Η Παλιά Αθήνα

Μια ζωή σκοτώστρες τα πεζοδρόμια της Αθήνας. Την βρωμιά της την αντέχω (ας πούμε), τους μουντζουρωμένους τοίχους τους καταπίνω (ας πούμε), την όψη Βηρυτού από ψηλά που δίνει την τρώω κι αυτήν (ας πούμε) αλλά τα θανατηφόρα πεζοδρόμιά της δεν μπορώ με τίποτα να τα αντέξω. Όποτε έρχομαι στην Αθήνα πάντα φεύγω με γυρισμένο πόδι ή έχοντας σκοντάψει τουλάχιστον μία φορά.
(Καλά και στο χωριό μου μια από τα ίδια (ας πούμε))
 
Μερικές ακόμα φωτογραφίες από την παλιά Αθήνα. Όλες οι φωτό και οι λέζάντες είναι από τη λίφο.

Προβολή συνημμένου 254937
Σύνταγμα. Φωτ.: Harrison Forman/University of Wisconsin

Προβολή συνημμένου 254938
Στο κέντρο. Φωτ.: Harrison Forman/University of Wisconsin

Προβολή συνημμένου 254939
Στην παραλιακή. Φωτ.: Harrison Forman/University of Wisconsin
Η τελευταία φωτογραφία είναι από την Ελλάδα;
 
  • Like
Reactions: RIO
Λες να είναι από τη Βηρυττό? Φοίνικες βλέπω :)

Δεν είναι όμως οι φοίνικες που με μπερδεύουν, είναι τα άγνωστα κτήρια, η περίεργη διαγράμμιση και η παράπλευρη βοηθητική οδός που δεν μου θυμίζουν σε τίποτε την Ποσειδώνος που ξέρω. Δεν λέει το Lifo σε ποια ακριβώς περιοχή είναι?
 
Βλέπω δυο κιτρινόμαυρα ταξί. Ίσως να είναι από Ινδία η φωτο...
 
Το αγαπούσα το Holiday Inn. Σαν κτήριο εξωτερικά δεν ήταν όμορφο αλλά ήταν το σήμα κατατεθέν της τότε γειτονιάς μου και με βόλευε όταν περιέγραφα στους φίλους που ήθελαν να έρθουν σπίτι, πού περίπου έμενα. Και το εσωτερικό του μου άρεσε. Είχαμε κάνει κάμποσες χοροεσπερίδες με το σύλλογο της ιδιαίτερης πατρίδας μου εκεί καθώς και με το χορευτικό όμιλο που συμμετείχα τότε. 'Αλλαξε όνομα και φάτσα λίγα χρόνια αφότου έφυγα από τη γειτονιά, όμως για τους περισσότερους ντόπιους πάντα θα είναι το Holiday Inn, η προσιτή (σε σχέση με το Hilton) πολυτέλεια της Μιχαλακοπούλου.
Είχαμε πάει σε ένα γάμο μιας ξαδέλφης εκεί ένα καλοκαίρι. Στην ταράτσα όλα τα λεφτά πολύ θέα
 
Είμαι περίεργος γιατί η επιγραφή πάνω αριστερά είναι ανάποδα ώστε να τη διαβάζουν οι θαμώνες από μέσα όχι οι περαστικοί απ' έξω. Οι μέσα δεν ξέρανε ότι ήταν σε καφεζυθεστιατόριο(*), από την επιγραφή περίμεναν να το μάθουν? Και γιατί δεν είχε Ε το ΚΑΦΕ? Δεν είναι ότι είχε κι έπεσε, διότι η απόσταση μεταξύ Φ και Ζ είναι κανονική.

(*) Τουλάχιστον, διότι θα μπορούσε να ήταν "καφεζυθεστιατοριομεζεδοψητοπωλείο", ας πούμε.
 
Χριστούγεννα, το έθιμο των δώρων στον τροχονόμο αλήθεια υπήρξε;
Δεν το αποδείχνει η φωτογραφία? Βέβαια υποθέτω δεν ήταν προσωπικά για τον συγκεκριμένο τροχονόμο (αυτός εδώ θα ήταν μονίμως φέσι τον επόμενο χρόνο με τόσα ποτά που βλέπω μπροστά του) αλλά για την Τροχαία γενικώς. Ίσως κάποια να τα μοίραζαν και σε φτωχούς για λόγους δημόσιων σχέσεων, όπως το παιδικό ποδηλατάκι - το οποίο άλλωστε όπως βλέπουμε .ο μαγαζάτωρ το έδωσε για να διαφημιστεί, όχι για να ευχαριστήσει τους τροχαίους.
 
Δεν το αποδείχνει η φωτογραφία? Βέβαια υποθέτω δεν ήταν προσωπικά για τον συγκεκριμένο τροχονόμο (αυτός εδώ θα ήταν μονίμως φέσι τον επόμενο χρόνο με τόσα ποτά που βλέπω μπροστά του) αλλά για την Τροχαία γενικώς. Ίσως κάποια να τα μοίραζαν και σε φτωχούς για λόγους δημόσιων σχέσεων, όπως το παιδικό ποδηλατάκι - το οποίο άλλωστε όπως βλέπουμε .ο μαγαζάτωρ το έδωσε για να διαφημιστεί, όχι για να ευχαριστήσει τους τροχαίους.
20221220_135359.jpg
Aλλη μια φωτό , ξέρει κανείς αν ήταν όντως χριστουγεννιάτικο έθιμο; Δηλ.λες να μην υπήρχε το έθιμο αυτό.
 
Πίσω
Μπλουζα