Η πρώτη σας σχολική τσάντα (Α' δημοτικού)

WildShark

RetroWannaBe
Joined
19 Σεπ 2013
Μηνύματα
56
Αντιδράσεις
14
Για να δούμε πόσο ρετρο-μανείς είμαστε ....

Έχει φυλάξει κανείς την 1η του σχολική τσάντα; Αυτή που πήρε την πρώτη του μέρα στην Α' Δημοτικού.

Εγώ (για την ακρίβεια η μάνα μου) τη φύλαξα ... μάλιστα έχει και τα τετράδια και κάποια βιβλία (Α-Β τάξης) και το παλιό αναγνωστικό.



(Αρχές δεκαετίας '70) :cool:
 
Η πρωτη μου σχολικη τσαντα, ειναι ιδια με την δικη σου, απλα η δικη μου, ειχε και μερικα σχεδιακια μπροστα για την κανει πιο κοριτσιστικη.

Και καλα.. δερματινη!

Νομιζω την κρατησα μεχρι την τεταρτη δημοτικου, οπου και την αντικατεστησα με μια ροζ-φουξια :)
 
Πρώτη δημοτικού, άρα 1991 (καθώς δεν πήγα νηπιαγωγείο) ...ήταν μια κίτρινη τσάντα με ένα κρανίο από βουβάλι!

Ήταν ψιλογνωστή μάρκα της εποχής, αλλά πάνε 22 χρόνια από τότε και αδυνατώ να θυμηθώ λεπτομέρειες.
 
Σίγουρα δεν την έχω κρατήσει αλλά τη θυμάμαι πολύ καθαρά. Ήταν το ίδιο σχέδιο με τη δική σου αλλά σε πορτοκαλί χρώμα, στη μέση είχε έναν χαριτωμένο πράσινο δράκο και ήταν δώρο του παππού μου. :)
 
Η πρώτη μου σχολική τσάντα ήταν στο ίδιο σχέδιο (ορθογώνια), αλλά από τις πιο "εξελιγμένες", γιατί ήταν υφασμάτινη και είχε δυό τσεπάκια μπροστά. Ήταν μπλε με κάτι εξωγηινάκια πάνω, και είχα πάρει και ασορτί κασετίνα. Η μάρκα ήταν Nakis. Την είχα για πρώτη και δευτέρα δημοτικού. Καλή κατασκευή, αλλά από την τρίτη δημοτικού και μετά τα βιβλία και τα ντοσιέ αυξάνονταν, οπότε και πήρα τσάντα-σακίδιο.
 
Παξός και ξερός . Υφασμάτινη μπλε με παραλλαγή και σήμα αεροπορίας. Με δύο τσέπες μπροστά και μεταλλικά κλιπ.Από του Λαμπρόπουλου.

Και μιας και μιλάμε για τσάντες

[video=youtube;HV30dSHz-MU]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πρώτη μου τσάντα ομολογώ ότι δεν μου άρεσε, γιατί ήταν πολύ απλή, αλλά ήταν δώρο κι έτσι μου την επέβαλλαν! Την έφερε ο θείος μου από την Ιταλία και ήταν μια μωβ σάκα με κάτι κίτρινα λουριά. Ήταν πάντως πολύ καλής κατασκευής. Μετά από δύο χρόνια, την αντικατέστησα με μία Nakis δικής μου πια επιλογής (με το βατραχάκι μπρελόκ βέβαια!)
 
Και εμένα ήταν μια απλή καφέ δερμάτινη. Μου την έφεραν από το εξωτερικό και δε με είχε ενθουσιάσει καθόλου. Η πρώτη μου κασετίνα ήταν αυτή: Προβολή συνημμένου 87804

Στην τρίτη δημοτικού πήρα μια ροζ/φούξια τσάντα με ένα ταμπελάκι που έγραφε I love school και την πρώτη μου μαγνητική κασετίνα:

DSC05910.jpg
 
Η πρώτη μου σχολική τσάντα ήταν η κλασική παραλληλόγραμμη με μεταλλικό κούμπωμα και ροζ χερούλι καθώς και μπρελόκ-κουκουβάγια. Μάρκα δεν θυμάμαι. Απαραίτητο συνοδευτικό η παραλληλόγραμη κασετίνα με τις θήκες που ανοιγόκλειναν με μαγνητάκια. Είχα την τσάντα μέχρι την Γ' τάξη. Δεν την έχω κρατήσει. Θυμάμαι στην Δ' τάξη μου είχε σπάσει το χερούλι της τσάντας (είχα αγοράσει πάλι την κλασική παραλληλόγραμμη τσάντα) και είχα χρησιμοποιήσει το χερούλι από την τσάντα της Α' τάξης το οποίο εφάρμοσα στην τσάντα που είχα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και η δική μου... με εκείνη του Wild Shark έμοιαζε αλλά νομίζω πως είχε κουμπώματα όπως αυτά της κασετίνας της Ζουζούς :cool:

