Η κυρία μας

the chef

RetroN00b
Αντιδράσεις
1
Η κυρία μας (1987-88 ), ΕΡΤ

Πρεμιέρα: Σάββατο 3/10/1987

RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_κυρία_μας

ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΙΟΥΛΑΚΗ ΣΤΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΟΠΟΥ ΥΠΟΔΥΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΟΝΗ ,ΜΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ?ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΔΕΝ ΤΗ ΚΑΛΟΘΥΜΑΜΑΙ.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Αντιδράσεις
1.584
"Η Κυρία Αντιγόνη (το κανόνι να μας μαλώνει)" μονο το τραγουδακι θυμαμαι.

starsky

RetroActive
Αντιδράσεις
2
AARDVARK είπε:
"Η Κυρία Αντιγόνη (το κανόνι να μας μαλώνει)" μονο το τραγουδακι θυμαμαι.
και γω το θυμαμαι το τραγουδακι,καλη σειρα :)

johnalepou

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
133
Αυτη η σειρα λεγοταν Η ΚΥΡΙΑ ΜΑΣ (Ετ1,13 επεισοδια) Πρεμιερα Σαββατο 3 Οκτωβριου 1987

apostolishatz

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
πω πω με κουφάνατε....Το έλεγα στους φίλους μου και δεν τη θυμόταν κανείς...Πιτσιρίκια πολύ βλέπεις τότε.Παρ' όλα αυτά τη θυμάμαι τη σειρά πριν καμιά 10αριά χρόνια σε επαναληψη με το τραγουδάκι της

nessie

RetroActive
Αντιδράσεις
8
Μπαίνω σήμερα σε ένα κατάστημα και βλέπω στην τηλεόραση την κυρία Αντιγόνη! Ένα θα σας πω: Συγκινήθηκα! :baby2:

Η σειρά προβάλλεται σε επανάληψη από την ΕΤ1, κάθε μέρα στις 12 το μεσημέρι...

stam1370

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
34
Να ξαναγύριζαν τα χελιδόνια,

τα μαθητικά μοας χρόνια.

Παλιές φιλίες, αγάπη πρώτη,

τριαντάφυλλο η νιότη...

Λόγω δουλειάς, δεν έχω δει καμιά επανάληψη. Όμως, κάπως έτσι δεν ήταν το ρεφρενάκι στο τραγούδι των τίτλων; Και, αν θυμάμαι καλά το έλεγε ο Ζούγα με την Ισιδώρα Σιδέρη... Μήπως το έχει κανείς;

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Αντιδράσεις
186
πρέπει να ήταν πριν το Ρετιρέ

tsalk

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
288
thebest20 είπε:
πρέπει να ήταν πριν το Ρετιρέ
Ήταν τον Οκτώβριο του 1987 συγκεκριμένα.

Οριστε και το τραγουδάκι που το θυμάστε βλέπω.

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Αντιδράσεις
186
Η αλήθεια είναι ότι θυμάμαι το τραγούδι αμυδρά,αν και ήμουν αγέννητο τότε,η μάλλον τότε γεννιόμουν..όπως ειπώθηκε θα είχε παιχτεί πολλές φορές,εφόσον την έδειξε και το 2008

Πάντως τώρα που το λέτε τη θυμήθηκα,αλλά νόμιζα ότι λέγεται "Η Κυρία Αντιγόνη" ενώ ο τίτλος είναι "Η Κυρία Μας"

video80

RetroMasteR
Αντιδράσεις
65
Περίμενα πολλά πολλά χρόνια να την ξαναπέξει , εχω γράψει τα περισσότερα επεισόδεια στο video (λόγο δουλειας δεν τα κατάφερα όλα).

Αυτή η σειρα μου θύμιζει πολλά απο την παιδική μου ηλικια ,την ίδια σεζον παιζόντουσαν και τα ''Φιλαράκια " με Πιατά-Λογοθέτη. Απο τις top σειρές στη δεκαετία του 80 ,αυθόρμοιτοι κωμικοί, ερμηνιες τις καθημερινότητας ,σειρες που μιρίζουν 80ήλα!

σχέδον όλοι οι κομικοι ανύπαρκτοι σήμερα (δυστιχος), τουλαχιστον να ζουνε!

BETTY BOOP

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
1.738
Είχα δει τη σειρά σε επανάληψη και μ άρεσε το τραγουδάκι των τίτλων!Θυμήθηκα τα σχολικά μου χρόνια όταν πήγαινα Λύκειο...

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
1.889
αν και ημουν μικρη,την εβλεπα κι εγω αυτη τη σειρα και θυμαμαι την αρχη μονο απ τους τιτλους εναρξης.. ειχα κι εγω την εντυπωση οτι λεγοταν η σειρα " η κυρια Αντιγονη"

LadyNaty

RetroActive
Αντιδράσεις
175
Η Κυρία Αντιγόνη

Να ρωτήσω κάτι: θυμάται κάποιος μια σειρά που πρωταγωνιστούσε η Κατερίνα Γιουλάκη, όταν ήταν πολύ πολύ κομψή (δλδ. τέλη 10ετίας 80) και έπαιζε μια καθηγήτρια φιλόλογο, αυστηρή μεν αλλά αγαπητή από τα "θηρία" που φοιτούσαν στο λύκειο (μάλλον ;) όπου δούλευε. Η σειρά ήταν κωμική (με τις απαραίτητες "κοινωνικές" πινελιές όμως) και το τραγούδι των τίτλων είχε, μεταξύ άλλων, τους εξής στίχους "Η Κυρία Αντιγόνη / το "κανόνι / να μας αγχώνει". "Αντιγόνη" ήταν το όνομα του χαρακτήρα που έπαιζε η Γιουλάκη. Η σειρά προβαλλόταν (πού αλλού ;) σε ένα από τα δύο κρατικά κανάλια και ήταν βραχύβια, ζήτημα αν προβλήθηκαν τρία ή τέσσερα επεισόδια κ σταμάτησε απότομα. Έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες;

BETTY BOOP

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
1.738
Είναι η κωμική σειρά ''Η κυρία μας''.

Υπάρχει σχετικό θέμα

[h=1]Η κυρία μας[/h]

RIO

Retro Horrormaniac
Αντιδράσεις
2.441
Λίγα πράγματα θυμάμαι από αυτή την σειρά. Όπως το τραγούδι που ανέφερες και ότι έπαιζε ο ηθοποιός που έκανε τον άντρα της, στο Ρετιρέ .

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
1.101
Την έβλεπα τη σειρά και μου άρεσε τότε. Αυτό που μου έχει μείνει είναι το τραγουδάκι και το πόσο αδύνατη ήταν η Γιουλάκη τότε. Στο Ρετιρέ πρέπει να είχε πάρει πολλά κιλά. Πάντως κι εγώ θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι η σειρά λεγόταν Η Κυρία Αντιγόνη...

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Αντιδράσεις
10.507
Η σειρά ξεκινάει σε επανάληψη από την ΕΡΤ 2 την επόμενη Δευτέρα στις 11 το πρωί!

Μπλουζα