Η Παλιά Αθήνα

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας audiodee
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Στο βάθος του δρόμου, μετά την στροφή, στο ύψος των Χαυτείων και δίπλα από το φαρμακείο του Μαρινόπουλου, διακρίνεται η πράσινη τέντα από το ζαχαροπλαστείο "Ρωσικόν".Δεν μπορώ να ξεχάσω την γεύση από τα μελωμένα, γεμιστά με καρύδι, κρουασάν του και τις υπέροχες σιροπιαστές σπανιόλες του. Δεν μπόρεσα να ξαναβρώ τις γεύσεις αυτές πουθενά. Αναφέρομαι στα μέσα της δεκαετίας του ΄70.Δεν ξέρω αν κάποιος από τα μέλη έχει την εμπειρία και την ίδια άποψη. Θα χαιρόμουν πολύ.

Μέσα προς τέλη της δεκαετίας του '80 είχα γνωρίσει τον ιδιοκτήτη, απόμαχο κι άρρωστο. Η γιαγιά τον τάιζε λέγοντας «ατκρόι ροτ» και «ζακρόι ροτ» (открой/закрой рот, άνοιξε/κλείσε το στόμα). Πόντιοι από τη Ρωσία.
 
είχα πάντα τη απορία, η Αθήνα είχε πάντα υπόγεια δίκτυα ηλεκτρικού ρεύματος; (Βασικά μέσης και χαμηλής τάσης, κυρίως χαμηλής). Μήπως κανείς ξέρει πότε έγινε η υπογειοποιήση; Στο Ηράκλειο, προχωράει με ρυθμό χελώνας, πρόσφατα βάλαν σε σπιτάκι (μεταλλικό) τους δυο μετασχηματιστές (μέσης/χαμηλής τάσης) της γειτονιάς μου και όλα τα κλαπατσίμπαλα τους, αποζεύκτες, ασφαλειοαποζέυκτες, ακροκέφαλές κλπ γιατί λόγω του ότι η θάλασσα είναι πολύ κοντά και λόγω της αρμύρας οι μονωτήρες της μέσης τάσης κυρίως βραχυκυκλώνανε και κάναν μπουμ και είναι και πολύ κοντά σχολείο, το Ευρωπαϊκό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο βάθος του δρόμου, μετά την στροφή, στο ύψος των Χαυτείων και δίπλα από το φαρμακείο του Μαρινόπουλου, διακρίνεται η πράσινη τέντα από το ζαχαροπλαστείο "Ρωσικόν".Δεν μπορώ να ξεχάσω την γεύση από τα μελωμένα, γεμιστά με καρύδι, κρουασάν του και τις υπέροχες σιροπιαστές σπανιόλες του. Δεν μπόρεσα να ξαναβρώ τις γεύσεις αυτές πουθενά. Αναφέρομαι στα μέσα της δεκαετίας του ΄70.Δεν ξέρω αν κάποιος από τα μέλη έχει την εμπειρία και την ίδια άποψη. Θα χαιρόμουν πολύ.
Στην ίδια ακριβώς φωτογραφία φαίνεται το κτίριο όπου είχε το γραφείο του ο πατέρας μου για πάνω από 45 χρόνια! Ήταν απέναντι και διαγωνίως του "Ρωσικόν", στο ύψος της Μπενάκη. Εννοείται ότι το ζαχαροπλαστείο το είχαμε πολλάκις τιμήσει αν και οι αναμνήσεις μου είναι αρκετά θολές. Πρέπει να έκλεισε πολύ νωρίς στη δεκαετία του 80΄.

Η μητέρα μου αγόραζε συχνά πιροσκί από εκεί (τα κάνανε με κιμά και με πατάτα) αλλά η δική μου γεύση που καμιά δεν μπόρεσε να αντικαταστήσει ήταν η σεράνο του. Στρώσεις παντεσπανιού και κρέμας σοκολάτας με μια "τούφα" σοκολάτας από πάνω, ριγμένη με κορνέ και μια μικρότερη "τούφα" κρέμας βανίλιας. Την έτρωγα ανά στρώματα. Πρώτα η άσπρη τούφα, μετά το παντεσπάνι, η σοκολάτα, το άλλο παντεσπάνι, η πάνω σοκολάτα και τελευταία η αέρινη σοκολατένια "τούφα". Και δεν ξέρω αν είναι σκέτη η σεράνο που μου φέρνει χαμόγελο στα χείλη ή και η εικόνα του πατέρα μου να γυρίζει σούρουπο από τη δουλειά και να τον βλέπω, όπως άνοιγε την πόρτα, να κρατάει το κουτάκι από το "Ρωσικόν" και να μου χαμογελάει καθώς εγώ ξεφώνιζα από χαρά...
Θυμάμαι αμυδρά και το πατάρι του όπου σερβίριζαν τους καθιστούς πελάτες και το ξύλινο πλαίσιο του ταμείου του.

Από τότε με κυνηγά μια αγάπη για τα πατάρια κέντρων και ζαχαροπλαστείων. Ακόμα και σήμερα που η δουλειά μου είναι εκεί κοντά χαίρομαι να δίνω ραντεβού με φίλους στο πατάρι του "Βενέτη" (τέως "Νέον") στην πλατεία Ομονοίας και στα μαρμάρινα, παλαιϊκά τραπεζάκια του.
 
Φιλώτα και Ιώνων στα Άνω Πετράλωνα (διακρίνεται ευκρινέστατα στο άνω δεξί μέρος της φωτογραφίας, η πινακίδα της οδού Φιλώτα).
Αρκετά από τα εικονιζόμενα κτήρια διασώζονται ως σήμερα.

1727957196849.png
 
Πολυκατοικία επί των οδών Κηφισίας 30 και Φωκίδος 1 .
Βλέποντας την πινακίδα στην αρχική φωτογραφία "ΑΝΕΓΕΡΣΙΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ Α.ΣΕΜΙΤΕΛΟΣ - Δ.ΖΗΣΙΑΔΗΣ" έκανα αναζήτηση "πολυκατοικία Σεμιτέλου - Ζησιάδη Αθήνα". Βρέθηκε ένας σύνδεσμος που αφορούσε τους Αμπελοκήπους Αθήνας από το
56ο Γυμνάσιο Αθήνας
Συντακτική και Φωτογραφική ομάδα Εργαστηρίου Πληροφορικής
Σχολικά έτη: 2020-2022
στον οποίο αναφέρεται σε κάποιο σημείο "Η κατασκευή του κτηρίου έγινε από την Τεχνική εταιρεία Σεμιτέλου - Ζησιάδη" προφανώς σε άλλη διεύθυνση. Έτσι έγινε αρχικά αναζήτηση στη Λεωφ.Αλεξάνδρας και μετά στην Λεωφ.Κηφισίας βλέποντας τις γωνιακές πολυκατοικίες. Τελικά σύντομα βρέθηκε το ζητούμενο.
1727975162955.png
 
Πίσω
Μπλουζα