Η Παλιά Αθήνα

Έχω μία ένσταση όσον αφορά την χρονολογία. Στην φωτογραφία στο βάθος απεικονίζεται μπλε λεωφορείο από τα μισθωμένα οχήματα των ιδιωτών των ΕΚΤΕΛ τα οποία υποχρεωτικά με την κρατικοποίηση και την ίδρυση της ΕΑΣ ανήκαν πλέον στον στόλο της και έφεραν το χαρακτηριστικό έμβλημα ΜΙΣΘΩΜΕΝΟ ΟΧΗΜΑ ΕΑΣ. Αν δεν κάνω λάθος τα τελευταία από αυτά αποσύρθηκαν το 1986.
Τι μάτι είναι αυτό πω πω φοβερός ! Του 87' λέει το φεις
 
Και μένα η φωτό μου αποπνέει αισθητική ύστερων 70 - πρώιμων 80, όχι 1987.
 
Τι μάτι είναι αυτό πω πω φοβερός ! Του 87' λέει το φεις
Και μένα η φωτό μου αποπνέει αισθητική ύστερων 70 - πρώιμων 80, όχι 1987.
Επιπλέον στα δεξιά της οδού Όθωνος στην πιάτσα των ταξί, τα εν λόγω οχήματα είναι βαμμένα γκρι και όχι κίτρινα. Επομένως χρονικά βρισκόμαστε πριν το 1982-83 που έγινε η αλλαγή χρώματος.
Μήπως έχει γίνει τελικά αναριθμητισμός και αντί για '87 είναι '78 ;
 
Επιπλέον στα δεξιά της οδού Όθωνος στην πιάτσα των ταξί, τα εν λόγω οχήματα είναι βαμμένα γκρι και όχι κίτρινα. Επομένως χρονικά βρισκόμαστε πριν το 1982-83 που έγινε η αλλαγή χρώματος.
Μήπως έχει γίνει τελικά αναριθμητισμός και αντί για '87 είναι '78 ;
Καλα δεν έχεις αφησει λεπτομέρεια για λεπτομερεια
 
Επιπλέον στα δεξιά της οδού Όθωνος στην πιάτσα των ταξί, τα εν λόγω οχήματα είναι βαμμένα γκρι και όχι κίτρινα. Επομένως χρονικά βρισκόμαστε πριν το 1982-83 που έγινε η αλλαγή χρώματος.
Μήπως έχει γίνει τελικά αναριθμητισμός και αντί για '87 είναι '78 ;

Του '79 πρέπει να είναι η φωτογραφία. Καλά οι άλλοι ήρθαν από Ελβετία με 2cv, ήρωες!
 
Είναι θέμα απόστασης. Όσο πιο κοντά είσαι στο κέντρο της Αθήνας τόσο μικρότερη είναι η έννοια "Αθήνα". Όσο απομακρύνεσαι επεκτείνεται και η Αθήνα. Άντε να εξηγήσω στους Αμερικανούς ότι εγώ είμαι Κουπονιώτης. "Από Αθήνα" τους λέω.
 
Που να βρισκόμαστε άραγε στο παραπάνω ποστ; πίσω πρέπει να είναι ο Υμηττός, άρα μάλλον βρισκόμαστε στο Παγκράτι;
 
Που να βρισκόμαστε άραγε στο παραπάνω ποστ; πίσω πρέπει να είναι ο Υμηττός, άρα μάλλον βρισκόμαστε στο Παγκράτι;
Σημείο συνάντησης πολλών δρόμων..
κέντρο, λόγω τραμ...
Μάλλον Πλ. Βάθης... (?)
Αυτή η περίεργη απότμηση στο ισόγειο κεραμοσκεπές, υπάρχει και στο νεότερο κτίριο με παρόδια στοά που πήρε τη θέση του (αν είναι η Βάθης)
Μέχρι και τα βουνά ταιριάζουν αν το δούμε από 3d google earth..
Το τραμ έρχεται από Αχαρνών και προχωράει στη Μάρνη (?)
για πείτε..
 
Πίσω
Μπλουζα