Η νύχτα με τις μάσκες - Halloween (1978)

Δεν ξερω αλλα αποφευγω να δω μεχρι και φωτογραφιες για να μη με χαλασει ολη την φαση κανα spoiler και ξενερωσω.
 
Δεν ξερω αλλα αποφευγω να δω μεχρι και φωτογραφιες για να μη με χαλασει ολη την φαση κανα spoiler και ξενερωσω.
Όσοι την είδαν στο πλαίσιο των επισήμων και των κριτικών σινεμά  είπαν τα καλυτεροτερα για την ταινία Μπιλυ! 40 χρόνια μετά ο Μαικλ θα αποκαλύψει το πραγματικό του πρόσωπο στην Λορι! Οψομεθα ! Θα ναι ή τελική αναμέτρηση δεν θα υπάρξει άλλη οπότε έχει αξία ως σίκουελ. Οι κριτικές στο τοροντο όπου προβλήθηκε εξαιρετικές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
 Παιδιά στις 25 Οκτωβριου βγαίνει νέο ριμεικ, συνέχεια μάλλον " ή νύκτα με τις μάσκες" ή Κερτις πια είναι γιαγιά νομίζω . Θα την δει κανένας;
οχι δεν θα δω τη νεα ταινια...φοβαμαι....?
 
Όσοι την είδαν στο πλαίσιο των επισήμων και των κριτικών σινεμά  είπαν τα καλυτεροτερα για την ταινία Μπιλυ! 40 χρόνια μετά ο Μαικλ θα αποκαλύψει το πραγματικό του πρόσωπο στην Λορι! Οψομεθα ! Θα ναι ή τελική αναμέτρηση δεν θα υπάρξει άλλη οπότε έχει αξία ως σίκουελ. Οι κριτικές στο τοροντο όπου προβλήθηκε εξαιρετικές.
Nαι το ξερω εχω διαβασει και γω πως ολοι ενθουσιαστηκαν με την ταινια αλλα εμενα αυτο με αφηνει παγερα αδιαφορο δεν δεινω καμια σημασια σε κριτικους κλπ δεν με ενδιαφερει η γνωμη τους οταν το δω θα κρινω μονος μου.Οταν κυκλοφορησαν τα τελευταια Halloween της σειρας το Halloween H20: 20 years later και το Halloween: Resurection τα ψιλοεθαψαν μπορω να πω δεν πηραν της καλητερες κριτικες εμενα ομως μαρεσαν πολυ ειδικα το H20.Οποτε οταν δω την ταινια θα γραψω και γω εδω μεσα την αποψη μου και για το πως με φανηκε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεσμεύεσαι να γράψεις την γνώμη σου έτσι γιατί εγώ δεν ξέρω αν θα το δω ! Λογικά είναι πια ή τελική ταινία, κάποιος απο τους δύο θα επιζήσει.
 
Φυσικα και δεσμευομαι αριαδνη εξαλου με τα θριλερ εχω τρελα τοσα review εχω κανει σε ταινιες τρομου εδω μεσα χαχαχαχαχαχαα.
 
To Χαλογουϊν ποτε δεν με τραβηξε σαν franchise ουτε ακομη και η πρωτη ταινια,το καλο με την επιτυχια στα ταμεια που σημειωνει αυτην την στιγμη ειναι οτι θα ξαναζωντανεψουν αγαπημενους μου ηρωες οπως και ο Jason και ο Freddy συντομα.
 
Aardvark , εγώ που δεν βλέπω ταινίες τρόμου σκεψου την ταινία αυτήν την είδα, νομιζω πως είναι επιτομή στο ειδος. Φυσικά ο Μπιλυ , είναι αρμόδιος να μας πει ποια πιστευει πως είναι ή καλύτερη όλων των εποχών

Μπιλυ γιατί πιστεύεις πως είχε τόσα τραύματα ψυχικά ο Μαικλ ;Την  μεγαλύτερη αδερφή του την δολοφονεί όταν εκείνη είναι στο δωμάτιο της με τον φίλο της να τον ενόχλησε αυτό; και τι κατάλαβε ένα εξάχρονο μωρο από το θέμα.
 
Aardvark , εγώ που δεν βλέπω ταινίες τρόμου σκεψου την ταινία αυτήν την είδα, νομιζω πως είναι επιτομή στο ειδος. Φυσικά ο Μπιλυ , είναι αρμόδιος να μας πει ποια πιστευει πως είναι ή καλύτερη όλων των εποχών

Μπιλυ γιατί πιστεύεις πως είχε τόσα τραύματα ψυχικά ο Μαικλ ;Την  μεγαλύτερη αδερφή του την δολοφονεί όταν εκείνη είναι στο δωμάτιο της με τον φίλο της να τον ενόχλησε αυτό; και τι κατάλαβε ένα εξάχρονο μωρο από το θέμα.
Αριαδνη δυστηχως δεν μπορω να στο απαντησω αυτο γιατι υπαρχει εξηγηση στης επομενες ταινιες και θα κανω spoiler.
 
