Η Τζίνη και το τζίνι - I dream of Jeannie (1965-1970)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.955
Ποιος δε θυμαται τη γλυκια και ζωηρουλα Τζινη(Barbara Eden) που παιδευε το αφεντικο της Τονυ Νελσον(Larry Hagman) αφου ανακατευοταν στα παντα;

attachment.php
attachment.php


http://lolanaenaallo.blogspot.it/2013/03/70_21.html

http://www.imdb.com/title/tt0058815/

http://en.wikipedia.org/wiki/I_Dream_of_Jeannie

τιτλοι εναρξης:

[video=youtube;bNg-xClEnqM]

[video=youtube;8RUNW-J4PM4]http://www.youtube.com/watch?v=8RUNW-J4PM4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αγαπημενη σειρα!!! οποτε και αν την εδειχνε το εβλεπα παντα...ετσι σαν...χαπι
 
Ω :) ΄πολύ, πολύ αγαπημένη σειρά και δεν είχε δικό της θρεντ :) Την έδειχνε το μακεδονία πριν χρόνια, αλησμόνητη!
 
αριαδνη είπε:
Ω :) ΄πολύ, πολύ αγαπημένη σειρά και δεν είχε δικό της θρεντ :) Την έδειχνε το μακεδονία πριν χρόνια, αλησμόνητη!
κι εμενα Αριαδνη μου εκανε εντυπωση που δεν υπηρχε θρεντ γι αυτη τη σειρα (το εψαξα οταν ανοιξα το θεμα με το παιχνιδι "το μαγικο λυχναρι") :eek:

Μαζι με την αδερφη μου την παρακολουθουσαμε στο MEGA,δεν ετυχε να την πετυχουμε στο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV.

Της αρεσε τοσο πολυ που θυμαμαι οτι τυλιγε τα μαλλια της με ενα σεντονι "αλα Τζινη" και προσπαθουσε να μιμηθει την κινηση που εκανε η Τζινη πριν εκτελεσει τα μαγικα της κολπα.Πολυ πιθανον να ηταν αυτος ο λογος που θελησε να αγορασει "το μαγικο λυχναρι"
 
Ωραία θα ήταν να είχαμε λίγες από τις δυνάμεις της Τζίνη, υπήρχε σειρά και με μια μαγισσούλα :cool: ξυνω το κεφάλι μου να θυμηθώ στο ίδιο στυλ κωμωδίας.
 
Α, γεια σου , αυτη μου άρεσε καλύτερα από την Τζινη :) είχαν κάνει και μωράκι
 
αριαδνη είπε:
Α, γεια σου , αυτη μου άρεσε καλύτερα από την Τζινη :) είχαν κάνει και μωράκι
κι εμενα Αριαδνη μου αρεσε περισσοτερο αλλά γι αυτη τη σειρα υπαρχει θρεντ,η Τζινη μολις χτες το απεκτησε
 
Εγω παλι λατρευα παντα τη Τζινη. Ακομα και σημερα την παρακολουθω, να σκεφτειτε.

Πολυ ωραιο και ταιριαστο το πρωταγωνιστικο ζευγαρι. Κουκλοι κι οι δυο! Αυτος ομως που για μενα κλεβει την παρασταση ειναι ο φιλος τους Roger Healey που τον υποδυεται ο Bill Daily. Χαριτωμενος, μπριοζος και πολυ ταλαντουχος! Δε θα μπορουσα να φανταστω τη σειρα χωρις τη δικη του παρουσια!
 
Ευχάριστη σειρά. Προσωπικά την θεωρώ καλύτερη από το Bewitched. Αν θυμάμαι καλά, τα πρώτα επεισόδια ήταν ασπρόμαυρα...
 
