Η Παλιά Αθήνα

Στο ποστ 4169, ο σταθμός του ηλεκτρικού Θησείο είναι;
 
Πλατεία Αμερικής. Στο φανάρι διακρίνεται αστικό λεωφορείο Volvo Saracakis με την χαρακτηριστική μάσκα και τον κεκλιμένο ανεμοθώρακα από την πλευρά του οδηγού.
Μήπως μπορείς να με παραπέμψεις σε σελίδα που να έχει καθαρότερη φωτογραφία τέτοιου λεωφορείου? Όταν κυκλοφορούσα στην Αθήνα έβλεπα άπειρα λεωφορεία Sarakakis (που τα έλεγα Σακαράκης, πράγμα που μου φαινόταν πανέξυπνο αστείο στα 16 μου παρά το πόσο μπανάλ και προβλέψιμο λογοπαίγνιο είναι) αλλά δεν θυμάμαι να είχα δει τέτοιο.
 
Πλατεία Μοναστηρακίου : Ερμού και Αθηνάς.
Στο τέλος της Ερμού στο βάθος διακρίνονται οι χαρακτηριστικές εγκαταστάσεις του εργοστασίου φωταερίου Αθηνών.
Το γωνιακό κτήριο στην απέναντι γωνία Ερμού και Αθηνάς υπάρχει έως και σήμερα χωρίς το μπαλκόνι του ημιορόφου..
1683536636781.png

 
Μήπως μπορείς να με παραπέμψεις σε σελίδα που να έχει καθαρότερη φωτογραφία τέτοιου λεωφορείου? Όταν κυκλοφορούσα στην Αθήνα έβλεπα άπειρα λεωφορεία Sarakakis (που τα έλεγα Σακαράκης, πράγμα που μου φαινόταν πανέξυπνο αστείο στα 16 μου παρά το πόσο μπανάλ και προβλέψιμο λογοπαίγνιο είναι) αλλά δεν θυμάμαι να είχα δει τέτοιο.
Μόνο σακαράκες δεν ήταν...αλλά μάλλον το αντίθετο.
Το συγκεκριμένο λεωφορείο μάλλον είναι δίπορτο, από τον αριθμό των πλαισίων των παραθύρων και του μήκους του σε σχέση με τα αντίστοιχα τρίπορτα υπερμείζονος τύπου.
Πιθανότατα είναι του ιδίου τύπου με το ακόλουθο δίπορτο (ταιριάζουν τα πλαίσια των παραθύρων της αριστερής πλευράς όπως και η θέση της μπροστινής πόρτας)
T&C-110-02.jpg


Ακολουθούν τρίπορτα μοντέλα με τον χαρακτηριστικό κεκλιμένο ανεμοθώρακα από την πλευρά του οδηγού.
image.gif
image.gif
T&C-108-02.jpg





 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ. Δεν θυμάμαι να είχα δει ποτέ λεωφορείο με τέτοιο τζάμι μπροστά στον οδηγό. Φυσικά δεν θα είχαν τέτοια στα Άνω Ιλίσια, ήταν πολύ καινούργια γι' αυτή τη γραμμή (είχαμε κυρίως καμπυλόγραμμα δίθυρα) αλλά είναι τόσο χαρακτηριστικό το τζάμι που αν το είχα δει να περνάει από μπροστά μου θα το θυμόμουνα.
 
Φοβερή φωτογραφία, μπράβο RIO!!!

Διακρίνεται η Μπάντα της ΑΣΔΕΝ, της Φρουράς Αθηνών δηλαδή!

Ο Αρχιμουσικός που βρίσκεται στα δεξιά και όχι στην κεφαλή της παράταξης μού είναι άγνωστος, αλλά είναι ερευνητέο :)
 
Οδός Μητροπόλεως . Στο βάθος διακρίνεται ο Μητροπολιτικός Ναός του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.
Η λήψη έχει γίνει μεταξύ των καθέτων οδών Βουλής και Νίκης.
1683658897349.png
 
Λεωφόρος Πανεπιστημίου
Διακρίνονται αριστερά οι εκσκαφές για την ανέγερση του Μεγάρου Μετοχικού Ταμείου Στρατού και απέναντι το Ιλίου Μέλαθρον (σήμερα Νομισματικό Μουσείο)
 
Πίσω
Μπλουζα