Η συλλογή μου από παιχνίδια τρόμου

Τα Project Zero έχουν αναφερθεί λίγο πιό πάνω με τον αμερικάνικο τίτλο τους ("Fatal Frame"). Τρομακτικά παιχνίδια, όντως !!

Ενα παιχνιδάκι τρόμου που τελείωσα σχετικά πρόσφατα στο PS2, ήταν το Silent Hill: Shattered Memories. Σχετικά μικρό μεν, αλλά είχε καλή ατμόσφαιρα - κατά τη γνώμη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω τελειωσει και τα δυο Fatal Frame στο XBOX (ειναι η superior version για τη σειρα) και ειναι εξαιρετικα.

To τριτο βγηκε μονο για PS2 με καλουτσικα reviews.

Tο Zero (Tsukihami no Kamen) αποτελει Wii exclusive!! (χωρις δυστυχως σχεδια για εκδοση του στας Ευρωπας).

Kαι οσο τρελο και αν ακουγεται, ετοιμαζουν remake του Fatal Frame 2 για το...Wii...
 
Και γω εχω τελειωση ολα τα Fatal frame αλλα προσωπικα δεν με αρεσαν.Τα τελειωσα μονο και μονο για να τα τελειωσω.
 
Πολυ καλη συλλογη φιλε.Και ειναι απο το αγαπημενο μου ειδος τα HORROR.Σαν τα RESIDENT kai ta SILENT HILL ομως δεν εχει ;)
 
Ελαφρως offtopic αλλα αφου μιλησαμε εκτενως για Fatal Frame...ετοιμαζεται spin-off υπο το ονομα Ghost Camera για το 3DS (ακυρη επιλογη θα ελεγα)


Προβλεπω εξαγριωμενους γονεις και γιαγιαδες να τα σπανε στα κεντρικα στο Κιοτο! :)
 
Wally είπε:
Εχω τελειωσει και τα δυο Fatal Frame στο XBOX (ειναι η superior version για τη σειρα) και ειναι εξαιρετικα.
To τριτο βγηκε μονο για PS2 με καλουτσικα reviews.

Tο Zero (Tsukihami no Kamen) αποτελει Wii exclusive!! (χωρις δυστυχως σχεδια για εκδοση του στας Ευρωπας).

Kαι οσο τρελο και αν ακουγεται, ετοιμαζουν remake του Fatal Frame 2 για το...Wii...
To οποιο θα ερθει και Ευρωπη τελικα
 
Όφειλω να ομολογήσω ότι το Cursed Mountain μου άρεσε ιδιαίτερα !
 
Πολύ καλή η συλλογή σου Getta. Βλέπω πολύ πράμα του είδους για κάθε κονσόλι. Να τα χαίρεσαι. Δεν είδα το RE2 από Ν64 (δεν ξέρω αν έχεις και Ν64 βέβαια).
 
cakelover είπε:
Όφειλω να ομολογήσω ότι το Cursed Mountain μου άρεσε ιδιαίτερα !
Ειναι οντως πολυ καλος τιτλος. Ισως οχι ριζοσπαστικος και καινοτομος, αλλα κανει πολυ καλα αυτα που πρεπει. Δυστηχως, ο "ειδικος" τυπος για ακομα μια φορα απεδειξε ποσο ασχετος η και ανηδεος ειναι, οπου και θαφτηκε.

johnny19818 είπε:
Πολύ καλή η συλλογή σου Getta. Βλέπω πολύ πράμα του είδους για κάθε κονσόλι. Να τα χαίρεσαι. Δεν είδα το RE2 από Ν64 (δεν ξέρω αν έχεις και Ν64 βέβαια).
Σε ευχαριστω johnny19818! Δυστηχως δεν εχω οτι θα ηθελα και θα επρεπε να εχω, τα χρηματα ειναι κατι το σπανιο στις μερες μας. Τα απολαμβανω ολα τους παντως τακτικοτατα! Εχεις δικιο για το Resident Evil 2, και δεν το εχω παρει για δυο λογους. Πρωτον, επειδη δεν αγοραζω παιχνιδια για επιτραπεζιες κονσολες με κασετες εδω και χρονια, και αφου η τιμη του εχει εκτοξευτει στα υψη, πλεον μου ειναι απλησιαστο. Ειναι φοβερη μεταφορα ομως και με πραγματα οπου δεν εχουν υπαρξει ποτε ξανα σε αλλη εκδοση! Αστειο αποτελει το γεγονος οτι η nintendo επελεξε να μεταφερει την κατωτερη εκδοση του ps1 στο gamecube απο την εκδοση του n64!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ομορφη η συλλογή σου.Εχεις 2-3 παιχνίδια που ούτε τα γνώριζα.Από την "νέα" γενιά τα dead space είναι πολύ καλά
 
