Η Ψηφοφορία του αιώνα….

Τι ψυχραιμία βρε keeper εδώ έγινε σαμποτάζ από τον πρόεδρο!!!!!!

Έβαλε επιπλέον 60 ψήφους...Αίσχος...διαμαρτύρομαι... :animangry: Φασισμός.... :animangry: Προδοσία!:biglaugh:
 
akmakas είπε:
Τι ψυχραιμία βρε keeper εδώ έγινε σαμποτάζ από τον πρόεδρο!!!!!!Έβαλε επιπλέον 60 ψήφους...Αίσχος...διαμαρτύρομαι... :animangry: Φασισμός.... :animangry: Προδοσία!:biglaugh:
:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Ξέχασα να πω ότι εφεξής θα ισχύει ο εξής αλγόριθμος:

Διαμαρτυρία Σπεκτρουμά = -10*reppoints(Σπεκτρουμάς) + 10*CommodoreVotes.

akmakas να μην διαμαρτύρεσαι. Το poll σου ήταν εξ αρχής προβοκατόρικο:

α) δημιουργήθηκε μέσα στο Spectum section με εσκεμμένη διάθεση επηρεασμού,

β) ήταν άνευ αντικειμένου αφού η δημοφιλία είναι συγκεκριμένη έννοια που καθορίζεται από τις πωλήσεις και έχει κριθεί προ καιρού. Αν η διατύπωση ήταν ο 'αγαπημένος σας 8bit υπολογιστής' θα υπήρχε κάποιο αντικείμενο συζήτησης.

γ) Το poll είναι ατελές, αφού υπήρχαν μόλις 4 από τα 10δες 8bit μηχανήματα της εποχής. Αν μπορούσε βέβαια ο akmakas θα έβαζε μόνο μια πιθανή επιλογή προς ψηφοφορία: "Spectrum".

Γενικά τα ' "ψηφίστε Spectrum" ή "ψηφίστε xxxxxx" τύπου polls επειδή έτσι μου αρέσει', θα έχουν παρόμοια τύχη. Τόσον καιρό που δεν είχαμε καθόλου polls μου φαίνεται καλύτερα ήμασταν...
 
Έτσι - έτσι!!!!!

Ή είσαι Πρόεδρος ή όχι!!!!
 
AEON είπε:
β) ήταν άνευ αντικειμένου αφού η δημοφιλία είναι συγκεκριμένη έννοια που καθορίζεται από τις πωλήσεις και έχει κριθεί προ καιρού
Αυτό δεν στέκει, το NeoGeo πχ είναι δημοφιλέστατο στον κόσμο παρόλο που δεν το αγόρασε κανείς...λόγω κόστους.

Όσο για τους αλγόριθμους, τα (παραποιημένα) νούμερα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΡΥΨΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΚΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ! (άντε, βάλε άλλους 64 στον CBM τώρα) :biglaugh:
 
1)AEON Φίλε μου είναι η πρώτη φορά που άνοιξα ψηφοφορία και δεν ήξερα τι θα συναντήσω....φοβήθηκα μη κάνω κανένα λάθος που έκανα τελικά.Aν δεις έχω ένα ίδη σβησμένο..(Όταν το δεις σβήστο :rolleyes:) Γιαυτό το έβαλα σε ένα μέρος που θα μπορούσα να το κάνω μετατροπή σε περίπτωση λάθους μου…Αυτό το ξέχασες…Οι Super mod είχαν χώρο για να κάνουν δοκιμές εγώ όχι…Αν ήμουν super mod θα το άνοιγα στα γενικά!

2)Η ψηφοφορία είναι ελεύθερη.Το αν έχει πουλήσει ο ένας η ο άλλος δεν έχει απολύτως καμία σημασία εδώ επιλέγουν τα μέλη τι πιστεύουν και το αποτέλεσμα βγαίνει εντελώς δημοκρατικά..Εξάλου δεν θα αλάξει ολόκληρη η ιστορία από αυτό το φόρουμ….

3)Εσύ τι πιστεύεις....ότι υπάρχουν και άλλοι ποιο δημοφιλής υπολογιστές από αυτούς τους τέσσερις..?δεν ήξερα ότι για να κάνω μια ψηφοφορία θα πρέπει να γίνω εγκυκλοπαίδεια..Για πες μου έναν...

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν για τελευταία φορά να γυρίσεις την ψηφοφορία στα πραγματικά του νούμερα….:animrolleyes: :)
 
Aeon: Εντάξει γελάσαμε... Πήγαινε τώρα να φτιάξεις την ψηφοφορία όπως ήταν γιατί το αστείο έγινε κρύο...

Στο μεταξύ κερδίσατε άλλη μία ψήφο. Αχεμ... Ψηφίζεις και από την δουλειά Aeon; :alien:
 
Ωχ θα κλείσει σπίτια η CBM:)
 
@Maddog: H δημοφιλία, αν θέλουμε να την πάρουμε γενικευμένα δεν ορίζει τίποτα. Δημοφιλές ως προς τι; Δημοφιλές από ποιούς; Πρέπει να υπάρχει και κάποιο κριτήριο, αλλιώς δημιουργείται παραπλανητική (αν όχι σκόπιμη λέγω) σύγχυση. Κριτήριο εδώ δεν ετέθη, άρα το λογικό είναι να εικάσουμε ως προς την αγοραστική απήχηση, εκτός αν την θεωρούμε μη μετρήσιμο μέγεθος συνώνυμο μιας γενικής και αόριστης προτίμησης, στην οποία περίπτωση μάλλον η διατύπωση "δημοφιλής" θα πρέπει να θεωρηθεί ατυχής και να αντικατασταθεί από το "αγαπημένος".

Eπίσης αν αποτελεί την πικρή αλήθεια το "αντιπροσωπευτικότατο" στατιστικό δείγμα των 15 ατόμων που συμμετείχαν σε χρονικό διάστημα 2-3 ημερών, τότε όντως πρέπει να βάλω την γάτα μου να κλαίει (και δυστυχώς δεν έχω πρόχειρη).


@Ladyhawke
: <ήχος οπλίσεως βαρέως πυροβόλου όπλου άνευ περαιτέρω σχολίων>

@akmakas: Aπό τον Oric Atmos σίγουρα υπήρχαν εξίσου αν όχι πιο δημοφιλείς υπολογιστές στην Ελλάδα τω καιρώ εκείνω. BBC Electron, TI99A, Dragon κλπ (δες και τα πρώτα τεύχη του Pixel για του λόγου το αληθές).

Κατά τα υπόλοιπα, επειδή ο akmakas, ο Wally κλπ Σπεκτρουμάδες είναι ευαίσθητες υπάρξεις και δε θέλω να τους έρθει κανάς κόλπος, θα παραμερίσω για λίγο τις σαδιστικές μου διαθέσεις, επαναφέροντας την καθεστηκυία τάξη.

:animrolleyes:
 
λοιπόν….Αρκετά περίμενα….3ήμερο Ban στον ΑΕΟΝ για αυτή την ανάρμοστη συμπεριφορά ..Του αφαιρώ την διαχείριση τον Server….

και του επιβάλω 10 μετάνοιες την ημέρα και για μια εβδομάδα στον ZX Spectrum 48K μου!!

Περίμενα ότι θα μου πεις αυτά τα μηχανήματα...BBC Electron, TI99A, Dragon Δεν ήταν φίλτατε,η ακόμα και να ήταν,ήταν για πολύ

μικρό χρονικό διάστημα!!!!!!!! :D
 
Αν περίμενες 2 νανοseconds περισσότερα θα έπιανε τόπο η υπομονή σου.

