Η Μελωδία Της Ευτυχίας - The Sound of Music (1965)

Sorin

RetroWannaBe
Joined
21 Ιουν 2007
Μηνύματα
82
Αντιδράσεις
4
Η ΜΕΛΩΔΙΑ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ

Ένα μικρό αφιέρωμα για μια από της αγαπημένες μου ταινίες...με την αγαπημένη μου ηθοποιό..





5 Οσκαρ Καλύτερης Ταινίας, Σκηνοθεσίας, Μουσικής, Μοντάζ, Ήχου (1966). Μοιραστείτε μια μαγική και τρυφερή ιστορία στη διασημότερη οικογενειακή ταινία όλων των εποχών! Η Τζούλι Αντριους λάμπει στην οθόνη στο ρόλο της Μαρίας. Η γεμάτη ζωή νεαρή γυναίκα αφήνει το μοναστήρι για να γίνει γκουβερνάντα στα επτά παιδιά του Βαρόνου Φον Τραπ, του αριστοκράτη χήρου, του οποίου οι αυστηροί κανόνες στο σπίτι έχουν βάλει στην άκρη τη μουσική και τη διασκέδαση.

 


Η "Μελωδία της Ευτυχίας" κέρδισε 5 Όσκαρ ανάμεσα στα οποία Καλύτερης Ταινίας και Μουσικής για τα αξέχαστα τραγούδια που ακούγονται κατά τη διάρκειά της.






 
Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΦΟΝ ΤΡΑΠ ΤΟΤΕ....



ΤΩΡΑ...



Πραγματικά με πιάνει μελαγχολία ...νιώθω οτι μεγαλωνω και τους βλεπους γέρους και τρελαίνομαι!!!!!!! αν ειναι δυνατον πως περασαν τα χρονια...
 
Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΦΟΝ ΤΡΑΠ..

 
Μία από τις ποιο αγαπημένες ταινίες της ζωής μου.

'Ημουν αρκετά μικρή όταν την έδειξε η τηλεόραση και η μητέρα μου με έβαλε να τη δω. Δεν με κούρασε καθόλου παρ' όλο που είχε πολλά τραγούδια. Ίσα, ίσα η μουσική έμεινε μέσα μου χαραγμένη μέχρι και σήμερα.

Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς; Αξίζει πιστεύω και τα Όσκαρ που πήρε και γιαυτό παραμένει και τόσο διαχρονική ακόμα μέχρι και σήμερα.

Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο. Είναι μία κλασσική - αγαπημένη ταινία σταθμός.
 
και μενα μου αρεσε αυτη η ταινια ,την εχω δει 3-4 φορες,ωραιο αφιερωματακι

το καλο ειναι οτι προβαλλεται συχνα στην τηλεοραση,πλακα πλακα παιζει να την εχω δει σε επαναπροβολη βεβαια σε θερινο κινηματογραφο πολυ μικρος
 
Καταπληκτικη ταινια, υπεροχη μουσικη.

Ειχα μαθει ολα τα τραγουδια. Αγαπημενο μου το Εντολβαϊς
 
Yπεροχη ταινια, απο τις πιο αγαπημενες μου.

Η Julie Andrews ειναι καταπληκτικη.

Η ταινια γυριστηκε το 1965, αλλα ο χρονος δεν εχει αλλοιωσει τιποτα απο την μαγεια της.
 
ταινιες που συμμετείχε

# Enchanted (2007) (voice) .... Narrator

# Shrek the Third (2007) (voice) .... Queen Lillian

... aka Shrek 3 (Singapore: English title) (USA: working title)

... aka The Third (USA: promotional abbreviation)

# The Cat That Looked at a King (2004) (V) .... Mary Poppins

# The Princess Diaries 2: Royal Engagement (2004) .... Queen Clarisse Renaldi

# Shrek 2 (2004) (voice) .... Queen

# Eloise at Christmastime (2003) (TV) .... Nanny

# Eloise at the Plaza (2003) (TV) .... Nanny

# The Princess Diaries (2001) .... Queen Clarisse Renaldi

# On Golden Pond (2001) (TV) .... Ethel Thayer

# Relative Values (2000) .... Felicity Marshwood

# One Special Night (1999) (TV) .... Catherine

# Victor/Victoria (1995) (TV) .... Victor/Victoria

# "Julie" (1992) TV series .... Julie Carlisle

# Our Sons (1991) (TV) .... Audrey Grant

... aka Too Little, Too Late

# Cin cin (1991) .... Mrs. Pamela Piquet

... aka A Fine Romance (USA)