sephirothson είπε:
Πολύ ομορφη η συλλογή σου.Εχεις 2-3 παιχνίδια που ούτε τα γνώριζα.Από την "νέα" γενιά τα dead space είναι πολύ καλά
Να'σε καλα sephirothson! Καποια παιχνιδια ειναι πλεον αρκετα δυσευρετα, ειμαι πολυ τυχαιρος που καταφερα να τα αποκτησω σε προσιτες τιμες. Τα Dead Space οντως ειναι πολυ καλα παιχνιδια, αλλα εχω καποιες ενστασεις για την αποδοση του τρομου σε προοπτικη πρωτου προσωπου, και δεν εχω εμβαθυνει σε αυτα.
 
Getta Robo είπε:
Τα Dead Space οντως ειναι πολυ καλα παιχνιδια, αλλα εχω καποιες ενστασεις για την αποδοση του τρομου σε προοπτικη πρωτου προσωπου, και δεν εχω εμβαθυνει σε αυτα.
Έχεις ένα δίκαιο σε αυτό.Και μένα με ψιλόχάλει λίγο η προοπτικη πρωτου προσωπου.Να δούμε το the evil within τώρα
 
Ωραία πράγματα,ποτέ δεν ασχολήθηκα με παιχνίδια υπολογιστή,τα περισσότερα από κονσόλες είναι ξεχωριστά παιχνίδια.Ήθελα να ρωτήσω ποια η γνώμη σου για Silent Hill και Project Zero ?
 
SurvivalHorror είπε:
Ωραία πράγματα,ποτέ δεν ασχολήθηκα με παιχνίδια υπολογιστή,τα περισσότερα από κονσόλες είναι ξεχωριστά παιχνίδια.Ήθελα να ρωτήσω ποια η γνώμη σου για Silent Hill και Project Zero ?
Να'σε καλα! Οι υπολογιστες εκ πρωτης αποψης φαινοντε καπως ρηγμενοι σε σχεση με τις κονσολες, αλλα εχουν κυκλοφορησει υπεροχοι τιτλοι. Πχ με διαμαντια οπως το Nocturne, αξιζει να εμβαθυνεις και προς υπολογιστες μερια.

Τι γινεται τωρα με τις σειρες. Το πρωτο Silent Hill εναι απλα απο τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων, και κατα προεκταση απο τα πιο ομορφα παιχνιδια τρομου. Δεν το εχω γιατι δεν το βρηκα σε καλη τιμη αμερικανικο, αλλα εχω περασει πολλες ομορφες ωρες μαζι του και το λατρευω.

Τα 2+3 ειναι επισης φοβεροι τιτλοι και εξαιρετικες συνεχεις. Το κακομοιρο το 4 που εχει ακουσει τα χειριστα ειναι ενας πολυ αδικημενος τιτλος. Δεν διαφωνω στο οτι ξεφυγε πολυ απο τις παραδοσιακες ριζες της σειρας, αλλα συνεχιζει σε διαφορετικα μονοπατια με πετυχημενο τροπο.

To πεμπτο και το εκτο της σειρας, θα ελεγα πως ειναι παιχνιδια κατω το μετριου, και προσβλητικα στο ονομα και στις αναμνησεις του ονοματος Silent Hill. Δεν μου αρεσει αυτη η στροφη "αλα Resident Evil" ουτε βρηκα κατι αξιολογο γενικοτερα για να ασχοληθω εκτεταμενα.

Για την σειρα Fatal Frame / Project Zero τωρα, ενω εχει ενδιαφερουσα στοιχεια και ατμοσφαιρα, αυτο το πραγμα με την καμερα δεν το μπορεσα ποτε και παντα με απετρεπε απο το να ασχοληθω εις βαθος και να τα παρω. Επισης σε πολλες περιπτωσεις, ο παραδοσιακος Ιαπωνικος τρομος οπου τα χαρακτηριζουν μου φαινεται αστειος και δεν ειμαι της συγκεκριμενης ευρυτερης σχολης. Προτιμω σιγουρα το Kuon και λυπηθηκα που δεν το συνεχισαν.

Τωρα, αν μπορεις να παιξεις αμερικανικα παιχνιδια δοκιμασε και το Countdown Vampires που σου ειπε και ο φιλτατος ο Metalcandyman στο θεμα. Απορω ακομα πως ειναι δυνατον να θεωρειται κακος τιτλος απο παμπολους μονο και μονο επειδη εχει βαθιες επιροες απο το Resident Evil. Ειναι φοβερο και πανεμορφο, τολμω επισης να πω οτι σε καποια πραγματα (υποθεση και μερος της ατμοσφαιρας) ειναι ανωτερο απο Resident Evil μαλιστα.
 
Πίσω
Μπλουζα