Η Μόνικα Μπελούτσι στο Ηρώδειο

Δύσκολο να τα καταφέρω. Το ξέρω απο τώρα αλλα αν αλλάξει κάτι εννοείται ότι θα ενημερώσω. :)

Οσο για την Ναυπλιωτου την προτιμώ περισσότερο σε ερμηνείες της απο Αρχαία Ελλάδα. Άκουσε την να ερμηνεύει Ομηρικά Επη- Ιλιάδα!
Ή Ναυπλιωτου έχει αυτό που λέμε αντιπροσωπευτική ελληνική ομορφιά! Θα ήθελα να την δω ως Καλλας.
 
Την είχα δει στο Παρίσι προπερσι τον Δεκέμβρη πολύ ταπεινή όντως
 
Tυχεροι οι κύριοι που την συνοδεύουν
 
Tα είπε πολύ όμορφα ή Μονικα για την Καλλας επι της ουσίας μίλησε.
 
Θα με δείρετε φοβάμαι, αλλά μήπως είναι υπερβολικός ο ντόρος που γίνεται? Δεν την έχω δει ποτέ σε ταινία κι έται δεν ξέρω πόσο καλή ηθοποιός είναι (το μόνο που πρέπει να μετράει, μαζί φυσικά με την παράσταση στο σύνολό της - η εμφάνισή της δεν πρέπει να έχει καμία σημασία), αλλά ακόμη κι αν είναι η καλύτερη ηθοποιός του κόσμου η ανάδειξη της εμφάνισής της σε κοσμοϊστορικό γεγονός αποπνέει λίγο τριτοκοσμικό κόμπλεξ, κάτι σαν τις παράτες για την Ατζελίνα Τζολί επί προσφυγικού ή την εμφάνιση του Παβαρόττι (στην παρακμή του) πριν κάποιες δεκαετίες. Μια διάσημη ηθοποιός έρχεται να δώσει μία παράσταση (για την οποία φαντάζομαι θα πληρωθεί το συνηθισμένο της κασέ). Ωραία, ελπίζω να είναι μια συναρπαστική εμπειρία για όσους πάνε για να την δουν (αν και σε πολλές τέτοιες κοσμικές εκδηλώσεις πολλοί πάνε για να τους δούνε), αλλά δεν υπάρχει λόγος για όλους τους άλλους, τη συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων δηλαδή, να κάνουν λες και περιποιεί μεγίστην τιμήν δια την μικρά και πτωχήν πλην έντιμον χώραν μας το ότι τοιαύτη διάσημος προσωπικότης καταδέχεται να πατήσει με τους σεπτούς πόδας Της το έδαφός της.
 
Χαχαχα δεν σε δέρνει κανείς, την γνώμη σου γράφεις και έχεις δίκιο σε κάποια πράγματα.

Λατρεύω την ομορφιά της και το ιταλικό ταμπεραμέντο της.

Ενημερώνω όμως κάθε λίγο το thread σχετικά με την συγκεκριμένη παράσταση και για τους παρακάτω λόγους :

Είναι μια διάσημη και πολύ καλή ηθοποιός και θεωρείται μια απο τις ομορφότερες γυναίκες (της εποχής μας) στον κινηματογράφο και όχι μονο καθώς ήταν και σούπερ μοντέλο στα νιάτα της.

Αυτό που θα υποδυθεί στην σκηνή σε μερικές μέρες είναι κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που έκανε μέχρι τώρα ως ηθοποιός και πιστεύω ότι και για την ίδια είναι ενα πολύ μεγάλο στοίχημα στην καριέρα της να υποδυθεί την απόλυτη ντίβα Μαρία Κάλλας.

Άραγε θα σταθεί επάξια σε αυτό που θα υποδυθεί; Για να δούμε...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χαχαχα δεν σε δέρνει κανείς, την γνώμη σου γράφεις και έχεις δίκιο σε κάποια πράγματα.

Λατρεύω την ομορφιά της και το ιταλικό ταμπεραμέντο της.

Ενημερώνω όμως κάθε λίγο το thread σχετικά με την συγκεκριμένη παράσταση και για τους παρακάτω λόγους :

Είναι μια διάσημη και πολύ καλή ηθοποιός και θεωρείται μια απο τις ομορφότερες γυναίκες (της εποχής μας) στον κινηματογράφο και όχι μονο καθώς ήταν και σούπερ μοντέλο στα νιάτα της.

Αυτό που θα υποδυθεί στην σκηνή σε μερικές μέρες είναι κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που έκανε μέχρι τώρα ως ηθοποιός και πιστεύω ότι και για την ίδια είναι ενα πολύ μεγάλο στοίχημα στην καριέρα της να υποδυθεί την απόλυτη ντίβα Μαρία Κάλλας.

Άραγε θα σταθεί επάξια σε αυτό που θα υποδυθεί; Για να δούμε...
Θεωρείται ή ωραιότερη γυναίκα στον κοσμο αυτήν την στιγμή! Όχι μία από τις ομορφότερες. Ή ωραία των ωραίων πως ήταν ή Αβα Γκαρντερ στο παλιό καλό Χολυγουντ κάπως έτσι. Ναι θέλω και εγώ να δω αν θα ναι ανταξια της Καλλας.
 
Χμμμ... η Κάλλας όμως είχε μεν εντυπωσιακή παρουσία αλλά δεν ήταν όμορφη. Άρα από εμφάνιση θα πρέπει να υποβαθμίσουν τη Μ. Μπ. με μακιγιάζ για να της μοιάσει. Από φωνή δεν ξέρω, έχω ακούσει την Κάλλας σε βίντεο να μιλάει αγγλικά και πέρα από την καθαρή άρθρωση δεν είχε τίποτε ιδιαίτερο η κανονική φωνή της.
 

Ήταν πολύ όμορφη η Κάλλας αργότερα δυστυχώς απο την εκμετάλλευση άρχισε να μην προσέχει τον εαυτό της..


Απο την ταινία του Τ. Βολφ:


Όσο για την Μπελούτσι αυτό που έχει πολύ ενδιαφέρον είναι να την δούμε πως απαγγέλλει ως Κάλλας γιατί ας μην ξεχνάμε ότι ο Έλληνας είναι ένας ιδιαίτερος κριτής και πολύ εύκολα μπορεί να κάνει σκληρή κριτική.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με επίσκεψη σε καλή αισθητικό και το κατάλληλο μακιγιάζ ακόμη κι ο elephadas γίνεται όμορφος με την προβοσκίδα του μεταμφιεσμένη σε κομψή μυτίτσα, η μυταρόλα της Κάλλας δεν θα κρυβόταν?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν είναι εντυπώσεις, είναι αντιγραφές του ίδιου δελτίου τύπου (που δεν θα απορούσα αν είχε γραφτεί πριν την παράσταση για να είναι έγκαιρα έτοιμο) με κάποιες σάλτσες για να παριστάνουν ότι έχουν κάποια διαφορά.

Πχ ο τίτλος του ενός έχει το "Έλαμψε" πρώτα από το όνομα, του άλλου το έχει μετά.

Γράφει το Κυπριακό site:
Έναν χρόνο μετά την αναβολή της πολυαναμενόμενης sold out εμφάνισής της στην Αθήνα, η αιθέρια Μόνικα Μπελούτσι, μία από τις διασημότερες και ωραιότερες σταρ του παγκόσμιου κινηματογράφου, ανέβηκε στην σκηνή, ντυμένη με μαύρη διαφάνεια, για την πρώτη από τις τρεις παραστάσεις (21, 22 και 23 Σεπτεμβρίου) με επιστολές και αναμνήσεις της σπουδαίας Ελληνίδας σοπράνο.


