Η Παλιά Αθήνα

Σε κάθε ευρωπαϊκή πόλη ένα τέτοιο ξενοδοχείο θα ήταν τουλάχιστον δεκαπέντε ή είκοσι ορόφων, να δεσπόζει και να εντυπωσιάζει. Εδώ όχι, πρέπει να μοιάζει με υπόστεγο. Τα ψηλά κτήρια είναι του διαβόλου. Εντωμεταξύ, η εργατική στο βάθος είναι πιο εντυπωσιακή και πιο ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονικά από το "χάι κλας χοτέλ"
 
Μου κάνει εντύπωση ότι περνούσε τραμ έξω από το Ριβολι. Και καλά στη Σοφοκλέους που είχε ένα σχετικό πλάτος. Αλλά και στην Αριστείδου που είναι τόσος δα δρόμος; Από την άλλη βέβαια το 1961 που βγήκε ο Κατήφορος στις αίθουσες τα τραμ είχαν ήδη αποσυρθεί οπότε τα αυτοκίνητα είχαν όλο το δρόμο δικό τους.
Μαζί με αυτά μου κάνει κι εντύπωση να βλέπω φωτο του Ριβολί να παίζει κανονικές (και διάσημες) εμπορικές ταινίες γιατί τον καιρό που πρωτοήρθα Αθήνα ο συγκεκριμένος "σινεμάς" έπαιζε μόνο "ταινίες ενηλίκων". Αργότερα τον πήρε το Πανεπιστήμιο Αθηνών ως έξτρα χώρο για μαθήματα! Τώρα πια ούτε που ξέρω τι έχει απογίνει. Ωραίο κτήριο ωστόσο το Γρυπάρειο Μέγαρο στο οποίο στεγαζόταν.
 
^^^ Μου αρέσει πολύ η πιο πάνω κατοικία αλλά τι να είναι; Ζενέτος; Κωνσταντινιδης; Βαλσαμάκης; κάποιος άλλος; Οι αρχιτέκτονες και οι μηχανικοί του φόρουμ θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν.
 
^^^ Μου αρέσει πολύ η πιο πάνω κατοικία αλλά τι να είναι; Ζενέτος; Κωνσταντινιδης; Βαλσαμάκης; κάποιος άλλος; Οι αρχιτέκτονες και οι μηχανικοί του φόρουμ θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν.
O Αρχιτέκτονας ήταν o Βασίλης Μπογάκος...:)
 
O Αρχιτέκτονας ήταν o Βασίλης Μπογάκος...:)
Α, σε ευχαριστώ! 'Επρεπε να το καταλάβω, αφού ανέβασες πριν και τη φωτό με το 1ο Λύκειο της Αγίας Παρασκευής. Δεν έτυχε να δω ποτέ κατοικία σε δικά του σχέδια, μόνο δημόσια κτήρια. Ενδιαφέρον ύφος έχει!
 
Πίσω
Μπλουζα