Θέλω να αποκτήσω ένα ρετρό κίτρινο ξύλινο περίπτερο!

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
434
Αντιδράσεις
97
Ειλικρινά δεν ξέρω που μπορώ να δημοσιεύσω αυτό το θέμα! Οπότε παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί που θα ταιριάζει καλύτερα! Ό τίτλος είναι σαφής! Θέλω να αποκτήσω ένα παλιό ξύλινο περίπτερο, να το αναπαλαιώσω και να το τοποθετήσω στο οικόπεδο μου! Είδα ένα τέτοιο περίπτερο πέρυσι στο μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Μαυροχωρίου Καστοριάς, και ειλικρινά το ζήλεψα! Υπάρχει κατάλληλος χώρος για να το τοποθετήσω, και θα κάνω ό,τι χρειαστεί για να το αναπαλαιώσω και να το συντηρήσω όπως πρέπει. Όμως το θέμα είναι που θα μπορούσα να βρω ένα τέτοιο περίπτερο; Πως θα μπορούσα να το αγοράσω και να το μεταφέρω στο σπίτι; Ήδη έχω μετατρέψει το σπίτι μου σε μια μικρή ρετρό έκθεση, ιδιαίτερα το διάδρομο. Ρετρό περιοδικά, βιβλία, κόμικς, κονσόλες, υπολογιστές, videogames, αριθμομηχανές, ηλεκτρονικές ατζέντες, άλμπουμ με αυτοκόλλητα, διάφορα μικροαντικείμενα και παιχνίδια, που μάζευα για πολλά χρόνια, επιτέλους βγήκαν από τις αποθήκες του σπιτιού, και έχουν την ικανότητα να ταξιδέψουν τον επισκέπτη στις δεκαετίες του 1970-1990. Το σπίτι χρειάζεται λίγα ακόμη πράματα για να ολοκληρωθεί όπως το έχω σχεδιάσει στο μυαλό μου, όμως μου λείπει αυτό το μικρό περίπτερο, που θα δώσει το κάτι παραπάνω στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού μου!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ως κίτρινο περίπτερο λογικά εννοείς κάτι σαν αυτό..

49896015_543578492823703_6048433410223898624_n.jpeg

Πηγή εικόνας: Parallaxi


Να ξέρεις ότι έχει γίνει ένας νόμος απο το 2018 όπου τα πολύ παλιά ξύλινα περίπτερα (αλλά και γενικά τα ανεκμετάλλευτα και παρατημένα περίπτερα) να τα απομακρύνουν απο τους κοινόχρηστους χώρους των δήμων της χώρας. Η υπηρεσία που είναι υπεύθυνη για κάθε δήμο ονομάζεται"Υπηρεσία εμπορίου και διαχείρισης δημοσίων χώρων" και συνήθως είναι υπο την επιτήρηση του Αντιδημάρχου σε κάθε δήμο. Δεν έχουν όλοι οι δήμοι τέτοια υπηρεσία πάντως οποίος θέλει να βγάλει άδεια χρήσης κοινόχρηστου χώρου (και αφορά και για τα περίπτερα) πηγαίνει στο δήμο στην συγκεκριμένη υπηρεσία. Ίσως αν πας να ρωτήσεις στα γραφεία του Δήμου που μένεις να σου πουν πληροφορίες για το τι γίνονται τα παλιά περίπτερα και φυσικά να ρωτήσεις που μπορείς να απευθυνθείς για τέτοιο κιόσκι παλιού περιπτέρου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η θα φτιαχτει σε ξυλουργο η καποια επικοινωνια με δήμο ποια περιπτερα ειναι σε σειρα να ξηλωθουν και αν γινεται να το παρεις.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Το περίπτερο απλώς το θέλω για διακοσμητικό στο οικόπεδο! Το να φτιαχτεί από την αρχή σε ξυλουργό είναι πιστεύω σίγουρα ασύμφορο οικονομικά. Ένα παλιό περίπτερο θα μπορούσα να το αναπαλαιώσω με τα κατάλληλα εργαλεία, να το βάψω, να βάλω μια νέα τέντα κλπ. Έχετε δει πόσο πουλάνε ξύλινες μικρές αποθήκες στα μεγάλα καταστήματα; Οπότε δεν νομίζω ν α μου βγει οικονομικά το να φτιάξω ένα από την αρχή σε ξυλουργό, άσε που θα χάσει τον όποιο ρετρό χαρακτήρα του. Το θέμα είναι να είναι παλιό κλασικό περίπτερο.
 