RIO είπε:
Ευχάριστη σειρά. Προσωπικά την θεωρώ καλύτερη από το Bewitched. Αν θυμάμαι καλά, τα πρώτα επεισόδια ήταν ασπρόμαυρα...
Nαι η πρωτη περιοδος ήταν ασπρόμαυρη.Η σειρα ειχε βγει σαν "απαντηση" στο Bewitched που ειχε ξεκινησει ενα χρονο νωριτερα.Και οι 2 σειρες μου αρεσαν εξισου μπορω να πω,το Bewitched ισως ηταν πιο "οικογενειακο"
 
bambinella 100 είπε:
Εγω παλι λατρευα παντα τη Τζινη. Ακομα και σημερα την παρακολουθω, να σκεφτειτε.Πολυ ωραιο και ταιριαστο το πρωταγωνιστικο ζευγαρι. Κουκλοι κι οι δυο! Αυτος ομως που για μενα κλεβει την παρασταση ειναι ο φιλος τους Roger Healey που τον υποδυεται ο Bill Daily. Χαριτωμενος, μπριοζος και πολυ ταλαντουχος! Δε θα μπορουσα να φανταστω τη σειρα χωρις τη δικη του παρουσια!
εχεις δικιο ΒΒ,χωρις τον Roger η σειρα θα εχανε πολυ,απο αποψη ερμηνειας τον βρισκω πολυ καλυτερο απ τον Τονυ Νελσον.

angel_grig είπε:
Nαι η πρωτη περιοδος ήταν ασπρόμαυρη.Η σειρα ειχε βγει σαν "απαντηση" στο Bewitched που ειχε ξεκινησει ενα χρονο νωριτερα.Και οι 2 σειρες μου αρεσαν εξισου μπορω να πω,το Bewitched ισως ηταν πιο "οικογενειακο"
Γρηγορη,απ οτι θυμαμαι στο ΜΕΓΚΑ εδειξαν εγχρωμη τη σειρα,μηπως ξαναγυρισαν τον 1ο κυκλο σε εγχρωμο φιλμ;
 
katerinak είπε:
Γρηγορη,απ οτι θυμαμαι στο ΜΕΓΚΑ εδειξαν εγχρωμη τη σειρα,μηπως ξαναγυρισαν τον 1ο κυκλο σε εγχρωμο φιλμ;
O πρωτος κυκλος ηταν ασπρομαυρος.Εαν τον ειδες εγχρωμο τοτε ειδες την εκδοση με μετεπειτα χρωματισμο απο υπολογιστη.
 
angel_grig είπε:
O πρωτος κυκλος ηταν ασπρομαυρος.Εαν τον ειδες εγχρωμο τοτε ειδες την εκδοση με μετεπειτα χρωματισμο απο υπολογιστη.
σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια Γρηγορη!αφου δεν ξαναγυριστηκε ο 1ος κυκλος τοτε σιγουρα στο ΜΕΓΚΑ ειδα απ το δευτερο κυκλο και μετα.Λογικα,θα παιχτηκε και ο 1ος στο ΜΕΓΚΑ απλα δεν ετυχε να τον δω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ βέβαια ως πανάρχαιος την έβλεπα αρχές της δεκαετίας του 70 από το ΕΙΡΤ και σε ασπρόμαυρη τηλεόραση.

Έχω την εντύπωση ότι το έχω ήδη αναφέρει κάπου αλλού, αλλά ας το ξαναγράψω. Την εποχή που είχε γυριστεί η Τζ. το κοστούμι της θεωρήθηκε πολύ τολμηρό διότι έδειχνε πολυ δέρμα :D και τελικά για να αποφύγουν προβλήματα με τη λογοκρισία της έκρυψαν τον αφαλό. :eek:
 
elephadas είπε:
Εγώ βέβαια ως πανάρχαιος την έβλεπα αρχές της δεκαετίας του 70 από το ΕΙΡΤ και σε ασπρόμαυρη τηλεόραση.
Έχω την εντύπωση ότι το έχω ήδη αναφέρει κάπου αλλού, αλλά ας το ξαναγράψω. Την εποχή που είχε γυριστεί η Τζ. το κοστούμι της θεωρήθηκε πολύ τολμηρό διότι έδειχνε πολυ δέρμα :D και τελικά για να αποφύγουν προβλήματα με τη λογοκρισία της έκρυψαν τον αφαλό. :eek:
μα τοσο συντηρητικοι πια ηταν αυτοι οι Αμερικανοι;

το παραδοξο ειναι οτι σ ενα επεισοδιο που η Τζινη και ο Τονυ βρισκονται στην παραλια,ολες οι κοπελες φορανε μπικινι με ορατο τον αφαλο ενω η Τζινη ειναι η μοναδικη με ολοσωμο μαγιω :eek:

attachment.php
η παρατηρηση αυτη και η φωτογραφια ειναι απ το http://lolanaenaallo.blogspot.it/2013/03/70_21.html

251330.jpg
 
Έτσι και χειρότεροι ήταν τότε, όχι ότι έχουν αλλάξει και πολύ. Όχι όλοι, φυσικά, αλλά οι φανατικοί Χριστιανάρες είναι πολύ οργανωμένοι και κάνουν πολλή φασαρία οπότε τα δίκτυα φοβούνται μήπως χάσουν διαφημίσεις. Δεν θυμάστε πριν κάποια χρόνια το σκάνδαλο που έγινε με τη Janet Jackson και τον Justin Timberlake διότι για λίγα δευτερόλεπτα από "ατύχημα" στο ρούχο της αποκαλύφτηκε το στήθος της σε ζωντανή εκπομπή? Αμάν πανικός, είδαν παιδιά ρώγα, θα τους δημιουργήσει ψυχικά τραύματα, τρέξτε ψυχολόγοι! (και πρόστιμα στο κανάλι και έκτοτε καθυστέρηση μερικών δευτερολέπτων στα ζαντανά προγράμματα για να προλαβαίνουν να κόβουν τέτοια συμβάντα). Τα ξεκοιλιασμένα πτώματα και η βία δεν τους ενοχλούν, με το σεξ έχουν πρόβλημα.

Πάντως δεν ξέρω αν το έπαιζε και η ΥΕΝΕΔ στα μέσα του 1970 (όπως λέει το σάιτ), αλλά σίγουρα το έπαιζε το ΕΙΡΤ στις αρχές. Στη μικρή επαρχιακή πόλη που έμενα όταν την έβλεπα πιάναμε μόνο ΕΙΡΤ και από εκεί έφυγα φθινόπωρο του 1973, άρα πρέπει να ήταν στη σαιζόν 1972-73 το αργότερο.

Προσέξτε ότι στη φωτογραφία με τα μαγιώ ούτε ο αφαλός της μπικινοφορούσας είναι ορατός, αφού το μπικίνι της έχει τεράστιο βρακί. Ωστόσο άλλο μαγιώ και άλλο "κανονική" ενδυμασία που να δείχνει κοιλιά. Άλλωστε οι καλές κοπέλλες - όπως η Τζίνη - φορούσαν (φορούν ακόμη) ολόσωμο μαγιώ, το μπικίνι δείχνει λίγο ελαφρά ήθη: Προφανώς η τύπισσα που μοιάζει να χαϊδεύει τον Χάγκμαν είναι ελαφρώς εξώλης και προώλης. Δεν ήταν δηλαδή τόσο ότι δεν επιτρεπόταν να φαίνεται αφαλός, αλλά ότι οι κοπέλλες που τον έδειχναν δεν ήταν από αυτές που θα θέλανε οι σωστοί υποψήφιοι Αμερικανοί οικογενειάρχες να πάνε στη μαμά τους. Στο κάτω-κάτω ζούσαν, όντας ανύπαντροι, στο ίδιο σπίτι. Αν η Τζίνυ ήταν από αυτές που έδειχναν αφαλό, ποιος ξέρει τι άλλο θα μπορούσε να κάνει! Ενώ ένα σωστό σεμνό κορίτσι που κρύβει τον αφαλό της προφανώς φρουρεί και την ηθική της μέχρι τη μέρα του γάμου της.
 
κυκλοφορησε και επιτραπεζιο της σειρας "Η Τζινη και το τζινι",καποια στιγμη ο φακος απαθανατιζει την ιδια την πρωταγωνιστρια να βαζει την υπογραφη της(σαν αυτογραφο) πανω στο κουτι του επιτραπεζιου http://www.tvtoys.com/library/i_dream_of_jeannie/

j6.jpg

Επισης κυκλοφορησε και κουκλα Τζινη

Bewitched & Jeannie Doll Colage E Luis A Rojas.jpg πηγη

je.jpgφωτο απ το διαδικτυο

j1.jpg

j2.jpg

j4.jpg

Bewitched & Jeannie Doll Colage B Luis A Rojas.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] 6. Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του. Συνίσταται επίσης να αποφεύγετε όσο μπορείτε το ατονικό σύστημα. [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα