Η οικογένεια Amiga.

Θα σου έλεγα τώρα αλλά έχε χάρη που οι moderators τα σβήνουν. Κομπλεξάρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally σε όποιο topic ανεβαζω εδώ μέσα έρχεται και κάνει ειρωνικά σχόλια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κουρασατε, μας κουρασατε. Ουδεις εχει ορεξη να σας βλεπει να τσακωνεστε.

Κοφτε το λοιπον αλλιως θα το συνεχισετε οπου αλλου θελετε (εκτος απο εδω)

EDIT

Για να ληγει το πραγμα.

Ο nkarytia εκανε μια ετσι-κι-ετσι παρατηρηση, ο noxrider αντεδρασε υπερβολικα και απρεπα και ο nkarytia απαντησε ως αναγωγος. Φαουλ και οι δυο.
 
Αλλοι πιανουν το τζοκερ, αλλοι παλι παιρνουν το καλυτερο δωρο για την γιορτη τους χωρις να εχουν την παραμικρη ιδεα! Και το καλυτερο στην περιπτωση μου ειναι μια κομπλε Α500 μαζι με το monitor 1084, ποντικι, την ευαισθητη χορδη μου που ακουει στο ονομα Modulator (To A520 που βγαζει και RF και Composite), και με διπλο kickstart 1.2 και 2.4 (προσεχως θα προστεθει και το switcher). Φυσικα ηρθαν πεντακαθαρα και οσο πιο περιποιημενα γινοταν (μοντελα του 1988 ), και ενα ακομα που ηρθαν με το ανελπιστο δωρο που ειχαν και τα κουτια τους! Μετα απο αυτο αμφιβαλλω πολυ αν θα ξαναπαρω τετοιο υπεροχο δωρο στην μετεπειτα ζωη μου!

Megamegathanx στην Hera και στον Rygar για την "συνομωσια"! :)

picture.php


Best present ever...

picture.php


Σαν να ανοιγεις κουτι με θησαυρο..
 
Σαν να ανοιγεις κουτι με θησαυρο..
Μην το γελάς καθόλου :) . Έτσι ένιωσα και εγώ όταν άνοιγα το κουτί '89. (Και μου πήρε δύο χρόνια να μαζέψω τα χρήματα :) .)
 
Δε θα σχολιάσω τίποτα για το δώρο (μπράβο ρε συ Ήρα) το μόνο ότι είναι 1.2!

Ιστορικά και μόνο είναι σημαντικό μιας και μέσα εκεί είχαν κρύψει μηνύματα στη ROM οι σχεδιαστές της Amiga που έκραζαν την Commodore.

The following messages can be found in the 1.2 Kickstart ROM (v33.180) at the following addresses:

  • (ROM address FC6FF8): "The Amiga Wizards bring this power to you"
  • (ROM address FE0DC6): "Brought to you by not a mere Wizard, but the Wizard Extraordinaire: Dale Luck!"


The following message appears, while the Disk.info of a disk which has been inserted is read and one of the above key combinations is pressed:

  • (WB 1.2D): "We made Amiga, They f------ it up"
Η 1.2 δεν κυκλοφόρησε πολύ γιατί με το που το έμαθε η μαμά Commodore έβγαλε στο καπάκι την 1.3 με μόνη αλλαγή την αφαίρεση των μηνυμάτων.
 
Ο Φιλ δεν τα λεει καλά :D . Το αμιγκάκι ΕΙΧΕ 1.2, καθότι από τα πρώτα μοντέλα του 87-88. Πλέον είναι 1.3 και 2.05. Το 1.3 για παιχνίδια και το 2.05 για να μπουτάρει από καρτα CF και να φτιάχνει δισκέτες ;) . Δε λέω καλή η 1200, αλλά η 500άρα ειναι .....αααααλλη φάση!

ιδίως αμα μπουταίρνει και από σκληρό


αλλα αμα εχει και scandoubler ειναι λουκούμι!!


εμένα έχει :D


Γιατί δε μπορώ να βάλω SPOILER μεσα σε SPOILER;; :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Ο Φιλ δεν τα λεει καλά :D . Το αμιγκάκι ΕΙΧΕ 1.2, καθότι από τα πρώτα μοντέλα του 87-88. Πλέον είναι 1.3 και 2.05. Το 1.3 για παιχνίδια και το 2.05 για να μπουτάρει από καρτα CF και να φτιάχνει δισκέτες ;) . Δε λέω καλή η 1200, αλλά η 500άρα ειναι .....αααααλλη φάση!
[edit] :) Aλλα πιστευω καταλαβαινετε οτι η χαρα μου ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τις λεπτομερειες που ψιλοκαταφερα να ακουσω και να καταλαβω! Μου μιλουσε ο Rygar στο τηλ, ενω εγω αντικρυζα και περιεργαζομουν τα κουτια. Συννενοηση μπουζουκι δηλαδη! :) :)

Thanks ρε Νικο για τις διευκρινισεις, και θα τις αναφερω πιο λεπτομερεις οταν μου τα αναλυσεις απο κοντα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock είπε:
Δε θα σχολιάσω τίποτα για το δώρο (μπράβο ρε συ Ήρα) το μόνο ότι είναι 1.2!Ιστορικά και μόνο είναι σημαντικό μιας και μέσα εκεί είχαν κρύψει μηνύματα στη ROM οι σχεδιαστές της Amiga που έκραζαν την Commodore.

Η 1.2 δεν κυκλοφόρησε πολύ γιατί με το που το έμαθε η μαμά Commodore έβγαλε στο καπάκι την 1.3 με μόνη αλλαγή την αφαίρεση των μηνυμάτων.
Χμ αυτό πρώτη φορά το ακούω και μου κάνει εντύπωση. Που το ανακάλυψες φίλε Shock;

edit: Μάλλον από εδώ: http://www.gregdonner.org/workbench/wb_12.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραιο δωρο γυρνας αρκετα χρονια πισω με κατι τετοια ...γιαυτο και εγω εχω γεμισει με κουτατες 500,500+,600 θα τα δειτε τα χριστουγεννα σε φωτο κατω απο το δενδρο που θα κανω αφιερωμα....
 
Maddog είπε:
Χμμμ, τώρα το σκέφτηκα. Με αφορμή και το χτεσινό post για τους ST.Αγόραζες ST για να κοιτάς το μηχάνημα. Αγόραζες Amiga για να κοιτάς την οθόνη. :diablotin:
Βασικά αν αγόραζες amiga κοίταζες περισσότερο αγγελίες για νέο joystick, 2ο drive, πόσο έχει το megadrive κτλ τέτοια πράγματα.
 
Πέρα από τα κρυφά μηνύματα και τις τρελές ιστορίες να πούμε ότι η Amiga είναι ο καλύτερος υπολογιστής ever, μεγάλη αρρώστια, αιτία οικονομικής καταστροφής, χειρότερη και από γκόμενα κτλ κτλ κτλ. Είτε μιλάμε για μια απλή 500 με το κλασικό 1084 -έτσι να σου γίνονται τα μάτια φραπέ-, είτε μιλάμε για μια σούπερ τούμπανο 4000ρη σε χλιδάτη TFT οθόνη με τις κάρτες τηλεόρασης, τα σέα και τα μέα της... [edit]

Που να δείτε και Πήγασο :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε παρακαλω φιλε countraven να προσεξεις λιγο τις εκφρασεις σου.
 
Μα έβαλα τελίτσες... χαχαχα.
 
Αυτά είναι δώρα κυρίες και κύριοι !! :thumbup:

Phil, να χαίρεσαι την γιορτή σου, και φυσικά το υπέροχο δώρο σου !! :)
 
phil καλοριζικη η Amiga σου,κουκλα ειναι
 
Ολα άρχισαν όταν μετα από 18 χρόνια αποφάσισα να ξαναπιάσω στα χέρια μου τον AMSTRAD CPC 6128 ( πάσχα 2009).Είχε το γνωστό πρόβλημα με το drive . Ετσι ετοιμάσα κατσαβιδάκια και πολλές γνώσεις από το internet και φοτσάτος να τον επισκευάσω.

Στην ερώτηση "που είναι ο υπολογίστης ;" η απάντηση ήταν "πετάχτηκε στα σκουπίδια."

Πραγματικά ήταν σαν να έχανα ενα κομματι τού ευατού μου που δεν το υπολόγιζα .

Αντε να εξηγήσεις οτι αυτό το μηχάνημα στην ουσία ήμουν ΕΓΩ.Τις ατελείωτες ώρες προγραμματισμού , τα πρωτα "σπασίματα" , τις σωστέσ βάσεις γύρω από τα ηλεκτρονικά ,την πρωσοποικοτητά μου την ίδια την ειχα "χτίσει" γυρω απο αυτο το μηχάνημα .

ΜΑΥΡΟ ΠΑΣΧΑ . Κάπως έτσι αποφάσισα να ξαναρχίσω το χόμπυ μου με τους "μεγαλους μου ερωτες" ξεκινώντας με αγορές απο το ebay.Περιμένω σε περίπου μια εβδομάδα amiga500,amiga600,2 tv modulator , βιβλία ,κ.α. (amiga παιδικό απωθημένο).Και επιστροφή στίς ρίζες .(Μήπως υπάρχει ο μεγάλος GURU δάσκαλος ΕΞΑΔΑΚΤΥΛΟΣ( επίθετο είναι) από την ρόδο εδώ μέσα).Παιδιά σας ευχαριστώ με ξυπνήσατε τις ομορφότερες και πιο ανέμελες στιγμέσ τις ζωή μου. Όλο τι site.
 
Nα σαι καλα samas. Καλοπαιχτα τα μηχανακια που περιμενεις
 
Πίσω
Μπλουζα