Η νέα metal σκηνή

ravenlord είπε:
Αυτή που κάποιοι θέλουν να περάσουν για νέα metal σκηνή απλά δεν έχει σχέση με το heavy metal.system of a down,tool,slipknot,disturbed και λοιπές μπούρδες.Το αληθινό heavy metal ποτέ δεν πέθανε και ούτε πρόκειται γιατι δεν στηρίζεται σε πολυεθνικές και συμφέροντα,αλλά στο underground.Ψάξτε και ακούστε groupares όπως οι cage που στα περιοδικάκια στην Ελλάδα παίρνουν 4(αν είναι δυνατόν!!!)crescent shield,jacobs dream,ignitor,7th reign,crystal viper,desperation,battleroar,solitary sabred και τόσα άλλα group που κρατάνε την σημαία του αληθινού metal ψηλά.Μας τα έχουν πρήξει με τα ψευτοπροοδευτικά groupakia στυλ mastodon πια...Το death to false metal που λέγανε κάποτε οι υπέρτατοι Θεοι ταίριαζει στην εποχή μας πιο πολύ απο ποτέ...
Φιλε μου Κορακοαρχοντα αν αρχισουμε τις ''εκκαθαρισεις'' θα μας απομεινουν φοβαμαι μερικες γραφικες μπαντες κολλημενες στην δεκαετια του 80. Οκ πλακα εχουν αυτα τα γκρουπακια που μοιαζουν να εχουν ιδιωτικη χρονομηχανη, αλλα δεν μπορουν να δωσουν τιποτα παραπανω απο την αναπαραγωγη (καποιες φορες εξαιρετικα επιτυχημενη) του παρελθοντος. Η ολη numetal-crossover(δεν μπορω να σταματησω να την λεω ετσι) σκηνη ουδεποτε θελησε να χαρακτηριστει ''metal'' h συγγενεια ομως ειναι παραπανω απο εμφανης. Αν υπηρχαν περισσοτερα δυνατα και ενδιαφεροντα γκρουπ ισως να μην εστρεφαν τα βλεμματα τους προς τα εκει σαν βασικη ελπιδα εξελιξης...

Και ενα δειγμα απο τα ''ξαδελφια'' ενω τα ''αδελφια'' κοιμουνται....

Slipknot - Psychosocial

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε μου Κορακοαρχοντα αν αρχισουμε τις ''εκκαθαρισεις'' θα μας απομεινουν φοβαμαι μερικες γραφικες μπαντες κολλημενες στην δεκαετια του 80. Οκ πλακα εχουν αυτα τα γκρουπακια που μοιαζουν να εχουν ιδιωτικη χρονομηχανη, αλλα δεν μπορουν να δωσουν τιποτα παραπανω απο την αναπαραγωγη (καποιες φορες εξαιρετικα επιτυχημενη) του παρελθοντος. Η ολη numetal-crossover(δεν μπορω να σταματησω να την λεω ετσι) σκηνη ουδεποτε θελησε να χαρακτηριστει ''metal'' οι συγγενεια ομως ειναι παραπανω απο εμφανης. Αν υπηρχαν περισσοτερα δυνατα και ενδιαφεροντα γκρουπ ισως να μην εστρεφαν τα βλεμματα τους προς τα εκει σαν βασικη ελπιδα εξελιξης...
Και ενα δειγμα απο τα ''ξαδελφια'' ενω τα ''αδελφια'' κοιμουνται....

 
Jo22 είπε:
:eek: Ξεχωρίζει riff σε αυτό το τραγούδι τους, στα φωνητικά το χαλάει όμως και το ρεφραιν που έχει καθαρά φωνητικά μου ακούγεται σαν ψευτοrock αμερικανιά τύπου Nickelback, Bullet for my Valentine κ.τ.λ. Πρέπει όμως να ομολογήσω ότι εξεπλάγην που το συγκεκριμένο τραγούδι έχει και solo, αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί εκτιμάται έτσι ο Joey για τα drums του.

Η εισαγωγη απλα τα σπαει
 
Προς τον φίλτατο theoritiko, καταλαβαίνω ότι θέλοντας να δει υι καινούργιο υπάρχει στο μέταλ σήμερα πήγε και κοίταξε σε μια από τις προφανείς επιλογές, το TV War... Αλλά, δυστυχώς, η συγκεκριμένη εκπομπή είναι από τα χειρότερα πράγματα που έχουν συμβεί στο μέταλ στην Ελλάδα.

