Η Παλιά Αθήνα

^^^ Αν κρίνω από τα αυτοκίνητα και την εμφάνιση της κυρίας αριστερά πρέπει να είναι στα τέλη '70 με αρχές '80. Χάρηκα που είδα και ένα πράσινο 040. Μου άρεσε πάντα αυτό το λεωφορείο και σαν χρώμα και σαν διαδρομή.
Η φωτό είναι στη συμβολή Συγγρού και αυτής που πάει προς Καλλιρρόης και Βουλιαγμένης η οποία μέχρι πριν από 2 λεπτά νόμιζα ότι είχε το όνομα της μιας εκ των δύο που ανέφερα. Ούτε η μία ούτε η άλλη. Ντροπή μου ύστερα από τόσα χρόνια που μένω στην Αθήνα και τόσες φορές που περνώ από εκεί κάθε βδομάδα!
Μετά λοιπόν από ψάξιμο στο χάρτη , μόλις πριν λίγο έμαθα ότι λέγεται Αθανασίου Διάκου. Τι σχέση έχει όμως ο ήρωας της επανάστασης με τους Στύλους του Ολ. Διός και την Πύλη του Ανδριανού δεν μπορώ να καταλάβω.

(Εκτός βέβαια κι αν το κομμάτι αυτό συμπεριλαμβάνεται στην περιοχή του Μακρυγιάννη που βρίθει από ονόματα κλεφταρματολών, οπλαρχηγών και ηρώων της επανάστασης, οπότε έχει μια λογική).
 
^^^ Αν κρίνω από τα αυτοκίνητα και την εμφάνιση της κυρίας αριστερά πρέπει να είναι στα τέλη '70 με αρχές '80. Χάρηκα που είδα και ένα πράσινο 040. Μου άρεσε πάντα αυτό το λεωφορείο και σαν χρώμα και σαν διαδρομή.
Το πράσινο λεωφορείο είναι Mercedes Biamax F580S . Ένα του ίδιου τύπου διασώζεται από τους αδελφούς Χάρη και Βαγγέλη Λαζαρόπουλο.
Το μπλε λεωφορείο σε πρώτο πλάνο εκτελεί δρομολόγιο της γραμμής 1 ΑΘΗΝΑ ΕΔΕΜ και είναι Volvo Saracakis με τον χαρακτηριστικό κεκλιμένο ανεμοθώρακα από την πλευρά του οδηγού. Το συγκεκριμένο σχέδιο αμαξώματος είναι ένα από τα αγαπημένα μου από μικρό παιδί .
Τέλος διακρίνεται, πίσω από το πράσινο, δίπορτο λεωφορείο Scania Vabis ή Volvo.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πού να ήξεραν οι δύστυχοι οτι 45 χρόνια μετά το ατύχημα τους θα γινόταν αφορμή για συζήτηση…
 
Πού να ήξεραν οι δύστυχοι οτι 45 χρόνια μετά το ατύχημα τους θα γινόταν αφορμή για συζήτηση…
Εξαιρετική παρατηρητικότητα.
Προσωπικά, ενώ διέκρινα τους πεζούς στη μέση του δρόμου, δεν συνειδητοποίησα ότι ήταν οδηγοί οχημάτων τα οποία συγκρούστηκαν μεταξύ τους. Το μάτι πήγε στα λεωφορεία.
 
αυτό προφανώς είναι χασάπικο γιατί φαίνονται τα τσιγκέλια και οι πελώριοι κορμοί που κόβαν το κρέας, παλιά.
 
πολύ καλή φωτογραφία αν σκεφτείς τα πενιχρά μέσα που είχαν τότε, λήψη με κόντρα τον ήλιο (contre-lumiere). τώρα πάλι με τις ψηφιακές.... και αστροφωτογραφία είναι πανεύκολη, ενώ με το φιλμ ήταν πολύ δύσκολο.
 
Πλατεία Συντάγματος. Στο βάθος επί της οδού Φιλελλήνων, διακρίνεται το καμπαναριό του Ιερού Ναού Αγίας Τριάδος - Σωτείρα Λυκοδήμου (Ρωσική Εκκλησία).
Διασώζονται τα κτήρια επί της Όθωνος αρ. 2 και Φιλελλήνων

1684399165507.png

και παραδίπλα επί της Όθωνος αρ.6
1684399359442.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξενοδοχείον Ακροπόλ επί της οδού 28ης Οκτωβρίου και Αβέρωφ έναντι του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου και του Εθνικόυ Αρχαιολογικού Μουσείου. Η λήψη έχει γίνει από την οδό Τοσίτσα.
1684422408586.png
 
Πίσω
Μπλουζα