στο χωριό μου στον Όλυμπο υπάρχουν δύο περίπτερα στις αντίστοιχες πλατείες τα οποία πλέον είναι κλειστά και παρατημένα...δε ξέρω σε ποιον ανήκουν , δε ξέρω αν μπορείς να τα πάρεις και πως , πάντως νομίζω μόνο σε χωριά θα βρεις , στις πόλεις έχουν εξαφανιστεί νομίζω , εδώ στη Λάρισα που ζω είχε ένα στη γειτονιά μου παρατημένο αλλά δεν υπάρχει πια , ούτε είδα άλλο κλειστό σε άλλη περιοχή , μόνο όσα λειτουργούν ακόμα
 
Ειλικρινά δεν ξέρω που μπορώ να δημοσιεύσω αυτό το θέμα! Οπότε παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί που θα ταιριάζει καλύτερα! Ό τίτλος είναι σαφής! Θέλω να αποκτήσω ένα παλιό ξύλινο περίπτερο, να το αναπαλαιώσω και να το τοποθετήσω στο οικόπεδο μου! Είδα ένα τέτοιο περίπτερο πέρυσι στο μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Μαυροχωρίου Καστοριάς, και ειλικρινά το ζήλεψα! Υπάρχει κατάλληλος χώρος για να το τοποθετήσω, και θα κάνω ό,τι χρειαστεί για να το αναπαλαιώσω και να το συντηρήσω όπως πρέπει. Όμως το θέμα είναι που θα μπορούσα να βρω ένα τέτοιο περίπτερο; Πως θα μπορούσα να το αγοράσω και να το μεταφέρω στο σπίτι; Ήδη έχω μετατρέψει το σπίτι μου σε μια μικρή ρετρό έκθεση, ιδιαίτερα το διάδρομο. Ρετρό περιοδικά, βιβλία, κόμικς, κονσόλες, υπολογιστές, videogames, αριθμομηχανές, ηλεκτρονικές ατζέντες, άλμπουμ με αυτοκόλλητα, διάφορα μικροαντικείμενα και παιχνίδια, που μάζευα για πολλά χρόνια, επιτέλους βγήκαν από τις αποθήκες του σπιτιού, και έχουν την ικανότητα να ταξιδέψουν τον επισκέπτη στις δεκαετίες του 1970-1990. Το σπίτι χρειάζεται λίγα ακόμη πράματα για να ολοκληρωθεί όπως το έχω σχεδιάσει στο μυαλό μου, όμως μου λείπει αυτό το μικρό περίπτερο, που θα δώσει το κάτι παραπάνω στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού μου!
Σε πιάνω; Χα χαIMG_6177.jpeg φοβερή ιδέα και δουλειά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και να βρεις καποιο παλαιο περιπτερο παρατημενο σε καποια γωνια, το κοστος αγορας, μεταφορας, επισκευης θα ειναι αρκετα μεγαλο. Το ιδιο κι αν στο φτιαξει ξυλουργος. Ο πιο οικονομικος τροπος ειναι να αγορασεις ξυλα, χρωματα, τζαμια, τεντες κτλ και να το φτιαξεις μονος σου, στις διαστασεις και σχημα που θελεις. Αν βεβαια το εχεις με τα μαστορεματα.
 
.... και μερεντάκια και τύχες.

Νταξει Νικολάκη;
Ναι κυρα Σωτηρία.
Θες κάτι άλλο;
Ο πατέρας μου θέλει άσσο ιντερνασιοναλ

....

Μια μέρα θα σας πω μια ιστορία για τον άσσο ιντερνασιοναλ που αγόραζε ο πατέρας μου
 
Πίσω
Μπλουζα