Η Παλιά Αθήνα

Κάτι μου λέει ότι ο αθόρυβος ανεμιστήρ γραφείου της Braun είναι αυτό εδώ το φοβερό γκατζετάκι του 1961
Παρετήρησα τη διαφήμιση στην φωτογραφία αλλά το μάτι πήγε περισσότερο στο εικονιζόμενο τουριστικό λεωφορείο (τι μάρκας να είναι άραγε.. Magirus Deutz μήπως; ) :fafoutis:
Το εικονιζόμενο μοντέλο στο απόσπασμα που παρέθεσες είναι του 1970.
Μπορεί να είναι το προγενέστερο μοντέλο HL 1
1667170954362.png
περισσότερες φωτό εδώ
Κατά τα άλλα βρισκόμαστε στην Πλατεία Ομονοίας (διακρίνεται το ξενοδοχείο Μέγας Αλέξανδρος)
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: RIO
Κι αναρωτιόμουνα πώς να ήταν το άπτερον Braun. Πλάκα είχε η τουρμπινίτσα. Αλλά δεν είχε τίποτε που να προστατεύει δάχτυλα από το ταχύτατα περιστρεφόμενο τμήμα, οπότε αναρωτιέμαι αν θα πουλιόταν σήμερα.
 
Το εικονιζόμενο μοντέλο στο απόσπασμα που παρέθεσες είναι του 1970.
Μπορεί να είναι το προγενέστερο μοντέλο HL 1 περισσότερες φωτό εδώ
Α ναι, σωστά, από κεκτημένη ταχύτητα λόγω των πληροφοριών που διάβαζα εκείνη την ώρα έγραψα λάθος τη χρονολογία. Πάντως γι' αυτόν τον τύπο ανεμιστήρα μιλάμε.

Κι αναρωτιόμουνα πώς να ήταν το άπτερον Braun. Πλάκα είχε η τουρμπινίτσα. Αλλά δεν είχε τίποτε που να προστατεύει δάχτυλα από το ταχύτατα περιστρεφόμενο τμήμα, οπότε αναρωτιέμαι αν θα πουλιόταν σήμερα.
Έχει αυτό το, ας πούμε, κάλυμμα αλλά κι αυτό μισό είναι. Δεν τα πολυπρόσεχαν αυτά τότε.
 
Λείπει ο Βασιλάκης Καΐλας από τη φωτογραφία.

Φαντάζομαι ένα από τα σουξέ του Bar Αράχωβα θα ήταν το Ποιμενικό Ροκ του Μηλιώκα :p
(Ντροπή μου)
 
Κι αναρωτιόμουνα πώς να ήταν το άπτερον Braun. Πλάκα είχε η τουρμπινίτσα. Αλλά δεν είχε τίποτε που να προστατεύει δάχτυλα από το ταχύτατα περιστρεφόμενο τμήμα, οπότε αναρωτιέμαι αν θα πουλιόταν σήμερα
έχει πολύ μικρή ισχύ ο κινητήρας του ανεμιστήρα (~60 βατ) και πολύ μικρό αριθμό στροφών. ούτε μελανιά δεν σου κάνει (είναι και η τουρμπίνα πλαστική). από την άλλη κάτι κινητήρες του 1 μεγαβάτ που είδαμε στον ΑΗΣ Πτολεμαΐδας.... δουλεύαν και με τάση 6 kV (όχι φυσικά με 220 ή έστω 380)
 
Τώρα κι αν αισθάνομαι αρχαίος! Την είχα δει αυτή την παράσταση, στα τέλη των 70. Ρε μπας και είμαι κανένας από τους καμπανοφορούντες νεαρούς? Μπα... δεν με βλέπω. Ψυχοπλακωτική κωμωδία. Ο Καρακατσάνης καλός, δεν είχε αποκτήσει ακόμη την εκνευριστική μανιέρα που έχω δει αργότερα, ή ταίριαζε στον ρόλο. Αλλά η αποκάλυψη για μένα ήταν η Μάρθα Βούρτση διότι ως τότε την ήξερα μόνο από τη φήμη της για τα μελό (δεν είχα δει κανένα από αυτά), δεν είχα ιδέα από την πορεία της στο θέατρο. Και είδα μια εξαιρετική ερμηνεία από μια πολύ καλή ηθοποιό.

Ανήκω στην Παλιά Αθήνα :(
 
Η Ερμού δρόμος! Άραγε πόσοι την θυμούνται δρόμο;
Τι να είναι αυτό το αψιδωτό εξόγκωμα στην πλευρά του κτηρίου πάνω από το στοίχημα;

Όμορφο το γωνιακό κτήριο αριστερά με τον θόλο. Μου θυμίζει αυτό:
1667379219280.png
 
Τι να είναι αυτό το αψιδωτό εξόγκωμα στην πλευρά του κτηρίου πάνω από το στοίχημα;
Προφανώς το κτήριο που υπήρχε κατεδαφίστηκε και για τεχνικούς λόγους έμεινε ο τοίχος για να μην υποχωρήσει ο αντίστοιχος του διπλανού κτηρίου. Το αρχιτεκτονικό στοιχείο της αψίδας μάλλον ήταν διακοσμητικό και πιθανό να φιλοξενούσε κάποια ερμάρια ή και απλά ράφια.
 
Προφανώς το κτήριο που υπήρχε κατεδαφίστηκε και για τεχνικούς λόγους έμεινε ο τοίχος για να μην υποχωρήσει ο αντίστοιχος του διπλανού κτηρίου. Το αρχιτεκτονικό στοιχείο της αψίδας μάλλον ήταν διακοσμητικό και πιθανό να φιλοξενούσε κάποια ερμάρια ή και απλά ράφια.
Αχά!!! Άρα ανήκε στο ανύπαρκτο πλέον. Για κάποιο λόγο μου φάνηκε ότι ανήκε στο υπαρκτό σε κάποιου είδους φωταγωγό.
 
Την Ερμου
Η Ερμού δρόμος! Άραγε πόσοι την θυμούνται δρόμο;

Εγώ. Για την ακρίβεια, τη θυμάμαι μόνο έτσι, αφού την πεζοδρόμησαν μετά που έφυγα (και χωρίς να με ρωτήσουν κι όλας), κι όταν έρχομαι στην Ελλάδα λίγο μένω Αθήνα και σπανιότατα πάω κέντρο, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Σιχαινόμουνα να οδηγώ σ' αυτήν όπως και σ' όλους τους δρόμους της περιοχής, κυρίως λόγω των πεζών που κυκλοφορούσαν κατα ορδές.
 
Την Ερμου


Εγώ. Για την ακρίβεια, τη θυμάμαι μόνο έτσι, αφού την πεζοδρόμησαν μετά που έφυγα (και χωρίς να με ρωτήσουν κι όλας), κι όταν έρχομαι στην Ελλάδα λίγο μένω Αθήνα και σπανιότατα πάω κέντρο, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Σιχαινόμουνα να οδηγώ σ' αυτήν όπως και σ' όλους τους δρόμους της περιοχής, κυρίως λόγω των πεζών που κυκλοφορούσαν κατα ορδές.
Ε, τελικά ανήκεις στην παλιά Αθήνα όντως, και όχι τίποτα άλλο ετοιμαζόμουν να σου γράψω και κοπλιμάν που έλεγε και η γιαγιά μου, του στυλ "μπα σώπα καλέ, νέος και μοντέρνος είσαι σε μια σύγχρονη Αθήνα".
Πάντως μεταξύ μας και γω την θυμάμαι την πεζοδρομηση της Ερμου πολύ καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα