Η συλλογή μου από παιχνίδια τρόμου

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
400
Ολα τα παραπανω παιχνιδια, ειναι μερος της προσωπικης μου συλλογης. Ειμαι πρωτιστος παικτης και επειτα συλλεκτης, οποτε παιζω και κραταω μονο τα παιχνιδια που μου αρεσουν. Δυστηχως, σε καμια περιπτωση η συλλογη δεν ειναι ολοκληρωμενη, μιας και ειναι ειτε πανακριβα (Deep Fear), ειτε δυσευρετα (Nocturne). Καποια ακομα, οπως πχ τα Silent Hill, δεν εχω αποφασισει σε ποιο μηχανημα θα τα παρω. Για τελος, καποιοι λιγοι τιτλοι, οπως πχ το Resident Evil 4, το εχω αγορασει και το εχω πουλησει αρκετες φορες, και θελω σε καποια φαση να το ξαναπαρω. Κατω απο το καθε παιχνιδι, αναφερω λιγες πληροφοριες για αυτο.

Sega Dreamcast

Blue Stinger

attachment.php


Ενα απο τα πρωτα παιχνιδια του μηχανηματος. Αν και εχει καλο σεναριο, με ομορφα επιπεδα και καλοσχεδιασμενους εχθρους, ο σχεδιασμος των βασικων χαρακτηρων, οι πολυ κακες μαχες, και ο απαραδεκτος διαλογος το ριχνουνε κατα πολυ. Δεν θα ελεγα πως ειναι ενα κακο παιχνιδι, αλλα εχει σιγουρα τις αδυναμιες του.

Carrier

attachment.php


Ενα πολυ παρομοιο παιχνιδι με το Blue Stinger, αν και ελαφρως βελτιωμενο. Πασχει ακριβως στους ιδιους τομεις με τον προκατοχο του. Τουλαχιστον ειναι "σοβαροτερο" και παιζετε ευχαριστα.


ILLBLEED


attachment.php


Ειναι δυσκολο να χαρακτηρισω το Illbleed. Καταρχας, ειναι ενα καλο παιχνιδι. Αλλαζει με περιεργο τροπο την αισθηση του τρομου με κωμικα στοιχεια απο ταινιες τρομου, οπως τις βλεπαμε το 80 και το 90. Αξιζει παντως να του ριξει κανεις μια ματια.

Resident Evil 2

attachment.php


Δεν χρειαζεται το συγκεκριμενο και πολλες συστασεις. Η συγκεκριμενη, ειναι μια απο τις καλυτερες εκδοσεις.

Nintendo Gamecube

Eternal Darkness Sanity's Requiem

attachment.php


Ενα πολυ πονεμενο παιχνιδι. Αν και με τεραστιες δυσκολιες αναπτυχθηκε, ακυρωθηκε, κυκλοφορησε, εντυπωσιασε και αποθεοθηκε, αλλα απετυχε στις πωλησεις.. Ισως το καλυτερο δειγμα παιχνιδιου επιρεασμενο απο τον Lovecraft και το Cthulhu mythos, με πολυαριθμες διακρισεις, υποσχεσεις για συνεχεια αλλα καθολου καλες πωλησεις... Απο τις μελανοτερες σελιδες στην ιστορια των βιντεοπαιχνιδιων το φτυσιμο που απο το "true hardcore" κοινο.. Απαραιτητα να το δουνε ολοι οσοι εχουνε προσβαση σε gamecube/wii.

Resident Evil REmake

attachment.php


Το πανεμορφο remake, και ενας απο τους κυριοτερους λογους που αγορασα το μηχανημα. Ενα πραγματικο διαμαντι, στον καλυτερο ισως εαυτο της capcom. Σιγουρη αγορα σε οσους παιζουνε παιχνιδια τρομου και εχουνε gamecube/wii.

Resident Evil ZERO

attachment.php


Περασε απο τα χιλια κυματα, αλλα τελικα τα καταφερε. Απιστευτο παιχνιδι, και κατ εμε το τελευταιο καλο αληθινο Resident Evil. Εχει αρκετα (ομορφα) διαφοροποιημενους μηχανισμους, οπου θελουνε λιγη συνηθεια, αλλα αξιζει τον κοπο. Επισης σιγουρη αγορα για τους κατοχους gamecube/wii.

Resident Evil: Code Veronica X

attachment.php


Η καλυτερη εκδοση του παιχνιδιου. Ανωτερη και απο αυτην του playstation 2, στις παλιες καλες μερες με το ZERO, οταν η σειρα ηταν παιχνιδια τρομου και οχι δρασης..

Η συνεχεια λιαν συντομως..
 
Ωραιος ο φιλος το Nocture τη παιχνιδαρα, το ειχα στο pc ατελειωτα ξενυχτια
 
Ενδιαφέρουσα "θεματική". Περιμένουμε να δούμε τι άλλο διαθέτεις! :)

Αλήθεια, γιατί θεωρείς ότι η καλύτερη έκδοση του Veronica είναι στο Gamecube; (δεν αμφισβητώ, απλά ρωτάω σε τι υπερέχει)
 
πολύ ωραίο θέμα! αναμένουμε τη συνέχεια :)

το illbleed είναι αρκετά καλό ώστε να αξίζει να δώσεις τα 70-90 $ ( :eek: ) που κάνει στο ebay ;
 
πολυ ωραια συλογη φιλε να τα χαιρεσαι και να τα παιζεις.Ωσο για το code veronica φιλε maddog επειδη το εχω και για game cube και για dreamcast μπορω να πω οτι ειναι σχεδον τα ιδια.Δεν εκμεταλευεται καθολου την παραπανω ισχυ του game cube.
 
Όμορφη συλλογή τρόμου Robo. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί τα περισσότερα παιχνίδια είναι αμερικανικά? Έχεις τις κονσόλας και τα παίζεις εκεί ή για κάποιον άλλο λόγο?
 
krem13 είπε:
το illbleed είναι αρκετά καλό ώστε να αξίζει να δώσεις τα 70-90 $ ( :eek: ) που κάνει στο ebay ;
Ούτε κατά διάνοια δεν αξίζει/κάνει τόσα χρήματα εκτός αν μιλάμε για brand new sealed (που και πάλι σηκώνει κουβέντα...).

Μια αρκετά ρεαλιστική τιμή με στοιχειώδη υπομονή είναι τα 30$ και το "ταβάνι" αν το θέλετε απεγνωσμένα αλλά δεν αισθάνεστε και έτοιμοι για ξεπουπούλιασμα γύρω στα 40$. Το δικό μου το είχα πάρει πριν από 1-2 χρόνια για λιγότερα από τόσα και σε Buy It Now, όχι σε Auction.

Μην κοιτάς τι ζητάνε διάφοροι στα Buy It Now τους, δεν τα παίρνουν εκτός αν βρουν "θύμα". :)

Πρόσφατο παράδειγμα στα 35$
 
Δευτερο μερος!

Ξεκιναω με ενα παιχνιδι που βρηκα πριν λιγα λεπτα, ηταν χαμενο μεσα στο δωματιο και δεν το ειχα βαλει προηγουμενος.

Sega Dreamcast

Resident Evil 3

attachment.php


Οπως και με το δευτερο μερος της σειρας, ειναι μια πολυ καλη μεταφορα, αν και δυστηχως δεν εκμεταλευεται παρα στο απειροελαχιστο τις δυνατοτητες του μηχανηματος.

PC

Bloodrayne

attachment.php


Μια μαλλον τιμητικη προσθηκη, μιας και δεν νομιζω πως ειναι πρωτιστως παιχνιδι τρομου. Τα παιχνιδια ειναι επιρεασμενα απο το υπερθεικο Nocturne, αρα επρεπε να τα παρω. Αν και επιρεασμενα σαφως απο το devil may cry, ειναι πολυ καλα και τα δυο.

Bloodrayne 2

attachment.php


Η πολυ καλη συνεχεια του πρωτου παιχνιδιου. Λιγες βελτιωσεις σε σχεση με το πρωτο της σειρας, αλλα ειναι και αυτο πολυ καλο παιχνιδι.

Cold Fear

attachment.php


Ενα πραγματικα ατυχο παιχνιδι. Καταρχας, ειναι πραγματικα πολυ ωραιο παιχνιδι. Με ωραια στοιχεια, σοβαρο και επιβλητικο και την σωστη ατμοσφαιρα. Ειναι δυσκολο να βρω και να πω κατι αρνητικο για αυτο. Δυστηχως για τους προγραμματιστες, κυκλοφορησε παραλληλα με το τεταρτο Resident Evil, και δεν καταφερε σε καμια περιπτωση να φανει στο κοσμο. Πιστευω παντως, οτι σε παρα πολλους τομεις ειναι ανωτερο παιχνιδι, και ειδικα στην ατμοσφαιρα του.

Cursed Mountain

attachment.php


Ενα απο τα αγνωστα διαμαντακια αυτης της γενιας. Οπως και με το παρομοιο Cold Fear, εχει πολλα σωστα στοιχεια. Δυστηχως ομως, οπως και με το Cold Fear, δεν ειχε ισως το κυριοτερο.. Την διαφημιση και την εμπορικη προβολη. Κυκλοφορει και για WII, οπου ειναι και εκει επισης παρα πολυ καλο.

Night of the Werewolf

attachment.php


Μια καλτ υπαρξη στη συλλογη, μιας και μετα βιας μπορω να το πω "τρομου". Ειναι κατι μεταξυ click and play, και τα παιχνιδια που πρεπει να πατησεις κουμπια στο σωστο χρονο, οπως υπηρχανε στη τηλεοραση παλαιοτερα. Η ολη ατμοσφαιρα του ειναι κοντα σε "παιδικα" βιβλια τρομου, οπως πχ οι ανατριχιλες.

ObsCure

attachment.php


Μια απο τις αποδειξεις πως δεν αρκει να ειναι καλο ενα παιχνιδι για να αναγνωριστει στοι κοινο.. Απο τα καλυτερα δειγματα, το πως να ειναι προτοτυπος ενας τιτλος, διχως να αντιγραφει τα silent hill / resident evil. Το παιχνιδι ειναι επιρεασμενο απο πολλες καλες ταινιες τρομου του 80, χωρις ομως να πεφτει στην παγιδα της "αμερικανιας". Ατμοσφαιρικο, ομορφα σχεδιασμενο με πολυ καλα διατυπωμενες ιδεες, οπως ο δευτερος παικτης ταυτοχρονα.


ObsCure 2


attachment.php


Η συνεχεια του πρωτου φοβερου παιχνιδιου. Αν και υπαρχουνε βελτιωσεις, δεν εντυπωσιασε οπως το πρωτο. Παραμενει ομως ακομα και ετσι ενα πολυ καλο παιχνιδι.

Alone in the dark 5

attachment.php


Ενα λαμπρο παραδειγμα, το πως μια συνεχεια καταφερνει να καταστρεψει ολα τα καλα στοιχεια του προκατοχου της.. Απο εκει οπου θαυμασαμε το υπεροχο Alone in the dark: New nightmare (οπου δυστηχως δεν το εχω...) με την απιστευτη ατμοσφαιρα του, το πεμπτο μερος μας παει πολλα σκαλοπατια πισω.. Ατυχως επιρεασμενο απο τα μετεπειτα οχι καλα στοιχεια των resident evil / silent hill, γινεται ενα ασχημο κραμα παιχνιδιου δρασοτρομου, σε ολες τις λαθος αναλογιες.. Κερασακι στην τουρτα, τα απειρα προγραμματιστικα προβληματα, οπου η εταιρια δεν διορθωσε ποτε.

Το τριτο και τελευταιο (προς το παρων!) μερος της συλλογης συντομα..

DREDD είπε:
Ωραιος ο φιλος το Nocture τη παιχνιδαρα, το ειχα στο pc ατελειωτα ξενυχτια
Ισως το πιο "πονεμενο" παιχνιδι που λειπει απο την συλλογη μου. Το λατρεψα απο το πρωτο preview που ειχα δει στο pcmaster, εως και σημερα. Ελπιζω να το βρω επιτελους σε προσιτη τιμη και να το παρω..

Maddog είπε:
Ενδιαφέρουσα "θεματική". Περιμένουμε να δούμε τι άλλο διαθέτεις! :)
Αλήθεια, γιατί θεωρείς ότι η καλύτερη έκδοση του Veronica είναι στο Gamecube; (δεν αμφισβητώ, απλά ρωτάω σε τι υπερέχει)
Το τριτο και τελευταιο (και καυτο!) μερος συντομα..

Καταρχας, η εκδοση του gamecube ειναι η X, οπου ειναι κατα πολυ βελτιωμενη. Κυκλοφορησε περιορισμενα σε dreamcast, και μονο στην Ιαπωνια. Η gamecube εκδοση δειχνει καλυτερα με component απο οτι με vga του dreamcast. Επισης εχει σαφως βελτιωμενους χρονους αναγνωσης στις διαφορες περιοχες, και ο χειρισμος ταιριαζει καλυτερα με το χειρηστηριο του gamecube. Στου dreamcast υποστηριζει την vmu, οπου ειναι υπεροχη προσθηκη, αλλα πιστευω οτι γενικοτερα στο gamecube παιζει/δειχνει καλυτερα.

