Η κόμισσα της Κέρκυρας (1972)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.285
Αντιδράσεις
6.161
Η κόμισσα της Κέρκυρας (1972)


Retrodb:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%9A%CE%AD%CF%81%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%82

Κωμωδία παραγωγής 1972 σε σκηνοθεσία Αλέκου Σακελλάριου με τους Ρένα Βλαχοπούλου, Αλέκο Αλεξανδράκη, Νόνικα Γαληνέα, Μάκη Δεμίρη, Ρία Δελούτση, Ορφέα Ζάχο και άλλους.

Ο επιχειρηματίας Σωτήρης Καρέλης (Αλέκος Αλεξανδράκης) επισκέπτεται τη σιόρα Αντζολίνα (Ρένα Βλαχοπούλου), μια χήρα δασκάλα πιάνου, ως φίλος του μνηστήρα της και προσπαθεί να την πείσει να του πουλήσει το αρχοντικό της, για να φτιάξει στη θέση του ένα ξενοδοχείο. Ταυτόχρονα, στην Κέρκυρα φτάνει ένα μουσικό συγκρότημα, που έχει εγκαταλείψει η τραγουδίστριά του Αλίντα Ρίτσι (Ρία Δελούτση). Η Αντζολίνα φιλοξενεί στο σπίτι της τα μέλη του συγκροτήματος και δέχεται να πάρει τη θέση της τραγουδίστριας. Μπλέκει όμως άσχημα όταν φτάνουν στο νησί ο αρραβωνιαστικός της Πίπης (Ορφέας Ζάχος) και η μετανιωμένη τραγουδίστρια του συγκροτήματος. Στο τέλος αποδέχεται σε γάμο τον Καραλή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Ρένα Βλαχοπούλου σε μεγάλα κέφια, εντελώς στο στοιχείο της ως πανέξυπνη Αντζολίνα και πλαισιωμένη από έναν φινετσάτο Αλέκο Αλεξανδράκη. Σπιντάτη σκηνοθεσία του Αλέκου Σακελλάριου, ωραία έγχρωμη φωτογραφία, που αναδεικνύει το φυσικό τοπίο της Κέρκυρας, και βέβαια το πασίγνωστο τραγούδι του Γιώργου Κατσαρού "Κέρκυρα, Κέρκυρα...". Ό,τι πρέπει για μια καλοκαιρινή βραδιά.
 
Θα συμφωνήσω με την εξαιρετική περιγραφή του atanasio!

Το μόνο που δε μου έκανε "κλικ" στην ταινία, είναι το ζευγάρι Βλαχοπούλου - Αλεξανδράκης, παρόλο που μέχρι το τέλος της ταινίας, τους "συνηθίζω"! :)

Πάρα πολύ ωραία ταινία και της έχω ιδιαίτερη αδυναμία, μιας και η καταγωγή μου είναι από Κέρκυρα! #)
 
Δυο-τρια tips της ταινίας :

- η εξαιρετική μουσική του επίσης κερκυραίου Γιώργου Κατσαρού. Ειδικά το tremolo του φλάουτου στο βασικό θέμα (αυτό που μετά τραγουδιέται ως "Κέρκυρα και το Ποντηκονήσι") είναι από αυτά που δύσκολα ξεκολλάνε από το μυαλό... Το φλάουτο στα μουσικά θέματα και τραγούδια είναι η "σχολή" της εποχής, ενώ το ίδιο περίπου tremolo από φλάουτο έχει εμφανιστεί στο περίφημο σήμα της Αθλητικής Κυριακής 2-3 χρόνια πριν.

- οι μοναδικές ατάκες της Ρένας προς το ιταλικό συγκρότημα, συνοδευόμενες από "break" του μουσικού θέματος :

"Σκάστε !"


"Λύσσα !"



"Μπα που να μπει ο διάολος μέσα σας, θα μου γκρεμίσετε το σπίτι μωρέ !


- η ατάκα-όρκος της Νόνικας Γαληνέα "Να φάω τα κόκαλά μου !"

- τα φοβερά retro γυαλιά ηλίου του Αλεξανδράκη, με διάτρητους βραχίονες στο πλάι, που είχε και ο πατέρας μου τα ίδια !

- ο πιτσιρικάς που βρίσκει ευκαιρία να παίξει στο μάθημα πιάνου το "Κάν'τονε Σταύρο, κάν'τονε" !

- η λεπτομέρεια που ίσως δεν ξέρουν πολλοί, ότι η Βλαχοπούλου έπαιζε έγκυος σε αυτή την ταινία, ένα παιδί όμως που, όπως και άλλες φορές, δε θέλησε να κρατήσει...
 
Δεν ηξερα τιποτα περι εγκυμοσυνης, αλλα για να πω ακριβως αυτο που σκεφτομαι, μαλλον μας δουλευε η Ρενα.

Εγκυος στα 50 ειναι ειδηση για το βραδινο δελτιο.
 
bambinella 100 είπε:
Δεν ηξερα τιποτα περι εγκυμοσυνης, αλλα για να πω ακριβως αυτο που σκεφτομαι, μαλλον μας δουλευε η Ρενα.Εγκυος στα 50 ειναι ειδηση για το βραδινο δελτιο.
Έχει αναφερθεί στο αφιέρωμα Βασιλόπουλου γι αυτήν στη "Μηχανή του Χρόνου", δε θυμάμαι από ποιον, αλλά απόλυτα έγκυρο πρόσωπο.
 
bambinella 100 είπε:
Δεν ηξερα τιποτα περι εγκυμοσυνης, αλλα για να πω ακριβως αυτο που σκεφτομαι, μαλλον μας δουλευε η Ρενα.Εγκυος στα 50 ειναι ειδηση για το βραδινο δελτιο.
Δεν ειναι απιθανο...

Χτες ακουσα οτι κι η γυναικα του Πουτιν (η... Πουτινα) ειναι εγγυος στα 54 της
 
Δεν εχω λογο να αμφισβητησω πως η ειδηση δοθηκε απο εγκυρο προσωπο. Ειναι κατι που οπως βλεπω, θυμασαι καλα και γι' αυτο μας δινεις την πληροφορια.

Πιστευω απλως οτι αυτο το εγκυρο προσωπο μετεδωσε ανυποστατη ειδηση γιατι αυτην του ειχε μεταφερει τοτε η Ρενα.

Δεν ειναι δικο σου η δικο του το σφαλμα, αλλα δικο της.

Και πανω σ' αυτο που αναφερεις lolota, μπορει σημερα που οι επιστημονες φτιαχνουν ανθρωπο μονοι τους, οι γυναικες να τεκνοποιουν και στα 60, αλλα για το 1972 το βλεπω λιγο δυσκολο.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Δεν εχω λογο να αμφισβητησω πως η ειδηση δοθηκε απο εγκυρο προσωπο. Ειναι κατι που οπως βλεπω, θυμασαι καλα και γι' αυτο μας δινεις την πληροφορια.Πιστευω απλως οτι αυτο το εγκυρο προσωπο μετεδωσε ανυποστατη ειδηση γιατι αυτην του ειχε μεταφερει τοτε η Ρενα.

Δεν ειναι δικο σου η δικο του το σφαλμα, αλλα δικο της.

Και πανω σ' αυτο που αναφερεις lolota, μπορει σημερα που οι επιστημονες φτιαχνουν ανθρωπο μονοι τους, οι γυναικες να τεκνοποιουν και στα 60, αλλα για το 1972 το βλεπω λιγο δυσκολο.....
Εχω ακουσει, απο Κερκυραιους, οτι η Βλαχοπουλου ηταν γεννηθεις το 1917 και οχι το 1923 οπως ανακοινωθηκε οταν 'εφυγε'.Αρα το 72 ηταν 55 ετων.Αλλα και το 23 να ειχε γεννηθει το 72 θα ηταν 49, οποτε και στις 2 περιπτωσεις μαλλον αδυνατον να ηταν εγκυος.Αλλα ποτε δεν ξερεις. Αυτος που το ανεφερε στην μηχανη του χρονου πρεπει να ηταν ο Μακης Δελαπορτας.
 
Γενικα, οι ηλικιες των Ελληνων καλλιτεχνων και ιδιως των Ελληνιδων καλλιτεχνιδων ειναι συνηθως ψευδεις και εχω παρα πολλα παρομοια παραδειγματα κατα νου.

Καμια σχεση δηλαδη, με τις ξενες συναδελφους τους.
 
Νομίζω ότι σε αυτή τη ταινία είναι εξαιρετικός ο νεαρός τότε Φωτης Μεταξόπουλος, πολύ ωραίες χορογραφίες που ταιριάξανε άψογα με τη μουσική του Κατσαρού!!
 
Ευχάριστη ταινία που θυμίζει περισσότερο τουριστικό οδηγό...

-Α, να και ο Σπύρος!

-Που είναι;

-Στην φωτογραφία πάνω στο πιάνο.

-Αυτός μωρέ, αυτός είναι ο Κόντε Καποδίστριας! :D
 
"Μην τραβάτε κύριε'

"Δεν τραβάω κύριε, σπρώχνω"

"Α, αν σπρώχνετε, εντάξει".
 
Και μια παρασκηνιακή λεπτομέρεια που έχω ακούσει: Η Νόνικα Γαληνέα διεκδίκησε μετά μανίας ρόλο στην ταινία- φτιάχτηκε επί τούτου για εκείνην ο ρόλος της Φρόσως- γιατί δεν ήθελε να είναι τόσον καιρό μακριά από τον μεγάλο της έρωτα Αλέκο Αλεξανδράκη, δεδομένου ότι τα γυρισματα στην Κέρκυρα θα κρατούσαν ίσως και πάνω από μήνα.

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, διόλου πάντως απίθανο
 
69.jpg
69.jpg

68.jpg
68.jpg

67.jpg
67.jpg
 
BETTY BOOP είπε:
Η κόμισσα της Κέρκυρας (1972)
Retrodb:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%9A%CE%AD%CF%81%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%82

Κωμωδία παραγωγής 1972 σε σκηνοθεσία Αλέκου Σακελλάριου με τους Ρένα Βλαχοπούλου, Αλέκο Αλεξανδράκη, Νόνικα Γαληνέα, Μάκη Δεμίρη, Ρία Δελούτση, Ορφέα Ζάχο και άλλους.

Ο επιχειρηματίας Σωτήρης Καρέλης (Αλέκος Αλεξανδράκης) επισκέπτεται τη σιόρα Αντζολίνα (Ρένα Βλαχοπούλου), μια χήρα δασκάλα πιάνου, ως φίλος του μνηστήρα της και προσπαθεί να την πείσει να του πουλήσει το αρχοντικό της, για να φτιάξει στη θέση του ένα ξενοδοχείο. Ταυτόχρονα, στην Κέρκυρα φτάνει ένα μουσικό συγκρότημα, που έχει εγκαταλείψει η τραγουδίστριά του Αλίντα Ρίτσι (Ρία Δελούτση). Η Αντζολίνα φιλοξενεί στο σπίτι της τα μέλη του συγκροτήματος και δέχεται να πάρει τη θέση της τραγουδίστριας. Μπλέκει όμως άσχημα όταν φτάνουν στο νησί ο αρραβωνιαστικός της Πίπης (Ορφέας Ζάχος) και η μετανιωμένη τραγουδίστρια του συγκροτήματος. Στο τέλος αποδέχεται σε γάμο τον Καραλή.
Μια μικρούλα διόρθωση, η Αντζολίνα δεν ήταν χήρα. Παρατημένη ήταν. Εξ'άλλου το αναφέρεις παρακάτω: ...όταν φτάνουν στο νησί ο αρραβωνιαστικός της Πίπης...
 
gordon17sp είπε:
Μια μικρούλα διόρθωση, η Αντζολίνα δεν ήταν χήρα. Παρατημένη ήταν. Εξ'άλλου το αναφέρεις παρακάτω: ...όταν φτάνουν στο νησί ο αρραβωνιαστικός της Πίπης...
δύο φορές χήρα ήταν στο παρελθόν η Ρένα Βλαχοπούλου στην ταινία...

Πολύ ωραία και τα τραγούδια της ταινίας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως εξηγεί και ο Δεμίρης στον Αλεξανδράκη περπατώντας στο Καμπιέλο "δυο φορές χήρα και μια αρραβωνιασμένη".
 
-Και τι το θες το κάτω πάτωμα;

-Το κάτω πάτωμα; Για να κρατάει το πάνω πάτωμα !
 
BETTY BOOP είπε:
δύο φορές χήρα ήταν στο παρελθόν η Ρένα Βλαχοπούλου στην ταινία...
Πολύ ωραία και τα τραγούδια της ταινίας!
Ομολογώ πως αυτό δεν το θυμάμαι οπότε δεν επιμένω
 
Πίσω
Μπλουζα