Η νέα μας καμπίνα Visual Pinball (WIP)

Παρα πολύ ωραίο είναι!!!!

Αν η μεγάλη οθόνη που δείχνει το φλίπερακι ήταν λίγο πιο κάτω στο εσωτερικό του τραπεζίου και από πάνω είχε ένα προστατευτικο τζάμι (όπως και στα αληθινά φλίπερακια )
αραγε θα ήταν καλύτερα και θα είχε περισσότερη αληθοφάνεια;

Όμως δεν το έχω δει πουθενά στο διαδίκτυο σε αλλα visual pinball. :rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειναι ηδη ετσι οπως το λες. Η οθονη ειναι λιγο πιο κατω και απο πανω υπαρχει σκληρο τζαμι.

Βεβαια θα ηθελα να ειναι η οθονη ακομα πιο κατω αλλα μετα πεφτει πανω στο πισω μερος των κουμπιών. Ισως γι αυτο κανεις δεν την βαζει την οθονη πιο κατω.

Παρολα αυτα πολλα τραπεζια σου δινουν μια αισθηση του βαθους με τα γραφικα τους, δηλαδη φαινονται τα μεσα ξυλα της καμπινας με γραφικα. Και ειναι κατι που το ρυθμιζεις και μονος σου. Παντως συμφωνω μαζι σου, αυτο ειναι κατι που με προβληματίζει απο την πρωτη καμπινα που φτιαξαμε
 
Παρα πολυ ωραία καμπίνα!!!
Καλόπαιχτη!!!
Η 2η οθόνη που προεξέχει της όλης κατασκευής μου ξενίζει αλλά θα μίκραινε σημαντικά το μέγεθός της διαγωνίου αν σε μήκος ήταν όσο και το πλάτος της καμπίνας.
Πάντα με ενδέφερε η υλοποίηση μιας virtual pinball καμπίνας όμως απαιτεί αρκετό χώρο. Η δυνατότητα που σου προσφέρει να έχει ΟΛΑ τα τραπέζια φλιπερ στο σπίτι σου είναι άκρως δελεαστική!
 
Ναι, δυστυχώς δεν βγάζουν πια οθόνες 4:3 οπότε δεν μπορείς να αποφύγεις το ορθογώνιο backglass.

Εχω σκεφτεί την λύση μιας μεγαλύτερης οθόνης, ίσης με το τραπέζι, και να μπει ανάποδα, δηλαδή το μήκος της να γίνει το ύψος. Και για να μην είναι πολύ μακρόστενη στο ύψος, να μπει χωνευτή μεσα στην καμπίνα (η απλά από πίσω) και να κρύβεται ένα ποσοστό, ας πούμε το 1/3. Μετά είναι θέμα να καταφέρεις να βγάλεις την εικόνα rotated στο κομμάτι της τηλεόρασης που εξέχει. Ετσι θα είναι και τετράγωνη η εικόνα και αρκετά μεγάλη, χωρίς να εξέχει δεξιά-αριστερά.

Η αλλη λύση είναι να μπει ενδιάμεσα ένα πραγματικό DMD, οπότε στην ουσία να έχεις 2 οθόνες, επάνω το backglass και από κάτω το DMD. Οπως το κάνουν οι περισσότεροι δηλαδή στο εξωτερικό. Ομως εμένα αυτό δεν μου αρέσει γιατί έτσι έχεις ενα μαύρο χρώμα ανάμεσα από το backglass και το τραπέζι αντί για το ζωγραφισμένο bezel γύρω από τα DMD που έχουν τα περισσότερα πραγματικά τραπέζια. Συν το οτι σε όσα τραπέζια δεν έχουν DMD θα έχεις απλά ένα ένα μεγάλο μαύρο κενό ενδιάμεσα.

Οσο για το μέγεθος, πραγματικά, το 43 ιντσο είναι πολύ καλό. Στην αρχή είχα τις αντιρρήσεις μου γιατί τα πραγματικά φλίππερ είναι πιο κοντά στις 49 ίντσες. Αλλά στο τέλος μου φαίνεται θα τα κάνουμε όλα έτσι. Βλέπεις πολύ καλύτερα το τραπέζι και είναι πιο μαζεμένη η κατασκευή. Βλακεία που δεν έβγαλα φωτογραφία με κάποιον να παίζει για να φανεί η αναλογία μεγέθους.
 
Ασχετο...ειμαι να αλλαξω τηλεοραση και να τσιμπησω μια 4Κ πιο μεγαλη απο την υπαρχουσα (ειναι 1080p 40') που αρχιζει να βγαζει θεματακια

Σκεφτομουν να κανω ενα μεταλικο πλαισιο, να την χωσω μεσα και να συνδεω επανω το HDMI απο το PC μου, να βαλω και ενα zero delay με κουμπια στο πλαισιο που θα βγαζει USB επισης για το PC. Ηχος απο το PC επισης. Ουσιαστικα ενα "φορητο" monitor για vpinball.
Σκεφτομαι να μπορει να κουμπωνει σε μια μεταλικη βαση στον τοιχο που θα του δινει την κλιση που θελω ωστε να αποφυγω τα ποδια και το φαγωμα χωρου.

Θα δειξει
 
Ασχετο...ειμαι να αλλαξω τηλεοραση και να τσιμπησω μια 4Κ πιο μεγαλη απο την υπαρχουσα (ειναι 1080p 40') που αρχιζει να βγαζει θεματακια

Σκεφτομουν να κανω ενα μεταλικο πλαισιο, να την χωσω μεσα και να συνδεω επανω το HDMI απο το PC μου, να βαλω και ενα zero delay με κουμπια στο πλαισιο που θα βγαζει USB επισης για το PC. Ηχος απο το PC επισης. Ουσιαστικα ενα "φορητο" monitor για vpinball.
Σκεφτομαι να μπορει να κουμπωνει σε μια μεταλικη βαση στον τοιχο που θα του δινει την κλιση που θελω ωστε να αποφυγω τα ποδια και το φαγωμα χωρου.

Θα δειξει
Αμα το κάνεις αυτό μην δοκιμάσεις visual pinball στην 4K οθόνη γιατί δεν θα θες να επιστρέψεις στην παλιά 40άρα.

Κάνει μεγάλη διαφορά το 4Κ στο visual pinball, φαίνονται όλα πολύ πιο ρεαλιστικά. Βέβαια θες και μία κάρτα της τάξεως GTX 1660 για να μην κολάνε κάποια τραπέζια αλλά μπορείς να παίξεις κάποια λίγα και με 1060. Εμείς πλέον στις καμπίνες βάζουμε 1660 Super.
 
Αμα το κάνεις αυτό μην δοκιμάσεις visual pinball στην 4K οθόνη γιατί δεν θα θες να επιστρέψεις στην παλιά 40άρα.

Κάνει μεγάλη διαφορά το 4Κ στο visual pinball, φαίνονται όλα πολύ πιο ρεαλιστικά. Βέβαια θες και μία κάρτα της τάξεως GTX 1660 για να μην κολάνε κάποια τραπέζια αλλά μπορείς να παίξεις κάποια λίγα και με 1060. Εμείς πλέον στις καμπίνες βάζουμε 1660 Super.
Χαχα. Όχι εννοώ ότι θα πάρω μια 4Κ για το σαλόνι και την υπάρχουσα 1080 θα προσπαθήσω να την κάνω VP
 
Ναι, δυστυχώς δεν βγάζουν πια οθόνες 4:3 οπότε δεν μπορείς να αποφύγεις το ορθογώνιο backglass.

Δεν ξερω τι διαστασεις χρειαζεστε, αλλα η αγορα ειναι γεματη με refurbished οθονες 4:3 εως 19'' (και ακομα μεγαλυτερες αν σας κανει κατι σε 16:10). Και μιλαμε και για παλιες δοξες (eizo κλπ) που τωρα τις πουλανε για 40-60 ευρω.
 
