Η βίλα με τα νούφαρα (1945)

Nαι πλέον τις έχει και ή ταινιοθηκη , ή "Μαρίνα, με γυρίσματα στην Υδρα" και το τραγούδι του χωρισμού ( 1939' μία από τις πρώτες ελληνικές ομιλούντες ταινίες) ήταν χαμένες για δεκαετίες.
 
Nαι πλέον τις έχει και ή ταινιοθηκη , ή "Μαρίνα, με γυρίσματα στην Υδρα" και το τραγούδι του χωρισμού ( 1939' μία από τις πρώτες ελληνικές ομιλούντες ταινίες) ήταν χαμένες για δεκαετίες.
τις δειχνει και το καναλι cosmote tv 3 εχω δει καποιες σκηνες και απο τις δυο ταινιες.
 
τις δειχνει και το καναλι cosmote tv 3 εχω δει καποιες σκηνες και απο τις δυο ταινιες.
Στο ίδιο άρθρο λέει πως ψαχνανε μαζί με αυτές τις δύο ταινίες που δεν έχω δει( ή Μαρίνα πρέπει να ναι καλύτερη) και την βίλλα με τα νουφαρα και καταλήγει πως ή ταινία έχει χαθεί για πάντα, να μην ελπίζουμε.
 
Στο ίδιο άρθρο λέει πως ψαχνανε μαζί με αυτές τις δύο ταινίες που δεν έχω δει( ή Μαρίνα πρέπει να ναι καλύτερη) και την βίλλα με τα νουφαρα και καταλήγει πως ή ταινία έχει χαθεί για πάντα, να μην ελπίζουμε.
η ταινία έχει χαθεί για πάντα από το αρχείο της finos film.......αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κόπιες της ταινίας κάπου αλλού.....η finos film κάνει έρευνες για να βρει της χαμένες και κατεστραμμένες ταινίες της......
 
η ταινία έχει χαθεί για πάντα από το αρχείο της finos film.......αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κόπιες της ταινίας κάπου αλλού.....η finos film κάνει έρευνες για να βρει της χαμένες και κατεστραμμένες ταινίες της......
Από ότι λέει το άρθρο ήδη έχει ψάξει για την ταινία χωρίς αποτέλεσμα , πχ.και ο γρουζουσης ήτανε ταινία εξαφανισμένη και την βρηκαν.
 
την ταινία ο γρουσούζης ακόμα την ψάχνουν......το αρχικό φίλμ έχει σχεδόν καταστραφεί και δεν είναι σε θέση να το ψηφιοποιήσουν…..

παρόλα αυτά υπάρχει στο διαδίκτυο…...και αν κρίνω από την ποιότητα είναι από vhs…….
 
δεν ειπά ότι δεν υπάρχει γενικά......αλλα ότι η finos film ψάχνει ακόμα να βρει μια καλή κόπια γιατί το αρχικό φιλμ έχει σχεδόν καταστραφεί και δεν μπορούν να την ψηφιοποιήσουν…..
 
ωραιες οι παλιες ταινιες την βιλλα με τα νουφαρα την εχω γραμενη σε βιντεοκασετα ειναι σε αρκετα κακη ποιοτητα και λοιπουν τα τελευταια λεπτα
τον χρουζουζη επισις το εχω γραμενο σε βιντεοκασετα σε μετρια ποιοτητα και ολοκληρη
 
όταν λέτε "το αρχικό φιλμ"εννοείτε φυσικά το αρνητικό (κάθε κινηματογραφική ταινία γυριζόταν σε κανονικό παγχρωματικό αρνητικό α/μ φιλμ ή έγχρωμο το οποίο όμως δεν είχε καμία σχέση με αυτό που βάζαμε στις μηχανές μας, φυσικά, εμφανιζόταν με άλλη εμφάνιση και ερχόταν σε μεγάλα μήκη). απ αυτό το αρνητικό βγάζαν, με αρνητικό πάλι φιλμ, τις "μάνες" δηλ θετικές κόπιες απ τις οποίες με ειδικό, θετικό. φιλμ τις κόπιες που πήγαιναν στις κινηματογραφικές αίθουσες. το θετικό φιλμ είχε κοινό γαλάκτωμα δηλαδή ήταν ευαίσθητο μόνο στο μπλε φως και ήταν πάρα πολύ λεπτόκοκκο. επειδή, φυσικά, όλη η διαδικασία ήταν αναλογική (το ψηφιακό δεν υπήρχε ούτε ως έννοια, φυσικά) κάτι "έχανε" από κόπια σε κόπια φυσικά με τις ανάλογες γρατσουνιές λεκέδες κλπ. στο φιλμ να κατ ευθείαν τα πλεονεκτήματα του ψηφιακού χώρια ότι η ταινία σίγουρα χωράει σε ένα δίσκο αφού φτάσαν 12 τέρα ενώ το κινηματογραφικό σε μπομπινάρες του μέτρου!άντε να ψάχνει σε γη και ουρανό ή φίνος φιλμ καμιά κόπια ξεχασμένη σε κλειστά σινεμά αποθήκες κλπ.
 
Ο Uskoke έχει δίκιο σε όσα λέει, όμως η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Θέλω να πω ότι ίσως να μην υπάρχει καν στην Ελλάδα κάποια κόπια αλλά οπουδήποτε αλλού στο εξωτερικό ξεχασμένη και με τον εναλλακτικό τίτλο. Πάντως ένα πρόσφατο παράδειγμα "ολότελα χαμένης" ταινίας είναι "Οι απάχηδες των Αθηνών" του Γαζιάδη (1930) που ήταν η πρώτη ελληνική ηχητική ταινία (όχι ομιλούσα). Η κόπια της βρέθηκε απο το πουθενά στα ντουλάπια της Ταινιοθήκης της Γαλλίας και από εκεί έγινε καρέ καρέ η αποκατάστασή της από εργαστήριο της Μπολόνια και στα τέλη Φλεβάρη παίχτηκε ξανά στο ελληνικό κοινό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
ωραιες οι παλιες ταινιες την βιλλα με τα νουφαρα την εχω γραμενη σε βιντεοκασετα ειναι σε αρκετα κακη ποιοτητα και λοιπουν τα τελευταια λεπτα
τον χρουζουζη επισις το εχω γραμενο σε βιντεοκασετα σε μετρια ποιοτητα και ολοκληρη
Λες αλήθεια τώρα;Πως μπορούμε να την καταγράψουμε ώστε να την δούμε;
 
ωραιες οι παλιες ταινιες την βιλλα με τα νουφαρα την εχω γραμενη σε βιντεοκασετα ειναι σε αρκετα κακη ποιοτητα και λοιπουν τα τελευταια λεπτα
τον χρουζουζη επισις το εχω γραμενο σε βιντεοκασετα σε μετρια ποιοτητα και ολοκληρη
Αφού Κυρία Υβόννη Ισχυρίζεσται Από Την Μεριά Σας Ό,τι Κατέχεται Την Συγκεκριμένη Κόπια Της Παλιάς Καλής Ελληνικής Ταινιάς: Η Βίλα Με Τα Νούφαρα (1945), Έστω Και Σε Μορφή Βιντεοκασσέτας-(VHS) Γιατί Με Κάποιον Τρόπο Δεν Την Μοιράζεσται Με Τον Κόσμο Που Τόσο Πολύ Θέλει Να Την Δεί, Έστω Ακόμα Και Σε Κακή Ποιότητα Που Την Διαθέτεται Αυτό Δεν Αποτελεί Ιδιαίτερης Σημασίας Σε Ένα Σπάνιο Είδος.
 
Εστειλα mail στη Φινος κα μου απαντησε οτι λογω καταστροφης των αρνητικων δεν υπαρχει η ταινιοθηκη που χα στειλει απαξιωσε να μυ απαντησει.Λογικη δημοσιου ή δεν υπαρχει και δεν απαντησε.Παντως διαβασα ενα αρθρο οτι στην Αυστραλια βρεθηκαν Το παπουτσι απ τον τοπο σου και οταν ο συζυγος ταξιδευει με πρωταγωνιστη κ στις δυο το Μανο Φιλιππιδη που χει γραψει και το σεναριο στη δευτερη.Με το καλο να τις βρει ο ειδικος και να τις δωρισει στην ταινοθηκη της Ελλαδος.

Υπαρχει και αλλη μια ταινια του Σακελαριου με τιτλο ο αλλος (1952) χαμενη κ αυτη,ισως βρεθει αν και διαβασα οτι τα αρνητικα καταστραφηκαν απο τους ιδιους τους δημιουργους λογω κακου αποτελεσματος της ταινιας

όταν λέτε "το αρχικό φιλμ"εννοείτε φυσικά το αρνητικό (κάθε κινηματογραφική ταινία γυριζόταν σε κανονικό παγχρωματικό αρνητικό α/μ φιλμ ή έγχρωμο το οποίο όμως δεν είχε καμία σχέση με αυτό που βάζαμε στις μηχανές μας, φυσικά, εμφανιζόταν με άλλη εμφάνιση και ερχόταν σε μεγάλα μήκη). απ αυτό το αρνητικό βγάζαν, με αρνητικό πάλι φιλμ, τις "μάνες" δηλ θετικές κόπιες απ τις οποίες με ειδικό, θετικό. φιλμ τις κόπιες που πήγαιναν στις κινηματογραφικές αίθουσες. το θετικό φιλμ είχε κοινό γαλάκτωμα δηλαδή ήταν ευαίσθητο μόνο στο μπλε φως και ήταν πάρα πολύ λεπτόκοκκο. επειδή, φυσικά, όλη η διαδικασία ήταν αναλογική (το ψηφιακό δεν υπήρχε ούτε ως έννοια, φυσικά) κάτι "έχανε" από κόπια σε κόπια φυσικά με τις ανάλογες γρατσουνιές λεκέδες κλπ. στο φιλμ να κατ ευθείαν τα πλεονεκτήματα του ψηφιακού χώρια ότι η ταινία σίγουρα χωράει σε ένα δίσκο αφού φτάσαν 12 τέρα ενώ το κινηματογραφικό σε μπομπινάρες του μέτρου!άντε να ψάχνει σε γη και ουρανό ή φίνος φιλμ καμιά κόπια ξεχασμένη σε κλειστά σινεμά αποθήκες κλ
Να προσθεσω κι εγω με τη σειρα μου οτι το φιλμ παλια ηταν κ ευφλεκτο οποτε αν τυχαινε κ επεφτε τσιγαρο επαιρνε μπουρλοτο.

Ειδικα το παπουτσι απ τον τοπο σου αποτελει την πρωτη σκηνοθετικη αποπειρα του Σακελαριου κι εχει ιστορικη αξια.Αναφερεται κι ο ιδιος ο σκηνοθετης στην ταινια στο Μονογραμμα του 86 και τις περιπετειες που ειχε στο γυρισμα.Μια εκτενη αναφορα γινεται κ στο βιβλιο του Δελαπορτα Σακελαριος ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ΒΓΗΚΕ ΑΠ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
 
Πίσω
Μπλουζα