Η γαλάζια λίμνη - The Blue Lagoon (1980)

BETTY BOOP είπε:
Στο ίδιο concept κινήθηκε και η ταινία ''επιστροφή στη γαλάζια λίμνη'' (return to the blue lagoon, 1991) με τη Μilla jovovich...Δύο παιδιά ναυαγούν σε ένα τροπικό νησί και μεγαλώνοντας ανακαλύπτουν τον έρωτα...
Πάντως και η Γαλάζια Λίμνη του 1980 που συζητάμε, δεν ήταν πρωτότυπη. Η πρώτη είχε γυριστεί το 1923 (βουβή), η δεύτερη το 1949 και η τρίτη ήταν του 1980. Όλες με τον ίδιο τίτλο (The Blue Lagoon), βασίστηκαν στο ομώνυμο μυθιστόρημα που είχε κυκλοφορήσει το 1908.
 
Η Γαλάζια Λίμνη, ένα αναπόσπαστο κομμάτι της παιδικής μου ηλικίας, κυκλοφορεί σε λίγες μέρες για πρώτη φoρά σε Bluray από την Twilight time σε περιορισμένα κομμάτια (3000).

Οι πρώτες κριτικές μιλάνε για ένα εκθαμβωτικό transfer της ταινίας, που μόνο αυτό της αξίζει καθώς έχει υπέροχη φωτογραφία και υπέροχη μουσική!

Ιδού το trailer για το επερχόμενο Bluray:

 
Ταινία που την προβάλει η τηλεόραση συχνά πυκνά ακόμη και τώρα. Τη θεωρώ από μέτρια προς καλή.
 
γαλαζια λίμνη η νεα γεννια

και χωρις μαλλον τους ιθαγενείς

1ερωτηση: καλα οι ιθαγενείς πως και δεν τους ειχαν ανακαλήψει τοσον καιρο;

2 ερωτηση: Μπρουκ ή Μιλα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ειχα δει μικρος στην τηλεοραση, και θυμαμαι ακομα εντονα καποιες σκηνες. Αν και ημουν πολυ μικρος για να εχω αποψη, η εντυπωση που μου αφησε ηταν μιας πολυ καλογυρισμενης ταινιας, που ειχε τα παντα, απο ομορφο (και απλοικο βεβαια) σεναριο, ομορφες εικονες, ενω μετεδιδαν πολυ απλα και σαφη συναισθηματα, που τα επιανα και τα καταλαβαινα αμεσως.

Κατι που διαβασα στη Wikipedia και ενδεχεται να γκρεμισει πολλες νεανικες αναμνησεις: τα γυμνα της Μπρουκ ηταν ντουμπλαρισμενα, εφοσον εκεινη ηταν ανηλικη :D
 
Της Μιλα φανταζομαι ότι θα ηταν αυθεντικα

3 ερωτηση: Θα ζουσατε σε ένα ερημο, τροπικο νησι μακρυα από τον πολιτισμο;
 
αριαδνη είπε:
Της Μιλα φανταζομαι ότι θα ηταν αυθεντικα3 ερωτηση: Θα ζουσατε σε ένα ερημο, τροπικο νησι μακρυα από τον πολιτισμο;
Για την Μίλα τα πάντα... :D
 
αυτό το Σαββατο στις 9 το βραδυ η ταινια ''Η Γαλάζια Λιμνη'' στην οθόνη μας.

:)
 
αριαδνη είπε:
Το βιντεάκι είναι από την τηλεταινία "Blue Lagoon - The awakening" (2012) με την Indiana Evans και όχι από τη γνωστή "Επιστροφή στη Γαλάζια Λίμνη" (Return to the Blue Lagoon, 1991) που παίζει η Milla Jovovich. Ψηφίζω Brooke, έχει πιο γήινη ομορφιά!
 
Tην είχα δει στο "Ιλίσια", σινεμά τότε, με πραγματικό "πατείς με-πατώ σε" στην αίθουσα... Νομίζω ότι ήταν Κ-13, κατηγορία που υπήρχε τότε.
 
δηλ. ανω των 13; αυτό εννοεις!

Indiana Evans Blue Lagoon The Awakening

η μικρη στην νεα ταινία μοιάζει πολύ στην Σκάρλετ Γιόχανσον, δεν συμφωνείτε; ναι γνωρίζω πως είναι νεα ταινία με αναφορα στην παλιά γαλάζια λίμνη , μιας και πάλι οι δυο έφηβοι εκεί βρίσκονται και πολύ θα ήθελα να την δω αφού έγινε και τριλογία πια! και να δούμε αν υπάρχουν και πάλι και εδώ οι απολίτιστοι ιθαγενείς που αιχμαλωτίζουν οποιον έρθει στην γη τους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μικρος(μονο μικρος) δεν μου αρεσε η μπρουκ σηλντς,αντιθετα μου την εδινε στο νευρικο μου συστημα,

γιατι λιμνη αφου σε νησι ναυαγησαν;
 
Η Σιλντς θεωρούνταν τότε η ωραιότερη γυναίκα στην γη, ή μάλλον από τις ωραιότερες, ως και κούκλα είχε βγει με πολλά outfits μετά την ταινία φυσικά είχε μεγάλη επιτυχία, τεράστια! Η Κούκλα είναι από το 1982
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ που τα λέμε, λίγο αργότερα, μετά το "Paradise", έφαγε τη σκόνη της Phoebe Cates, μπροστά στον οποία η Μπρουκ Σιλντς δεν έπιανε χαρτωσιά...

Βεβαίως η Φίμπι αμέσως μετά την ταινία είχε ένα ορθοπεδικό ατύχημα, έμεινε λίγο πίσω και γενικά η κινηματογραφική καριέρα της δεν ξεπέρασε τα 20 χρόνια, μέχρι το 2001, έχοντας και μια μεγάλη διακοπή μετά τη γέννηση του παιδιού της το 1994.

Η Φίμπι Κέιτς από το 2005 και μετά διατηρεί το εμπορικό κατάστημα Blue Tree στην Madison Avenue.

H καριέρα της Μπρουκ Σιλντς συνεχίζεται μέχρι σήμερα, με συμμετοχές σε ταινίες και τηλεοπτικές παραγωγές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε , όχι και χαρτωσιά, την ειχε ερωτευτεί την Μπρουκ στα νατια της ενας πλανήτης ολόκληρος η νεολαια δηλ.της εποχης ενω όλοι συμφωνούσαν πως ήταν η Λιζ Τειλορ των 80'ς! Δεν λέω κουκλα η Κειτς αλλα και η Μπρουκ ήταν καλλονή, τι να λέμε, η εικόνα μιλά από μόνη της!

http://www.mixanitouxronou.gr/galazi...-brouk-silnts/

εδώ πληροφορίες από το σαιτ ''μηχανή του χρόνου" για την εμβληματική ταινία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
Ε , όχι και χαρτωσιά, την ειχε ερωτευτεί την Μπρουκ στα νατια της ενας πλανήτης ολόκληρος η νεολαια δηλ.της εποχης ενω όλοι συμφωνούσαν πως ήταν η Λιζ Τειλορ των 80'ς! Δεν λέω κουκλα η Κειτς αλλα και η Μπρουκ ήταν καλλονή, τι να λέμε, η εικόνα μιλά από μόνη της!http://www.mixanitouxronou.gr/galazi...-brouk-silnts/

εδώ πληροφορίες από το σαιτ ''μηχανή του χρόνου" για την εμβληματική ταινία!
Eτσι πες τα βρε Αριαδνη!!!(και βαλε στους ερωτευμενους και εμενα!)
 
H Kέιτς υπήρξε "αποκαλυπτικότερη" από τη Μπρουκ Σίλντς, συν ότι δεν ντουμπλαρίστηκε στα γυμνά... Και για μένα, είχε και ωραιότερο σώμα.

Σκηνές όπως το ντους στη σπηλιά, ή το περπάτημα στην ακρογιαλιά, δεν υπήρξαν ποτέ στη "Γαλάζια λίμνη".

Βεβαίως, με το θόρυβο που δημιουργήθηκε από τη "Γαλάζια λίμνη", ο "Παράδεισος" είχε πια περισσότερη ελευθερία γυμνών πλάνων... Συν ότι η Σιλντς ήταν 16, η Κέιτς 19 και ενήλικη...

Η δε ομοιότητα των πρωταγωνιστών μεταξύ των δύο ταινιών (μελαχρινή μακρυμάλλα-ξανθός αφάνας), δείχνει ότι ο "Παράδεισος" θέλησε να υπάρξει μια πιο τολμηρή "Γαλάζια λίμνη".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 χιλια ευχαριστω που μας την θυμισες αυτην την ταινια τον παραδεισο, αχνά την θυμόμουν σαν ταινια και την εδειξε η ερτ είμαι βεβαιη πως την εδειχνε αλλα πολύ πιο σπάνια και χαρης σε σενα θα την ξαναδω και έψαχνα ταινίες με ναυαγους, εχω κάνει και ξεχωριστο τοπικ! Ευχαριστω ξανα, δεν έχω λόγια! Ένα που δεν ήξερα για την γαλάζια λίμνη είναι πως μεσω της ταινίας ταυτοποιηθηκε το άγνωστο ιγκουάνα των Φιτζι
 
Πως γυρίστηκε η ταινία με πάρα πολλές πληροφορίες μεσα, ηταν η τρίτη μεταφορά του βιβλίου
 
Πίσω
Μπλουζα