Η Παλιά Αθήνα


Διακρίνεται στην γωνία ο Ιερός Ναός Αγίου Νικολάου του Πτωχοκομείου στην γωνία των οδών Λεωφ. Βασιλίσσης Σοφίας και Πλουτάρχου 1 και όπισθεν αυτού το κτήριο της πρεσβείας και προξενείου της Μεγάλης Βρετανίας.
Στην απέναντι γωνία επί των οδών Λεωφ. Βασιλίσσης Σοφίας και Ριζάρη βρίσκεται το Πολεμικό Μουσείο.
Το "κατοστάρι" λεωφορείο μείζονος τύπου Mercedes Βιαμάξ το οποίο στρίβει αριστερά ερχόμενο από την οδό Ριζάρη, εκτελεί δρομολόγιο της γραμμής 94 Αθήνα - Ανάληψις - Ζωοδόχος Πηγή (Βύρωνα) (με τη νέα αρίθμηση πρόκειται για την γραμμή 214 Ακαδημία-Ζωοδόχος Πηγή).
Σε παλαιότερη ανάρτηση #3.236 εικονίζεται σε φωτογραφία του 1979, αρθωτό λεωφορείο του ΟΑΣΘ Volvo Saracakis SB756 μισθωμένο από την ΕΑΣ το οποίο εκτελεί δρομολόγιο της ίδιας γραμμής και στρίβει από την Λεωφ. Βασιλίσσης Σοφίας προς την οδό Ριζάρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
 
Λεωφόρος Ανδρέα Συγγρού στο ύψος της διασταύρωσης με τις οδούς Βούρβαχη (αριστερά) και Χατζηχρήστου (δεξιά)
Στο βάθος αριστερά διακρίνεται ο Ιερός Ναός Αγίου Παντελεήμονος Ιλισσού και στο βάθος δεξιά το εργοστάσιο ΦΙΞ νυν Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ)
Επίσης διακρίνεται λεωφορείο Scania Vabis που εκτελεί δρομολόγιο της γραμμής (παλαιά αρίθμηση) 34: Αθήνα-Κυνοσάργους το οποίο μόλις έχει στρίψει από την οδό Βούρβαχη.

1669021743045.png

1669021802415.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πρέπει να έχω περάσει δεκάδες φορές απ' έξω από την εκκλησία διότι όταν οδηγούσα από Συγγρού για Άνω Ιλίσια έστριβα στην Καλλιρόης. Και δεν την είχα προσέξει ποτέ. :banghead: Η δικαιολογία μου είναι ότι ήμουν απορροφημένος από την οδήγηση, δεν μπορείς να προσέχεις ταυτόχρονα πεζούς, οδηγούς, και παρακείμενα κτήρια. Αλλά η αλήθεια είναι ότι απλώς δεν πρόσεχα τα κτήρια, ακόμη κι αν ήμουν σε λεωφορείο. Πρέπει να είμαι σε tourist mode για να τα προσέξω, και ποιος είναι τουρίστας στην πόλη του?
 
Πρέπει να έχω περάσει δεκάδες φορές απ' έξω από την εκκλησία διότι όταν οδηγούσα από Συγγρού για Άνω Ιλίσια έστριβα στην Καλλιρόης. Και δεν την είχα προσέξει ποτέ. :banghead: Η δικαιολογία μου είναι ότι ήμουν απορροφημένος από την οδήγηση, δεν μπορείς να προσέχεις ταυτόχρονα πεζούς, οδηγούς, και παρακείμενα κτήρια. Αλλά η αλήθεια είναι ότι απλώς δεν πρόσεχα τα κτήρια, ακόμη κι αν ήμουν σε λεωφορείο. Πρέπει να είμαι σε tourist mode για να τα προσέξω, και ποιος είναι τουρίστας στην πόλη του?
Προσωπικά όταν έκανα τις περίφημες "λεωφορειάδες" (δηλ. βόλτες με λεωφορεία) και εξαφανιζόμουν για ώρες από το σπίτι (δεν με έψαχναν)
είτε ήταν ημέρα είτε νύχτα προσπαθούσα να παρατηρώ τα πάντα. Καθόμουν κοντά στον οδηγό και παρατηρούσα πώς οδηγούσε (για το λόγο αυτό μου έχει μείνει η συνήθεια να παίρνω ανοιχτά τις στροφές όταν οδηγώ το ΙΧ) είτε σε άλλες θέσεις κατά κύριο λόγο στην αριστερή πλευρά του οχήματος, είτε στην γαλαρία. Τα ίδια ίσχυαν όταν ήμουν όρθιος.
 
Πίσω
Μπλουζα