Η κυρία μας

the chef

RetroN00b
Joined
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
10
Αντιδράσεις
2
Η κυρία μας (1987-88 ), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Σάββατο 3/10/1987



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_κυρία_μας

ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΙΟΥΛΑΚΗ ΣΤΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΟΠΟΥ ΥΠΟΔΥΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΟΝΗ ,ΜΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ?ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΔΕΝ ΤΗ ΚΑΛΟΘΥΜΑΜΑΙ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Η Κυρία Αντιγόνη (το κανόνι να μας μαλώνει)" μονο το τραγουδακι θυμαμαι.
 
AARDVARK είπε:
"Η Κυρία Αντιγόνη (το κανόνι να μας μαλώνει)" μονο το τραγουδακι θυμαμαι.
και γω το θυμαμαι το τραγουδακι,καλη σειρα :)
 
Αυτη η σειρα λεγοταν Η ΚΥΡΙΑ ΜΑΣ (Ετ1,13 επεισοδια) Πρεμιερα Σαββατο 3 Οκτωβριου 1987
 
πω πω με κουφάνατε....Το έλεγα στους φίλους μου και δεν τη θυμόταν κανείς...Πιτσιρίκια πολύ βλέπεις τότε.Παρ' όλα αυτά τη θυμάμαι τη σειρά πριν καμιά 10αριά χρόνια σε επαναληψη με το τραγουδάκι της
 
Μπαίνω σήμερα σε ένα κατάστημα και βλέπω στην τηλεόραση την κυρία Αντιγόνη! Ένα θα σας πω: Συγκινήθηκα! :baby2:

Η σειρά προβάλλεται σε επανάληψη από την ΕΤ1, κάθε μέρα στις 12 το μεσημέρι...
 
Να ξαναγύριζαν τα χελιδόνια,

τα μαθητικά μοας χρόνια.

Παλιές φιλίες, αγάπη πρώτη,

τριαντάφυλλο η νιότη...

Λόγω δουλειάς, δεν έχω δει καμιά επανάληψη. Όμως, κάπως έτσι δεν ήταν το ρεφρενάκι στο τραγούδι των τίτλων; Και, αν θυμάμαι καλά το έλεγε ο Ζούγα με την Ισιδώρα Σιδέρη... Μήπως το έχει κανείς;
 
πρέπει να ήταν πριν το Ρετιρέ
 
thebest20 είπε:
πρέπει να ήταν πριν το Ρετιρέ
Ήταν τον Οκτώβριο του 1987 συγκεκριμένα.

Οριστε και το τραγουδάκι που το θυμάστε βλέπω.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αλήθεια είναι ότι θυμάμαι το τραγούδι αμυδρά,αν και ήμουν αγέννητο τότε,η μάλλον τότε γεννιόμουν..όπως ειπώθηκε θα είχε παιχτεί πολλές φορές,εφόσον την έδειξε και το 2008

Πάντως τώρα που το λέτε τη θυμήθηκα,αλλά νόμιζα ότι λέγεται "Η Κυρία Αντιγόνη" ενώ ο τίτλος είναι "Η Κυρία Μας"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίμενα πολλά πολλά χρόνια να την ξαναπέξει , εχω γράψει τα περισσότερα επεισόδεια στο video (λόγο δουλειας δεν τα κατάφερα όλα).

Αυτή η σειρα μου θύμιζει πολλά απο την παιδική μου ηλικια ,την ίδια σεζον παιζόντουσαν και τα ''Φιλαράκια " με Πιατά-Λογοθέτη. Απο τις top σειρές στη δεκαετία του 80 ,αυθόρμοιτοι κωμικοί, ερμηνιες τις καθημερινότητας ,σειρες που μιρίζουν 80ήλα!

σχέδον όλοι οι κομικοι ανύπαρκτοι σήμερα (δυστιχος), τουλαχιστον να ζουνε!
 
Είχα δει τη σειρά σε επανάληψη και μ άρεσε το τραγουδάκι των τίτλων!Θυμήθηκα τα σχολικά μου χρόνια όταν πήγαινα Λύκειο...
 
αν και ημουν μικρη,την εβλεπα κι εγω αυτη τη σειρα και θυμαμαι την αρχη μονο απ τους τιτλους εναρξης.. ειχα κι εγω την εντυπωση οτι λεγοταν η σειρα " η κυρια Αντιγονη"
 
Η Κυρία Αντιγόνη

Να ρωτήσω κάτι: θυμάται κάποιος μια σειρά που πρωταγωνιστούσε η Κατερίνα Γιουλάκη, όταν ήταν πολύ πολύ κομψή (δλδ. τέλη 10ετίας 80) και έπαιζε μια καθηγήτρια φιλόλογο, αυστηρή μεν αλλά αγαπητή από τα "θηρία" που φοιτούσαν στο λύκειο (μάλλον ;) όπου δούλευε. Η σειρά ήταν κωμική (με τις απαραίτητες "κοινωνικές" πινελιές όμως) και το τραγούδι των τίτλων είχε, μεταξύ άλλων, τους εξής στίχους "Η Κυρία Αντιγόνη / το "κανόνι / να μας αγχώνει". "Αντιγόνη" ήταν το όνομα του χαρακτήρα που έπαιζε η Γιουλάκη. Η σειρά προβαλλόταν (πού αλλού ;) σε ένα από τα δύο κρατικά κανάλια και ήταν βραχύβια, ζήτημα αν προβλήθηκαν τρία ή τέσσερα επεισόδια κ σταμάτησε απότομα. Έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες;
 
Είναι η κωμική σειρά ''Η κυρία μας''.

Υπάρχει σχετικό θέμα

[h=1]Η κυρία μας[/h]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λίγα πράγματα θυμάμαι από αυτή την σειρά. Όπως το τραγούδι που ανέφερες και ότι έπαιζε ο ηθοποιός που έκανε τον άντρα της, στο Ρετιρέ .
 
Την έβλεπα τη σειρά και μου άρεσε τότε. Αυτό που μου έχει μείνει είναι το τραγουδάκι και το πόσο αδύνατη ήταν η Γιουλάκη τότε. Στο Ρετιρέ πρέπει να είχε πάρει πολλά κιλά. Πάντως κι εγώ θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι η σειρά λεγόταν Η Κυρία Αντιγόνη...
 
Η σειρά ξεκινάει σε επανάληψη από την ΕΡΤ 2 την επόμενη Δευτέρα στις 11 το πρωί!
 
Πίσω
Μπλουζα