Η τελευταία ημέρα της Commodore

Amigos

RetroMasteR
Joined
15 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.505
Αντιδράσεις
46
τα λόγια είναι λίγα ....η θλίψη απέραντη...

 
Ναι το ξέρω το βίντεο της πτώσης της αυτοκρατορίας!!

Ερώτηση..Τι στο καλό παθαίνεται μερικοί και γράφετε στα Αγγλικά?Γλώσσα δεν έχουμε?
 
αφού έχουμε γλώσσα να βγάλουμε εγώ το amigos και εσύ το akmakas τι λες?
 
Ααααααχ το πλάνο με τις Α4000 στιβαγμένες μου σπαράζει την καρδιά..........
 
εκεινες τις μερες που εκλεινε η commodore επρεπε να βρισκομασταν ολοι στις ΗΠΑ γιατι έγινε τρομερο πλιάτσικο. να παίρναμε κανενα μηχανημα για εμας :D
 
teflon ωραιο αφιερωμα ετσι,για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοι
 
parte to DVD edition tou AmigaForever gia ta peretero...
 
Δειτε και εδω να κλαψουμε παραια

Commercial: Commodore Amiga 500 Intro Video

 
Δεν κλαίω άλλο πιά!!Έχω κλάψει προ πολλού με κάτι τέτοια βίντεο!Ααααααχχχ
 
Άααχχ! Στέρεψαν τα δάκρυα Amigoβιοι εεεεε;

Αμ' εγώ τι να πω που πέφτει το δάκρυ κορόμηλο όταν βλέπω τον Jacκ;;;; :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Πάλι καλά που τα μηχανάκια αυτά τα έχω δίπλα μου πρίν κοιμηθώ!!

και Amiga και Atari!!!!!!!! :)
 
Συμφωνώ φίλε akmaka για να παν τα φαρμάκια κάτω! :)
 
Μεγάλη ανατριχίλα το βίντεο με τις άδειες αποθήκες και τις ερημωμένες γραμμές παραγωγής. :icon_cry: :icon_cry: Στο βιντεάκι που ο τύπος μας περιηγεί στην C, σε κάποια στιγμή προς το τέλος σε κάτι γραφεία με κόσμο είδα μια ντάνα με Α4000:animeek:.

Και ακριβως αυτό που είπατε, Ακμάκα και Turrican. Τα έχουμε στη συλλογή μας τουλάχιστον και μας φεύγει ο καϋμός. Εάν ο τύπος που θα μου έστελνε τον 128K, μου κάνει refund (αλλιώς θα τον πάρει και θα τον σηκώσει), θα χτυπήσω έναν Atari 1040, έτσι για σπάσιμο. Δεν είχα ποτέ μου. Μονο στο Pixel ό,τι είχα δει.
 
ωραια τα βιντεακια. αυτα με την Α600 δεν τα είχα ξαναδει... πάντως για εκεινες τις 4000 λένε ότι θάφτηκαν στα εύφορα εδάφη της Καλιφορνια για φορολογικούς λόγους. ώρα φήμες αλήθεια δεν ξέρω...
 
Rygar είπε:
Και ακριβως αυτό που είπατε, Ακμάκα και Turrican. Τα έχουμε στη συλλογή μας τουλάχιστον και μας φεύγει ο καϋμός. Εάν ο τύπος που θα μου έστελνε τον 128K, μου κάνει refund (αλλιώς θα τον πάρει και θα τον σηκώσει), θα χτυπήσω έναν Atari 1040, έτσι για σπάσιμο. Δεν είχα ποτέ μου. Μονο στο Pixel ό,τι είχα δει.
Έτσι Rygar! Δεν ξέρω αν θα με ενδιέφερε να κάνω μεγάλη συλλογή , αλλά κάποια home που είχα και κάποια άλλα που μου έχουν μείνει απωθημένο θα τα αποκτήσω οπωσδήποτε!!!!
 
Turrican είπε:
Έτσι Rygar! Δεν ξέρω αν θα με ενδιέφερε να κάνω μεγάλη συλλογή , αλλά κάποια home που είχα και κάποια άλλα που μου έχουν μείνει απωθημένο θα τα αποκτήσω οπωσδήποτε!!!!
Ετσι ξεκίνησα και εγώ και τώρα έχω καμιά 50ριά !!! :D :D:D:D:D:D
 
Να σου πω.... Την βλέπω την δουλειά!!! :rolleyes:
 
Απέκτησα την πρώτη μου AMIGA το 2005, βλέπετε στην μικρή επαρχιακή πόλη δεν είχαμε και πολλές επιλογές και φυσικά ούτε λόγος για AMIGA:mad:. Μεγάλωσα με IBM combatible και αγόραζα προς 1000 δρχ τη δισκέτα από τον ένα και μοναδικό απατεώνα που είχαμε εδώ για τα σχετικά αναλώσιμα εν έτη 88,89, αλλά το PIXEL κυκλοφορούσε παντού και η AMIGA ήταν ένα όνειρο.

Το αποθημένο έγινε πραγματικότητα μετά από 20 χρόνια και ήρθε στα χέρια μου η πρώτη 1200. Συγκλονίστηκα !!!!! "Δεν είναι δυνατόν!" είπα. "Γιατί μας ρίχναν στάχτη στα μάτια?????":mad: Το πρώτο που φόρτωσα στην ΑMIGA ήταν το EXILE και έπαθα με την εισαγωγή και μόνο!!!! Τι άκουγαν τα αυτιά μου??? Τι έβλεπαν τα μάτια μου???? :animeek:

Αναρωτήθηκα τι έκανα εγώ τόσα χρόνια με τα IBM!!!:mad:

Αυτοι οι οποίοι βοήθησαν στο να κατασκευαστούν αυτα τα μηχανάκια (ATARI, AMIGA) δεν δουλευαν απλά, αλλά κάναν το HOBBY τους. Ηταν 1000 χρόνια μπροστά και αφήσανε ανθρώπους πίσω τους να προσπαθούν να κρατήσουν οτι απόμεινε από την εποχή εκείνη και να υποστηρίζουν ακόμη το project!

Πιστεύω οτι κάποιοι είχαν σκοπό να καταστρέψουν οτι δημιούργησαν αυτοί οι HOBBίστες, γιατί πραγματικά δεν μπορουσαν να τους φτάσουν!!! Δεν μπορεί να επικράτησαν τα compatibles όταν η AMIGA είχε 3D το '85 (βλ. win101 του 1985).

Ηταν θέμα marketing ή κάποιοι πλάγιοι τρόποι μας κρύψαν αυτή την τεχνολογία????

Αν υπήρχε CΟMMODORE AMIGA τώρα, τι θα είχαμέ?? Θα παίζαμε ή μάλλον θα ζούσαμε τα παιχνίδια, γιατί θα ήταν ολογράμματα!!!

Αντε γιατί τα 'χω πάρει τώρα!!!!!:mad:

miko63 είπε:
ωραια τα βιντεακια. αυτα με την Α600 δεν τα είχα ξαναδει... πάντως για εκεινες τις 4000 λένε ότι θάφτηκαν στα εύφορα εδάφη της Καλιφορνια για φορολογικούς λόγους. ώρα φήμες αλήθεια δεν ξέρω...
Να εξοπλιστούμε με ανιχνευτές για M68C0xx και να ξαμολυθούμε!!! :biglaugh:

Για να θυμηθώ ποιός είναι ποιό κοντά?.................ΑΑΑΑΑ!!!!! Ο mastoras!!!!:biglaugh:
 
Ναι φίλε μου και εγώ πάντα αναρωτιόμουν τι στο καλό έκαναν τα PC και τα αγόραζε ο κόσμος!!!! :confused:

Δυστηχώς η Commodore με την Amiga έκανε μια σειρά από λάθος στρατηγικές και αποκλειστικά αυτή και μόνο ευθύνεται για την τραγική της κατάληξη!!! :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα