Η Ψηφοφορία του αιώνα….

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
Ποιος κατά την γνώμη σας πιστεύετε ότι ήταν ο ποιο δημοφιλής 8bit υπολογιστής της δεκαετίας του 80…?

Η ψηφοφορία θα λήξει σε δυο μέρες… :)
 
Φαντάζομαι ότι θα εννοείς 8bitο έτσι; Αλλιώς δε χρειάζεται να γίνει καν ψηφοφορία
 
Εχουμε τρελο προβαδισμα!!! Γκολ απο τα αποδυτηρια!!!
 
Wally είπε:
Εχουμε τρελο προβαδισμα!!! Γκολ απο τα αποδυτηρια!!!
Καλά, περίμενε. Δεν έχω ψηφίσει ακόμα. Και δεν έχω κάνει και τα τηλέφωνα που θέλω :biglaugh:
 
Ναι Shock….η ψηφοφορία αφορά τα 8 Βιτ μηχανάκια....Έδωσα 2 μέρες καιρό…

Wally....έχουμε πολύ δρόμο ακόμα…Πιστεύω πως θα κερδίσουμε!!! :)
 
Ε τότε C64. Αν και κάτοχος Amstrad και με πολλές ανθρωποώρες σε Spectrum


ΑΕΟΝ
έλα και κρατάω του κάστρο μόνος μου.
 
Μην ξεχνάτε πως ο ψήφος σας πρέπει να είναι αντικειμενικός,δηλ ποιος ήταν περισσότερο δημοφιλής και εμπορικός..

Όχι εάν ήσασταν κάτοχοι,η αγαπάτε κάποιον ποιο πολύ….
 
Μα βρε akmaka μου αυτό μπορείς να το δεις από τις πωλήσεις που κάνανε και να τελειώνεις χωρίς ψηφοφορία.

Και φυσικά είναι ο C64 και πάλι!!
 
Aυτή η ψηφοφορία κατά την γνώμη μου είναι ψιλοπεριττή έτσι όπως είναι διατυπωμένη. Ο Commodore 64 ΗΤΑΝ ο δημοφιλέστερος υπολογιστής της δεκαετίας του '80 και ο δημοφιλέστερος 8bit όλων των εποχών, αφού είχε τις περισσότερες πωλήσεις. Στην περίοδο '82-'94 πούλησε πάνω από 17 εκατομμύρια κομμάτια. (see also: http://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_64)

Να έλεγες βρε akmakas ποιός ήταν ο αγαπημένος μας υπολογιστής εκείνη την περίοδο θα είχε πιο πολύ νόημα... ;)
 
(Γνώμη μου)Χμ...επέτρεψε μου να διαφωνήσω φίλε μου γιατί…Άσχετα αν ο Commodore είχε υψηλές πωλήσεις στη περίοδο 84,85

Ο Spectrum 16Κ πουλούσε Ίδη από το 82 και μάλιστα σαν τρελός..Ύστερα αγαπήθηκε πολύ γιατι είχε εύκολη basic και ο κόσμος το προτιμούσε..

Το σίγουρο είναι πάντως πως ο Commodore την περίοδο 84,85 έσκισε δεν διαφωνώ :cool: Ύστερα δεν πιστεύω σε ότι λέει το wikipedia δεν ξέρω ποιος τα έγραψε αυτά.:rolleyes:

Wally έλα εδώ!!! :D :help:
 
ο Commodore 64 ειχε μεγαλυτερο life-span...C5 και αργοπορημενα QL γαρ
 
...και μεγαλη ποικιλια σε Peeks και Pokes....
 
Mεγαλύτερο lifespan προφανώς και είχε ο Spectrum, ξεκινώντας 1-2 χρόνια νωρίτερα, αλλά και πάλι κατάφερε να μείνει πίσω στα sales. Τα πράγματα είναι απλά, ο C64 ξεκίνησε πιο αργά και πούλησε περισσότερο σε λιγότερο χρόνο. Όποιος επιμένει να αμφιβάλλει μπορώ να το φέρω στοιχεία και για την περίοδο 84-90 από 4-5 διαφορετικές πηγές για να δει ότι και τότε οι πωλήσεις του ήταν σταθερά πολύ πιο πάνω από όλα τα 8bit.

Kαλό το συναίσθημα, αλλά να είμαστε και λίγο λογικοί. Να δεχτώ ότι ο Spectrum είχε περισσότερους οπαδούς στην Ελλάδα (συζητίσιμο και αυτό), αλλά δημοφιλέστερος 8bit παγκοσμίως ήταν, είναι και θα είναι ο Κομμοντοράκος.
 
ΖΧ - Spectrum οεο!!

FTW!!!!!!!!!!

P.S. Το έχω ξαναρωτήσει....

Τι είναι το Commodore;;;;;:biglaugh:

------EDIT---------

Λογικοί; LOL!!!!

Τι είναι το λογικοί;:biglaugh:
 
Χμ! Αυτή τη στιγή ο ΖΧ κατέχει το 66,6% του συνόλου των ψήφων... :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Tου AEON μετράει για παραπάνω!
 
ΑΕΟΝ ειστε μειοψηφια!!!! :p

Kατσε να εβγαζε ο θειος κανα Odin και θα σου ελεγα εγω για πωλησεις.

Ο C64 παραγετο απο 1982 εως 1994

Οι speccy μεχρι το 1986 (αν θεωρησει Spectrum και τα Amstrado-εκτρωματα 1990)

H Sinclair πεθανε με την πωληση στον Ζαχαρη...
 
είχα commodore 64 (τον λευκό...)

και όμως ζήλευα τον γείτονα στο απέναντι διαμέρισμα που είχε Amstrad :(

ο γείτονας από κάτω μας είχε spectrum και ήταν γενικά στο φτύσιμο :p
 
Πιστεύω και εγω Amstrad τουλάχιστο όπως έγραψε ο φίλος shadowdancer. Ολοι οι φίλοι μου εκτός απο έναν που είχε spectrum είχαν 6128 και σε όποιο κατάστημα πήγαινα έβλεπα 6128.
 
Πίσω
Μπλουζα