Δεν υπαρχει περιπτωση να τη δω ακομα κι αν με κρεμασεις αναποδα. Τρεφω απεραντη απεχθεια για τις ταινιες τρομου γιατι ειχα δει καποιες ελαχιστες στην εφηβεια μου και ξερω περι τινος προκειται. Η γνωμη μου για αυτες ειναι χειριστη. Θα ελεγα κι αλλα πολλα ακομα, αλλα ξερω πως υπαρχουν εδω μεσα πολλα μελη που τις αγαπουν, οποτε δεν μιλαω αλλο για να μην φανω εχθρικη και αγενης.
Φίλη bambi,μόλις είδα αυτό το παλαιότερο σχόλιο σου και αισθάνομαι ήδη άσχημα που σε "απασχόλησα" τόσο πολύ περί "τρόμου" στο τελευταίο μου σχόλιο.Τι να πω..Έχω τόσες αναμνήσεις-ιστορίες από το συγκεκριμένο είδος που έχω αδυναμία,που μου αρέσει να τα ξαναθυμάμαι γράφοντας τα και να τα μοιράζομαι.
Όπως ένα βράδυ Σαββάτου,λίγο μετά τα μέσα της δεκαετίας του '80..Είχαν βγει οι γονείς μου,μαζί με τους γείτονες σε οικογενειακό χορό.Οπότε τα γειτονάκια (και φιλαράκια βέβαια) μαζευτήκαμε στο σπίτι μου..5 έφηβοι,ηλικίας από 12-16..Η αδελφή μου 13 και η 12χρονη γειτόνισσα,νύσταξαν νωρίς και πήγαν για ύπνο.Οι υπόλοιποι 3 βλέπαμε τηλεόραση.Μετά τις 12,άρχισε στην ΕΡΤ-2 ,ταινία με Κρίστοφερ Λι ( το "Dracula A.D. 1972" ).Φυσικά την είδαμε,την απολαύσαμε,φοβηθήκαμε,αλλά τελείωσε νωρίς (λέμε τώρα,κοντά στις 2).Δεν ξέραμε τι να κάνουμε,δεν είχαν γυρίσει και οι γονείς μας,οπότε αποφασίσαμε να βάλουμε να δούμε βιντεοκασέτα!Πάντα,σαν φανατικός σινεφίλ,Παρασκευή απόγευμα προμηθευόμουν από τα videoclub γύρω στις 5-6 ταινίες.Διάφορα είδη..Και τι αποφασίσαμε να βάλουμε να δούμε?Τι θα ταίριαζε μετά από ένα έργο με βρυκόλακες?..Μα φυσικά ένα ολοκαίνουριο έργο,που μόλις είχε κυκλοφορήσει στα βίντεοκλαμπ και είχε κάνει πάταγο τότε!..Και βάλαμε το "Mavi mavi" ,τουρκικής παραγωγής με τον τραγουδιστή-ηθοποιό Ιμπραημ Τατλίσες (κάτι σαν Νίκος Ξανθόπουλος της γειτονικής χώρας)!..Κλάμαααα..Στο τέλος παντρεύτηκε την αγνή κοπέλα του χωριού που τον αγαπούσε,ενώ αυτός αγαπούσε την πλούσια-ωραία της ταινίας που τελικά στο τέλος και αυτή τον αγάπησε.Αλλά αυτός προτίμησε να ακολουθήσει τη λογική και όχι τη καρδιά του.Τρομερό φινάλε,με την πλούσια να τρέχει την ώρα του γάμου του,αυτός να παντρεύεται τελικά την αγνή χωριατοπούλα,και στην end scene να ΄χει τετ α τετ με τον κρυφό έρωτα του!..Αυτά είναι! Ανεκπλήρωτοι έρωτες,το καλύτερο μου!..Και κλάμα και οι 3..Η ώρα κόντευε 4, και εκείνη την ώρα γύρισαν και οι δικοί μας.."Γιατί είστε στεναχωρημένοι μωρε?..Δεν είδατε θρίλερ που λέγατε ότι θα δείτε?" μας ρώτησαν.."Το είδαμε,αλλά είδαμε και το τούρκικο και συγκινηθήκαμε λίγο"!!
Κι πες μου τώρα,φίλη bambi..Δεν είναι όμορφη η ανάμνηση που έχω όταν είδα για πρώτη φορά το "Dracula A.D. 1972" ?
υγ: Εννοείται φίλη bambi,πως δεν θα αναλωθώ ξανά σε συζήτηση περί "horror movies".Δεν ήξερα ότι τις απεχθάνεσαι..Υπάρχουν τόσα άλλα είδη ταινιών και θέματα που μπορούμε σε εκείνα να ανταλλάξουμε απόψεις.Οπότε,θα περιμένω.Αν και τα περισσότερα τα ΄χετε συζητήσει-αναλύσει σε παλιότερες αναρτήσεις (το ΄γραψα άλλωστε..Νιώθω σαν σε πάρτι που ήρθα αργά).
 
@Fulci Λογικο να μη γνωριζεις τα αισθηματα που τρεφω για τις ταινιες τρομου γιατι δεν εχεις αποκτησει ακομα μεγαλο παρελθον στο φορουμ. Τα παλαιοτερα μελη το ξερουν αυτο και ξερουν επισης οτι θα ειναι χαμενος κοπος να μου προτεινουν ταινια του ειδους.
Οσοι τις βλεπετε και τις απολαμβανετε, καλα κανετε και λογος δε μου πεφτει. Αρκει εγω να μην εχω σχεση με αυτες.
 
Mετα το εξαιρετικο Halloween του 2018 ερχεται τον οκτωβριο η συνεχεια του το Halloween Kills που και μονο απο το trailer φαινεται ολα τα λεφτα.Επισης ξερουμε απο το τωρα πως τον οκτωβριο του 2022 ερχεται το Halloween Ends που θα ειναι συνεχεια λογικα του Halloween Kills.

 
Σαν την ατμοσφαιρα της 1ης ταινιας κανενα...Ακομα εκει και το απογευμα που περπατουσε η Jamie με τις φιλες της κατι υπηρχε στην ατμοσφαιρα. Και το 2 ηταν πολυ σκοτεινο και ατμοσφαιρικο.
Τα καινουρια τα βλεπω απο περιεργεια και απο <συνηθεια> αφου απο εκτη δημοτικου μπηκα στον χωρο των thriller-horror movies. Αλλα αγαπημενος μου παραμενει ο....Jason :)
 
Σε παραπανω Post μου τον ιουνιο ειχα γραψει για το Halloween Kills και πως απο το τρειλερ φαινεται ολα τα λεφτα ομως τελικα αφου το ειδα πριν λιγες μερες περνω την φραση μου πισω γιατι απογοητευτηκα.Η ταινια συνεχιζει απο εκει που σταματησε το Halloween του 2018 και η γευση που με αφησε εμενα ηταν λες και εβλεπα ενα reunion μαθητων του λυκειου που συναντηθηκαν ξανα πολλα χρονια μετα αλλα και πως η ταινια βγηκε μονο και μονο για να ειναι μια συνδεση αν μπορω να το πω ετσι του Halloween του 2018 με το Halloween Ends που θα δουμε τον οκτωβριο του 2022.Εμφανιστηκαν χαρακτηρες δηλαδη απο το παρελθον των ταινιων Halloween μεγαλυτεροι φυσικα οπως και μεγαλη αναδρομη στο παρελθον και εβαλαν και λιγο Gore ετσι για την φαση οχι τιποτα τρελα πραγματα φυσικα.Το μονο καλο ηταν το τελος οχι δηλαδη πως και παλι δεν θα γινοταν τιποτα και ο Mαικλ θα ζουσε και θα βασιλευε αλλα αυτο που εγινε μετα το οποιο δεν το περιμενα να πω την αληθεια.Οποτε περιμενω με αγωνια το Halloween Ends που εκει θα φανει τι θα γινει γιατι οπως εχουν να αφησει να εννοηθει ο σκηνοθετης των τελευταιων ταινων αλλα και η jamie lee curtis το Ends απο το Ηalloween Ends δεν σημαινει ντε και καλα πως το franchise εφτασε στο τελος του αλλα θα δουμε πραγματα που θα μας εκπληξουν και δεν θα τα περιμενουμε.Μακαρι να βγουνε αληθινα τα λογια τους θα πω εγω γιατι το Halloween Kills σε καμια περιπτωση δεν εφτασε της προσδοκιες που ειχα απο την αρχη ακομα που μαθαινα πραγματα γιαυτο και ειδα και το τρειλερ.Υπομονη λοιπον ενα χρονο μεχρι τον οκτωβριο του 2022.
 
Πίσω
Μπλουζα