Η Παλιά Αθήνα

angel_grig είπε:
Για πες μας μερικες πληροφοριες για αυτο το κτηριο prisma.Γιατι δεν υπαρχει πια?Ειναι πολυ ομορφο και σε αριστη κατασταση
Στοιχεία για το μέγαρο Παπούδωφ:


Και μια φωτογραφία του μεγάρου:


Καμία σύγκριση με την ...ομορφιά και την χάρη του συγχρόνου εκτρώματος!!! :)
 
stayros είπε:
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες prisma!!! :thanx2:
:)

Έχω ξαναγράψει και εδώ και αλλού, ότι πέριξ του Συντάγματος γίνανε εγκλήματα και η Αθήνα έχασε πολλά αξιόλογα κτίρια. Ένα από αυτά ήταν και το Παπούδωφ. Σε πολλές περιπτώσεις τα κτίρια που πήραν τη θέση τους δεν είναι άσχημα ή τουλάχιστον δεν ενοχλούν. Όμως.... θα μπορούσαν να έχουν γίνει αλλού και να έχει διατηρήσει το κέντρο μια άλλη φυσιογνωμία πολλή πιο ενδιαφέρουσα.

Είναι κρίμα που χάθηκε όλος αυτός ο κτιριακός πλούτος. Παρακάτω μια φωτογραφία από το 1982 που δείχνει το κτίριο που πήρε τη θέση του Παπούδωφ ,όταν ήταν ακόμα υπό κατασκευή. Πρόκειται για

το μετέπειτα ξενοδοχείο "Αστήρ Παλλάς" (1983) των Ι. Βικέλα, Εμμ. Βουρέκα, Κ. Δεκαβάλλα και Σ. Μολφέση.





Syntagma Parade 1982.jpg

(εντελώς τυχαία πάλι παρέλαση έχουμε και σε αυτή τη φωτό!!!)
 
Πόσο όμορφες εικόνες..Πόσο αριστοκρατική η παλαιά Αθήνα..Και πόσο άσχημη την καταντήσανε...Κρίμα.. :(
 
Την καταντήσαμε πες καλύτερα.
 
Wally δεν είναι φανταστική ομάδα; Πραγματικά,που τις μάζεψαν όλες αυτές τις υπέροχες (και πολλές απ'αυτές πολύ σπάνιες) φωτο; Foutix δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ως πρός το σκέλος της καθαριότητας (συμβάλλουμε όλοι καθημερινά στο να είναι από τις πιο βρώμικες ευρωπαικές πρωτεύουσες) αλλά όχι και στο σκέλος της αρχιτεκτονικής και της πολεοδομίας, καθώς όπως γνωρίζεις, οι αποφάσεις γι'αυτά τα ζητήματα λαμβάνονται από τη κεντρική διοίκηση...Χαρακτηριστικό παράδειγμα η πλατεία Ομονοίας..Βρες μου έναν Αθηναίο που να ήθελε να φύγει ο Δρομέας (αυτόν πρόλαβα) και τα συντριβάνια από τη πλατεία...Δε νομίζω να εντοπίσεις κανένα..Ή δε νομίζω κάποιος να συναίνεσε στη κοπή των νεραντζιών από το Κολωνάκι..Ούτε φυσικά εγώ και εσύ νομοθετήσαμε για τους συντελεστές δόμησης και τις καρακιτσάτες πολυκατοικίες της δεκαετίας του'80..Άλλοι το έκαναν, εξ ου και χρησιμοποίησα τρίτο πληθυντικό..(δεν ξέρω πως ακούγομαι αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντιδικώ μαζί σου..Τοδιευκρυνίζω πρός αποφυγή παρεξηγήσεων! ;) ) Πραγματικά πάντως...Ειδικά η εικόνα της Ομόνοιας σήμερα είναι αποκαρδιωτική..(ιδίως αν τη συγκρίνεις με αυτή των ταινιών της δεκαετίας του'60..)
 
Ειναι φοβερη ομαδα αλλα δεν εχω καταλαβει την επιλογη τους να βαλουν ολα αυτα τα πραγματα σε FB!!!

Αυτοματως χανουν απο αποψη διαφυλαξης, αναζητησης, αρχειοθετησης...
 
Σύμφωνοι φογκ αλλά ξεχνάς οτι όλοι αυτοί τις κεντρικής διοίκησης(Δημαρχαίοι, Νομαρχαίοι, βουλευταίοι κτλ) δεν ήρθαν ουρανοκατέβατοι, ούτε επιβλήθηκαν με τα όπλα α λα παπαδόπουλου. Ψηφίστηκαν από πλειοψηφίες. Για να μην ξεστρατήσει η κουβέντα σε πολιτική, δεν εννοώ πως ο καθένας μας έχει την ίδια ευθύνη ενός δημάρχου ή δημ. συμβούλου, αλλά σίγουρα υπάρχει ευθύνη από μέρους μας που στηρίζαμε (όσοι το κάναμε) τις ενέργειές τους
 
bambinella 100 είπε:
Και για την ακριβεια, Αυγουστος του '75.Εκπτωσεις βλεπω.....Την εποχη εκεινη οι εκπτωσεις γινονταν καθε Φεβρουαριο και Αυγουστο.
Εγώ ακόμα έτσι τις ξέρω!!!
 
Clemence είπε:
Εγώ ακόμα έτσι τις ξέρω!!!
Τωρα οι εκπτωσεις απλως συνεχιζονται το Φεβρουαριο και τον Αυγουστο. Δεν ξεκινουν απο αυτους τους μηνες.

Οι χειμερινες αρχιζουν λιγο μετα το τελος της εορταστικης περιοδου δηλ. 12 - 15 Ιανουαριου (ανεπισημα και αρκετα νωριτερα) και οι θερινες αρχιζουν στα μεσα Ιουλιου.

Αντιθετα τοτε τα πραγματα ηταν απολυτως συγκεκριμενα: Ολο το Φεβρουαριο και ολο τον Αυγουστο. Δηλαδη τον τελευταιο μηνα του χειμωνα και τον τελευταιο μηνα του καλοκαιριου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εεε, νομίζω κρατούσαν ένα εικοσαήμερο μόνο, όχι ολόκληρους τους μήνες Φεβρουάριο και Αύγουστο.
 
Wally είπε:
Ειναι φοβερη ομαδα αλλα δεν εχω καταλαβει την επιλογη τους να βαλουν ολα αυτα τα πραγματα σε FB!!!Αυτοματως χανουν απο αποψη διαφυλαξης, αναζητησης, αρχειοθετησης...
Βασικά δε το καταλαβαίνω πως το εννοείς αυτό. Επειδή είμαι μέλος της ομάδας (όπως και της ομάδας "Παλιές φωτογραφίες της Αθήνας") δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι προς "διαφύλαξη".Όσο για την αναζήτηση ή την αρχειοθέτηση δε καταλαβαίνω πως ακριβώς το εννοείς. Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι γίνεται καταπληκτική δουλειά σε όλες τις σχετικές ομάδες, από πολλά μέλη τα οποία πραγματικά έχουν δουλέψει πολύ πάνω στο αντικείμενο.
 
Φαντασου οι φωτογραφιες να ηταν σε μια "μηχανη" οπου να μπορεις να κανεις αναζητησεις τυπου "Αμπελοκηποι, εγχρωμη, 1970-1975, ανθρωποι, προσωπικο αρχειο" και να ειχες ολες τις εγχρωμες φωτογραφιες των Αμπελοκηπων που τραβηκτηκαν μεταξυ 1970-1975, που περιεχουν ανθρωπους και ειναι απο καποιο προσωπικο Αρχειο.

Οι φωτογραφιες παραλληλα θα διαφυλασονταν, θα υπηρχαν σχολια κτλ σε μια κοινοτητα που δεν ειχε τοσο "προσωπικο" χαρακτηρα οπως το FB

Θα ηταν μια εξαιρετικη προκληση για εμας να φτιαχναμε κατι τετοιο...και φοβερα χρηστικο για το κοσμο

Συγχαρητηρια παντως στα παιδια!
 
Wally είπε:
Φαντασου οι φωτογραφιες να ηταν σε μια "μηχανη" οπου να μπορεις να κανεις αναζητησεις τυπου "Αμπελοκηποι, εγχρωμη, 1970-1975, ανθρωποι, προσωπικο αρχειο" και να ειχες ολες τις εγχρωμες φωτογραφιες των Αμπελοκηπων που τραβηκτηκαν μεταξυ 1970-1975, που περιεχουν ανθρωπους και ειναι απο καποιο προσωπικο Αρχειο.Οι φωτογραφιες παραλληλα θα διαφυλασονταν, θα υπηρχαν σχολια κτλ σε μια κοινοτητα που δεν ειχε τοσο "προσωπικο" χαρακτηρα οπως το FB

Θα ηταν μια εξαιρετικη προκληση για εμας να φτιαχναμε κατι τετοιο...και φοβερα χρηστικο για το κοσμο

Συγχαρητηρια παντως στα παιδια!
Nαι, κοίτα... με το θέμα της αρχειοθέτησης υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα. Στο group "Η Παλιά Αθήνα" υπάρχουν albums για κάθε περιοχή (π.χ. "Ομόνοια" ή "Πανεπιστημίου" κλπ). Αυτό που λες θεωρητικά είναι ωραίο, αλλά για κάθε περιοχή δεν υπάρχουν απαραίτητα πολλές έγχρωμες φωτογραφίες ή φωτογραφίες από όλες τις χρονικές περιόδους, με εξαίρεση τις πολύ κεντρικές (Σύνταγμα, Ομόνοια κλπ). Από την άλλη υπάρχει πλέον ένας μεγάλος όγκος φωτογραφιών που ναι μεν δημιουργεί έναν μικρό χαμό, αλλά είναι καλό διότι έτσι μαθαίνουμε περισσότερα για αυτή τη πόλη και διαφυλάσσεται καλύτερα το παρελθόν μας. :)
 
Αν θες να το παμε και πιο περα, θα μπορουσε να υπαρχει σε καθε φωτογραφια διαδικασια ωστε να εγγεγραμμενα μελη να μπορουν να την ταυτοποιουν/ντυνουν με GPS δεδομενα, να την προσαρτουν σε Google Maps ή αλλους δωρεαν προσβασιμους χαρτες, να ανοιγουν "αγγελιες" αναζητησης φωτογραφιων για συγκεκριμενα μερη, γεωγραφικες περιοχες με περιγραφη, στιγμα κτλ.

Η αναζητηση θα ηταν ελευθερη/ανοιχτη. Τα μελη θα βαζαν tags στις φωτογραφιες με καποιους κανονες και με φιλτρα θα μπορουσαν να γινουν απιθανες αναζητησεις, σορταρισματα κτλ

Φοβαμαι ομως οτι πηγα τη συζητηση σε εκτος θεματος μονοπατια και ζητω συγνωμη...
 
Wally είπε:
Αν θες να το παμε και πιο περα, θα μπορουσε να υπαρχει σε καθε φωτογραφια διαδικασια ωστε να εγγεγραμμενα μελη να μπορουν να την ταυτοποιουν/ντυνουν με GPS δεδομενα, να την προσαρτουν σε Google Maps ή αλλους δωρεαν προσβασιμους χαρτες, να ανοιγουν "αγγελιες" αναζητησης φωτογραφιων για συγκεκριμενα μερη, γεωγραφικες περιοχες με περιγραφη, στιγμα κτλ.
Η αναζητηση θα ηταν ελευθερη/ανοιχτη. Τα μελη θα βαζαν tags στις φωτογραφιες με καποιους κανονες και με φιλτρα θα μπορουσαν να γινουν απιθανες αναζητησεις, σορταρισματα κτλ

Φοβαμαι ομως οτι πηγα τη συζητηση σε εκτος θεματος μονοπατια και ζητω συγνωμη...
Σαν ιδέα ακούγεται πολύ καλή. Βέβαια θέλει συντονισμό, χρόνο και διάθεση και δε ξέρω αν υπάρχουν τα 2 τελευταία από όλους.. Ήδη αφιερώνουμε πολύ χρόνο στην αναζήτηση και δημοσίευση υλικού (είναι και οι δουλειές που δεν πάνε καλά και έχουμε περισσότερο ελεύθερο χρόνο). Όπως λέω, όσες φωτογραφίες και να βρω, δεν είναι ποτέ αρκετές! :supergrin:
 
Το ενδιαφέρον στη κουβέντα είναι ότι σαν CMS η Ark έχει τα περισσότερα από αυτά τα χαρακτηριστικά που λέτε.

Το θέμα ήταν, είναι και θα είναι το content. Αν υπάρχει υλικό θα κάνουμε το παν
 
Wally είπε:
Αν θες να το παμε και πιο περα, θα μπορουσε να υπαρχει σε καθε φωτογραφια διαδικασια ωστε να εγγεγραμμενα μελη να μπορουν να την ταυτοποιουν/ντυνουν με GPS δεδομενα, να την προσαρτουν σε Google Maps ή αλλους δωρεαν προσβασιμους χαρτες, να ανοιγουν "αγγελιες" αναζητησης φωτογραφιων για συγκεκριμενα μερη, γεωγραφικες περιοχες με περιγραφη, στιγμα κτλ.
Η αναζητηση θα ηταν ελευθερη/ανοιχτη. Τα μελη θα βαζαν tags στις φωτογραφιες με καποιους κανονες και με φιλτρα θα μπορουσαν να γινουν απιθανες αναζητησεις, σορταρισματα κτλ

Φοβαμαι ομως οτι πηγα τη συζητηση σε εκτος θεματος μονοπατια και ζητω συγνωμη...
Κάτι σαν αυτό ας πούμε;

http://www.historypin.com/map/#!/geo:51.6,0.05/zoom:7/
 
Πίσω
Μπλουζα