... aka A Touch of Adultery (UK: video title)

# Duet for One (1986) .... Stephanie Anderson

# That's Life! (1986) .... Gillian Fairchild

... aka Blake Edwards' That's Life!

# The Man Who Loved Women (1983) .... Marianna

# Trail of the Pink Panther (1982) (uncredited) .... Charwoman

# Victor Victoria (1982) .... Victoria Grant, aka Count Victor Grezhinski

# S.O.B. (1981) .... Sally Miles

# "The CBS Festival of Lively Arts for Young People" .... Host (1 episode, 1980)

- Julie Andrews' Invitation to the Dance with Rudolf Nureyev (1980) TV episode .... Host

# Little Miss Marker (1980) .... Amanda

# 10 (1979) .... Samantha Taylor

# The Tamarind Seed (1974) .... Judith Farrow

# Julie's Christmas Special (1973) (TV) .... Host

... aka The Julie Andrews Christmas Special (USA: complete title)

# "The Julie Andrews Hour" (1972) TV series .... Host (unknown episodes)

# Darling Lili (1970) .... Lili Smith (Schmidt)

# Star! (1968) .... Gertrude Lawrence

... aka Loves of a Star! (USA: promotional title)

... aka Those Were the Happy Times (USA: reissue title)

# Thoroughly Modern Millie (1967) .... Millie Dillmount

# Hawaii (1966) .... Jerusha Bromley

# Torn Curtain (1966) .... Dr. Sarah Louise Sherman

# The Sound of Music (1965) .... Maria

... aka Rodgers and Hammerstein's The Sound of Music (UK: complete title) (USA: complete title)

# The Americanization of Emily (1964) .... Emily Barham

... aka Emily (USA: reissue title)

# Mary Poppins (1964) .... Mary Poppins

# Cinderella (1957) (TV) .... Cinderella

... aka Rodgers and Hammerstein's Cinderella (USA: complete title)

# "Ford Star Jubilee" .... Lise (1 episode, 1956)

- High Tor (1956) TV episode .... Lise

# Rosa di Bagdad, La (1949) (voice) .... Princess Zeila

... aka The Rose of Bagdad (UK)

... aka The Singing Princess (USA)

... aka The Thief of Bagdad (UK: video title)
 
Εχει κυκλοφορησει προσφατα ενα μεγαλο κουτι DVD σετ με πολυ πραγμα μεσα,βιβλιο,θεατρικο προγραμμα κλπ
 
Τι να πει κανεις για αυτη την ταινια!

Υπεροχη ταινια και τα μουσικα ακουσματα της ειναι σκετη μαγεια!
 
Αυτό εδώ λες John
SoundOfMusicGiftSet.jpg


Η τιμή του βέβαια στην ελληνική αγορά είναι τσιμπημένη αρκετά!

SoundOfMusicGiftSet.jpg
 
Ήταν μια υπέροχη ταινία με πολύ καλούς ηθοποιούς, μουσική και σκηνοθεσία φυσικά... Φόντο οι Άλπεις... Καταπληκτικό. Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω!! Αξίζει να τη δει κανείς!

"...Πώς να πιάσεις μια φεγγαραχτίδα στο χέρι σου;;;", έλεγε το τραγούδι για τη Μαρία....
 
Ναι συμφωνώ και εγώ με ολους οσους το θεωρούν υπέροχο,γλυκο και τρυφερο. Εμένα μου αρεσουν τα σκοτεινά μιουζικαλ τυπου ᾽West side story'' ή το ᾽Ὀι άντρες προτιμούν τις ξανθές᾽᾽ (ναι καλά διαβάσατε- ειναι αρκετά σκοτεινὀ!). Η Μελωδια της ευτυχίας ειναι ομως ανυπέρβλητο στο ειδος του και το βλέπω καθε φορα ευχαριστως.

