Η Παλιά Αθήνα

Η Ομόνοια από ψηλά (1969)

Omonoia Sqr. 1969.jpg

Πειραιάς, δεκαετία '60.

Pireus 1960s color.jpg

Πεδίον του Άρεως, δεκαετία '60.

Athens Pedion Areos 60s.jpg

(αρχείο prisma)
 
prisma είπε:
Αυτη η φωτο του Πειραια ολα τα λεφτα.... :wub:

Καμια σχεση με τον σημερινο... :(

Και το λεω γιατι τυχαινει να πηγαινω αρκετες φορες για ψωνια.

Η εικονα του σημερα ειναι αποκαρδιωτικη.... :tsktsk:
 
stayros είπε:
Αυτη η φωτο του Πειραια ολα τα λεφτα.... :wub:
Καμια σχεση με τον σημερινο... :(

Και το λεω γιατι τυχαινει να πηγαινω αρκετες φορες για ψωνια.

Η εικονα του σημερα ειναι αποκαρδιωτικη.... :tsktsk:
Το συγκεκριμένο σημείο, νομίζω, ότι είναι καλύτερο σήμερα. Έχουν πυκνώσει τα δένδρα και έχουν φυτευτεί αρκετά μέσα στον χώρο του λιμανιού.

Αν αναφέρεσαι στο σημείο που έγινε η λήψη, ή λίγο αριστερά που υπήρχε το Ρολόι, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου. :)
 
Να σου πω την μαυρη μου αληθεια....προτιμω τον Πειραια του '60... :wub: ...παρα τον Πειραια του σημερα.... :(

Με τα 20-30 δενδρα που φυτευτηκαν δεν σωζεται η κατασταση....ας μην φυτευαν ουτε ενα,

αλλα ας κραταγαν τουλαχιστο το Ρολοι...συμβολο για χρονια του Πειραια και γνωστο σημειο συναντησης. :)
 
Παιδια, θυμαται κανεις ποτε περιπου εφυγε το Ρολοϊ του Πειραια; Περασε καιρος η ειναι προσφατο;
 
πω πωωω..πολλες φορες σκεφτομαι οτι ο Πειραιας εχει μεινει σημερα στη 10ετια του 60..σφαλμα!ΜΑΚΑΡΙ να ειχε μεινει..

πρεπει να ειναι απ τις πιο ΑΣΧΗΜΕΣ πολεις ,πραγμα που οφειλεται στην εγκαταλειψη..με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ δυνατοτητες για ουσιαστικη αναπλαση..πραγμα που δε θα γινει ποτε γιατι [offtopik]
 
bambinella 100 είπε:
Παιδια, θυμαται κανεις ποτε περιπου εφυγε το Ρολοϊ του Πειραια; Περασε καιρος η ειναι προσφατο;
Βιβη,αν δεν κανω λαθος κι αν θυμαται καλα ο πατερας μου πρεπει να "εφυγε" επι δημαρχιας Σκυλιτση.

EDIT

Κι οντως...επι Σκυλιτση "εφυγε" το ρολοι.

don dokken είπε:
αλειψη..με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ δυνατοτητες για ουσιαστικη αναπλαση..
Οντως Don...παιρνει τεραστιες δυνατοτητες αναπαλασης αλλα...αλλα!!! :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδη Σταυρο, αυτο πρεπει να εγινε απο το 1967 μεχρι το 1974.

Σε ευχαριστω!
 
Α, ενταξει. Το σιγουρεψαμε λοιπον!

Να εισαι καλα, Σταυρο...
 
stayros είπε:
Να σου πω την μαυρη μου αληθεια....προτιμω τον Πειραια του '60... :wub: ...παρα τον Πειραια του σημερα.... :( Με τα 20-30 δενδρα που φυτευτηκαν δεν σωζεται η κατασταση....ας μην φυτευαν ουτε ενα,

αλλα ας κραταγαν τουλαχιστο το Ρολοι...συμβολο για χρονια του Πειραια και γνωστο σημειο συναντησης. :)

Δεν διαφωνώ. Δεν συγκρίνεται ο Πειραιάς του '60 με το σήμερα...

Αναφέρθηκα μόνο στην συγκεκριμένη φωτογραφία.

bambinella 100 είπε:
Δηλαδη Σταυρο, αυτο πρεπει να εγινε απο το 1967 μεχρι το 1974.Σε ευχαριστω!


Για την ακρίβεια, τον Σεπτέμβριο του 1968.
 
Υπάρχει δημοσίευμα που αναφέρει λεπτομέρειες για το Ρολόι και την κατεδάφισή του που ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 1968. Εδώ αναφέρεται ως ημερομηνία που γκρεμίστηκε η 18/12/1968 (πιθανά ορίζεται ως η μέρα οριστικής κατεδάφισης ή ολοκλήρωσης των εργασιών).
 
Aretara, συμφωνα με το δημοσιευμα που παρεθεσες, το γκρεμισμα του ρολογιου ξεκινησε στις 9 Σεπτεμβριου 1968.
 
Ναι, σύμφωνα και με το σχετικό απόκομμα της εφημερίδας. Αρκετό χρόνο πήρε πάντως για να κατεδαφιστεί, ποιος ξέρει γιατί...
 
miki-mik7 είπε:
Για την ακρίβεια, τον Σεπτέμβριο του 1968.

ARETARA είπε:
Υπάρχει δημοσίευμα που αναφέρει λεπτομέρειες για το Ρολόι και την κατεδάφισή του που ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 1968. Εδώ αναφέρεται ως ημερομηνία που γκρεμίστηκε η 18/12/1968 (πιθανά ορίζεται ως η μέρα οριστικής κατεδάφισης ή ολοκλήρωσης των εργασιών).
Σας ευχαριστουμε και τους δυο για τις πληροφοριες. :thanx2: :thanx2:
 
Μια χαζή ερώτηση, μ' επιτρέπετε? :flower:

Το "περιβόητο" ρολόι, είναι αυτό που βλέπουμε να περιμένει ο Γιάννης Μαλούχος στην Αλίκη στο Ναυτικό? Εκεί που έδωσαν το ραντεβού η Βουγιουκλάκη και ο Παπαμιχαήλ?
 
D@redevil είπε:
Μια χαζή ερώτηση, μ' επιτρέπετε? :flower:
Το "περιβόητο" ρολόι, είναι αυτό που βλέπουμε να περιμένει ο Γιάννης Μαλούχος στην Αλίκη στο Ναυτικό? Εκεί που έδωσαν το ραντεβού η Βουγιουκλάκη και ο Παπαμιχαήλ?
Ηταν το παλιο κτηριο του δημαρχειου του Πειραια,Μαριαννα. :flower:

Απλα το ελεγαν ρολοι, απο το ρολοι που ειχε στο κεντρο της οροφης του,

οπως μπορεις να διακρινεις και στις φωτο απο τα link που μας παρεθεσε ο ARETARA. ;)
 
stayros είπε:
Ηταν το παλιο κτηριο του δημαρχειου του Πειραια,Μαριαννα. :flower: Απλα το ελεγαν ρολοι, απο το ρολοι που ειχε στο κεντρο της οροφης του,

οπως μπορεις να διακρινεις και στις φωτο απο τα link που μας παρεθεσε ο ARETARA. ;)
Ναι, τις είδα, αλλά δεν έχω εύκαιρη την ταινία, να τα συγκρίνω!....

Μάλλον είναι διαφορετικά - έχω την εντύπωση ότι αυτό που δείχνει στην ταινία, είναι σαν οβελίσκος (?)....

Τεσπα, ευχαριστώ για την απάντηση, Σταυρί μου! :flower:
 
Η μικρή πλατεία με το ρολόι (άλλο αυτό, όπως λέει και ο Σταύρος :) ) που περίμενε ο Μαλούχος, ονομάζεται αυγό, λόγω του σχήματος της πλατείας.

Μια φωτογραφία του ρολογιού.

65391294.jpg


Υ.Γ. Τώρα είδα και το μήνυμά σου, οπότε θα σου λυθεί η απορία.
 
Πίσω
Μπλουζα