "Battle of the Planets" στο play.com) μαζί με την ταινία που έχει βγει, καθώς και το διαφημιστικό σποτ για το remake που ετοιμάζεται. Σαν καλός καμμένος το έχω αγοράσει ήδη και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!
 
Έχω ένα remake της Μάχης των Πλανητών, σε Manga, αρκετά σύγχρονο.
 
Εχετλαίε είσαι ο διάσημος Πέππας;
 
AEON είπε:
Εχετλαίε είσαι ο διάσημος Πέππας;
Δεν έχω την τύχη, αλλά όπως (εύκολα) μπορείς να αντιληφθείς,

τυγχάνω μέγας θαυμαστής του !

Το αστείο είναι ότι με ρωτάνε πολλοί,

αυτό που με ρώτησες και εσύ.

Κάπου είχα διαβάσει ότι τον "αυθεντικό" Πέππα,

τον είχανε βάλει φυλακή, για διακίνηση πορνογραφικού

υλικού μέσω Ιντερνετ, αλλά υπάρχει μεγάλη

πιθανότητα να είναι ράδιο-αρβύλα.
 
Μπα, απ' όσο γνωρίζω συνάδελφός μου προγραμματιστής είναι και μάλιστα σε "δυνατή" εταιρεία.
 
billy είπε:
.....Τα ρομποτάκια 7-Ζαρκ-7 (και αργότερα και ο 1-Ρόβερ-1) στο Center Neptune ("Βάση Ποσειδώνας" μετέφραζαν οι υπότιτλοι της ΕΡΤ-1 :D )!!

...ο φοβερός Ζόλταρ !! ...θυμάμαι που μία μέρα έτυχε να χάσω ένα επεισόδιο, και την άλλη μέρα είχε γίνει σάλος στην τάξη !! "...έχασες το καλύτερο", μου λένε !! "...ο Ζόλταρ είναι γυναίκα" !!

"...τι λέτε μωρέ, δεν σας πιστεύω !!" , απάντησα εγώ !! ...αυτή η αμφιβολία θα με ταλάνιζε για πολλά χρόνια ακόμα... :D
ΕΡΤ σκέτης...Τοτε υπηρχε μονο ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ.

Τελικα ο Ζολταρ ηταν οντως γυναικα?(βρε συ, γιατι να το χασεις?! μπορουσες να το γραψεις στο βιντεο! :D -φυσικα κανω χιουμορ)

Εγω εμεινα με την απορια του ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ επεισοδιου, το οποιο ειχα χασει! Ακομα την εχω. Κατι παιδια στη κατασκηνωση ελεγαν οτι η βαση των G5 καταστραφηκε...αλλα οι γνωμες διισταντο ως προς το αν επεζησαν οι οχι οι ηρωες μας...Τελικα θα μαθω τωρα την αληθεια??

Ακουωωω :p
 
...ναί, όντως τότε είχαμε ΕΡΤ & ΥΕΝΕΔ. :D

To τελευταίο επεισόδιο το είχα δεί - έλα όμως που τα χρόνια περάσανε και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες !!

Πάνω-κάτω είχαν γίνει τα εξής:

Οντως η Βάση Ποσειδώνας των G-Force (έτσι τους έλεγαν. Το "G-5" ήταν ο Φοίνικας) είχε χτυπηθεί άσχημα. Θυμάμαι ότι ο Μαρκ (και ο Αντερσον νομίζω) είχαν παγιδευτεί μέσα, αλλά ο Τάινυ έριξε τον Φοίνικα πάνω στην Βάση (!) ανοίγοντας μία δίοδο, για να τους σώσει !! ...τελικά όντως σώθηκαν !! :D
 
αρε τη μου θυμισες

που να βρεθει η κοπια της μεταγλωτησεις πια.....ειδα την σειρα στο amazon , αλλα κουφαθηκα μολις ειδα οτι ηταν 2 seasons

στην ελλαδα παιχτηκε η 1 season, στην 2η υπηρχε αλλος εχθρος
 
Πίσω
Μπλουζα