krem13 είπε:
πολύ ωραίο θέμα! αναμένουμε τη συνέχεια :) το illbleed είναι αρκετά καλό ώστε να αξίζει να δώσεις τα 70-90 $ ( :eek: ) που κάνει στο ebay ;
Οπως πολυ σωστα επισημανει και ο γιατρος, κοστιζει πολυ λιγοτερα. Ειναι πολυ τρελο παιχνιδι, και σιγουρα προτοτυπο για το ειδος του. Δεν μετανιωσα σε καμια περιπτωση την αγορα του.

metalcandyman είπε:
πολυ ωραια συλογη φιλε να τα χαιρεσαι και να τα παιζεις.Ωσο για το code veronica φιλε maddog επειδη το εχω και για game cube και για dreamcast μπορω να πω οτι ειναι σχεδον τα ιδια.Δεν εκμεταλευεται καθολου την παραπανω ισχυ του game cube.
Αν και δεν αλλαξανε τα μοντελα στις δυνατοτητες του gamecube, η εκδοση X ειναι απλα ανωτερη σε σχεση με την κλασσικη. Φαινοντε αρκετες διαφορες αν τα βαλεις μαζι.

geo2004z είπε:
Όμορφη συλλογή τρόμου Robo. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί τα περισσότερα παιχνίδια είναι αμερικανικά? Έχεις τις κονσόλας και τα παίζεις εκεί ή για κάποιον άλλο λόγο?
Πολυ καλη ερωτηση. Τα παιχνιδια εως και σημερα, κατα βαση προγραμματιζοντε στο προτυπο NTSC, δηλαδη 60hz και progressive scan. Αυτο ομως, κυριως παλαιοτερα, δεν ηταν συχνο σε παιχνιδια στην Ευρωπη. Αρα, παιζανε σε μικροτερη οθονη, τρεχανε πιο αργα και δεν υποστηριζανε progressive scan. Προτιμω να παιζω τα παιχνιδια στο μεγιστο των δυνατοτητων τους, γιαυτο και προτιμω πολλες φορες τα αμερικανικα. Ανα περιπτωσεις, οπως καποια παιχνιδια του τριτου μερους, δεν κυκλοφορησανε καν στην Ευρωπη, οπου τα πηρα απο το εξωτερικο. Καποια λιγα παιχνιδια, οπως πχ το Carrier, τα εχω διπλα.
 
Τριτο μερος λοιπον, με παιχνιδια για το ps1 & ps2, καθως και ενα για το wii. Αν και συνεχιζω να παιζω καποιους τιτλους, για οικονομικους λογους δεν γνωριζω ποτε θα μπορεσω να εμπλουτισω την συλλογη μου. Προς το παρων παιζω ολα αυτα τα διαμαντια που εχω.

Sony Playstation

Countdown Vampires

attachment.php


Ενα απο τα πιο αγαπημενα μου παιχνιδια, καθως επισης ενα απο τα πολυ αδικημενα παιχνιδια για οποιαδηποτε μηχανημα. Απο τις τρανες αποδειξεις οτι οι "ειδικοι" ειτε ειναι υποχειρια συμφεροντων (βλεπε χρηματα) ειτε πιο απλα, πανασχετοι. Φαινομενικα, το παιχνιδι δεν εχει κατι καινουργιο.. Κλασσικο 3/4 'ala' Resident Evil στησιμο, παρομια οπλα, μουσικη, εχθρους και μηχανισμους.. Τι το κανει ομως μοναδικο; Τα πανεμορφα σκηνικα του και οι τοποθεσιες του, η απιστευτη ιστορια του, και ο τεραστιος χρονος (για τα τοτε δεδομενα) μεχρι την ολοκληρωση του. Ειναι αδικο να προσπαθησω να περιγραψω σε λιγες γραμμες το μεγαλειο του παιχνιδιου, πρεπει και θελω να το παρουσιασω καποια στιγμη οπως πραγματικα του αξιζει. Μεχρι τοτε ομως, παιξτε το :)

Chaos Break

attachment.php


Ενα παιχνιδι της "σειρας", μετα την μοδα της εποχης για το ειδος. Αν και δεν προσφερει κατι ουσιαστικα καινουργιο, μιας και αντιγραφει στοιχεια απο αλλα παρομοια παιχνιδια (πχ hard edge), τουλαχιστον δεν αυτογελιοποιειται. Μεγαλυτερο μειονεκτημα του, η προβληματικη του καμερα. Ειναι επισης αρκετα σπανιο, κυκλοφορησε μονο σε Ιαπωνια και Ευρωπη.

Dino Crisis 2

attachment.php


Το πρωτο παιχνιδι, ηταν ουσιαστικα ενα adventure σε 2/3 προοπτικη με πολυ ενδιαφερουσα ιστορια και ιδεες. Το δευτερο παιχνιδι, εδωσε αυτο που ηθελε ο κοσμος. Δραση, οπλα, απειροι δεινοσαυροι και τρομος. Στεκεται παρα πολυ καλα εως και σημερα, αν και δυστηχως ειναι αρκετα μικρο. Επιβραβευει τον πολλαπλο τερματισμο του ξεκλειδωνοντας διαφορα επιπλεον επιλογες. Δυστηχως, το τριτο μερος της σειρας ηταν αρκετα μετριο..

Nightmare Creatures 2

attachment.php


Μια απο τις πολυ σπανιες περιπτωσεις, οπου η συνεχεια ειναι καλυτερη απο το πρωτοτυπο. Υπερπολλαπλασιαζει το στοιχειο του τρομου, αφαιρει τα αστεια "ψηγματα" και επενδυει στην ατμοσφαιρα και στη μουσικη.. Οπου την εχει αναλαβει ο κλασσικος Rob Zombie. Αν σας αρεσε το πρωτο, θα λατρεψετε το δευτερο. Δυστηχως, το τριτο υποσχομενο παιχνιδι δεν κυκλοφορησε ποτε..

Resident Evil 1

attachment.php


Ισως ο Βασιλιας του ειδους. Το παιχνιδι που τα (ξαν)αρχισε ολα. Τα πολλα λογια ειναι φτωχια για ενα τοσο κλασσικο του ειδους παιχνιδι. Η συγκεκριμενη εκδοση, ειναι η πρωτη αμερικανικη, με το μεγαλο κουτι. Την πηρα κυριως για συναισθηματικους λογους, πλεον δεν βρισκεται τοσο ευκολα.

Resident Evil 1: Director's cut dual shock version

attachment.php


Η αρκετα μετεπειτα, βελτιωμενη εκδοση του πρωτου παιχνιδιου. Εχει προσθεθει η δονηση και καλυτερα γραφικα, και καποιες αλλες σημαντικες αλλαγες, κυριως στη μουσικη, κινηση που δυσαρεστησε αρκετα πολλους φιλους της σειρας.

Resident Evil 2: Dual shock version

attachment.php


Μια πολυ βελτιωμενη εκδοση του δευτερου παιχνιδιου. Εχει το επιπλεον παιχνιδι και δονηση.

Sony Playstation 2

Haunting ground

attachment.php


Ενα παρα πολυ ενδιαφερων παντρεμα παιχνιδιων οπως το Silent hill, το clock tower και το alone in the dark. Σε αντιθεση με τα υπολοιπα της παιχνιδια, η capcom σε αυτο τον τιτλο δινει ιδιαιτερη βαση στην αισθηση αλλα και αισθητικη του τρομου, παρα στο στοιχειο της δρασης. Δυστηχως, οπως επισης πολλα αλλα καλα παιχνιδια, δεν τα πηγε καλα εμπορικα.

Kuon

attachment.php


Ειναι ισως το μοναδικο παιχνιδι με παραδοσιακα στοιχεια τρομου οπου δεν μου προκαλει γελια. Πολυ ομορφη ατμοσφαιρα, σε ενα καλο παιχνιδι με καποιες ιδιαιτεροτητες στο συστημα μαχης του. Επισης, ειναι απο τα καλα και σπανια παιχνιδια του ps2, δεν βρισκεται ευκολα πλεον.

Rule of rose

attachment.php


Το Rule of rose ειναι το χαμενο διαμαντι του ειδους στο μηχανημα. Φανταστικη υποθεση, πλοκη, μουσικη, σχεδιασμος και ατμοσφαιρα. Δυστηχως, κατακριθηκε για τις ομοιοτητες του με αλλα παιχνιδια του χωρου, αλλα και απαγορευτηκε η πωληση του εντος της ευρωπαικης ενωσης γιατι.. θεωρησαν πως προωθει την παιδικη πορνογραφια ( ; )

Ακομα ενα θυμα του "ειδικου" τυπου, αλλα και των "ειδικων" γενικοτερα. Δειτε το. Το εχω προτεινει σε παρα πολυ κοσμο, και ολοι εμειναν με τις καλυτερες εντυπωσεις. Δυστηχως ομως, ειναι ισως το σπανιοτερο και ακριβοτερο Ευρωπαικο playstation 2 παιχνιδι, λογω της απαγορευσης του.