Έχει αναλυθεί και σε άλλο topic το κακό που έχει κάνει το Metal Hammer στους Έλληνες μεταλλάδες... Ε, αν παλιότερα εκείνες τις γλοιωδίες τις έκανε μια φορά, πλέον τις κάνει δέκα! Το λέω επειδή ακόμα το πέφτει στα χέρια μου και το διαβάζω ανά διαστήματα...

Αν και η πρωτοτυπία στο metal όσο πάει και γίνεται πιο σπάνια, υπάρχουν ακόμα νέα συγκροτήματα που έχουν να προσφέρουν πολλά πράγματα. Επειδή σε έχω κόψει του πιο μελωδικού, ψάξε για αρχή τους Kamelot ή τους Nightwish των τεσσάρων πρώτων άλμπουμ (από το "Once" και μετά, για εμένα τουλάχιστον, χάλασαν πολύ). Ή αν θες πιο thrash, δες τι έχουν να προσφέρουν οι Trivium ή οι Mastodon... Και φυσικά μην αφήσεις τους καταπληκτικούς Haggard που ανέφερε και ο προηγούμενος φίλος. Για εμένα έδωσαν τον περασμένο χειμώνα και μια από τις καλύτερες συναυλίες που έχω δει ποτέ!

Γενικά, αν έχεις διάθεση να ακούσεις καινούργια πράγματα, με μερικές αναζητήσεις στο internet μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα. Ευτυχώς υπάρχει και το myspace και μπορεί πλέον να προβάλλεται και η πιο φτωχή (οικονομικά) μπάντα...

Αυτά από έναν άνθρωπο που προσπαθεί κάποιες στιγμές να εκφρασθεί μέσα από την σύνθεση κομματιών...
 
Πραγματικά ελάχιστα metal συγκροτήματα έχουν απομείνει. Κι όσα έχουν απομείνει δύσκολα ξεχωρίζουν ή αποτελούν κάτι το σημαντικό.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν είχα ενδιαφερθεί για τους κατά τα άλλα όχι ιδιαίτερα νέους Arch Enemy. Ίσως επειδή δεν πολυπιστεύω τα death metal groups που έχουν γυναίκες στα φωνητικά.

Με αφορμή όμως αυτά τα… γρυλίσματα, άκουσα αρκετά κομμάτια τους.

 
Αγαπητέ Alucard!

Τι διαμαντάκι ξέθαψες, ωέο?! :D

Ναι, νομίζω ότι πρώτα φορά ακούω γυναίκα σε brutal φωνητικά και μπορώ να πω ότι βγάζει πολύ ενδιαφέρουσα καφρίλα.

Με "έψησες" να ψαχτώ περισσότερο. :thumbup:
 
D@redevil είπε:
Αγαπητέ Alucard!
Τι διαμαντάκι ξέθαψες, ωέο?! :D

Ναι, νομίζω ότι πρώτα φορά ακούω γυναίκα σε brutal φωνητικά και μπορώ να πω ότι βγάζει πολύ ενδιαφέρουσα καφρίλα.

Με "έψησες" να ψαχτώ περισσότερο. :thumbup:


Χαίρομαι πολύ. Δε θα απογοητευθείς :)

Ακούω από το πρωί τα κομμάτια κι εδώ και μέρες προσπαθώ να βγάλω έστω και μερικά σημεία στην κιθάρα :)
 
Μάλλον δεν έχετε ακούσει Cauldron και Enforcer. Παιδιά γεννημένα το 90 που παίζουν πραγματική και μελωδική μουσική.

 
Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι τα γυναικεια φωνητικα δεν ειναι για Death metal.Aσχετα αν η κυρια παραπανω αποτελει εξαιρεση αν και δεν μαρεσουν οι Arch enemy.Δεν θα μπορουσα να φανταστω στους αγαπημενους μου Morbid Angel να εχουν γυναικα στα φωνητικα.Ωσο για την νεα metal σκηνη απλα δεν με νοιαζη δεν με ενδιαφερει και δεν ασχολουμαι.Δεν εχω ακουσει κατι που να με κανει κλικ αν και φυσικα υπαρχουν και οι καλες εξαιρεσεις.Δεν θα κατσω ομως να της ψαχνω με το δεικανο μπας και βρω κατι που να μαρεσει.Υπαρχει τοσο πολυ πραμα απο το 1970 μεχρι το 2000 που ακουω και θα ακουω μια ζωη που περα απο την παρακολουθηση της πορειας των παλιων αγαπημενων συνγκροτηματων δεν με ενδιαφερει τιποτα αλλο.
 
Πίσω
Μπλουζα