Η Παλιά Αθήνα

bambinella 100 είπε:
Στα Πετραλωνα βρισκεται το θερινο σινεμα Ζεφυρος που παιζει μονο κλασικες ταινιες. Εννοειται πως το εχω επισκεφτει πολλακις.
αυτά ειναι :D

άλλο είναι αυτό που εχει βραβευτεί, το σινε θησειο και άλλος ο ζέφυρος που βαζει παλιες ταινιες και παλια ηταν βαριετε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και η Κλαυθμώνος λέγεται πλέον "Εθνικής Συμφιλίωσης" νομίζω (καλά, μεγάλη ιστορία είναι το πώς ξέρουμε τις πλατείες και πώς πραγματικά λέγονται...)

Εντυπωσιακή και η (βγαλμένη από την πλευρά του ΝΙΜΤΣ) φωτογραφία των Αμπελοκήπων (Ιλίσια θα τα έλεγα), με το Μέγαρο Μουσικής ακόμα...χωράφι, κι έναν καταργημένο δρομάκο ενδιάμεσα με το σημερινό πάρκο Ελευθερίας ! Η σημερινή διαμόρφωση της περιοχής μοιάζει να έχει εντονότερες υψομετρικές διαφορές.

Δεν υπάρχει ακόμα ο Πύργος Αθηνών, αλλά στο βάθος πρέπει να διακρίνεται το "κουφάρι" που κατεδαφίστηκε για να χτιστεί το "Ερρίκος Ντυνάν".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα δεν νομίζω ποτέ να είχε επίσημα το όνομα "Πλατεία Κλαυθμώνος" η πλατεία.

Ντρέπομαι να ομολογήσω ότι δεν καταλαβαίνω από πού είναι παρμένη η δεύτερη φωτό και τι δείχνει. Όταν την άνοιξα και πριν την κοιτάξω καλά νόμισα ότι δείχνει στο βάθος τον Αρδηττό και το Στάδιο, και μπροστά την Διον Αρεοπαγίτου, αλλά μου λείπουν πολλά χαρακτηρηστικά κτήρια. Άρα πού είναι?
 
elephadas είπε:
Ντρέπομαι να ομολογήσω ότι δεν καταλαβαίνω από πού είναι παρμένη η δεύτερη φωτό και τι δείχνει. Όταν την άνοιξα και πριν την κοιτάξω καλά νόμισα ότι δείχνει στο βάθος τον Αρδηττό και το Στάδιο, και μπροστά την Διον Αρεοπαγίτου, αλλά μου λείπουν πολλά χαρακτηρηστικά κτήρια. Άρα πού είναι?
Λες γι'αυτή τη φωτογραφία...

Athens General View July 1966 by Dick Leonhardt.jpg

Εκεί που λες είναι...

Και μια φωτό από την ίδια τοποθεσία (αλλά διαφορετική γωνία) αρκετά χρόνια αργότερα, το 1981...

Athens View July 1981.jpg
 
Αγαπημένο Παλαιό Φάληρο...

Η παραλιακή και το τράμ, το 1937:

ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ-1937.jpg

Η παραλία του Μπάτη τη δεκαετία του 50 και του 60. Εδώ συχνά ερχόνταν για μπάνιο ο Μάνος Κατράκης με τη σύζυγό του χορεύτρια Λίντα Άλμα. Αρκετές φορές ξαπλωμένοι στην καθαρή τότε άμμο, ο Κατράκης προβάριζε τα λόγια κάποιου ρόλου του, ενώ η Άλμα του κρατούσε το κείμενο.

ΜΠΑΤΗΣ-60s.jpg

Ο πρώτος ζωολογικός κήπος στην Ελλάδα λειτούργησε στο Παλαιό Φάληρο το 1910, αλλά έκλεισε το 1916 εξαιτίας του Α' παγκοσμίου πολέμου:

zoo.jpg

Το ξενοδοχείο Carlton, στη διασταύρωση Ποσειδώνος, Εσπέρου και Αλκυόνης:

Carlton.jpg

Οι φωτογραφίες είναι από το λεύκωμα "Παλαιό Φάληρο, Οψεις της ιστορίας της πόλης και του Δήμου" (εκδόσεις Αλέξανδρος)

ΜΠΑΤΗΣ-50s.JPG
 
Οι ραγιες του τραμ είναι πιο προσεγμένες τώρα κι η διαδρομή ωραιότερη, αλλά τα κτήρια κατά μήκος της παραλιακής είναι αξιοθρήνητα στην πλειοψηφία τους.
 
Στο video του τραγουδιού "Ακόμα μια μέρα" που ανέβασε εδώ η BETTY BOOP, έχει κάποια ωραία πλάνα από την Αθήνα του 1985 (πλατεία Ομονοίας, Σύνταγμα κ.λ.π.).

OMONOIA.JPG

snapshot απ'το video
 
χτες ειχε αφιερωμα στην τρουμπα και την πολύκροτη ιστορια της, ''η γειτονια μας'' και ειχε δυο ιστορικα ξενοδοχεια οπου πήγαινε ο 6 αμερικανικός στόλος με τα κορίτσια, το ένα ηταν το λουξ( ξαναγοραστηκε και θα ξανανοιξει με το ίδιο όνομα χωρις ''κορίτσια ''βεβαια αλλα με κατι από την'' ιστορια'' της μυθικης τρουμπας σε φωτο) και το άλλο το σικάγο( η μεγάλη βρετανια του πειραια) εκει λειτουργουσαν καμπαρε με τα κορίτσια και ηταν τεραστιο , επιανε τρεις οδους. Πολλα κορίτσια ειχαν καλη τυχη και καλοπαντρευτηκαν, σπανιο αλλα γινότανε

υπαρχει μια καφετερια σημερα με το ονομα ''λολα'' οπου όλα μεσα εκει μιλάνε για αυτην την παλια ταινια ακομα και οι εργαζόμενοι ξερουν τα πάντα
 
Χμμ.. Πρίσμα είχαμε ξαναδεί αυτές τις φώτο ή μου φαίνεται;
 
Πόσο τρομερά καλή η ανάλυση του ασπρόμαυρου φιλμ...Το έγχρωμο και η ψηφιακή εικόνα, έφτασε εκεί δεκαετίες μετά...Αυτό άλλωστε κάνει και πολλές Α/Μ ταινίες να στέκονται αξιοπρεπέστατα στην τηλεόραση.
 
foutix είπε:
Χμμ.. Πρίσμα είχαμε ξαναδεί αυτές τις φώτο ή μου φαίνεται;
Χαχαχα... παιδιά, μπορεί κιόλας. Καμιά φορά δεν θυμάμαι τι έχω ανεβάσει και που... αν έχω ξαναβάλει τι συγκεκριμένες, ζητώ συγνώμη. :cool:
 
Μέχρι πριν λίγα χρόνια, στην παραλιακή της Γλυφάδας (Λ. Ποσειδώνος 29) υπήρχε ένα νεοαποικιακού στυλ παλιό σπίτι που χτίστηκε τη δεκαετία του 30. Εκεί στεγάστηκε το 1980 η περίφημη Πινακοθήκη Πιερίδη. Πιο πριν (σύμφωνα με το glyfada-freepress.gr) στεγαζόταν εκεί η Χωροφυλακή Γλυφάδας. Από το 2004 και ύστερα που αποδόθηκε στους ιδιοκτήτες του, το σπίτι έμεινε άδειο και εγκαταλελειμμένο, μέχρι που πριν λίγα χρόνια (νομίζω το 2011), γκρεμίστηκε.

rmx-p1.jpg

"ταχυδρόμος"/αρχές 80ς

rmx-p2.JPG

pieridesfoundation.com.cy

r-p3.JPG


από το ιντερνετ





Ο Δημήτρης Πιερίδης για τις ανάγκες της Πινακοθήκης το επέκτεινε στις αρχές της δεκαετίας του 80, κατασκευάζοντας δύο ακόμα αίθουσες. Στους νέους χώρους παρέμειναν τα πεύκα του κήπου, ενώ δημιουργήθηκε και μια μικρή λίμνη με χρυσόψαρα. Ένα πραγματικά ονειρικό σκηνικό που φιλοξένησε για περισσότερο από 20 χρόνια τα έργα σημαντικών ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών.

 


pp-2.jpg


"ταχυδρόμος"/ αρχές 80ς

 


rmx-pp5.JPG


"Καθημερινή" (Επτά ημέρες, 31/10/1993)








Το σπίτι ερειπωμένο λίγο πριν γκρεμιστεί:

 


rmx-p4.JPG


glyfada-freepress.gr





rmx-pp6.JPG
 
Καλύτερα να τις δείτε αυτές από το site του ίδιου του Matt Barrett. Όχι μόνο έχει περισσότερες, αλλά εξηγεί και τι δείχνουν. Η πιο αστεία απ' όλες μου φαίνεται αυτή που δείχνει ένα κοπάδι πρόβατα κάτω από την πολυκατοικία του. :)

Κώδικας:
http://www.greecetravel.com/photos/sixties/
 
Οταν ειχε πολυ απλα το λεκανοπεδιο.

Θα παραθεσω μερικες φωτογραφιες της Αθηνας , ξεκινωντας απο την περιοχη οπου ζω 4 δεκαετιες.

Αμπελοκηποι Λεωφ.Αλεξανδρας πριν και μετα τον πολεμο

AlexandrasAve_PreWar.jpg

Alexandras Ave. 1910.jpg

Αλεξανδρας και βασιλισσης Σοφιας

AlexandrasVasSofias1937.jpg

Φυλακες Αβερωφ

Alexandras Fylakes Averof.jpg

Ανεβαινοντας την Κηφισιας..

Ampelokipoi_Kifisias_Old.jpg

λιγο πιο πανω στριβεις δεξια..

AthensAmpelokipoiKifisiaatErythrosStavrosc1959_zps81f24897.jpg

και ευθεια στο τελος του δρομου βλεπεις το παλαιο Ερρικος Ντυναν [ερυθρος σταυρος]

Ampelokipoi_Erythros_Old.jpg

ErythrosStavrosVintage.jpg

Αγιος Σαββας [αντικαρκινικο]

AmpelokipoiAgSavvasHospital--AlexandrasAveNov1969.jpg

Υγειονομικη Σχολη 1936

KifisiasAlexandrasYgionomikiSxoli1936_zps8ce3dcb8.jpg

Η βιλλα Μαργαριτα προτου της φαει ο δρομος το κατω κομματι

Ampelokipoi_VillaMargarita_60s-1.jpg

και εδω μετα την απαλλοτριωση οδοποιιας

Προβολή συνημμένου 144728

Το τελικο αποτελεσμα με το περας των εργασιων

VillaMargaritabySteliosStefanidisca1960_zps12ba174c.jpg

AmpelokipoiVillaMargaritaOct1965.jpg

και μια ομορφη φωτο - οι ροζ χρωματος πετρες μετα την κατεδαφιση πουληθηκαν και μ`αυτες οικοδομηθηκε η μονη οσιου Εφραιμ στη Ν.Μακρη - αρα η βιλλα Αμαλια συνεχιζει να ζει εις τας εξοχας..εστω και μεταλλαγμενη σε προσκυνηματικο χωρο.

P14197.jpg

Βιλλα Θων

9662830b.jpg

1944 κατοπιν βομβαρδισμων χωρις την σκεπη του..

Προβολή συνημμένου 144731

Ετσι ηταν ο κηπος της βιλλας Θων το 1937

VillaThonGarden-1937.jpg

Το σημειο οπου βρισκοταν η επαυλη Θων προτου κτιστουν τα σημερινα κτιρια

Ktimathon-before.jpg

Και το μοναδικο εναπομειναν κτισμα της βιλλας - εκκλησακι Αγιου Νικολαου - παρατημενο εδω και χρονια στην τυχη του επειδη απ`οτι λενε δεν υπαρχει κονδυλι συντηρησεως του - αναπολει τις παλιες καλες ημερες αναμεσα στα εκτρωματικα νεοκτιστα κτιρια..

AgNikolaos-Thon.jpg

απ`οταν εμεινε μονο του το χρησιμοποιουσαν κατα το δοκουν - εδω αποτελει τμημα βενζιναδικου

ThonWithGasStation.jpg

Το ρεμα της Λουιζης Ριανκουρ

Το ρέμα της Λουϊζης Ριανκούρ.jpg

εκει στη γωνια του οικοπεδου Πανορμου και Λαρισσης που υπηρχαν τα προσφυγικα παραπηγματα κτιστηκε μαλλον αρχες της δεκαετιας του `80 ...

AmpelokipoiPanormou.jpg

το σχολικο συγκροτημα 103ου δημοτικου και του 16ου γυμνασιου - λυκειου

PanormouLarisis_16oLykeio.jpg

Στην ευρυτερη περιοχη υπαρχουν επισης ..

παιδικη χαρα και χωρος γηπεδων πισω απο το ξενοδοξειο president

Athens-Ampelokipineighbourhoodsf-3.jpg

το εν λειτουργια τους καλοκαιρινους μηνες "Ανεσις"

AmpelokipoiAnesis_New.jpg

Ομορφη θεα απο τη νοτια πλευρα του Λυκαβηττου

74327463.jpg

Π.Α.Ο. 1908 - τα προσφυγικα

ampelokipoi-prosfyges.jpg

το γηπεδο σημερα

d7bb4dfe.jpg

Η περιοχη των Αμπελοκηπων τιγκα στο τσιμεντο , ενω αλλοτε ηταν γεματη πρασινο , αμπελια και αλεπουδες - αρχ.ονομασια Αλωπεκη δε δειχνει να ειναι και πολυ καλα..

81457b18.jpg

Ampelokipoi (1).jpg

1900.jpg

Ampelokipoi_VillaMargarita_2.jpg

AmpelokipoiVillaThonDec1944Exploded.jpg

KifisiasPanormouMay1968.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα