Η Παλιά Αθήνα

Προφανώς κάποιος δρόμος του Κολωνακίου ποιός ξέρει ποιός.
 
Εάν αριστερά αυτό που φαίνεται είναι εκκλησία, τότε το πιθανότερο είναι η πλουτάρχου...
Επίσης, κάτι δεν μου πάει καλά με την χρονολογία.. στα 30'ς στην περιοχή υπήρχαν ήδη πολυκατοικίες του μοντερνισμού.
Φυσικά μπορεί να βρισκόμαστε κατασκευαστικά στο μεταίχμιο κλασικισμού<->μοντερνισμού της περιοχής γιατί το 30ς είναι λίγο large χρονικός προσδιορισμός.
 
Είναι ασυνήθιστα φαρδύς για δρόμος της περιοχής ή απλως μου φαίνεται γιατί δεν έχει παρκαρισμένα αυτοκίνητα?
 
Είναι ασυνήθιστα φαρδύς για δρόμος της περιοχής ή απλως μου φαίνεται γιατί δεν έχει παρκαρισμένα αυτοκίνητα?
Ο δρόμος είναι φαρδύς όσο και οι γύρω δρόμοι απλά έχουν διαπλατυνθεί τα πεζοδρόμια και επιπλέον το οπτικό αποτέλεσμα επηρεάζουν τα ψηλά πλέον κτήρια που έχουν ανεγερθεί.
1656270408090.png
 
Η κυρία δεν φαίνεται ενθουσιασμένη από τον κουραμπιέ που κρατάει. Εκτός αν ήταν έτοιμη να του πατήσει την πρώτη δαγκωνιά και της είπε ο φωτογράφος "περίμενε πρώτα να βγάλω μια φωτογραφία". Σε τέτοια περίπτωση εγώ θα είχα ακόμη ξινότερο ύφος.
 
Κουραμπιέδες, ούζο Sans Rival και σοκολατάκια σε κασετίνα. Τα σοκολατένια στο κουτί με την άμαξα της Σταχτοπούτας κάτι μου θυμίζει αμυδρά, τις σοκολάτες Φλόκα δεν τις θυμάμαι καθόλου.
Άσε που στην αρχή νόμιζα ότι ήταν συσκευασία κουβανέζικων πούρων.
 
Ποιά πλατεία είναι η παραπάνω; τόσο στενόμακρη δεν πάει πουθενά το μυαλό μου.
 
Ποιά πλατεία είναι η παραπάνω; τόσο στενόμακρη δεν πάει πουθενά το μυαλό μου.
Είναι η Πλατεία Κοτζιά. Σε πρώτο πλάνο διακρίνεται η οδός Κρατίνου , ενώ από την άλλη πλευρά της πλατείας βρίσκεται η οδός Ευπόλιδος.

Τότε ήταν σαφώς καλύτερη και ωραιότερη με περισσότερο πράσινο. Τώρα λόγω και του υπόγειου σταθμού στάθμευσης δεν έχει την ομορφιά του παρελθόντος.
Στην ανεύρεση βοήθησε ο στενός κάθετος δρόμος και το γεγονός ότι διασώζονται τα κτήρια στο γαλάζιο ορθογώνιο επί της οδού Ευπόλιδος και Απελλού (το εξ αριστερών) και Ευπόλιδος και Αιόλου (το εκ δεξιών).

1656473607603.png

1656473725292.png

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα