Η οικογένεια CPC

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
69
CPC 464

Amstrad_PC_micro_computer_64x.jpg


CPC 664

cpc664.jpg


CPC 6128

Amstrad_CPC_6128.png


CPC 464+

amstrad_464p_1.jpg


CPC 6128+

Amstrad_CPC6128+_Large.jpg
 
6128...ο υπολογιστής που έκανε το μέγιστο ...μπαμ μπαίνοντας σε όλα τα σπίτια! Αποτέλεσε το πλέον ολοκληρωμένο πακέτο ever στο home computing! Σε μένα ήταν ο δεύτερος υπολογιστής μου κάπου στα τέλη του 1986!
 
Φίλε Noxrider με πρόλαβες! :)


Είχα στο νού μου να φτιάξω αυτό το
thread. Δεν πειράζει όμως, έτσι κι αλλιώς έχεις παρουσιάσει πολλές οικογένειες υπολογιστών οπότε μάλλον πρέπει να συνεχίσεις ώσπου να τις παρουσιάσεις όλες. :D

AmstradCPC-464!!!

Ο πρώτος 8bit Home Computer που έφερε στα σπίτια μας κάτι από την αίγλη των PCʼs, όντας ο μόνος ολοκληρωμένος στην εποχή του!

AmstradCPC-6128. Ο μόνος άξιος αντικαταστάτης του. Μειονέκτημα του οι πανάκριβες δισκέτες.

AmstradCPC-6128+ Plus. Το μόνο σύστημα που ολοκλήρωσε τις δυνατότητες των 8bit υπολογιστών. Δυστυχώς ήταν πανάκριβος και παράχθηκε σε λάθος εποχή. :( Έπρεπε να βγει στο εμπόριο τουλάχιστον το 1988, και με χαμηλότερη τιμή, για να έπιανε τόπο η προσπάθεια της Amstrad.

Οι CPC-664 & CPC-464+ Plus δεν είχαν κανένα λόγο ύπαρξης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεχασατε και το GX4000. Μπορει να ηταν κονσολα με "καρδια" CPC αλλα ουσιαστικα ηταν και το κυκνειο ασμα της Amstrad στο χωρο. Κριμα!
 
Amstrad1981 είπε:
AmstradCPC-6128. Ο μόνος άξιος αντικαταστάτης του. Μειονέκτημα του οι πανάκριβες δισκέτες.
Οντως το κοστος των δισκετων ηταν αρκετα τσουχτερο,ειχα παρει το 1993 10 αδειες δισκετες maxell 10 χιλιαδες δραχμες :xm:
 
Φαντασου ποσο κοστιζαν το 1986-87. Εκεινη την εποχη επαιρνες καλο πρασινο monitor Sanyo με ηχο στις 23.000δρχ - οσο 18 αδειες 3' δισκετες δηλαδη.
 
Ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω αυτο το υψηλο κοστος που ειχαν οι 3` δισκετες .
 
Κατι η περιορισμενη μαζικοτητα σε σχεση με τις 3.5 , κατι τα λεφτα που ρεφαρε η Amstrad απο τις "ανταγωνιστικες" τιμες των μηχανηματων της κτλ
 
Ρε παιδια καντε λογικους συνειρμους. Πανο βαζεις σε συγκριση το κοστος ενος μονιτορ το 1986 με δισκετες σε τιμες 1993 ? Θυμασαι ποσο εκαναν το 1986 ? Αν ναι ξανακανε τη συγκριση.

Οσο για την αυξημενη τιμη τους - καμια σχεση δεν ειχε η ιδια η Amstrad (απιστευτο επιχειρημα το οτι "ρεφαρε" απο τις χαμηλες τιμες της αλλου) οι 3αρες δισκετες ηταν καθαρα "προιον" της Απω Ανατολης και εκει παιζοταν το θεμα του κοστους τους. Αγοραζαμε και Maxwell με την ιδια πανω κατω τιμη με τις Amsoft - που εμπλεκεται η Amstrad σε ολο αυτο ? Αφηστε λιγο στην ακρη την "αιωνια" κοντρα με τα σπεκτρουμακια, και γραψτε κατι λογικο.
 
Εγω στην αρχη θυμαμια να κυκλοφορουν μονο Amsoft (Amstrad). Μετα απο λιγο εσκασαν μυτη και η Maxwell ελαφρως φθηνοτερες. Παντως ακομα και με 100δρχ διαφορα, σε κανα εκατομυριο κομματιων Amsoft 3' η Amstrad εβγαζε καλο κερδος.

Αλλωστε ποιος ο λογος να μην παει εξ αρχης στις πολυ πολυ φθηνοτερες 3.5' περα της κονομας?
 
Εμ γιαυτο γκρινιαζω - γιατι οι περισσοτεροι απο εμας δεν προλαβαν απο κοντα ουτε τους 70ς ουτε τους πρωτους 80ς micros - και ειναι λαθος απο την πλευρα μας να "ριχνουμε" στο φορουμ προσωπικα μας συμπερασματα και να διαιωνιζουμε λανθασμενες αποψεις σε παιδια που ως επι τω πλειστον μπηκαν στο κολπο το 1989 ή το 1990 και "εχασαν" καποιες στιγμες της επαναστασης των home micros.

Οι δισκετες των 3" στα τελη του 1986 κοστιζαν 1100 δραχμες οι Amsoft (επισημη εισαγωγη της Micropolis) και 500-600 δραχμες οι Maxwell. Αυτο ηταν πολιτικη της Micropolis ομως και μπορουσες να τις βρεις στα επιπεδα τιμης των Maxwell αν το εψαχνες λιγο παραπανω σε παραλληλους εισαγωγεις.

Και επειδη λανθασμενα πιστευουμε οτι οι 3.5" ηταν πολυ φθηνοτερες το 1986 - θυμηθειτε οτι το στανταρ εκεινη την εποχη στα pc ηταν ακομα οι 5.25". Μην μπερδευετε τις χρονιες - αλλιως ηταν η αγορα το 1986-87 οταν μεσουρανουσε ο 6128 και πολυ διαφορετικα το 1989-1990 οταν ολα ειχαν τελειωσει για τα 8bitα.
 
Paspartoo είπε:
Εμ γιαυτο γκρινιαζω - γιατι οι περισσοτεροι απο εμας δεν προλαβαν απο κοντα ουτε τους 70ς ουτε τους πρωτους 80ς micros - και ειναι λαθος απο την πλευρα μας να "ριχνουμε" στο φορουμ προσωπικα μας συμπερασματα και να διαιωνιζουμε λανθασμενες αποψεις σε παιδια που ως επι τω πλειστον μπηκαν στο κολπο το 1989 ή το 1990 και "εχασαν" καποιες στιγμες της επαναστασης των home micros.

Οι δισκετες των 3" στα τελη του 1986 κοστιζαν 1100 δραχμες οι Amsoft (επισημη εισαγωγη της Micropolis) και 500-600 δραχμες οι Maxwell. Αυτο ηταν πολιτικη της Micropolis ομως και μπορουσες να τις βρεις στα επιπεδα τιμης των Maxwell αν το εψαχνες λιγο παραπανω σε παραλληλους εισαγωγεις.

Και επειδη λανθασμενα πιστευουμε οτι οι 3.5" ηταν πολυ φθηνοτερες το 1986 - θυμηθειτε οτι το στανταρ εκεινη την εποχη στα pc ηταν ακομα οι 5.25". Μην μπερδευετε τις χρονιες - αλλιως ηταν η αγορα το 1986-87 οταν μεσουρανουσε ο 6128 και πολυ διαφορετικα το 1989-1990 οταν ολα ειχαν τελειωσει για τα 8bitα.
1992 οι DD δισκέτες 1100 δραχμές η δεκάδα οι 3.5" αν δεν κάνω λάθος..κάπου έχω μια απόδειξη, για 3" δεν γνωρίζω καν.
 
Paspartoo είπε:
Οι δισκετες των 3" στα τελη του 1986 κοστιζαν 1100 δραχμες οι Amsoft (επισημη εισαγωγη της Micropolis) και 500-600 δραχμες οι Maxwell. Αυτο ηταν πολιτικη της Micropolis ομως και μπορουσες να τις βρεις στα επιπεδα τιμης των Maxwell αν το εψαχνες λιγο παραπανω σε παραλληλους εισαγωγεις.
Ακριβώς τοσο είχαν οι Amsoft στη Χαλκιδα το 1988. Maxell (και ουχί Maxwell που ειναι καφές :p :p) δεν είχα βρει ποτέ! :( Γι' αυτό και δεν είχα ξεπεράσει τις 20 δισκετες 3". Εσβηνα παλιότερες για να γραψω πιο καινούρια προγραμματα (κοινώς παιχνίδια)... :( :(

Φτώχεια!!!
 
To 1989 oi 3.5' εκαναν 100 δρχ. Tα "αμιγκαδικα" εγραφαν με 200 δρχ με δικη τους δισκετα.

Η Amsoft 3' εκανε 990 δρχ.
 
Γιαυτό και ο CPC θεωρείτο ο κυριλέ 8μπιτος. Με το CPC σε 2 χρόνια λειτουργίας είχες περάσει άνετα τα έξοδα ενός 1040 STFM. Μόνο στην Ελλάδα που ανθούσε τότε είχε επιτυχία το μηχάνημα. Και στη Γαλλία. Στην Αγγλία η αγορά ήταν 45% Spectrum, 35% C64, 20% CPC (και αν).

EDIT:Για να είμαστε δίκαιοι βέβαια υπήρχε και ο 464 πράσινος που ήταν φτηνός και είχες την επιλογή της κασέτας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shinobi είπε:
Μόνο στην Ελλάδα που ανθούσε τότε είχε επιτυχία το μηχάνημα. Και στη Γαλλία. Στην Αγγλία η αγορά ήταν 45% Spectrum, 35% C64, 20% CPC (και αν)..
Ξέχασες Γερμανία, Ισπανία, Αυστραλία...
 
Rygar είπε:
Γι' αυτό και δεν είχα ξεπεράσει τις 20 δισκετες 3". Εσβηνα παλιότερες για να γραψω πιο καινούρια προγραμματα (κοινώς παιχνίδια)... :( :(
Εγώ τέσσερα χρόνια είχα τον 664 και είχα όλες κι όλες τρεις δισκέτες μαζί με αυτή του CP/M που φυσικά μετά από κάνα μήνα είχα κάνει format
 
Αν αναλογιστούμε ότι αυτές οι δισκετούλες κρατούν ακόμη χωρίς πρόβλημα τα δεδομένα που γράφτηκαν πριν 20-25 χρόνια τότε σίγουρα άξιζαν τα λεφτά τους. Η ποιότητα των amsoft και maxell (σκληρό περίβλημα, ελατήρια, protection με εσωτερικό μεταλλικό περίβλημα και όχι εξωτερικό, αυτόνομες θήκες για κάθε δισκέτα) ουδεμία σχέση με τις 3.5" και τις 5 1/4. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Προσωπικά δεν έχω δει δισκέττα 3.5" ή 5 1/4 με αυτόνομη σκληρή πλαστική θήκη.
 
@vp74: Δε νομίζω! Οι 3.5αρες της Amiga μου παίζουν ακόμα (δυο χρόνια διαφορά από αυτές του CPC 6128 μου). Τίποτα δε μπορούσε να δικαιολογήσει τη τιμή των 3"! Αυτό φαινόταν και από τη διαφορά στη τιμή μεταξύ Amsoft και Maxell.
 
Eγώ πάντως πολλές φορές "συνάντησα" bad sectors σε 5.25'' & 3.5'' δισκέττες - ακόμα και σε επώνυμες (μιλάω φυσικά και για pc, όχι μόνο για την amiga μου).

Αντίθετα οι 3'' του amstrad μου, ποτέ μα ποτέ δεν μου παρουσίασαν το παραμικρό πρόβλημα - και τις είχα "λιώσει" κιόλας !!
 
Πίσω
Μπλουζα