Παρατηρήσεις δυο

α. Μετά βεβαια από καμποση ωρα που βλέπεις Αλπεις, λιβάδια και ακους την Μαρια να τραγουδά ενω πηλαλά στα ορη με γυρω γυρω γαλανομάτικα παιδάκια που βγηκαν απο διαφήμιση γάλακτος σου έρχεται ένα κατι και λες ᾽Ἀχ ας ερχοταν τώρα οι Ναζι να τους μαζέψουν όλους!᾽᾽. Μαντεψτε! Ερχονται οι Ναζί όντως. Βεβαια δεν τους μαζευουν γιατί βλέπουμε την Μελωδια της Ευτυχιας και οχι την Εκλογή της Σοφι αλλα και πάλι ειναι μια ευχαριστη αλλαγη.

β. Με προβληματιζε χρονια η σταση της ηγουμενης που σπρώχνει την Μαρια στην αγκαλιά του ναυαρχου. Μετά απο την πειρα μιας ζωής κατέληξα στο εξης. Η ηγουμενη δεν ηθελε την Μαρια ως καλογρια διοτι στα καθηκοντα της ητο άθλια και παρέσερνε και τις άλλες αλλά ως βαρώνη Φον Τραπ θα ήταν πολύτιμη σύμμαχος και θα έκανε και μερικές δωρέες στο μαναστήρι που ηθελε και κατι μερεμετια.
 
Domenica είπε:
Ναι συμφωνώ και εγώ με ολους οσους το θεωρούν υπέροχο,γλυκο και τρυφερο. Εμένα μου αρεσουν τα σκοτεινά μιουζικαλ τυπου ᾽West side story'' ή το ᾽Ὀι άντρες προτιμούν τις ξανθές᾽᾽ (ναι καλά διαβάσατε- ειναι αρκετά σκοτεινὀ!). Η Μελωδια της ευτυχίας ειναι ομως ανυπέρβλητο στο ειδος του και το βλέπω καθε φορα ευχαριστως.
Παρατηρήσεις δυο

α. Μετά βεβαια από καμποση ωρα που βλέπεις Αλπεις, λιβάδια και ακους την Μαρια να τραγουδά ενω πηλαλά στα ορη με γυρω γυρω γαλανομάτικα παιδάκια που βγηκαν απο διαφήμιση γάλακτος σου έρχεται ένα κατι και λες ᾽Ἀχ ας ερχοταν τώρα οι Ναζι να τους μαζέψουν όλους!᾽᾽. Μαντεψτε! Ερχονται οι Ναζί όντως. Βεβαια δεν τους μαζευουν γιατί βλέπουμε την Μελωδια της Ευτυχιας και οχι την Εκλογή της Σοφι αλλα και πάλι ειναι μια ευχαριστη αλλαγη.

β. Με προβληματιζε χρονια η σταση της ηγουμενης που σπρώχνει την Μαρια στην αγκαλιά του ναυαρχου. Μετά απο την πειρα μιας ζωής κατέληξα στο εξης. Η ηγουμενη δεν ηθελε την Μαρια ως καλογρια διοτι στα καθηκοντα της ητο άθλια και παρέσερνε και τις άλλες αλλά ως βαρώνη Φον Τραπ θα ήταν πολύτιμη σύμμαχος και θα έκανε και μερικές δωρέες στο μαναστήρι που ηθελε και κατι μερεμετια.
Ε, ότι θεωρούσε τη Μαρία πως δεν έκανε για μοναχή είναι γεγονός, αφού ήταν "αγρίμι" σκέτο και εντελώς διαφορετικής κοσμοθεωρίας από τις υπόλοιπες κοπέλες... τώρα για το δεύτερο σκέλος δεν μπορούμε να 'μαστε και σίγουροι-δεν έδειξε κάτι τέτοιο πάντως η ηγουμένη! :p

Και να πω πως στη συγκεκριμένη ταινία, θεωρούσα εξαιρετικά ελκυστικό τον Πλάμερ... Γενικά ήταν ωραίος ο άνθρωπος, αλλά ο ρόλος στη "Μελωδία", του προσέδιδε κάποια παραπάνω γοητεία!
 
Ωραίος άντρας όντως και συμπαθέστατος ηθοποιος. Η κορη του η Αμαντα Πλάμερ ειναι η κοπέλα που κάνει ληστεία και τα σπάει στο Pulp Fiction και γενικώς αγρια μούσα του ανεξαρτητου. Πώς βγήκε έτσι με τέτοιο πατέρα;

Ο ρολος πάντως της νταντάς κατέστρεψε την Τζούλι Αντριους. Λιγο η Μελωδία, λιγο η Μαιρη Ποπινς καθιερωθηκε στις συνηδείσεις ολων ως η ιδανική ᾽νταντά᾽. Οταν μετά άρχισε να παιζει πιο σκοτεινά πράγματα κανείς δεν χάρηκε. Ακομα και στο πετυχημένο και κλασσικο Βικτωρ-Βικτωρια ολοι θα προτινούσαν να βλέπουν μια αλλη στον ρολο. (και εδώ που τα λέμε ουτε και σεις θα θέλατε να δειτε την κοπέλα που φροντιζει το αγγελούδι σας να τα πετάει ως ᾽᾽και καλά τραβεστί καμπαρετζού᾽᾽). Κριμα γιατι και ωραια ηταν και ταλαντούχα και ειχε και τα μέσα ως συζηγος του μεγάλου Μπλεικ Εντουαρντς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica είπε:
Ωραίος άντρας όντως και συμπαθέστατος ηθοποιος. Η κορη του η Αμαντα Πλάμερ ειναι η κοπέλα που κάνει ληστεία και τα σπάει στο Pulp Fiction και γενικώς αγρια μούσα του ανεξαρτητου. Πώς βγήκε έτσι με τέτοιο πατέρα;
Ο ρολος πάντως της νταντάς κατέστρεψε την Τζούλι Αντριους. Λιγο η Μελωδία, λιγο η Μαιρη Ποπινς καθιερωθηκε στις συνηδείσεις ολων ως η ιδανική ᾽νταντά᾽. Οταν μετά άρχισε να παιζει πιο σκοτεινά πράγματα κανείς δεν χάρηκε. Ακομα και στο πετυχημένο και κλασσικο Βικτωρ-Βικτωρια ολοι θα προτινούσαν να βλέπουν μια αλλη στον ρολο. (και εδώ που τα λέμε ουτε και σεις θα θέλατε να δειτε την κοπέλα που φροντιζει το αγγελούδι σας να τα πετάει ως ᾽᾽και καλά τραβεστί καμπαρετζού᾽᾽). Κριμα γιατι και ωραια ηταν και ταλαντούχα και ειχε και τα μέσα ως συζηγος του μεγάλου Μπλεικ Εντουαρντς.
Κι όμως, το θεώρησα ανατροπή για εκείνη! Γενικά μου αρέσει πολύ να βλέπω ηθοποιούς σε εντελώς διαφορετικά πρόσωπα και ρόλους! Και η συγκεκριμένη το πέτυχε, κατά την άποψή μου!
 
Απολαυστε μερικα λαθη μεσα στην ταινια. Δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερα επιληψιμο, παντως.

Εχει συμβει και στις καλυτερες οικογενειες! (καλυτερους σκηνοθετες, ηθελα να πω! ;) :D )

http://www.youtube.com/watch?v=xOLyX8ZLwZA
 
υπεροχη ταινια με καταπληκτικα τραγουδια :)
 
φοβερη ηθοποιος η Τζουλι Αντριους, την μελωδια δεν την πολυθυμάμαι, μικρη εβλεπα πολλές φορες την Μαιρη Ποππινς, την νταντα που μεγάλωσε γεννιες και γεννιες! πολλες φορες στο δημοτικο εμπαινα στην ταξη το νεο χρόνο και νόμιζα πως θα αντικρυσω μια δασκάλα να μοιαζει στην Αντριους, το προσωπο της μας σημαδεψε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα