Η απόδραση (1987 ΕΡΤ)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
Η απόδραση (1987 ΕΡΤ)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Απόδραση_(1987)

Eλληνική σειρά με τον Κώστα Πρέκα στο ρόλο του δραπέτη Γάσπαρη. Στο πλευρό του η Ελένη Ράντου και στην δίωξή του ο Γιώργος Τσιτσόπουλος (στο ρόλο του Αστυν. Επιθεωρητή). Την σκηνοθεσία είχε αναλάβει ο Κώστας Φέρρης ενώ το σενάριο είναι του Βασίλη Μανουσάκη (Ο John Alepou ίσως έχει περισσότερα στοιχεία για αυτή τη σειρά). Θυμάμαι πάντως την σκηνή ενός φονικού με μαχαίρι που κάνει ο Πρέκας (νομίζω λόγο έρωτα).

στο imdb αναφέρει ότι ξεκίνησε να προβάλλεται τον απρίλη του 1987 (23 του μηνός ημέρα Πέμπτη).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απλώς να συμπληρώσω ότι η παραγωγή ήταν της PANTA TV και η μουσική της θέσιας Παναγιώτου.

Επαιζαν επίσης η Λυδία Λένωση, η Αλέκα Λαμπρινού ο Νίκος Λυκομήτρος (βοηθός του Αστυνόμου Τσιτσόπουλου) και η Ελένη Κρίτα.
 
Η σειρα αυτη πραγματι εκανε πρεμιερα στην ΕΡΤ1 την Πεμπτη 23 Απριλιου 1987 και ολοκληρωθηκε σε 13 επεισοδια των 45 λεπτων. Ο κεντρικος ηρωας της σειρας λεγοταν "Βασιλης Γασπαρης" και προκειται για εναν δραπετη στον οποιο προσπαθουν να φορτωσουν ενα πολιτικο εγκλημα εκεινοι που τον βοηθησαν να δραπετευσει απο τη φυλακη.Ο Γασπαρης οταν αντιλαμβανεται την συνομωσια συνεργαζεται με την αστυνομια και συλλαμβανουν τους τρομοκρατες...
 
Ας θυμηθούμε κάποιες σκηνές από την αξιόλογη σειράς

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=1jgcdwYnc9c&feature=channel_page]YouTube - AΞ ΞΞΞʽΞΞ£Ξ
 
Σε ευχαριστουμε πολυ για το βιντεο, εγω λιγο περισσοτερο. Να σαι καλα.
 
Μποροώ να την κατεβάσω απο κάπου; Ολόκληρη τη σειρά, εννοώ.
 
abc-m είπε:
Μποροώ να την κατεβάσω απο κάπου; Ολόκληρη τη σειρά, εννοώ.
abc-m καλώς όρισες καταρχήν.

Εδώ μεσα δεν θα βρεις τίποτα για κατέβασμα. Κάνε και μια βολτούλα από τους κανονισμους :)

EDIT Με πρόλαβε ο Πασπαρτού :)
 
Θυμάμαι στο καπάκι έπαιζαν Thundercats (ή αντίστροφα), νομίζω όμως ήταν ΕΡΤ2. Εκτός κι αν ήταν στο 1 και άλλαζα στο 2 για να δω Thundercats....
 
Στην ΕΡΤ2 έπαιζαν τα Θάντερκατς, στις 8 το βράδυ νομίζω και στο πρόγραμμα της τιβί τα είχαν με τίτλο "Κινούμενα σχέδια για μεγάλους".

Όταν πρωτοπροβλήθηκαν στην κρατική δηλαδή, θεωρούνταν πως είναι ακατάλληλα για παιδιά.
 
Dominion είπε:
Στο imdb αναφέρει ότι ξεκίνησε να προβάλλεται τον απρίλη του 1987 (23 του μηνός ημέρα Πέμπτη).
Πολυ σωστα, 4 μερες μετα την πρεμιερα του Τιμοθεου Κωνστα. Περιεργους μηνες επελεγε τοτε η ΕΡΤ να ξεκιναει σειρες, βεβαια ειχε το καλο οτι και το καλοκαιρι ειχαμε φρεσκες σειρες, δεν υπηρχαν οι επαναληψεις.
 
Την έβλεπα τη σειρά. Τη θυμάμαι πολύ καλά. Πάντα είχα την εντύπωση ότι ο χαρακτήρας του Γάσπαρη ήταν φτυστός ο Ρωχάμης. Ακόμη και το παρουσιαστικό του Πρέκα εδώ είναι ολόιδιο!
 
Η σειρά ήταν αρκετά καλή.

Κρίμα για την πορεία του Πρέκα ... και το τώρα του.
 
picture.php


Κώστας Πρέκας, Ελένη Ράντου
 
Ευχαριστούμε τον Άλκη για τους τίτλους αρχής! Πρόκειται για μια σειρά που έχει να παιχτεί χρόνια με τους μοναδικούς Κώστα Πρέκα και Ελένη Ράντου... Δεν την έχω δεί ποτέ ολόκληρη... Οφείλω όμως να ομολογήσω οτι τουλάχιστον η μουσική είναι εξαίσια! Άλκη ρώτα και για αυτήν την σειρά......
 
Όμοεφη σειρά με εξαιρετική πλοκή που παρά τα λίγα επεισόδια που κράτησε προκάλεσε το ενδιαφέρον του τηλεθεατή και κακώς δεν προβλήθηκε αν θυμάμαι καλά ξανά από την τηλεόραση. Θα κάνω ιδιαίτερη μνεία στο ηλικιακά παράταιρο εκ πρώτης όψεως ζευγάρι Πρέκα-Ράντου που όμως είχαν μια χημεία μεταξύ τους και αποδεικνύεται ότι καιι ένας 45άρης άντρας μπορει να συνυπάρξει συναισθηματικά και ερωτικά με μια 20χρονη, χωρίς τα απαγορευτικά στερεότυπα και κατάλοιπα συντηρητισμού. Το ένιωσαν και το βίωσαν. Τόσο απλά και τόσο όμορφα. Εξαιρετική η μουσική των τίτλων αρχής. Υπέροχος ο Τσιλιμίδης στον ρόλο του Στίγκα και ο πολύ καλός ηθοποιός και αδικημένος στην καριέρα του κατά την γνώμη μου Ζαιφίδης στον ρόλο του εγκληματικού εγκεφάλου.
 
Όμοεφη σειρά με εξαιρετική πλοκή που παρά τα λίγα επεισόδια που κράτησε προκάλεσε το ενδιαφέρον του τηλεθεατή και κακώς δεν προβλήθηκε αν θυμάμαι καλά ξανά από την τηλεόραση. Θα κάνω ιδιαίτερη μνεία στο ηλικιακά παράταιρο εκ πρώτης όψεως ζευγάρι Πρέκα-Ράντου που όμως είχαν μια χημεία μεταξύ τους και αποδεικνύεται ότι καιι ένας 45άρης άντρας μπορει να συνυπάρξει συναισθηματικά και ερωτικά με μια 20χρονη, χωρίς τα απαγορευτικά στερεότυπα και κατάλοιπα συντηρητισμού. Το ένιωσαν και το βίωσαν. Τόσο απλά και τόσο όμορφα. Εξαιρετική η μουσική των τίτλων αρχής. Υπέροχος ο Τσιλιμίδης στον ρόλο του Στίγκα και ο πολύ καλός ηθοποιός και αδικημένος στην καριέρα του κατά την γνώμη μου Ζαιφίδης στον ρόλο του εγκληματικού εγκεφάλου.
Η σειρά αυτή παίζονταν το 1987 ήμουνα 8 ετών και τη θυμάμαι εν μέρει. Θυμάμαι τον Πρέκα και τη Ράντου που είχανε δέσει εκπληκτικά στη σειρά. Τη Λύδια Λένωση, τον Γιώργο Τσιτσόπουλο κα. Φυσικά δεν τη θυμάμαι καλά και δεν την είχα δεί ολόκληρη. Πολύ θα ήθελα να προβάλλονταν σε επανάληψη. Η μουσική των τίτλων είναι χαρακτηριστική. Ο Γιώργος Ζαϊφίδης ήτανε πολύ καλός ηθοποιός συνήθως έπαιζε το ρόλο του αστυνόμου στην Ασφάλεια, όπως στους Ιερόσυλους, την Οργή των Θεών και είχε παίξει στις Σκοτεινές Δυνάμεις. Επίσης είχε παίξει και σε εμβληματικές σειρές όπως ο Άγνωστος Πόλεμος, οι Πανθέοι και ο Γιούγκερμαν.
 
Πίσω
Μπλουζα