Χαχα. Όχι εννοώ ότι θα πάρω μια 4Κ για το σαλόνι και την υπάρχουσα 1080 θα προσπαθήσω να την κάνω VP
Aυτό λεω, μην δοκιμασεις το VPX στην καινούρια του σαλονιού από περιέργια γιατί μετα η 1080 θα σου φαίνεται χάλια για VPX. Στο λέω από πείρα, πλέον δεν υπάρχει περίπτωση να ξανα ασχοληθώ με VPX σε 1080.

Δεν ξερω τι διαστασεις χρειαζεστε, αλλα η αγορα ειναι γεματη με refurbished οθονες 4:3 εως 19'' (και ακομα μεγαλυτερες αν σας κανει κατι σε 16:10). Και μιλαμε και για παλιες δοξες (eizo κλπ) που τωρα τις πουλανε για 40-60 ευρω.
Η μικρότερη καμπίνα που φτιάξαμε (η τελευταία) έχει 32" backglass και 43" τραπέζι. Αλλιώς το standard που ταιριάζει περισσότερο με τα πραγματικά pinball είναι 40" backglass με 49" τραπέζι. Μου φαίνεται 19" θα είναι μικρή, στο ύψος θα είναι σαν μία 25" widescreen.
 
Η μικρότερη καμπίνα που φτιάξαμε (η τελευταία) έχει 32" backglass και 43" τραπέζι. Αλλιώς το standard που ταιριάζει περισσότερο με τα πραγματικά pinball είναι 40" backglass με 49" τραπέζι. Μου φαίνεται 19" θα είναι μικρή, στο ύψος θα είναι σαν μία 25" widescreen.

Τετοιες οθονες (4:3) δεν σταματησαν να βγαινουν... Τετοιες οθονες δεν εβγαιναν ποτε!

Μονο 16:10 θα βρειτε σε μεγαλυτερες διαστασεις.
 
Τετοιες οθονες (4:3) δεν σταματησαν να βγαινουν... Τετοιες οθονες δεν εβγαιναν ποτε!
Εχεις τα δίκια σου. Απλά, λέω εγώ τώρα, αν το 4:3 συνέχιζε να είναι option και δεν το καταργούσαν σαν μέγεθος, σήμερα θα βλέπαμε και μεγαλύτερες διαστάσεις. Αυτό εννοούσα λέγοντας ότι σταματήσαν να βγάζουν 4:3.
 
Παντως οι 16:10 δεν ειναι ασχημη εναλλακτική.

rtaImage.png
 
Οντως, στην επόμενη κατασκευή θα το ψάξω.
 
@Imgema Ακου ενα κουλο.
Πηρα το folder structure απο τον emulation δισκο μου για ο,τι αφορουσε VPX ωστε να το βαλω στο φορητο και να δοκιμασω πως φαινεται στην 1080p τηλεοραση πριν αρχισω τις αγορες.

Ξεκιναω τον emulator (χωρις PinabllX,PinballY και λοιπους launchers) και οταν φορτωνω ενα vpx table, δεν εχει τις ρυθμισεις που ειχα βαλει και βλεπω στο PC. Πχ παιζουν χωρις το 270 rotation που εχω στο PC. Ημουν σιγουρος οτι αυτα κρατιουνται μεσα στο αρχειο του τραπεζιου αλλα μαλλον εκανα λαθος! Ξερεις κατι γι αυτο??

Ενα οχι κουλο αλλα σιγουρα ξενερουα ειναι οτι δεν ειναι portable και μαλλον φταιει τον Vpinmame (διοτι σκανε τα τραπεζια που το χρησιμοποιουν) που πρεπεει να εγκατασταθει στο καθε PC
 
@Imgema Ακου ενα κουλο.
Πηρα το folder structure απο τον emulation δισκο μου για ο,τι αφορουσε VPX ωστε να το βαλω στο φορητο και να δοκιμασω πως φαινεται στην 1080p τηλεοραση πριν αρχισω τις αγορες.

Ξεκιναω τον emulator (χωρις PinabllX,PinballY και λοιπους launchers) και οταν φορτωνω ενα vpx table, δεν εχει τις ρυθμισεις που ειχα βαλει και βλεπω στο PC. Πχ παιζουν χωρις το 270 rotation που εχω στο PC. Ημουν σιγουρος οτι αυτα κρατιουνται μεσα στο αρχειο του τραπεζιου αλλα μαλλον εκανα λαθος! Ξερεις κατι γι αυτο??

Ενα οχι κουλο αλλα σιγουρα ξενερουα ειναι οτι δεν ειναι portable και μαλλον φταιει τον Vpinmame (διοτι σκανε τα τραπεζια που το χρησιμοποιουν) που πρεπεει να εγκατασταθει στο καθε PC
Υπάρχει μια ρύθμιση στα video options του VPX που πρεπει να είναι ενεργοποιημένη ώστε τα τραπέζια να μπορέσουν να γίνουν rotate εφόσον είναι σωσμένα έτσι. "Use always FS backdrop settings" πρέπει να το τσεκάρεις. Δεν είναι τσεκαρισμένο by default.

Γενικά είναι μανίκι να καταφέρεις να κάνεις backup ένα VP setup και να το μεταφέρεις σε άλλο PC να δουλέψει. Τα περισσότερα settings σώζονται στην registry, συν το ότι πρέπει να κάνεις install τα πάντα ώστε να εμφανιστούν οι ενότητες (στην registry). VPX, PinballX, VPinmame, όλα θέλουν install. Και μετά copy paste από πάνω οι φάκελοι που έχεις σετάρει από πριν και αντικατάσταση. Και μετά import τις ενότητες της registry που έκανες export από το setup.

Αλλά βρήκα καλύτερη λύση. Κλωνοποίηση όλου του δίσκου μαζί με τα Windows και τα system partitions, χωρίς τίποτε άλλο και κούμπωμα στην επόμενη καμπίνα. Θα κάνουν install τα Windows ότι νέα συσκευή βρούν, άντε να αλλάξεις και τους drivers της κάρτας γραφικών αμα είναι διαφορετική και καλή διασκέδαση. Λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής που το έκανα στις τελευταιες δύο καμπίνες. Και αμα χρησιμοποιείς μικρούς, φτηνούς SSD (120 αριδες, δεν θες και παραπανω) γίνεται η δουλεια τσακ μπαμ και έχεις και free backups.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξεκινάμε από αύριο την 5η μας κατασκευή. Θα πάμε στην πιο μικρή έκδοση των 43" που τελικά είναι η καλύτερη. Αυτήν την φορά θα μεγαλώσουμε και λίγο περισσότερο την κλίση της οθόνης ώστε η γωνία θέασης να είναι η καλύτερη δυνατή. Θα βάλουμε και πορτάκι μπροστά για να μπορούμε να φτιάχνουμε τα κουμπιά, κάτι που το βρήκαμε μπροστά μας και μας ταλαιπώρησε. Δυστυχώς δεν το ψάξαμε να βρούμε κάποια οθόνη λίγο πιο τετράγωνη για backglass μιας και ο ενδιαφερόμενος μας έδωσε μια που είχε ήδη αλλά θα δείξει στο επόμενο.
 
Έτοιμο το νέο φλίπερ και σε βιτρίνα

134559475_177997397385935_3991882818812953054_n.jpg

Οποιος περνάει από Πέτρου Ράλλη μπορεί και να το πετύχει.
 
καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. πάνω στο player μου βγάζει τα παραθυρα από το dmd !!
Μια βοήθεια αν είναι δυνατον !! (πάνω στην γωνία δεξιά)dinner.png
 
Δεξί κλικ πάνω στο παράθυρο DMD που δεν θες να φαίνεται και το απενεργοποιείς από το menu που σου ανοιγει. Στο Backglass θα συνεχίσει να υπάρχει.
 
Δεξί κλικ πάνω στο παράθυρο DMD που δεν θες να φαίνεται και το απενεργοποιείς από το menu που σου ανοιγει. Στο Backglass θα συνεχίσει να υπάρχει.
δεν γινεται δεξί κλικ στο παραθυρο του DMD και μερικές φορες μου βγαζει δύο παραθυρα DMD στο ένα οκ
, στο άλλο τιποτα . Φαινεται σαν άλλου τύπου DMD


Το Ghostbusters Simer το έχω αν θέλεις στείλε μου μήνυμα να σου το στείλω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα