Θέματα ρετρό

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
826
Αντιδράσεις
988
Εγω θα ειθελα απο ενα ρετρο σαιτ, περισσοτερα θεματα με ρετρο τεχνολογια, μηχανηματα, πισι, κονσολες, παιχνιδια. Κατα 80% το σαιτ ασχολειται με ηθοποιους και τηλεπερσονες. Ακομα και σε ενα θεμα, οπως το "οι φιλοι μας τα ζωα" φωτο ηθοποιοων που πηραν αγκαλια ενα σκυλακι η ενα γατακι (μαλον για εμπορικους σκοπους) βλεπω , ενω υπαρχουν ενα σωρο σοβαρα θεματα/προβληματα που αφορουν τους τετραποδους φιλους. Απλα την γνωμημου, λεω.
 
Εγω θα ειθελα απο ενα ρετρο σαιτ, περισσοτερα θεματα με ρετρο τεχνολογια, μηχανηματα, πισι, κονσολες, παιχνιδια. Κατα 80% το σαιτ ασχολειται με ηθοποιους και τηλεπερσονες.
Εεεεεμ, βασικά το RetroManiaX ξεκίνησε ως ένα φόρουμ αφιερωμένο στην πληροφορική της δεκαετίας του '80 και του '90, με το μεγάλο έργο της ψηφιοποίησης του περιοδικού Pixel. Ο δημιουργός του φόρουμ, ο AEON, έχοντας προνοητικότητα και για να "κρατήσει" το forum, επέκτεινε τη θεματολογία και σε άλλους ρετρό τομείς, όπως αυτός της τηλεόρασης και του κινηματογράφου. Με τον καιρό, "αποδυναμώθηκε" το κομμάτι της πληροφορικής και "ενδυναμώθηκε" η τηλεόραση και ο κινηματογράφος.

Η πληροφορική, η τεχνολογία, οι κονσόλες κ.λπ. δεν σταμάτησαν να υφίστανται, απλώς τα μέλη που ασχολούνται με αυτόν τον τομέα δεν είναι τόσο ενεργά όσο παλιά, χωρίς να είναι κακό αυτό.


Δεν καταλαβαίνω, λοιπόν, σε τι χρησιμεύει αυτό νήμα... Είναι η γνώμη σου, εννοείται, απλά να βάζουμε κάποια πράγματα στη θέση τους.

Για αποκλειστικά ρετρό πληροφορική και όλα τα συναφή, εγγράψου στο αδελφό-φόρουμ ImRetro.

Edit: Το κάθε μέλος είναι ενεργό σε όποιο section του φόρουμ έχει έφεση και ξέρει τι να πει. Εγώ π.χ. είμαι ενεργός στον τηλεοπτικό τομέα, διότι αυτός είναι το χόμπι μου, ο τάδε είναι στον κινηματογράφο, ο δείνα είναι στους υπολογιστές. Συνεπώς, μια χαρά είναι το φόρουμ, διότι έχει τομείς με τους οποίους μπορεί να τραβήξει το ενδιαφέρον ανθρώπων με μια πλειάδα ασχολιών!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η πληροφορική, η τεχνολογία, οι κονσόλες κ.λπ. δεν σταμάτησαν να υφίστανται, απλώς τα μέλη που ασχολούνται με αυτόν τον τομέα δεν είναι τόσο ενεργά όσο παλιά, χωρίς να είναι κακό αυτό.
Πλεον μας εχει παρασυρει και το facebook μιας και εκει υπαρχει καλη κινηση στις ομαδες του retro gaming και γενικα σε οτι αφορα την ρετρο εποχη..Στο retro gaming του retromaniax εμεις και εμεις ειμαστε τωρα αλλα τουλαχιστον εχει καλυψει σχεδον τα παντα στα θεματα του retro gaming 80s - 90s.
 
Δεν καταλαβαίνω, λοιπόν, σε τι χρησιμεύει αυτό νήμα...
Ουτε και εγω.

Forum ειναι εδω. Οποιος θελει περιεχομενο για συγκεκριμενα θεματα ας δημιουργησει τα καταλληλα threads ή ας συμμετεχει στα υπαρχοντα.

εχει καλυψει σχεδον τα παντα στα θεματα του retro gaming 80s - 90s.

Παρα πολυ σωστα.

Ολα αυτα τα θεματα που αναφερει ο @Chris27 εχουν συζητηθεί ανα τα χρονια, συχνα εως εξάντλησης τους.

Δυστυχως το παλιοτερο περιεχομενο υπεστη μεγαλο πληγμα με την απωλεια των φωτογραφιων.

Παντως, ειδικα στα θεματα retrogaming/retrocomputing το retromaniax ειναι IMHO το πιο πλουσιο ελληνικο forum και ενίοτε εχει και πραγματα που δεν τα βλεπεις ουτε στα μεγαλα forum του εξωτερικου.
 
Δεν διαφωνω ουτε βρισκω κακο κατι. Απλα την γνωμη μου ειπα για το τι θαθελα να εβλεπα περισσοτερο. Δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεομενο το σαιτ να το παρεχει. Εκτος κι αν στις προτασεις, απαγορευται να λεμε την γνωμη μας και να κανουμε προτασεις. Σε αυτη την περιπτωση ΟΚ ζητω συγνωμη.
 
Δεν νομιζω οτι σε μαλωσε κανεις και σιγουρα δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη, αλλα η αρχικη σου σκεψη ηταν περισσοτερο ευχη παρα προταση.

Και εγω δεν νομιζεις οτι θα ηθελα να βλεπω περισσοτερους φιλους συμφορουμιτες να παρουσιαζουν σχετικα θεματα; Το μονο που μπορω να κανω ειναι να εχω την δικη μου συνεισφορά και να ελπιζω οτι θα εμπνευσει και αλλους να ασχοληθούν με το χόμπι και να γραφουν σχετικα στο forum.

Στο συγκεκριμενο θεμα, νομιζω οτι ταιριαζει το γνωστο ρητο συν Αθηνά και χείρα κίνει.
 
Και εγω δεν νομιζεις οτι θα ηθελα να βλεπω περισσοτερους φιλους συμφορουμιτες να παρουσιαζουν σχετικα θεματα;
Ετσι ακριβως.Ολοι εμεις εδω αυτο θελουμε.Να παρει τα πανω του το retro gaming κομματι του retromaniax.
 
Λοιπόν τι λέτε να ξεκινήσουμε ο καθένας ξεχωριστά να φτιάξει κάποια στιγμή ένα thread δημοσιεύοντας κάτι που του αρέσει σχετικό με την θεματολογία του retro computing/gaming (αυτό φυσικά οποτε έχουμε χρόνο καμια 1-2 ώρες ).

Τι μπορούμε να γράψουμε για παράδειγμα:
Μια είδηση ας πούμε για κάποιο ρετρό παιχνίδι που βγαίνει ξανά remake ή μια παρουσίαση κάποιου ρετρό παιχνιδιού που μας άρεσε και παίζαμε μικροί ή κάποιο ρετρό gaddetακι που είδαμε στο διαδίκτυο. Ρετρό προσωπικές αναμνήσεις μας απο retro computing/gaming που είχαμε εκείνη την εποχή.

Εγώ έχω στο νου μου ας πούμε να κάνω μια μικρή παρουσίαση των παιχνιδιών της εταιρείας TITUS που μου άρεσαν όπως το Crazy Cars και καποια άλλα.

Σίγουρα θα φέρουν όμορφες αναμνήσεις σε πολλούς που τα έπαιζαν εκείνη την εποχή.
Λίγη νοσταλγία θέλει και όπως είπα πριν 1-2 ώρες να γράψουμε κάτι και να το δημοσιεύσουμε.

Μονο ετσι θα αναβιώνει ξανά και το retro computing/gaming!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και εγώ θα ήθελε περισσότερο ξένο κινηματογράφο αλλά....ότι έχει παίρνεις. :confused:

Ελπίζω πάντως να μην πάρει το πράγμα φόρα από την ανάποδη. Δηλαδή να γίνει το Retromanaix, ένα φόρουμ μόνο για ηλεκτρονικά παιχνίδια και υπολογιστές. Δεν είναι μόνο αυτά ρετρο...
 
Εεεεεμ, βασικά το RetroManiaX ξεκίνησε ως ένα φόρουμ αφιερωμένο στην πληροφορική της δεκαετίας του '80 και του '90, με το μεγάλο έργο της ψηφιοποίησης του περιοδικού Pixel. Ο δημιουργός του φόρουμ, ο AEON, έχοντας προνοητικότητα και για να "κρατήσει" το forum, επέκτεινε τη θεματολογία και σε άλλους ρετρό τομείς, όπως αυτός της τηλεόρασης και του κινηματογράφου. Με τον καιρό, "αποδυναμώθηκε" το κομμάτι της πληροφορικής και "ενδυναμώθηκε" η τηλεόραση και ο κινηματογράφος.

Η πληροφορική, η τεχνολογία, οι κονσόλες κ.λπ. δεν σταμάτησαν να υφίστανται, απλώς τα μέλη που ασχολούνται με αυτόν τον τομέα δεν είναι τόσο ενεργά όσο παλιά, χωρίς να είναι κακό αυτό.


Δεν καταλαβαίνω, λοιπόν, σε τι χρησιμεύει αυτό νήμα... Είναι η γνώμη σου, εννοείται, απλά να βάζουμε κάποια πράγματα στη θέση τους.

Για αποκλειστικά ρετρό πληροφορική και όλα τα συναφή, εγγράψου στο αδελφό-φόρουμ ImRetro.

Edit: Το κάθε μέλος είναι ενεργό σε όποιο section του φόρουμ έχει έφεση και ξέρει τι να πει. Εγώ π.χ. είμαι ενεργός στον τηλεοπτικό τομέα, διότι αυτός είναι το χόμπι μου, ο τάδε είναι στον κινηματογράφο, ο δείνα είναι στους υπολογιστές. Συνεπώς, μια χαρά είναι το φόρουμ, διότι έχει τομείς με τους οποίους μπορεί να τραβήξει το ενδιαφέρον ανθρώπων με μια πλειάδα ασχολιών!
Αν υπάρχει κάποιο θέμα εγώ αν θέλετε μπορώ να σταματήσω να ανεβάζω για να μην χαλάσω την θεματολόγια του φόρουμ. Και αυτό το λέω γιατί κάνω πολλές αναρτήσεις για το τηλεοπτικό κομμάτι κάτι που μου αρέσει πολύ. Δεν θα έχω κανένα πρόβλημα απλά να μου το ζητήσετε.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν υπάρχει κάποιο θέμα εγώ αν θέλετε μπορώ να σταματήσω να ανεβάζω για να μην χαλάσω την θεματολόγια του φόρουμ. Καθ αυτό το λέω γιατί κάνω πολλές αναρτήσεις για το τηλεοπτικό κομμάτι κάτι πυ μου αρέσει πολύ. Δεν θα εχω κανένα πρόβλημα απλά να μου το ζητήσετε.
Ευχαριστώ πολύ.
Βασίλη, αυτό θα είναι καταστροφή για το φόρουμ! Ο καθένας ποστάρει όπου και ό,τι θέλει! Κανονικά, σου "χρωστάμε" για όσα μας έχεις προσφέρει όλα τα χρόνια!!!

Keep going, λοιπόν, and don't stop ;)
 
Αν υπάρχει κάποιο θέμα εγώ αν θέλετε μπορώ να σταματήσω να ανεβάζω για να μην χαλάσω την θεματολόγια του φόρουμ. Καθ αυτό το λέω γιατί κάνω πολλές αναρτήσεις για το τηλεοπτικό κομμάτι κάτι πυ μου αρέσει πολύ. Δεν θα εχω κανένα πρόβλημα απλά να μου το ζητήσετε.
Ευχαριστώ πολύ.
ούτε καν μην το ξαναπείς αυτό @FORD231 , γνώμη μου , αν είναι έτσι να σταματήσω κ εγώ να ανεβάζω τα καλλιτεχνικά ρετρό;
 
@FORD231 και @tonytony Αυτό μας έλειπε τώρα... Άμα σταματήσετε και εσείς οι Hall Of Fame να ποσταρετε τότε πια την κάτσαμε την βάρκα!

Μέσα απο το ιστορικό υλικό που ανεβάζετε και με όλα αυτά που έχετε διασώσει και μας έχετε προσφέρει σας έχουμε αγαπήσει ιδιαίτερα τόσα χρόνια.

Σας αγαπάμε όπως μας αγαπάτε και εσείς τόσα χρόνια και με πολύ αγάπη μας προσφέρετε συναρπαστικά πράγματα απο το ανεκτίμητο αρχείο σας!

Δεν υπάρχει κάποιο θέμα με εσάς απλα το retro computing και το retro gaming είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση και η αλήθεια είναι ότι όσοι έχουμε το μικρόβιο με τα ρετρό κομπιούτερς όλο κάτι καινούργιο θέλουμε να επιζηταμε για να ευχαριστήσουμε την νοσταλγία μας εκείνης της εποχής και άμα δεν το βρίσκουμε ε αρχίζουμε λίγο και γκρινιάζουμε και σκεφτόμαστε τι μπορεί να φταίει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνώ απόλυτα με τον always. Εμείς οι υπόλοιποι καταθέτουμε μνήμες και σχόλια πάνω στο υλικό που βάζετε εσείς. Αν δεν υπάρχει υλικό δεν θα υπάρχουν οι καταθέσεις οπότε θα υπάρξει και πτώχευση.
 
Επαφίεται στο κάθε μέλος τι θα δημοσιεύσει και σε ποιά ενότητα.

Έχω κάνει αρκετές ενέργειες ώστε να ενισχυθεί εκ νέου το τμήμα του retro computing. Στη δομή, τα τελευταία νέα κλπ... Δεν μπορώ όμως να υποχρεώσω κανέναν να γράφει σε ενότητες με τις οποίες δεν διαθέτει εξοικείωση.

Επομένως καθένας είναι ελεύθερος να γράφει οπουδήποτε για τα θέματα που τον ενδιαφέρουν αρκεί να βρίσκεται εντός θέματος στις υπάρχουσες κατηγορίες και να σέβεται τους κανόνες λειτουργίας.

