Η Παλιά Αθήνα


Οδός Αρδηττού

Στα δεξιά πίσω από τον κόσμο διακρίνεται το κολυμβητήριο του Εθνικού Γυμναστικού Συλλόγου.
Δίπλα προς το κέντρο της φωτογραφίας διακρίνεται τμήμα της κοίτης του Ιλισού κατά την περίοδο που λάμβαναν χώρα τα έργα καλύψεώς της εξ' ού και το γιαπί.
Ο Ιερός Ναός Αγίας Φωτεινής Ιλισού καλύπτεται από τα δέντρα στο βάθος (πίσω αριστερά και πίσω δεξιά των οποίων διακρίνονται δύο αστικά λεωφορεία της εποχής).
Διόρθωση : Ο Ιερός Ναός Αγίας Φωτεινής Ιλισού ΔΕΝ καλύπτεται από τα δέντρα στο βάθος (πίσω αριστερά και πίσω δεξιά των οποίων διακρίνονται δύο αστικά λεωφορεία της εποχής)ΑΛΛΑ τμήμα του διακρίνεται καθαρά λίγο πιο αριστερά (βλ. κόκκινο κύκλο παρακάτω).
1654202967883.png
 
Λοιπόν Ελέφαντα θυμάσαι που με ρώταγες πως έμπαινα στον "Κουκο" για ποτό και αν πηδαγα ως άλλη Σουλιώτισσα; Ε ήρθε η ώρα να δεις ότι ανεβαινα αυτά τα σκαλάκια για την είσοδό μου στο μπαρ. Αυτό το πλακόστρωτα που βλέπεις είναι ο μετέπειτα χώρος του μπαρ.
To banana moon λες?
 
Ναι μετά έγινε banana moon. Εγώ είμαι από τις παλιές καραβάνες. Πρόλαβα τον Κούκο εκεί και το banana moon το 94 που άνοιξε ήταν πιο πάνω αριστερά. Ο Κούκος ήταν πιο ροκ.
Αλλάξαμε ολίγον το θρεντ όμως...
 
Τι ωραίο που ήταν το Σύνταγμα τότε με τα δέντρα του και τις τέντες να κάθονται στη σκιά οι θαμώνες!
 
Κολωνάκι, οδός Πλουτάρχου στην διασταύρωσή της με την Πατριάρχου Ιωακείμ το 1985
1654421738914.png
πηγή

Κι εδώ λήψη του 2019 από street view.
1654421913075.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνεργείο και σταθμός αυτοκινήτων Καισαρείας 5 και Έβρου, Ιλίσια .
Πίσω διακρίνεται ο Πύργος Αθηνών
Στη θέση του κτιρίου, καθώς και στη γωνία Λεωφ. Βασ. Σοφίας και Λυκαονίας, ανεγέρθηκε μεγάλο κτίριο μικτών λειτουργιών – με συγκρότημα κινηματογραφικών αιθουσών (που δεν λειτούργησε ποτέ και μετασκευάστηκε), γραφεία και υπόγειο σταθμό αυτοκινήτων.
1654422529452.png
[Πηγή: φωτ. Πάνος Εξαρχόπουλος, 1996.]

 
Πλάκα. Οδός Μνησικλέους και Διογένους
Στο κέντρο της φωτογραφίας στην πινακίδα αναγράφεται ΑΡΛΕΤΑ. Προφανώς εκεί τραγουδούσε τότε η τραγουδίστρια.
1654423056677.png


Κι εδώ λήψη street view 2014
1654423339830.png
 
Λεπτομέρεια από το κτίριο του Ανατολικού Αερολιμένος Αθηνών, έργο του Φινλανδού αρχιτέκτονα Eero Saarinen
1654423549465.png
 
Βιβή, μήπως γνωρίζεις τι είναι αυτές οι κατασκευές (κτίσματα; ) στα δεξιά της φωτογραφίας;
Δεν γνωριζω τιποτε σχετικο.
Δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον ήταν εργοταξιακά δηλ. εξυπηρετούσαν την ανέγερση του ξενοδοχείου.
Η πινακοθήκη δεν είχε αρχίσει ακόμη να κτίζεται
 
Πίσω
Μπλουζα