Τώρα τα πήρα και δεν επαναφέρω τα αποτελέσματα :pPPP

Βad timing my friend, bad timing...

-edit: Γιατί μωρέ, ήταν o Οric Atmos περισσότερο; Από που προκύπτει αυτό; :pP
 
Έλα τώρα ΑΕΟΝ κάνε μας την χάρη... :icon_cry: ...Δώσε πίσω τους βαθμούς στον Commodore και να θριαμβέψει ο ZX...

Άντε τυχερούλη.. Θα κάνεις και μετάνοιες το βράδυ……..:

O Oric ήταν μέσα στην αγορά λόγο Pixel.....Βλέπε Νο2 (Να μου ζήσεις Maddog) :worship: :worship: :worship:
 
Αδίκως αλληλοτρώγεστε αγαπητοί Πρόεδροι, Ακμακαίοι και Μαντντόγκηδες. Ο δημοφιλέστερος 8μπιτος στο Ελλάντα ήταν ο Amstrad (και τα μυαλά στα κάγκελα) :king:

Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας είναι άκυρα έτσι κι αλλιώς :p :p :p :p
 
Ουφ..Kαλά άμα είναι να μου βάλεις τα κλάματα, δε θα το αντέξω!

Επειδή πάντως προβλήθηκε ο Oric σε ένα εξώφυλλο, δε σημαίνει ότι ήταν π.χ. κι ο τέταρτος σε πωλήσεις.

Σε προκαλώ πάντως να παρατείνεις το δημοψήφισμα (να φέρω μερικούς φίλους στο φόρουμ) για να έχουμε και μια πιο σφαιρική εικόνα. Με 15 ψηφοφόρους όλους κι όλους δεν υπάρχει κανένας θρίαμβος!

Να κάνετε και κόμμα με τον αγαπητό Maddog, είναι και σπουδαίος ρήτωρ!

keeper7k είπε:
Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας είναι άκυρα έτσι κι αλλιώς
Σε αυτό με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο! εχεχε
 
Ε τώρα τα θες και εσύ...Κάντε και οι δυο σας μετάνοιες στον QL..........

Από το σπίτι!!!!

myqlbc3.jpg


:animrolleyes: υπς...χε χε μόνο ο keeper.......γκουχ! :D
 
Λοιπόν η δημοσκόπηση θα κλείσει την ημέρα 22-11-06 στις 11:33...

Ο Commodore φαίνεται να μένει πίσω.....Αλλά αυτό που δεν περίμενα ήταν

ο Anstrad...Χμμ..Ελπίζω να μήν είναι κανένα κόλπο του προέδρου πάλι.....

Πάντως τίποτα δεν έχει κριθεί....Η αγωνία παραμένει!!!!!
 
Αφού πήρα το θάρρος και διόρθωσα τον Amstrad CPC 6128 (από 464/128 - μα καλά κανείς σας δεν το είδε;.), μετά του έδωσα και μία ψήφο (μαζί με τον πολυαγαπημένο 464). Έτσι κατάφερα και ξεκόλλησα από τα 666 posts (λέμε τώρα, λες και έκατσα πολύ ώρα σε αυτά).
 
Αμάν.......Ο Amstrad πήρε κεφάλι......Τελείωσαν όλα...Πάω στοίχημα ότι και ο Billy έβαλε το χέρι του… :D

Κύριοι η ψηφοφορία τελείωσε.. Το ποιο διάσημο micro της δεκαετίας του 80 στην δημοσκόπηση του φόρουμ,

ανακηρύχτηκε...........Ο AMSTRAD!!!!! Βλέπω να ανοίγουν σήμερα σαμπάνιες!!!!:anim-cheers:
 
Χμ.... Μόνο 4 ψήφοι ο C-64.........
 
Xαχα..πολύ το χάρηκα ως έκβαση! Ο Αmstrad αποδείχτηκε τελικά η Σολομώντιος λύση.
 
Πίσω
Μπλουζα