Θάντερκατς - Thundercats (1985)

Αγαπημένη σειρά κινουμένων σχεδίων!

Ας θυμηθούμε και μερικές εικόνες απο το παιχνίδι που είχε βγει εκείνη την εποχή στα home Computers:

H διαφήμιση του παιχνιδιού..

KoQDtRe.jpg



Commodore 64
thundercats_1.png


maxresdefault.jpg


Amstrad CPC
hqdefault.jpg


hqdefault.jpg


Commodore Amiga 500
1e4e7eb36b2c071bca2f1fb4a2cc7cbd.jpg


Sinclair Zx Spectrum
maxresdefault.jpg


hqdefault.jpg


Πρώτη φορά το έπαιξα σε Amstrad CPC και συγκεκριμένα στο Micropolis του Πειραιά που το είχαν βάλει σε ένα amstradακο να παίζει για να ψαρωνει τους πιτσιρικάδες να μπουν μέσα και να κοζαρουν και όλους τους υπολογιστές της εποχής! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ένα 3d fan-made remake του intro που υπέπεσε στην αντίληψή μου σήμερα:

 
Ένα 3d fan-made remake του intro που υπέπεσε στην αντίληψή μου σήμερα:

Το είδα προχθές και μου άρεσε.
Δεν έκανε μόνο αυτό.Μπορείς να δεις κι άλλα στο κανάλι του, όπως το intro απο τους Ghostbusters.
 
Ancient spirits of Evil, transform that decate form, to Mum-Ra the ever living.....
Μπρρρρρ, εξαιτιας του ειχε χαρακτηριστει σαν "κινουμενα σχεδια για ενηλικους". Που σε καμια περιπτωση δεν ηταν
αλλα τι αντανακλαστικα να περιμενουμε απο την ΕΡΤ.
 
Είχα διαβάσει κάπου κάποτε πως ο πραγματικός ρόλος που είχε χαρακτηριστεί αρχικά κινούμενα σχέδια για μεγάλους, ήταν πως οι χαρακτήρες στο χαρτί (πριν τα κάνουν δηλαδή κινούμενα σχέδια) ήταν γυμνοί. Φυσικά αυτό δεν άρεσε καθόλου στην εταιρία παραγωγής και στο τέλος τους έντυσαν. Δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό, αλλά πως έδωσαν αυτόν τον χαρακτηρισμό λόγο του Mum Ra μου δύσκολο να το πιστέψω. Δεν ήταν δα και τίποτα τρομακτικό ακόμη και για τα παιδικά μάτια.
 
Είχα διαβάσει κάπου κάποτε πως ο πραγματικός ρόλος που είχε χαρακτηριστεί αρχικά κινούμενα σχέδια για μεγάλους, ήταν πως οι χαρακτήρες στο χαρτί (πριν τα κάνουν δηλαδή κινούμενα σχέδια) ήταν γυμνοί. Φυσικά αυτό δεν άρεσε καθόλου στην εταιρία παραγωγής και στο τέλος τους έντυσαν. Δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό, αλλά πως έδωσαν αυτόν τον χαρακτηρισμό λόγο του Mum Ra μου δύσκολο να το πιστέψω. Δεν ήταν δα και τίποτα τρομακτικό ακόμη και για τα παιδικά μάτια.

Στο πρωτο επισοδειο για λιγα λεπτα ειναι οντως γυμνοι. Για τον ΜαμΡα οτι εδωσαν αυτον τον χαρακτηρισμο (για ενηλικους) ειναι καθαρα δικια μου υποθεση. Για 7 χρονων που ημουν τοτε ο ΜαμΡα ηταν ΣΟΥΠΕΡ τρομακτικος
 
Ancient spirits of Evil, transform this decate form to Mum-Ra the ever living. and from Mum-Ra the ever living to Pum-ra .Pum-ra of thundera!
σε ενα επεισόδιο που πάλεψε ο jaga με τον Pum-ra που ήταν και συμπολεμιστές! :D
η σειρά αυτή έχει φοβερά αγγλικά (αργά και καθαρά) . Στον Spectrum δέν μου άρεσε σαν παιχνίδι.
 
Πίσω
Μπλουζα