Η Μάχη των Πλανητών / Ομάδα Τζι (Battle of the Planets)

Ωωωωω .... άλλο ένα αγαπημένο καρτούν, το οποίο "με βρήκε" όταν πήγαινα στο Δημοτικό [νομίζω στην 4η Δημοτικού] !!! Έτσι, επειδή εκείνη την εποχή ήμουνα πολύυυ μικρούλης, δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα !!! Τα, πολύ λίγα, που έχω συγκρατήσει είναι τα εξής :

- Κάθε επεισόδιο της σειράς γινόταν, την άλη μέρα, βασικό θέμα συζήτησης στα σχολικά διάλείμματα !!! Αλλά και, όταν την ώρα του μαθήματος, αποσπόταν η προσοχή μας, για τη "Μάχη των Πλανητών" συζητούσαμε !!!

- Μού άρεσε η έναρξή της, όπου μια "επική φωνή" παρουσίαζε τους ήρωες : Τάινυ !!! Κήοπ !!! Πρινσέςς κλπ κλπ !!!

- Οι πιο αγαπημένοι μου ήρωες από την "ομάδα" ήταν οι δύο "ιεραρχικώς κατώτεροι" : Ο Τάινυ και ο Κήοπ !!! Σε κάθε επεισόδιο έδειχνε, ανελιπώς αν θυμάμαι καλά, την εξής σκηνή : Τα μέλη της ομάδας, πριν αναλάβουν κάποια αποστολή, ευρίσκοντο σε έναν χώρο αναψυχής όπου χαλάρωναν !!! Ο Μαρκ και ο Τζέησον έπαιζαν πινγκ πονγκ και ο Τάινυ καταβρόχθιζε ένα σάντουιτς !!! Και την ώρα που πήγαινε να δαγκώσει το σάντουιτς, το σημάδευε η μπάλα τυ πινγκ πονγκ [προφανώς κάποιο ... ατσούμπαλο σερβίς από τους Μαρκ ή Τζέησον] με αποτέλεσμα το σάντουιτς να πέφτει κάτω !!! Έτσι, ο καημένος ο Τάινυ έμενε σε κάθε επεισόδιο χωρίς σάντουιτς ....

- Από τον μικρούλη Κήοπ θυμάμαι τα πεταχτά δόντια του και την περίεργη ομιλία του [ήτανε λιγάκι βραδύγλωσσος] : Πριν αρχίσει να μιλάει έβγαζε κάτι ήχους : "μπρουυυπ, μπουρουπούπ" κλπ κλπ !!! Θυμάμαι, επίσης, ότι εκείνη την εποχή είχαν βγει και κάτι στιλό, μαρκαδόροι, κάτι τέτοιο τελοσπάντων, με ζωγραφιές τους ήρωες της εν λόγω ομάδας !!! "Πώς το θυμάσαι" ??? θα με ρωτήσετε !!! Μα ... επειδή στην τηλεόραση βλέπαμε κατά κόρον το σχετικό διαφημιστικό σποτάκι !!! Και στο τέλος του σποτ μια φωνή που διαφήμιζε το προϊόν μιμούταν τη φωνή του Κήοπ με την εξής ατάκα : "Μπρρρουπ, μπρρρουπ, ένα νέο προϊόν της Chouette" [Τσουέτ] !!!!

- Ο μόνος τίτλος επεισοδίου που θυμάμαι είναι : Οι φώκιες του νησιού Σιτρόν !!! Στην αρχή του επεισοδίου δείχνει το εξής : Κάτι ψαράδες κυνηγούν μια φώκια !!! Και ... εκεί επενέβη ο Κήοπ !!! Πήγε με το μικρό του διαστημόπλοιο στο νησί, εκεί που κυνηγούσαν τη φώκια, έβγαλε από το διαστημοπολοιάκι του κάτι δίχτυα [!!!], άρπαξε τη φώκια την ώρα που την είχαν στριμώξει οι ψαράδες και ... την έσωσε από τα χέρια τους !!! Μετά από αυτό το επεισόδιο, ο βραδύγλωσσος Κήοπ ανέβηκε πολύ στην εκτίμησή μου !!! Θυμάμαι, επίσης, την άλλη μέρα ένας συμμαθητής μου μού έδειχνε μια "χάρτινη κατασκευή" που είχε κάνει με φύλλα απ' το τετράδιό του : είχε φτιάξει το μεγάλο χάρτινο διαστημόπλοιο της Ομάδας΄[ζωγραφισμένο με στιλό] και κάτω από αυτό τα μικρά διαστημόπλοια των μελών της ομάδας [ζωγραφισμένα κι αυτά με στιλο] !!! Στο δε διαστημοπλοιάκι του Κήοπ είχε ζωγραφίσει ... προεξέχοντα δίχτυα [επηρεασμένος από τις "Φώκιες του νήσιού Σιτρόν] !!!! "Ο Κήοπ είναι και ψαράς", ήταν η ατάκα του !!!

- Τέλος .... ναιιι, το θυμάμαι το επεισόδιο που ο Μαρκ πλησίασε, επιτέλους, τον μοχθηρό Ζόλταρ και προσπάθησε να του βγάλει τη μάσκα !!! "Επιτέλους, θα δω ποιο πρόσωπο κρύβεται πίσω απ' τη μάσκα", ήταν η ατάκα του !!! Και μόλις ο Μαρκ τράβηξε τη μάσκα και εμείς τα πιτσιρίκια περιμέναμε με κομμένη την ανάσα να δούμε "πώς είναι αυτός ο Ζόλταρ" .... μια έντονη λάμψη πλημμύρισε τις [ασπρόμαυρες] οθόνες μας !!! ΄Ετσι, η φάτσα του Ζόλταρ δεν αποκαλύφθηκε ποτέ [έτσι τουλάχιστον θυμάμαι .... αν κάνω λάθος με διορθώνετε !!! ] !!!

{{{ Ολίγον offtopic : Τουλάχιστον στη "Μάχη των Πλανητών" ο ήρωας έφτασε μέχρι .... την "πηγή του κακού" !!! Διότι, π.χ., στον Αστυνόμο Σαϊνη ο αφελής αστυνόμος δεν έφτασε ποτέ μέχρι τον "μυστηριώδη τύπο" που κρυβόταν πίσω απ' όλα τα εγκλήματα [του οποίου βλέπαμε μόνο τα χέρια που είχαν αγκαλιά μια γάτα και ακούγαμε μόνο τη "σατανική φωνή" του. Αλλά και πάλι, αν κάνω λάθος διορθώστεμε .... ]}} ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
- Τέλος .... ναιιι, το θυμάμαι το επεισόδιο που ο Μαρκ πλησίασε, επιτέλους, τον μοχθηρό Ζόλταρ και προσπάθησε να του βγάλει τη μάσκα !!! "Επιτέλους, θα δω ποιο πρόσωπο κρύβεται πίσω απ' τη μάσκα", ήταν η ατάκα του !!! Και μόλις ο Μαρκ τράβηξε τη μάσκα και εμείς τα πιτσιρίκια περιμέναμε με κομμένη την ανάσα να δούμε "πώς είναι αυτός ο Ζόλταρ" .... μια έντονη λάμψη πλημμύρισε τις [ασπρόμαυρες] οθόνες μας !!! ΄Ετσι, η φάτσα του Ζόλταρ δεν αποκαλύφθηκε ποτέ [έτσι τουλάχιστον θυμάμαι .... αν κάνω λάθος με διορθώνετε !!! ] !!!
Θυμάμαι κάτι μακριά μαλλιά να αποκαλύπτονται και ισχυρότατες ενδείξεις ότι ο Ζόλταρ ήταν γυναίκα! Χαμός την επόμενη μέρα στο σχολείο με τις συζητήσεις για την αναπάντεχη ανατροπή και υποθέσεις για το ποια γυναίκα θα μπορούσε να είναι!
 
G-FORCE ! 1986

Μου κανει τρομερη εντυπωση που κανεις - απο οσα ειδα εν ταχη - δεν αναφερθηκε για την ομαδα G και το φοβερο σκαφος Φοινικας.Την τοτε εποχη ειχε τρομερη απηχηση!!!!!!! Σας τους παρουσιαζω λοιπον http://www.youtube.com/watch?v=e2jjCMgGOYw :) :) :) :D :D:Dhttp://www.youtube.com/watch?v=acOnskcyrtA&feature=related
 
[Ολα υπαρχουν :) . Εγινε μετακινηση]
 
Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να ξαναδω καποια επεισοδια ξερςι κανεις κατι???????? alex_ross_1.jpg
 
[edit] Όπως το διατυπώνεις φίλη Artemis, είναι σαν να ζητάς copyrighted υλικό [edit]


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απόσπασμα από την προβολή της Μάχης των πλανητών από την ΕΡΤ το 1980-1981.

 
Το φιναλε απο το διπλο επεισοδιο Invasion of Space Center!!

Χρηστο απιστευτο κοσμημα!! Ευχαριστουμε!
 
Mπραβο,τρελο respect.


Maχη των Πλανητων και μυαλα στα καγκελα!
 
Πω πωωωωω !!! Γεια σου ρε Χρήστο μερακλή !!! Μάς "έστειλες" !!!!!!!! Ευχαριστούμε !!!!!

Aardvark είπε:
Mπραβο,τρελο respect.
Maχη των Πλανητων και μυαλα στα καγκελα!
Μωρέ .... Princess και τα μυαλά στα κάγκελα .... τι κορίτσι :flower: :flower:
 
Είναι απόσπασμα από το τελευταίο επεισόδιο, που το είχε δείξει εκείνη την αποφράδα Τρίτη της 28ης Ιουλίου του 1981...

 


... που είχα πάρει τις ρούγες στη Χίο
th_running1.gif
προκειμένου να πάω από το σπίτι της θείας μου στην καφετέρια όπου θα το έβλεπα έγχρωμο...

 


... και αντί να ξαναδώ την αγαπημένη μου Ομάδα να κερδίζει για μιά ακόμη φορά τον κακό Ζόλταρ,
291.gif
έβλεπα την ολοκληρωτική καταστροφή...
stretcher.gif



Βούλιαξε το Νησί από το κλάμα μου...
sad30.gif


 


Χρήστο είσαι φοβερός!!!
999.gif
 
Λες, βρε Αρντυ μου, να γίνει το θάμα του χρόνου;;; :eek:

 


BTW, ξέρει κανείς τι είναι αυτές οι ιστοριούλες;;;
:xm:

 


[video=youtube;fL-9UFkhG2A]http://www.youtube.com/watch?v=fL-9UFkhG2A&feature=em-subs_digest-vrecs


ΥΓ. νόμισα πως θα εβγαινε εκείνο το πολυπόθητο ρημέικ - να το πω;;;;
:precry: Αυτός που κάνει τον Τάινι είναι ο πιό ωραίος απ΄όλους... :dribble:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετοιμο ειναι σου λεω.

 
:d@redevil :cheers: :cheers: :d@redevil :cheers: :d@redevil :cheers: :cheers:

Βρε Άρντυ μου, (εσύ που καταλαβαίνεις από γιαπωνέζικα...) υπάρχει περίπτωση να το δούμε στην Ελλάδα ή θα το φάει και αυτό η μαρμάγκα όπως έγινε με το Διαστημόπλοιο Αργώ;;; :xm:
 
Θα ρωτησω τις πηγες μου και θα επανελθω.. :p
 
Juanita είπε:
:d@redevil :cheers: :cheers: :d@redevil :cheers: :d@redevil :cheers: :cheers:
Βρε Άρντυ μου, (εσύ που καταλαβαίνεις από γιαπωνέζικα...) υπάρχει περίπτωση να το δούμε στην Ελλάδα ή θα το φάει και αυτό η μαρμάγκα όπως έγινε με το Διαστημόπλοιο Αργώ;;; :xm:
Η το Space Battleship Yamato που επίσης δεν το είδαμε επίσημα στο Ελλάντα. Η ταινία του 2010 τα σπάει παρεπιπτοντως.
 
Α στον κόρακα... πάλι με τη χαρά θα μείνουμε...
swear1.gif


 


Πάνω που έκανα δίαιτα για να χωράω στη στολή της Πριγκήπισσας...
:p :p :p
 
Πίσω
Μπλουζα