Σέβομαι την προσφορά κάθε ομάδας ατόμων που παράγει περιεχόμενο, οπότε δεν πρόκειται να παρεμπόδισω κάποιον.

Όσοι επιθυμούν περισσότερα θέματα για retro τεχνολογία, ας συμμετέχουν κι ας δημοσιεύουν σε αυτές τις ενότητες περισσότερο, ας καλέσουν φίλους και γνωστούς τους να εγγραφούν κλπ. Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις.
 
Παλι καλα να λεμε που το Retromaniax δεν ασχολειται μονο με τα videogames και τα home micros κλπ γιατι αν ασχολουνταν μονο με αυτα θα ειχε καταντησει οπως αλλα forums που μπαινεις μεσα και νοιωθεις λες και βρισκεσαι σε ταινια με θεμα την αγρια δυση σε καποια ερημο και περιμενεις να δεις αριστερα δεξια να ερχονται θαμνοι που τους παρασερνει ο αερας.Θα ηθελα και γω μεγαλυτερη συμμετοχη στα θεματα των videogames οπως γινοταν παλαιοτερα ομως τα πραγματα αλλαζουν,τα μελη μεγαλωνουν και ορεξη δεν υπαρχει με ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας και το βλεπω και στον ιδιο μου τον εαυτο που μεχρι να συνελθω απο την ΔΕΗ που με ηρθε κυριως στο μαγαζι δεν ειχα ορεξη οχι να παιξω αλλα ουτε joystick να πιασω.Οποτε καλα που ειναι τα παιδια που ανοιγουν θεματα και ποσταρουν διαφορα σε ολα τα υπολοιπα θεματα και το forum εχει κινηση και υπαρχει μεγαλη δραστηριοτητα.Οσον αφορα το FB τα εχουμε πει σε αλλο θεμα δεν χρειαζεται να τα ξαναπουμε και δω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έτσι κι αλλιώς τα παλιά μέλη που έμπαιναν και έγραφαν στα retro games έχουν εξαφανιστεί σχεδόν όλοι κατά ποσοστό 90%. Οπότε αν μείνουν μόνο τα retro games δεν θα μείνει τίποτα. Κι εγω καμιά φορά μπαίνω στο retrodb για να δω ποιοι ηθοποιοί παίζουν σε ένα έργο κλπ. Τρελό εργαλείο αυτό.
 
Και για μένα πράγματι φοβερό εργαλείο το retrodb, μπαίνω καθημερινά. Τώρα όσον αφορά τη θεματολογία, εμένα προσωπικά με υπερκαλύπτει, είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα, δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να αφαιρεθεί τίποτα γιατί ασχολείται με όλες τις εκφάνσεις της παλιάς ζωής ειδικότερα της δεκαετίας του ΄80.
 
Δεν διαφωνω ουτε βρισκω κακο κατι. Απλα την γνωμη μου ειπα για το τι θαθελα να εβλεπα περισσοτερο. Δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεομενο το σαιτ να το παρεχει. Εκτος κι αν στις προτασεις, απαγορευται να λεμε την γνωμη μας και να κανουμε προτασεις. Σε αυτη την περιπτωση ΟΚ ζητω συγνωμη.
1ον) Το'χουμε ξαναπεί. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ζητάει κανείς συγνώμη εδώ μέσα, εκτός κι αν προσέβαλε/ειρωνεύεται κάποιον.
2ον) Το σάιτ ουσιαστικά ανήκει στους χρήστες του. Αν εσύ Chris αρχίσεις να γράφεις για τα θέματα που εσύ λες ότι θα ήθελες να βλέπεις περισσότερο, τότε το φορουμ θα αρχίσει να γεμίζει με αυτά. Ως τότε όμως, καλώς ή κακώς, θα ζεις με ό,τι υπάρχει εδώ μεσα. Δηλαδή ό,τι υπάρχει, υπάρχει επειδή κάποιος έγραψε. Το ότι βλέπεις περισσότερα θέματα π.χ. για ηθοποιούς και τηλεπερσόνες, σημαίνει ότι περισσότεροι χρήστες ενδιαφέρονται για τέτοια θέματα. Υπόψην πώς η χώρα μας έχει πολύ μικρή κοινωνία που να ασχολείται με ρετρο υπολογιστές και κονσόλες και κυρίως να γράφει για αυτές σε κάποιο φόρουμ.

Αρα, όλοι ζούμε με ό,τι έχει το μενού του φόρουμ, οι τιμές παραμένουν ίδιες και μάλιστα δεν αυξήσαμε και το κόστος, παρά τις "πατέντες" της ΔΕΗς.
 
Πίσω
Μπλουζα