Γράφει το Ελληνικό site:
Έναν χρόνο μετά την αναβολή της πολυαναμενόμενης sold out εμφάνισής της στην Αθήνα, η πασίγνωστη Ιταλίδα ηθοποιός ανέβηκε στην σκηνή, ντυμένη με μαύρη διαφάνεια, για την πρώτη από τις τρεις παραστάσεις (21, 22 και 23 Σεπτεμβρίου) με επιστολές και αναμνήσεις της σπουδαίας Ελληνίδας σοπράνο.

Αν εξαιρέσεις ότι ο Κύπριος θεωρεί πώς το "Μπελούτσι" χρειάζεται επεξηγήσεις και την θεωρεί "αιθέρια" (ξέρει τι θα πει αυτό? Διότι ούτε η Μπελούτσι είναι ούτε η Κάλλας ήταν αιθέριες), τα κείμενα είναι απαράλλαχτα.

Τι θα πει "Ντυμένη με μαύρη διαφάνεια"? Με slides την ντύσανε τη γυναίκα?

Δεν ξέρω τι με τσάντισε περισσότερο... η celebrity Άννα Βίσση που έγινε της προσκολλήσεως ή το ότι ο Κύπριος συντάκτης που αισθάνθηκε την ανάγκη να εξηγήσει τι θα πει Μπελούτσι δεν είπε Βίσση, απλώς είπε "Η Απόλυτη". Απόλυτη ιεροσυλία, όταν αυτός ο χαρακτηρισμός έχει χρησιμοποιηθεί συχνά για το τιμώμενο πρόσωπο, τη Μαρία Κάλλας.

41dJvU6y5wL._SX342_.jpg
maria+callas+l+assoluta.jpg

R-14000137-1565806767-4713.jpeg.jpg


Τι Βίσση τι Κάλλας. Τι Καρβέλας τι Μπετόβεν.
 
Τώρα που διαπιστώσαμε τι ακριβώς είναι η παράσταση θα σου πω ότι δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις..

Η δημοσιογράφος της ΕΡΤ πάντως τα είπε μια χαρα.
 
Ε, ναι, προφανώς διότι ήταν παρούσα στην παράσταση. Αλλά πώς και δεν βάλανε τον Κωστάλα?
 
Χμμμ... η Κάλλας όμως είχε μεν εντυπωσιακή παρουσία αλλά δεν ήταν όμορφη. Άρα από εμφάνιση θα πρέπει να υποβαθμίσουν τη Μ. Μπ. με μακιγιάζ για να της μοιάσει. Από φωνή δεν ξέρω, έχω ακούσει την Κάλλας σε βίντεο να μιλάει αγγλικά και πέρα από την καθαρή άρθρωση δεν είχε τίποτε ιδιαίτερο η κανονική φωνή της.
Βρε συ ελέφαντας γιατί να υποβαθμίσει την ομορφιά της η Μόνικα; Ποια ηθοποιός δεν θα θελε να κάνει στο σινεμά η στο θέατρο την Κάλλας η την Καλό η την Αμέλια Έκεχαρτ. Δηλ.η Σαλμά Χάγιεκ είναι πολύ όμορφη γυναίκα , θα έλεγε όχι για να ερμηνεύσει την Καλό; Δεν νομίζω. Όλες μα όλες θα το ήθελαν.
Δεν έγραψαν και τις καλύτερες όμως κριτικές αυτό βλέπω .
 
Όχι, αυτό που εννοώ είναι ότι αν ήθελε να μοιάζει με την Κάλλας θα έπρεπε να της αλλάξουν τα χαρακτηριστικά. Αλλά απ' ό,τι είδα στις φωτογραφίες από την παράσταση, δεν προσπάθησε ιδιαίτερα να της μοιάσει φυσιογνωμικά, οπότε no problem.

Τι γράψανε δηλαδή οι κριτικές? Μιλάω για σοβαρούς κριτικούς, αν έχει μείνει κανένας. Διότι κατα τ' άλλα,

“Opinions are like assholes, everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks.”

Μπα? Πρώτη φορά χρησιμοποιώ το Inline Spoiler, πλάκα έχει.
 
Πίσω
Μπλουζα