 


Δυστυχώς... δεν υπάρχει ούτε σε φωτογραφία...
:(
 
Η πρωτη μου σχολικη τσαντα ηταν το 1986 (Α'ΤΑΞΗ) Ειχε γαλαζιο χρωμα,τετραγωνο σχημα και μπροστα ειχε μια στεγανη μεμβρανη με λιγο υγρο μεσα,και ειχε 3 στρουμφακια πανω σ'ενα κανο και πηγαιναν περα δωθε λογο του υγρου.

Μετα την τρυπησα για να βγαλω τα στρουμφακια εξω #) :D
 
Και η δικια μου δερματινη με τα δυο μεγαλα κουμπωματα μπροστα, αγορασμενη απο Βουλγαρια...συγγενικο προσωπο πηγε ταξιδι και την εφερε ως δωρο...

Τερας..αθανατη..και βαρια...
 
Εμένα μου είχε φέρει την τσάντα μου η νονά μου από τη Γερμανία (είναι Γερμανίδα). Ήταν πάρα πολύ ωραία, με φωσφορίζουσες λωρίδες. Δυστυχώς ούτε θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες ούτε έχω φωτογραφίες.
 
Εμένα η πρώτη μου τσάντα ήταν παραλληλόγραμμη , δερμάτινη ας πούμε , μπλε και απεικόνιζε τον μπαμπα-στρουμφ σαν δάσκαλο να διδάσκει τα στρουμφάκια και στο τελευταίο θρανίο ο Χουζούρης να κοιμάται.
 
Η πρώτη μου τσάντα πρέπει να ήταν Paxos. Δεν θυμάμαι δυστυχώς ούτε χρώμα ούτε σχέδιο. Κάποια στιγμή πέρασε από τα χέρια μου και μια τσάντα με το Φρου Φρου.
 
Ωραίο θέμα, νοσταλγικό...

Η πρώτη μου τσάντα ή σάκα όπως τη λέγαμε τότε στα 1980, ήταν μπλε δερμάτινη σε σχήμα φακέλου με 2 κουμπώματα και με σχέδιο ένα κόκκινο τρενάκι...

Με είχαν πάρει μαζί η μάνα μου με τη θεία μου στο μαγαζί και θυμάμαι οτι βρισκόταν σ' ένα ψηλό ράφι, μέχρι που τοποθετήθηκε ...στην πλάτη μου!

Οπότε την πρώτη μέρα φόρεσα την ποδιά μου, έβαλα τη σάκα μου και ...
 
BETTY BOOP είπε:
Η πρώτη μου σχολική τσάντα ήταν η κλασική παραλληλόγραμμη με μεταλλικό κούμπωμα και ροζ χερούλι καθώς και μπρελόκ-κουκουβάγια. Μάρκα δεν θυμάμαι. Απαραίτητο συνοδευτικό η παραλληλόγραμη κασετίνα με τις θήκες που ανοιγόκλειναν με μαγνητάκια. Είχα την τσάντα μέχρι την Γ' τάξη. Δεν την έχω κρατήσει. Θυμάμαι στην Δ' τάξη μου είχε σπάσει το χερούλι της τσάντας (είχα αγοράσει πάλι την κλασική παραλληλόγραμμη τσάντα) και είχα χρησιμοποιήσει το χερούλι από την τσάντα της Α' τάξης το οποίο εφάρμοσα στην τσάντα που είχα.
το μπρελόκ-κουκουβάγια από την σχολική τσάντα της Α' Τάξης μπρελόκ.jpg
 
Η πρώτη μου σάκα ήταν κοκκινωπή τετράγωνη με εγγράφα της εταιρείας Χατζηγιάννης με σήμα το κροκοδειλάκι. Φυσικά την κράτησα για κάποια χρόνια.

Στο γυμνάσιο θυμάμαι πήρα μια New Balance η οποία είχε από κάτω τσεπάκι με αδιάβροχη κουκούλα. Πολύ μπροστά για την εποχή.

Στο λύκειο αγόρασα μόνη μου μια της Camel η οποία υπάρχει ακόμα και σήμερα.
 
Πίσω
Μπλουζα