Θέλω κοντά σου να μείνω, κάθε πληγή ν' απαλύνω...

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
349
052zv8.jpg


Η σχέση του Άλμπερτ με την Κάντυ περνάει από ένα πολύ δύσκολο

στάδιο: αυτό της συγκατοίκησης.

Και συμβαίνει δύο φορές:

Όταν τη σώζει στο ποτάμι περνούν το βράδυ παρέα... οι δυό τους

και τα ζωάκια του Άλμπερτ.

Η Κάντυ δε νιώθει άσχημα με την παρουσία ενός μεγαλύτερου

άντρα και συμπεριφέρεται όπως και αν ήταν κοντά της η Άννυ, ο Στήαρ

ή ο Άρτσι... (με τον Άντονυ... θα ήταν αλλιώς...)

Είναι χαρούμενη... όπως τότε στο ορφανοτροφείο... και η ίδια του

ζητάει να την πάρει μαζί του μακριά από τα βλαμένα και τους Ράνγκαν.

Τη δεύτερη φορά, που έχει ο Άλμπερτ ανάγκη τη στήριξη και τη βοήθειά

της αποφασίζει να συγκατοικήσουν με οποιοδήποτε κόστος...

Μοιράζονται τις δουλειές, [τις περισσότερες μάλλον ο Άλμπερτ τις κάνει

(μα που βρίσκονται τέτοιοι άντρες;;;;;; )] τις σκέψεις, τις ανησυχίες τα

προβλήματα τις χαρές...

Και είναι τόσο όμορφη η συγκατοίκησή τους που ο Άλμπερτ δε θέλει

να αποχωριστεί την Κάντυ παρά τα πλούτη και τα μεγαλεία που τον περιμένουν

στην πολυτελή κατοικία των Άρντλεϋ...

Και όταν αναγκάζεται να φύγει, η καρδιά του έχει φυλακιστεί...

shot29vr0.jpg


Προβολή συνημμένου 57694
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Και είναι τόσο όμορφη η συγκατοίκησή τους που ο Άλμπερτ δε θέλει

να αποχωριστεί την Κάντυ παρά τα πλούτη και τα μεγαλεία που τον περιμένουν στην πολυτελή κατοικία των Άρντλεϋ...

Και όταν αναγκάζεται να φύγει, η καρδιά του έχει φυλακιστεί...
Ναι, για μια ακομη φορα ανακαλυπτει οτι η ευτυχια δεν βρισκεται στα υλικα αγαθα.
 
Ο θείος Γουίλλιαμ ακόμα και από μακρυά μπορεί να αφουγκράζεται

τις ανάγκες της νεοαποκτηθείσας ανιψιάς!!!

Ακόμα και στην Αφρική που είναι όταν μαθαίνει πως η Κάντυ αποβάλλεται

από το Σαιν Πωλ -και έχοντας εμπιστοσύνη στη μικρούλα του- όχι μόνο

δεν προσβάλλεται από τη συμπεριφορά της αλλά στέλνει τον Τζωρτζ να

τη βρει για να της δώσει χρήματα και να τη βοηθήσει να επιλέξει τον δρόμο

της!!!

Να μην γράψω για τις στολές που της έστειλε γνωρίζοντας πως

είναι στην απομόνωση!!!

Στο manga η Κάντυ παίρνει το πρώτο της φιλί ως Ιουλιέτα

από τον Ρωμαίο της...

illustrazione20candy200zy7.jpg
 
Εντάξει βρε παιδί μου,αλλά θέλει γερά κότσια το παιχνίδι που έπαιξε ο Άλμπερτ! Το ρίσκο ήταν μεγάλο να την χάσει για πάντα.....
 
Turrican είπε:
Εντάξει βρε παιδί μου,αλλά θέλει γερά κότσια το παιχνίδι που έπαιξε ο Άλμπερτ! Το ρίσκο ήταν μεγάλο να την χάσει για πάντα.....
O ίδιος ο Γουίλλιαμ ήταν ελεύθερο πνεύμα... Δεν θα μπορούσε να επιβάλλει

την παρουσία του και τα αισθήματά του στην Κάντυ ειδικά τώρα

που έβλεπε πως μετά τον ανιψιό του ένας άλλος νεαρός κάνει την καρδούλα

της να χτυπά γρήγορα...

Αποσύρθηκε σαν κύριος αλλά επέστρεψε πληγωμένο πουλί του νότου...

Αααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ!

Δεν ξέρω τι λέει η Domniki, αλλά ο Άλμπερτ μέσα στην ατυχία του

υπήρξε τυχερός!!!
 
Πώς άντεξε βρε παιδί μου; :eek:
 
Ε, δεν αντεξε και πολυ...για να μην αναφερω οτι δουλευε την Καντυ μας ψιλο γαζι οτι και καλα δεν θυμαται τιποτα κ'αυτος τα ειχε θυμηθει ολα....και εξαφανιστηκε και χωρις να δωσει σημεια ζωης και η αμοιρη ετρεχε να τον βρει και ειχε πεθανει απο την αγωνια... :(
 
domniki είπε:
Ε, δεν αντεξε και πολυ...για να μην αναφερω οτι δουλευε την Καντυ μας ψιλο γαζι οτι και καλα δεν θυμαται τιποτα κ'αυτος τα ειχε θυμηθει ολα....και εξαφανιστηκε και χωρις να δωσει σημεια ζωης και η αμοιρη ετρεχε να τον βρει και ειχε πεθανει απο την αγωνια... :(

Βρε συ δίκιο έχεις!!! :eek:

Καλά που δεν προσποιήθηκε τον τυφλό!!! Τον έχω ικανό να εκμεταλλεύονταν την εμπιστοσύνη της candy και να τα έβλεπε όλα κανονικά!!!! ;)
 
Turrican είπε:
Βρε συ δίκιο έχεις!!! :eek: Καλά που δεν προσποιήθηκε τον τυφλό!!! Τον έχω ικανό να εκμεταλλεύονταν την εμπιστοσύνη της candy και να τα έβλεπε όλα κανονικά!!!! ;)
Στο ίδιο δωμάτιο κοιμόνταν,(σύμφωνα με το manga) λeς να μην είχε δει τα πάντα;;; :cool:

Και παραπάνω!!! :cool:
 
Juanita είπε:
Στο ίδιο δωμάτιο κοιμόνταν,(σύμφωνα με το manga) λeς να μην είχε δει τα πάντα;;; :cool: Και παραπάνω!!! :cool:
Μα σε παρακαλω, ο Αλμπερτ ειναι τζεντλεμαν! Δεν θυμασαι στο επεισοδιο 112, τοτε που η Καντυ εχει κολυμπησει με τα ρουχα στη λιμνη για να ξεφυγει απο τον Νηλ. Τοτε ο Αλμπερτ της εχει παρει δωρο ενα φορεμα και της το δινει για να αλλαξει και φυσικα κοιταζει απο την αλλη μερια! Ε, τετοιος αριστοκρατης ειναι πρωτα απ'ολα κυριος.

Μπορει να την δουλευε και να της ειχε αποκρυψει την επαναφορα της μνημης του, αλλα απ'οσο θυμαμαι ποτε δεν εκανε καποια κινηση που θα την εφερνε σε δυσκολη θεση :) . Αλλα φυσικα δεν μπορω να πω οτι δεν καταλαβαινω τα κινητρα του...ηταν ερωτευμενος με την Καντυ και η αποκρυψη της αληθειας ηταν απλα μια στιγμη αδυναμιας (ή πολλες στιγμες). Τι να κανουμε, ακομα και ο Αλμπερτ (Αη Βασιλης) ειναι ενας ανθρωπος και οχι υπερανθρωπος.

Τελικα μονο ο Αντονυ ηταν αυτος που ποτε δεν πληγωσε την Καντυ. Το χαστουκι που της εδωσε οταν αυτη ειχε παρει τα βουνα και γυρνουσε τραλαλι-τραλαλο ενω τα 3 ξαδερφια ειχαν πεθανει απο την αγωνια και την εψαχναν, το βρισκω δικαιολογημενο (παρολο που ειμαι καθετα εναντιον της βιας).
 
domniki είπε:
Μα σε παρακαλω, ο Αλμπερτ ειναι τζεντλεμαν! Δεν θυμασαι στο επεισοδιο 112, τοτε που η Καντυ εχει κολυμπησει με τα ρουχα στη λιμνη για να ξεφυγει απο τον Νηλ. Τοτε ο Αλμπερτ της εχει παρει δωρο ενα φορεμα και της το δινει για να αλλαξει και φυσικα κοιταζει απο την αλλη μερια! Ε, τετοιος αριστοκρατης ειναι πρωτα απ'ολα κυριος.
Μπορει να την δουλευε και να της ειχε αποκρυψει την επαναφορα της μνημης του, αλλα απ'οσο θυμαμαι ποτε δεν εκανε καποια κινηση που θα την εφερνε σε δυσκολη θεση :) . Αλλα φυσικα δεν μπορω να πω οτι δεν καταλαβαινω τα κινητρα του...ηταν ερωτευμενος με την Καντυ και η αποκρυψη της αληθειας ηταν απλα μια στιγμη αδυναμιας (ή πολλες στιγμες). Τι να κανουμε, ακομα και ο Αλμπερτ (Αη Βασιλης) ειναι ενας ανθρωπος και οχι υπερανθρωπος.

Τελικα μονο ο Αντονυ ηταν αυτος που ποτε δεν πληγωσε την Καντυ. Το χαστουκι που της εδωσε οταν αυτη ειχε παρει τα βουνα και γυρνουσε τραλαλι-τραλαλο ενω τα 3 ξαδερφια ειχαν πεθανει απο την αγωνια και την εψαχναν, το βρισκω δικαιολογημενο (παρολο που ειμαι καθετα εναντιον της βιας).
Λοιπόν domniki με έβαλες άσχημα στην πρίζα με αυτό που είπες !!!

Έκανα φύλο και φτερό το αυτοκίνητο του Άλμπερτ για κάμερες και διάφορα τέτοια κόλπα αλλά τζίφος!!! Ο άνθρωπος είναι καθαρός!! :cool: Μέχρι και από καθρέφτες το αυτοκίνητο -προς μεγάλη μου κατάπληξη είναι εντελώς γυμνό..... :eek: Ούτε την κουκούλα δεν έριξε ο αθεόφοβος προς χάριν της μέγιστης διαφάνειας!!!! Σε πέντε λεπτά στέγνωσαν τα μαλλιά της Candy!!!!Πως δε την πέθανε!!!!!

clipboard02ib9.jpg


clipboard02ib9.jpg

Βέβαια παραμένει το ερώτημα πως ήξερε ακριβώς τις αναλογίες της Candy..... Υποθέτω απο την εποχή που είχε χάσει τη μνήμη του!!! :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο manga υπάρχει μιά σκηνή στο Λέικγουντ όπου η Κάντυ στεγνώνει τα ρούχα της περιφέροντάς τα πάνω σε ένα καλάμι ενώ τα ξαδέρφια παραδίπλα

γελούν. Φοράει μόνο το μεσοφόρι της. Όταν την έσωσε ο Άλμπερτ απ΄το ποτάμι το πιό λογικό ήταν να της βγάλει τα ρούχα και να τα στεγνώσει και όχι

να την αφήσει με τα βρεγμένα... (και βέβαια να δει και το μενταγιόν και να

καταλάβει ποιά ήταν η μικρή).

Στη μόνη σκηνή που δείχνει η Κάντυ να ντρέπεται επιτέλους τον Άλμπερτ

(όπως παλαιότερα με τον Τέρυ) είναι μετά το θάνατο του Στήαρ που προσπαθεί να σκαρφαλώσει στο δέντρο. Ο Άλμπερτ χαμογελώντας τη βγάζει

από την αμηχανία και κάθεται δίπλα της... Όταν μετά το χωρισμό τη φέρνουν στο σπίτι ο Άλμπερτ τη βάζει στο κρεβάτι ενώ εκείνη ήδη φορά το νυχτικό της.

Αυτές οι μικρές πινελιές σ' ένα κατά βάση παιδικό αφήνουν να εννοηθεί κατ' εμέ πάντα) πως υπήρχε μεγάλη οικειότητα ανάμεσά τους.
 
Κοίτα πάντως τι φοράει ο τύπος!!!! Ξέρει να φροντίζει τον εαυτό του!
 
Turrican είπε:
Λοιπόν domniki με έβαλες άσχημα στην πρίζα με αυτό που είπες !!!Έκανα φύλο και φτερό το αυτοκίνητο του Άλμπερτ για κάμερες και διάφορα τέτοια κόλπα αλλά τζίφος!!! Ο άνθρωπος είναι καθαρός!! :cool: Μέχρι και από καθρέφτες το αυτοκίνητο -προς μεγάλη μου κατάπληξη είναι εντελώς γυμνό..... :eek: Ούτε την κουκούλα δεν έριξε ο αθεόφοβος προς χάριν της μέγιστης διαφάνειας!!!! Σε πέντε λεπτά στέγνωσαν τα μαλλιά της Candy!!!!Πως δε την πέθανε!!!!!

clipboard02ib9.jpg


Βέβαια παραμένει το ερώτημα πως ήξερε ακριβώς τις αναλογίες της Candy..... Υποθέτω απο την εποχή που είχε χάσει τη μνήμη του!!! :eek:
Με τα χρήματα που έπαιρνε από το zoo τι αυτοκίνητο να νοικιάσει ο Χριστιανός;;;;

Και που είχε τιμόνι πολύ του ήταν... μήπως ήταν κανένα ξεχασμένο του Στήαρ;;;;

Αυτό που με προβληματίζει είναι το πόσο καιρό πριν το είχε παραγγείλει το

φόρεμα...

Γιατί τότε δεν έπαιζε πρετ α πορτέ...
 
Juanita είπε:
Με τα χρήματα που έπαιρνε από το zoo τι αυτοκίνητο να νοικιάσει ο Χριστιανός;;;;Και που είχε τιμόνι πολύ του ήταν... μήπως ήταν κανένα ξεχασμένο του Στήαρ;;;;

Αυτό που με προβληματίζει είναι το πόσο καιρό πριν το είχε παραγγείλει το

φόρεμα...

Γιατί τότε δεν έπαιζε πρετ α πορτέ...
Δεν ξέρω βρε πριγκίπισσα εμένα το εργαλείο μου φαίνεται καραφτιαγμένο!!!

Δες το ζαντικό μόνο!!!!

Πιστεύω όταν βρήκε την μνήμη του..θυμήθηκε και τον κωδικό του ATM του!!! :p
 
Turrican είπε:
Δεν ξέρω βρε πριγκίπισσα εμένα το εργαλείο μου φαίνεται καραφτιαγμένο!!!Δες το ζαντικό μόνο!!!!

Πιστεύω όταν βρήκε την μνήμη του..θυμήθηκε και τον κωδικό του ATM του!!! :p
Τι να τον κάνει τον κωδικό;;;;;;

Όλες οι τράπεζες στο Σικάγο του ανήκαν.

Ο,τι ήθελε το είχε...Τζωρτζ αυτό... Τζωρτζ εκείνο... Τζωρτζ τ΄άλλο...

Τουλάχιστον δε θα κακοπέσει το κορίτσι μας... :sealed:
 
Juanita είπε:
Στη μόνη σκηνή που δείχνει η Κάντυ να ντρέπεται επιτέλους τον Άλμπερτ

(όπως παλαιότερα με τον Τέρυ) είναι μετά το θάνατο του Στήαρ που προσπαθεί να σκαρφαλώσει στο δέντρο. Ο Άλμπερτ χαμογελώντας τη βγάζει

από την αμηχανία και κάθεται δίπλα της...
Ποτε συμβαινει αυτο? Δεν το θυμαμαι καθολου!

Juanita είπε:
Όταν μετά το χωρισμό τη φέρνουν στο σπίτι ο Άλμπερτ τη βάζει στο κρεβάτι ενώ εκείνη ήδη φορά το νυχτικό της.
Αυτη τη σκηνη την θυμαμαι παρα πολυ καλα. Η Καντυ μπαινει στο σπιτι ντυμενη με το κοκκινο παλτο (καταρα!) υποβασταζομενη απο Αννυ και Αρτσυ. Μολις βλεπει τον Αλμπερτ λιποθυμα στην αγκαλια του και αυτος τη μεταφερει στο κρεβατι της με τα ρουχα (φυσικα). Στη συνεχεια πηγαινει στην κουζινα να φερει μια λεκανιτσα με νερο και μια πετσετα, οποτε σ'αυτο το διαστημα η Καντυ εχει προλαβει να αλλαξει ρουχα και εχει φορεσει την ροζ νυχτικια της. Οποτε μετα καταρρεει στα χερια του στο χωλ του σπιτιου...."αχ, Αλμπερτ, εγω κι ο Τερρυ χωρισαμε".... :cry: Παναγια μου, ποσα δακρυα ακομα θα μας κανει να χυσουμε η ιαπωνισσα-φονισσα....τις γκιλοτινες γρηγορα! (αχ, το emoticon της γκιλοτινας δεν μεταφερθηκε στο νεο φορουμ....ααααααααααααααααα, βοηθατε χριστιανοι, με πνιγει το ποταμακι)
 
Καλέ!!!! Εχετε εδω αποκλειστικο θρεντ για Αλμπερτ;;;;!!!!! :worship:

ΚΑΙ ΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΤΩΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ;;;;; :nervous:

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry:

Θα επανελθω δριμυτερη!!! :happyjump: :happyjump: :happyjump:
 
"Bridge Over Troubled Water"

by Simon & Garfunkel

*

When you're weary, feeling small

When tears are in your eyes,

I will dry them all

I'm on your side

When times get rough

And friends just can't be found

Like a bridge over troubled water

I will lay me down

Like a bridge over troubled water

I will lay me down

When you're down and out

When you're on the street

When evening falls so hard

I will comfort you

I'll take your part

When darkness comes

And pain is all around

Like a bridge over troubled water

I will lay me down

Like a bridge over troubled water

I will lay me down

Sail on silver girl

Sail on by

Your time has come to shine

All your dreams are on their way

See how they shine

When you need a friend

I'm sailing right behind

Like a bridge over troubled water

I will ease your mind

Like a bridge over troubled water

I will ease your mind

***

Αλμπερτ και Κάντυ ακριβως! Αν και το "friend" εγω θέλω να καταλήξει σε "lover" στο τέλος :D . :kiss: :flower:

:flower:
 
Πίσω
Μπλουζα