Η Παλιά Αθήνα

Σίγουρα υπήρχαν κτίρια δεξιά και αριστερά των γραμμών του τραίνου. Και εγώ εδώ το έμαθα, σε αυτό εδώ το θρεντ. Αν δεν κάνω λάθος ανήκαν στην συνοικία Βρυσάκι η οποία κατεδαφίστηκε ολόκληρη λόγω των ανασκαφών. Θα ψάξω να βρω φωτογραφία που σίγουρα υπάρχει αναρτημενη και παλιότερα στο παρόν θρεντ.
Από το
διαβάζουμε :
" ...
Προκειμένου να υλοποιηθεί η πρώτη επέκταση του αστικού αυτού μέσου μεταφοράς ιδρύθηκε από τον Στέφανο Ψύχα η Εταιρεία Προεκτάσεως του επ' Αθηνών εις Πειραιά Σιδηροδρόμου και άρχισε την κατασκευή σήραγγας το 1889 από το Θησείο μέχρι την Ομόνοια. Ο πρώτος σταθμός της Ομόνοιας, που ήταν μόνο εν μέρει υπόγειος (και εν μέρει τύπου ανοιχτού ορύγματος), κατασκευάστηκε στη διασταύρωση των οδών Λυκούργου και Αθηνάς και εγκαινιάστηκε στις 17 Μαΐου 1895, μαζί με τον ενδιάμεσο σταθμό του Μοναστηρακίου.
..."
Βάσει των παραπάνω η γραμμή που συνδέει το Θησείο με το Μοναστηράκι πιθανότατα δεν διακρίνεται επειδή βρίσκεται από την πλευρά λήψεως της φωτογραφίας οπότε όλα τα κτίσματα που φαίνονται δεν υπάρχουν και η περιοχή είναι πλέον εντός του αρχαιολογικού χώρου.
 
Πρόκειται για μια από τις πισίνες που είχαν κατασκευαστεί για να κάνουν θαλάσσια μπάνια τα παιδιά των οποίων οι γονείς αδυνατούσαν να τα πάνε στην θάλασσα. Οι πισίνες γέμιζαν με θαλασσινό νερό και τα πιτσιρικάκια μπαίνανε ανά ομάδες για μια ώρα αν δεν κάνω λάθος, πάντα με επιτήρηση. Τέτοιες πισίνες υπήρχαν στα Πατήσια, στην πλατεία Κουμουνδούρου, στην πλατεία Αιγύπτου και σίγουρα και κάπου αλλού. Αυτή εδώ νομίζω ότι πρέπει να είναι στην Δεξαμενή στο Κολωνάκι.
 
Πρόκειται για μια από τις πισίνες που είχαν κατασκευαστεί για να κάνουν θαλάσσια μπάνια τα παιδιά των οποίων οι γονείς αδυνατούσαν να τα πάνε στην θάλασσα. Οι πισίνες γέμιζαν με θαλασσινό νερό και τα πιτσιρικάκια μπαίνανε ανά ομάδες για μια ώρα αν δεν κάνω λάθος, πάντα με επιτήρηση. Τέτοιες πισίνες υπήρχαν στα Πατήσια, στην πλατεία Κουμουνδούρου, στην πλατεία Αιγύπτου και σίγουρα και κάπου αλλού. Αυτή εδώ νομίζω ότι πρέπει να είναι στην Δεξαμενή στο Κολωνάκι.
Πράγματι βρισκόμαστε στην Δεξαμενή. Οδός Γλύκωνος. Η πολυκατοικία αριστερά βρίσκεται στον αρ. 14. Χαρακτηριστική η είσοδος με το φως όπως και τα παράθυρα και οι υδρορροή ( βλ. πράσινο κύκλο στην παλιά και τη νέα φωτογραφία ). Οι δύο φωτογραφίες έχουν χρονική διαφορά 80 ετών !!!! (1939 - 2019)

1653939450568.png

1653939644656.png

Επίσης με κόκκινο κύκλο σημειώνεται στο κέντρο της φωτογραφίας η πολυκατοικία επί της οδού Σπευσίππου αρ. 12 με την χαρακτηριστική συμμετρία της πρόσοψης
1653939921602.png

1653940114780.png
 
Μπα? Τόσο καφενείο ήταν η παλιά Βουλή που έβγαζαν και τραπεζάκια έξω?

Χάλια ήταν ο αδιαμόρφωτος χώρος-αλάνα
 
Ποιο είναι το γιαπί? Η Αγία Φωτεινή δεν είναι το ναΰδριο? Οπότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ο ναός του Ολυμπίου Διός, αλλά η φωτογραφία μου μοιάζει πιο πρόσφατη από την εποχή του Αδριανού, παρά την ύπαρξη δύο λεγεωναρίων με κράνη στη μέση του δρόμου.
 
Ποιο είναι το γιαπί? Η Αγία Φωτεινή δεν είναι το ναΰδριο? Οπότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ο ναός του Ολυμπίου Διός, αλλά η φωτογραφία μου μοιάζει πιο πρόσφατη από την εποχή του Αδριανού, παρά την ύπαρξη δύο λεγεωναρίων με κράνη στη μέση του δρόμου.
Οδός Αρδηττού
Στα δεξιά πίσω από τον κόσμο διακρίνεται το κολυμβητήριο του Εθνικού Γυμναστικού Συλλόγου.
Δίπλα προς το κέντρο της φωτογραφίας διακρίνεται τμήμα της κοίτης του Ιλισού κατά την περίοδο που λάμβαναν χώρα τα έργα καλύψεώς της εξ' ού και το γιαπί.
Ο Ιερός Ναός Αγίας Φωτεινής Ιλισού καλύπτεται από τα δέντρα στο βάθος (πίσω αριστερά και πίσω δεξιά των οποίων διακρίνονται δύο αστικά λεωφορεία της εποχής).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τόση αναστάτωση για να καλύψουν μια κοιτούλα?
 
Λοιπόν Ελέφαντα θυμάσαι που με ρώταγες πως έμπαινα στον "Κουκο" για ποτό και αν πηδαγα ως άλλη Σουλιώτισσα; Ε ήρθε η ώρα να δεις ότι ανεβαινα αυτά τα σκαλάκια για την είσοδό μου στο μπαρ. Αυτό το πλακόστρωτα που βλέπεις είναι ο μετέπειτα χώρος του μπαρ.
 
Πίσω
Μπλουζα