Nintendo WII

Escape from bug island

attachment.php


Παιχνιδι-τιμητικη αναφορα στις ταινιες του παρελθοντος με εντομα που λατρεψαμε. Εχει προβληματα στο σχεδιασμο του, αλλα δεχτηκε ενα απο τα πρωτα κυματα μισους εναντια στα παιχνιδια του μηχανηματος. Μαλλον οχι ενας κλασσικος τιτλος, αλλα σε καμια περιπτωση ενα πολυ κακο παιχνιδι.

Αυτο ηταν και το τριτο μερος της συλλογης. Εχω καποια ακομα παιχνιδια, οπως πχ το Resident Evil DS οπου δεν ξερω που το εχω βαλει, και το Dino Crisis 3 οπου δεν ειμαι και τοσο σιγουρος αν θα επρεπε να μπει στη λιστα. Ελπιζω στο αποτερο μελλον να μπορεσω να εμπλουτισω την συλλογη με καποιους κλασσικους και απαραιτητους τιτλους. Ως τοτε, απολαμβανω ακριβως οπως και την πρωτη φορα οτι εχω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφα κομμάτια συνολικά! Το Rule of Rose δεν το είχα καν υπόψη...ίσως το τσεκάρω κάποια στιγμή.

Για να γκρινιάξω και λίγο πάντως, το Nightmare Creatures II το θεωρώ απαίσιο! Λες ότι αφαιρεί τα αστεία ψήγματα του πρώτου. Εγώ απλά βρίσκω το παιχνίδι "ανέκδοτο"... ;)
 
Το nightmare creatures ΙΙ ειδικα στο playstation ειναι απαισιο,απο τα χειροτερα παιχνιδια που εχω παιξει.Στο dreamcast υπαρχουν φυσικα καλητερα γραφικα αλλα δυστηχως αυτο δεν βοηθαει και τοσο ωστε να γιννει το παιχνιδι καλητερο και παραμενει απαισιο και γελοιο.
 
Άκρως ενδιαφέρον θεματάκι, και μπράβο για την συλλογή σου. Έχω και εγώ αρκετά απο αυτά, ώς φάν του είδους. Aυτό το rose με κέντρισε και εμένα, δυστυχώς όμως έχω πεθαμένο ps2 και δέν το κόβω να αγοράζω ξανά (ρημάδι μηχάνημα), αλλα θα κάνω ότι και με το ps1, δηλαδή emulation ! Τέρμα πιά τα αναποδογυρισμένα psx !

Στο θέμα μας, συμφωνώ απόλυτα για το Cold Fear το οποίο έφαγε αρκετό θάψιμο χωρίς να του αξίζει. Σχεδόν όλα τα παιχνίδια στη λίστα σου είναι εξαιρετικά (με εξάιρεση το alone in the dark που θυμίζει ταινία Uwe Boll), ενώ το cursed mountain το ανακάλυψα εντελώς κατα τύχη σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό, το τσίμπησα και δέν το μετάνοιωσα ποτέ ! Μιάς και είσαι φάν του είδους, ρίξε μιά ματιά στα δύο Fatal Frame για το Xbox, άν δέν το έχεις κάνει ήδη, είναι απίστευτα παιχνίδια, ενώ κανένας σημερινός gamer δέν πρέπει να παραλείψει το Amnesia , άσχετα άν δέν υπάρχει σε retail μορφή, αφού το παιχνίδι έχει τρελό χ$σιμο !
 
Πολύ ωραία συλλογή με αγαπημένη θεματολογία.
 
Maddog είπε:
Πολύ όμορφα κομμάτια συνολικά! Το Rule of Rose δεν το είχα καν υπόψη...ίσως το τσεκάρω κάποια στιγμή.Για να γκρινιάξω και λίγο πάντως, το Nightmare Creatures II το θεωρώ απαίσιο! Λες ότι αφαιρεί τα αστεία ψήγματα του πρώτου. Εγώ απλά βρίσκω το παιχνίδι "ανέκδοτο"... ;)

metalcandyman είπε:
Το nightmare creatures ΙΙ ειδικα στο playstation ειναι απαισιο,απο τα χειροτερα παιχνιδια που εχω παιξει.Στο dreamcast υπαρχουν φυσικα καλητερα γραφικα αλλα δυστηχως αυτο δεν βοηθαει και τοσο ωστε να γιννει το παιχνιδι καλητερο και παραμενει απαισιο και γελοιο.
Μα δεν είναι πολύ όμορφο που είμαστε τόσο διαφορετικοί οι gamers;;; :D

Εγώ το Nightmare Creatures II, το ευχαριστήθηκα... Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις μπορώ να πω οτι επορώθην κιόλας!!!

Α! Και μη ξεχάσω... Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΗ συλλογή!!!
 
Maddog είπε:
Πολύ όμορφα κομμάτια συνολικά! Το Rule of Rose δεν το είχα καν υπόψη...ίσως το τσεκάρω κάποια στιγμή.Για να γκρινιάξω και λίγο πάντως, το Nightmare Creatures II το θεωρώ απαίσιο! Λες ότι αφαιρεί τα αστεία ψήγματα του πρώτου. Εγώ απλά βρίσκω το παιχνίδι "ανέκδοτο"... ;)
Σε ευχαριστω γιατρε! Θεωρω απαραιτητο να δει κανεις το rule of rose γενικοτερα. Πολυ αδικημενο παιχνιδι, πλεον και πανακριβο.. Περι του Nightmare creatures.. Ειτε το λατρευεις ειτε το μισεις. Δεν υπαρχει μεση λυση στη περιπτωση του! Μου θυμισε παλιο αμερικανικο σπλαττερ κινηματογραφο σε συνδιασμο με βρεττανικες ταινιες τρομου, γιαυτο και το απολαυσα!

metalcandyman είπε:
Το nightmare creatures ΙΙ ειδικα στο playstation ειναι απαισιο,απο τα χειροτερα παιχνιδια που εχω παιξει.Στο dreamcast υπαρχουν φυσικα καλητερα γραφικα αλλα δυστηχως αυτο δεν βοηθαει και τοσο ωστε να γιννει το παιχνιδι καλητερο και παραμενει απαισιο και γελοιο.
Ειναι σιγουρα μια σχεση αγαπη/μισους. Το πρωτο αν και το περιμενα πως και πως, το βρηκα μαλλον αντεστραμενο στις αναλογιες τρομου/δρασης οπου το ηθελα και το περιμενα. Παντως, στο dreamcast δεν θα ελεγα πως ειναι σημαντικα βελτιωμενο.. Περισσοτερο σαν αναγκαστικη κυκλοφορια της στιγμης θα ελεγα.

Other_Reality είπε:
Άκρως ενδιαφέρον θεματάκι, και μπράβο για την συλλογή σου. Έχω και εγώ αρκετά απο αυτά, ώς φάν του είδους. Aυτό το rose με κέντρισε και εμένα, δυστυχώς όμως έχω πεθαμένο ps2 και δέν το κόβω να αγοράζω ξανά (ρημάδι μηχάνημα), αλλα θα κάνω ότι και με το ps1, δηλαδή emulation ! Τέρμα πιά τα αναποδογυρισμένα psx !
Στο θέμα μας, συμφωνώ απόλυτα για το Cold Fear το οποίο έφαγε αρκετό θάψιμο χωρίς να του αξίζει. Σχεδόν όλα τα παιχνίδια στη λίστα σου είναι εξαιρετικά (με εξάιρεση το alone in the dark που θυμίζει ταινία Uwe Boll), ενώ το cursed mountain το ανακάλυψα εντελώς κατα τύχη σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό, το τσίμπησα και δέν το μετάνοιωσα ποτέ ! Μιάς και είσαι φάν του είδους, ρίξε μιά ματιά στα δύο Fatal Frame για το Xbox, άν δέν το έχεις κάνει ήδη, είναι απίστευτα παιχνίδια, ενώ κανένας σημερινός gamer δέν πρέπει να παραλείψει το Amnesia , άσχετα άν δέν υπάρχει σε retail μορφή, αφού το παιχνίδι έχει τρελό χ$σιμο !
Πολυ καλα τα λες. Τα παιχνιδια τα παιζω επισης κυριως σε εξομειωτη για πρακτικους λογους, ολα τρεχουνε καλυτερα απο οτι στο ιδιο το μηχανημα. Για τα fatal frame και τα αλλα αντιστοιχα παιχνιδια της Ιαπωνικης σχολης πλυν του kuon δεν με τραβηξαν ποτε.. Δεν καταφερα να εκτιμησω την Ιαπωνικη νοοτροπια πανω στην προσεγγιση του τρομου και δεν εμβαθυνα ποτε. Το alone in the dark ειναι ενα κατω του μετριου παιχνιδι, οπου χανει τους ποντους του κυριως απο τα απειρα σχεδιαστικα του προβληματα και την χαζοδραση του. Το λυπηρο ειναι πως εχει παρα πολυ καλα στοιχεια και ιδεες, αλλα κατακρεατουργουντε απο το συνολικο αποτελεσμα.. Δεν θα το αγοραζα υπο κανονικες συνθηκες, αλλα η συγκεκριμενη εκδοση που εχω μου κοστισε περιπου 10? και περιλαμβανει παρα πολλα καλουδια, αναμεσα τους και την πολυ καλη μουσικη ενορχηστρωση του. Το amnesia ειναι καλο και το εχω δει, κριμα που δεν ειδε κανονικη κυκλοφορια..

Alucard είπε:
Πολύ ωραία συλλογή με αγαπημένη θεματολογία.
Ευχαριστω πολυ. Απο μικρος βλεπω ταινιες τρομου, αρα και τα παιχνιδια με στοιχεια τρομου με τραβηξαν ως φυσικη συνεχεια.

DINO είπε:
Μα δεν είναι πολύ όμορφο που είμαστε τόσο διαφορετικοί οι gamers;;; :D Εγώ το Nightmare Creatures II, το ευχαριστήθηκα... Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις μπορώ να πω οτι επορώθην κιόλας!!!

Α! Και μη ξεχάσω... Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΗ συλλογή!!!
Να'σε καλα Dino! Τοσες αναποδιες να μην ειχα και ισως μπορουσα να την ειχα διπλασιασει.

Οπως ειπα, χρωσταω μια σωστη παρουσιαση του countdown vampires, δεν μπορω να περιγραψω σε λιγες γραμμες για το ποσο τεραστιο παιχνιδι ειναι, ο κοσμος πρεπει να μαθει.

Υγ. Μετα απο τοσο καιρο, πεντε-εξι κοληματα του firefox, καταφερα να απαντησω στο θεμα!
 
Φιλε Getta robo ειμαι και γω φανατικος του countdown vampires.Ειναι παιχνιδι καπως απαξιωμενο που δεν ετυχε καλης κριτικης απο το ευρυ κοινο και που δεν το γνωριζει πολυς κοσμος. Μαρεσε πολυ η φαση με το καζινο τα παιχνιδια και τον αγιασμο του Keith J. Snyder.Μιας που με το θυμησες θα το ξαναπαιξω καποια στιγμη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Respect στην συλλογή!!!!!

Έχεις και το αγαπημένο μου....

Countdown Vampires!!!!! Τι παιχνιδάρα!!!!! Τι ξενύχτια!!!!!!!!!
 
Θα σου πρότεινα και το Shadowman (το πρώτο φυσικά) στο Dreamcast ή στο PC που είναι και η καλύτερη έκδοση. Το παιχνίδι είναι πολύ καλό, αρκετά αρρωστημένο και σκοτεινό, ειδικά από την μέση και μετά. Είναι επίσης αρκετά μεγάλο σε μέγεθος και όχι γραμμικό, κάτι σαν τον διαβολικό αδελφό του Zelda όπως είχα δει να το λένε σε ένα περιοδικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Θα σου πρότεινα και το Shadowman (το πρώτο φυσικά) στο Dreamcast ή στο PC που είναι και η καλύτερη έκδοση. Το παιχνίδι είναι πολύ καλό, αρκετά αρρωστημένο και σκοτεινό, ειδικά από την μέση και μετά. Είναι επίσης αρκετά μεγάλο σε μέγεθος και όχι γραμμικό, κάτι σαν τον διαβολικό αδελφό του Zelda όπως είχα δει να το λένε σε ένα περιοδικό.
Tο shadowman το εχω στο Dreamcast.Οντως ειναι αρκετα καλο παιχνιδι αλλα προσωπικα δεν μαρεσε ο χειρισμος του.
 
Αν ενδιαφέρεσαι, πολύ ενδιαφέρων τίτλος είναι και το Project Zero για το Playstation 2, με μια Γιαπωνεζούλα που μπαίνει σε ένα στοιχειωμένο σπίτι με μόνο όπλο μια φωτογραφική μηχανή, με την οποία μπορεί να σκοτώσει τα πνεύματα. Εἰναι όμως ιδιαίτερα δύσκολο παιχνίδι. Εγώ το παράτησα γιατί ήταν πολύ τρομακτικό, περισσότερο απ' όσο μπορούσα να αντέξω.
 
Πίσω
Μπλουζα