Η γαλάζια λίμνη - The Blue Lagoon (1980)

Hera

closed
Joined
17 Νοέ 2006
Μηνύματα
670
Αντιδράσεις
28
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αιώνια 80s και αιώνια παρθένα
 
Xε χε,το εχω σε αυθεντικο VHS....!
 
Από τις πολύ αγαπημένες μου ταινίες, ακριβώς λόγω του ρομαντισμού της εποχής εκείνης που αποπνέει. Ποιός δεν θυμάται άλλωστε τις αφίσες με τα ζευγάρια να φιλιούνται στο ηλιοβασίλεμα, οι οποίες κοσμούσαν τους τοίχους αρκετών εφηβικών δωματίων και όχι μόνο;

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

και μια λατρεμένη σκηνή, ανάλογης θεματολογίας από την ταινία heaven του kieslowski

heaven_tree.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι, πολύ καλή..και πολύ κλάμα βρε παιδί μου.Και το νούμερο 2 δεν ήταν άσχημο αν και δεν είχε την αθωότητα του 1.
 
Η γαλάζια λίμνη - The Blue Lagoon (1980)

Αγγλικος τιτλος: The blue lagoon

Παιζουν: Brooke Shields, Christopher Atkins

Διαρκεια 104'

Υποθεση:

Δυο παιδια ναυαγουν σε ενα τροπικο νησι. Ενας ναυτικος που επεζησε μαζι τους, τους διδασκει πως να επιβιωσουν στην παραδεισενια ερημια. Μετα τον θανατο του και καθως τα χρονια περνουν, τα δυο παιδια μεγαλωνουν και η παιδικη συμπαθεια, μετατρεπεται σε αγνη αγαπη.

blue_lagoon_xlg.jpg
 
αγνή αγάπη ή αγνό ανόθευτο σεξ? μάλλον το δεύτερο θα έλεγα.

άσχετο αλλά εμένα πάντα αυτό το έργο μου φέρνει στο νου και το greystoke, the legend of tarzan, σε σας όχι?
 
Ωραία ταινία, ειδικά για εφήβους. Δεν λείπει βέβαια και το γυμνό. Όταν την είχα δει στο σινεμά (όντας έφηβος), είχε τόσο πολύ κόσμο που την είδα όρθιος πίσω από μία κολόνα! Άλλες εποχές...
 
Πρεπει να την εβαζε για ελευθερη παρακολουθηση το TV Plus συνεχως...
 
Από τις πολυ, πολυ αγαπημένες ταινίες του 80', στο σχολείο την άλλη μερα κάναμε ατελείωτες συζητήσεις για το στόρι της ταινίας- ήταν πρωτότυπο- και αν κάποιος την είχε χάσει, την έβαζε αργά συνήθως, ντρεπότανε και να το πει! Υπήρχε σε σπίτια συμμαθητών σε κολάζ, η φωτο της Μπρουκ να βγαινει απο την θάλασσα, την γαλαζια λιμνη ημίγυμνη στο φως του πρωινού ήλιου!Δεν μου άρεσε όμως το τέλος και δεν συμβιβάστηκα ποτέ! ο ξανθούλης μετά χάθηκε, επαγγελματικά και η Μπρουκ ( πραγματική κουκλίτσα) δεν έκανε την καριερα που διαφαινότανε οτι θα έκανε..

Αν θυμάμαι καλά, οι ''αλλοι'', που βρίσκονταν στο απέναντι νησί, ηταν κανίβαλοι. ετσι; γι' αυτο το μερος ηταν απαγορευμένο στα δυο παιδιά, δεν έπεσαν όμως στα χέρια τους! ποτέ δεν θεωρησα την ταινία οτι είχε τολμηρές σκηνές, το αντίθετο, ηταν αγνή, εξωτικά αγνή σε σχέση με αυτά που βλέπουμε σήμερα, ακόμα και παιδάκι που ήμουν δεν με ενοχλούσε και το γυμνό που έβλεπα! και ναι είχε ανόθευτο σεξ, συμφωνώ με τον όρο που δίνει η clemence, παραπάνω τα δύο παιδιά ήταν τόσο αγνά , δεν έκαναν τίποτα απο υπολογισμό ή απο καθαρή ανάγκη , δεν υπάρχει τίποτα το σοκαριστικό στον ωραιό τροπικό ερωτά τους, δεν ήξεραν καν τι σημαίνει ανθρώπινη εκμετάλλευση!

καμια φορά σκέφτομαι πόσο τυχεροί ήταν αυτοί οι δυο...μακάρι να υπήρχε μια γαλάζια λίμνη , ο πολιτισμός μερικές φορές πληγώνει!
 
αριαδνη είπε:
να' σαι καλά, εσυ τι εχεις να μας πεις για την τανία;
Την είχα δει αρκετά μικρός και δε θυμάμαι πολλά.

Θυμάμαι όμως ότι ήταν αρκετά "ανατρεπτική" η θέασή της.

Βάσει των όσων είχα ακούσει από άλλα παιδιά, περίμενα να δω μια "ερωτική ταινία".

Τελικά, νομίζω ότι παρακολούθησα μάλλον μια γλυκειά και τρυφερή συναισθηματική ταινία,

με φόντο τον αγνό και αθώο έρωτα δύο εφήβων.

Αν και δεν είδα το "πολυπόθητο" (για την τότε εποχή και την ηλικία μου) "γυμνό", το αποτέλεσμα με ξάφνιασε ευχάριστα.
 
Η πρώτη ταινια που ειδα στον κινηματογράφο ετών 7 ;) και μαγευτηκα! το θεμα ηταν πως ηταν δυο εργα-ενα εισιτηριο με το Βασικα Καλησπέρα σας και μετα το διαλειμμα πηγε περίπατο η μαγεια!απο τοτε το βλεπω με την ιδια χαρα οποτε παιζετε και με συγκινει ακομα η τοσο αφελης αθωοτητα του. Κριμα για το ρημεικ.
 
ο ξανθούλης μετά χάθηκε, επαγγελματικά και η Μπρουκ ( πραγματική κουκλίτσα) δεν έκανε την καριερα που διαφαινότανε οτι θα

ο ξανθουλης ειναι ο Κριστοφερ Ατκινς και εχει κανει πολλες ταινιες απο τοτε

the pirate movie 1982

a night in heaven 1983

secret weapons 1985

mortuary academy 1988

listen to me 1989

shakma 1990

fatal charm 1992

its my party 1996

dead mans island 1996

angel flight down 1996

quigley 2003

ο δραπετης 2006

the unlikelys 2007

chinamans chance 2008

100 million BC 2008

serpent rising 2009

prism 2009

forget me not 2009

the hard ride 2010
 
Domenica είπε:
ηταν δυο εργα-ενα εισιτηριο με το Βασικα Καλησπέρα σας και μετα το διαλειμμα πηγε περίπατο η μαγεία

" Άλλο ΝΗΣΙ, άλλο ΜΗΧΑΝΗ ", όπως θα έλεγε και η Πέππυ. :D
 
Μετά το δημοτικό, ποτέ δεν μου ξανακίνησε το ενδιαφέρον η ταινία...
 
Για οποιον ενδιαφερεται να δει η να ξαναδει την ταινια, η προβολη της αρχιζει σε 40 λεπτα (14.50') απο το Mega.
 
Στο ίδιο concept κινήθηκε και η ταινία ''επιστροφή στη γαλάζια λίμνη'' (return to the blue lagoon, 1991) με τη Μilla jovovich...Δύο παιδιά ναυαγούν σε ένα τροπικό νησί και μεγαλώνοντας ανακαλύπτουν τον έρωτα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα