Η μαγεια των Arcade vectors!

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.287
Ενα video, χιλιες λεξεις

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0lIzugbsCMk]YouTube - VECTORMANIA

simply magic
 
Δυστυχώς η μαγεία των vector games δεν μπορεί να αποδοθεί σωστά με emulation αφού δεν έχουμε vector monitor. Όσοι έχετε δει αυθεντικά vector arcade games θα ξέρετε τί εννοώ.

Υπάρχει βέβαια λύση (πάντα υπάρχει) με το Zektor που είναι ένας vector generator και το VectorMAME. To πρόβλημα είναι να βρεις Χ/Υ Monitor που να δουλεύει. :(
 
Μιας και το Emulation News το γραφω-διαβαζω μαλλον μοναχος μου :D ριξτε μια ματια στον AAE (Another Arcade Emulator) που ειναι οτι πιο κοντα σε vector arcade emulation που εχω δει (απο το ολοτελα... :( )

Θελει λιγο τσιτατο συστηματακι διοτι ειναι ολιγον τι βαρυς
 
εμ γιαυτό τόσο καιρό λέμε ότι

VECTREX RULES!!!!!!

Για όσους δεν γνωρίζετε είναι η μοναδική κονσόλα που φτιάχτηκε ποτέ με ενσωματωμένο vector monitor!!!!
 
Wally είπε:
Μιας και το Emulation News το γραφω-διαβαζω μαλλον μοναχος μου :D ριξτε μια ματια στον AAE (Another Arcade Emulator) που ειναι οτι πιο κοντα σε vector arcade emulation που εχω δει (απο το ολοτελα... :( )
Θελει λιγο τσιτατο συστηματακι διοτι ειναι ολιγον τι βαρυς
Καλό φαίνεται, και όπως είπες και εσύ από το ολότελα...

Όσο για το Vectrex...Εντάξει αλλά είναι ασπρόμαυρο. :p
 
Leon είπε:
Καλό φαίνεται, και όπως είπες και εσύ από το ολότελα...
Όσο για το Vectrex...Εντάξει αλλά είναι ασπρόμαυρο. :p
Aν και "ψεύτικο" το vectrex..έχει κάποιο ίχνος χρώματος με τα κατάλληλα overlays.....

Σε κάθε περίπτωση είναι ότι πιο κοντικό υπάρχει στην εμπειρία των arcade vectors...η καλύτερη είναι το μοναδικό που υπάρχει και πλησιάζει την εμπειρία των arcade vectors ;)
 
Leon, το έχεις δει να τρέχει;

Πίστεψε με, δεν θα σε ενοχλήσει καθόλου το ασπρόμαυρο της υπόθεσης. Έχουν πραγματικά άλλη γοητεία τα vectors...
 
Maddog είπε:
Leon, το έχεις δει να τρέχει;Πίστεψε με, δεν θα σε ενοχλήσει καθόλου το ασπρόμαυρο της υπόθεσης. Έχουν πραγματικά άλλη γοητεία τα vectors...
Mάλλον δεν το έχει δει!!!

Με ελάχιστες εξαιρέσεις όσοι το βλέπουν το ερωτεύονται και το αποκτούν χεχε
 
Ακριβώς αυτό έπαθα εγώ. :)

Γενικά δεν κυνηγάω να μαζέψω hardware εκτός από Sega και ότι λίγα είχα αναμνήσεις από μικρός. Το Vectrex δεν ανήκει σε καμμία από τις 2 κατηγορίες.

Ε, το είδα να τρέχει μια φορά στον Geoanas και είπα ότι πρέπει να αποκτήσω ένα οπωσδήποτε...και το έπραξα!

(να σημειώσω εδώ ότι τα vector games που είχα δει στο MAME ποτέ δεν με συγκίνησαν ιδιαίτερα)
 
Ξέρω...ασκώ κακιά επιρροή ;-)

Αλήθεια το ανέφερα ότι ????...

VECTREX RULEZ !!
 
Στο τελευταίο Retro Gamer ο Archer McLean μιλάει για ένα arcade που έχει (χαλασμένο, το δικό του) με υβριδική τεχνολογία colour filled vectors... καμμία ιδέα κανείς;
 
οντως το vectrex το ειδα και εγω και το χτυπησα αμεσως...οτι καλυτερο σε ηλεκτρονικο..
 
Στο τελευταίο Retro Gamer ο Archer McLean μιλάει για ένα arcade που έχει (χαλασμένο, το δικό του) με υβριδική τεχνολογία colour filled vectors... καμμία ιδέα κανείς;
Το μονο που μου φανταζει λογικο, λαμβανοντας υποψιν την τεχνολογια εκεινης της εποχης, ειναι καποιο hardware filler που θα γεμιζε συγκεκριμενα 2D σχηματα (με αλλα λογια τα βασικα "sprites" του παιχνιδιου - σορυ δεν μπορω να βρω καταληλη λεξη) με συγκεκριμενα patterns.
 
Gryzor είπε:
Στο τελευταίο Retro Gamer ο Archer McLean μιλάει για ένα arcade που έχει (χαλασμένο, το δικό του) με υβριδική τεχνολογία colour filled vectors... καμμία ιδέα κανείς;
Μήπως λες το Quantum; Είναι το πρώτο παιχνίδι με filled vectors και ένας από τους κατόχους είναι ο Archer McLean.
 
Πιθανώς, δεν ξέρω. Κρίμα που δεν έχει οθονιές και λεπτομέρειες για το πώς δούλευε η οθόνη: ήταν συνδιασμός vector και συμβατικής οθόνης;
 
Gryzor είπε:
Πιθανώς, δεν ξέρω. Κρίμα που δεν έχει οθονιές και λεπτομέρειες για το πώς δούλευε η οθόνη: ήταν συνδιασμός vector και συμβατικής οθόνης;
Από ότι λέει το KLOV ήταν ένα Amplifone XY display και ότι "Vector generation circuitry is capable of drawing solid objects". Κάτι το οποίο γίνεται, αλλά το shading σε σχέση με ένα raster display είναι πολύ περιορισμένο.
 
Πώς στο καλό μία ακτίνα από vector οθόνη μπορεί να καλύψει επιφάνειες χωρίς τρελλό flickering? wow.
 
Τρελο οχι αλλα υπαρκτο ναι. Αυτο ειναι και το αδυνατο σημειο τους, το οποιο αντιμετωπιζεται ουσιαστικα με την απεικονηση <<περιορισμενων>> γεωμετρικων σχηματων. Ενας τροπος περιορισμου του, (σε μια προσπαθεια προβολης περισσοτερων γεωμετρικων σχηματων στην οθονη), ηταν η προσθηκη ενος crt πυροβολου το οποιο θα <<παρετεινε>> την απεικονηση τους, αλλα και αυτο εχει τα μειονεκτηματα του διοτι ειναι τρομερα δυσκολο να <<ταιριαξουν>> οι χρονοι. Ετσι σαν αποτελεσμα σε καποιες περιπτωσεις μπορει να εχουμε και το φαινομενο ghost. Μπορεις να βρεις καποιες λεπτομερειες στο wiki, σχετικα με αυτο.
 
Πίσω
Μπλουζα