Θέματα ρετρό

Ισως μια λυση αν υπηρχε η επιλογη θα ηταν το new posts να εβγαζε μονο θεματα που μας ενδιαφερουν.
Εγω ευχαριστως θα μπλοκαρα το sub με το ποιους θαψαμε σημερα.
 
Αυτο το σκοπο εξυπηρετεί η λειτουργία "Watched forums".

Πας στα forum που σε ενδιαφέρουν και πατας το κουμπι Watch

Image1.jpg

Απο κει και περα απλα επιλεγείς Watched forums και θα βλεπεις τα νεα μηνύματα μονο απο τα forum που ειχες επιλέξει.

Image2.jpg


Μπορεις μαλιστα να κανεις και ενα bookmark ωστε να σε πηγαίνει κατευθείαν στα Watched forums
 
Kαι ετσι με ενα ποστ λυθηκανε ολα τα προβληματα.:thanks:
 
Eυτυχως παντως εγινε και διαχωρισμος με τις τελευταιες διμοσιευσεις μεταξυ retro gaming και θεματων εκτος retro gaming ωστε να βλεπουμε τις τελευταιες διμοσιευσεις μονο απο το ρετρο gaming και οχι αυτος ο αχταρμας που γινοταν μετα την τελευταια διμοσιευση για retro παιχνιδια μετα να ακολουθουν ποστ οπως η φωτογραφια της παλιας Αθηνας τι ακουω αποψε και ποιος πεθανε σημερα κλπ.

Θα ηταν καλυτερα να μην εμφανιζονται και ως δευτερα με τα υπολοιπα θεματα εκτος retro gaming.


Ισως μια λυση αν υπηρχε η επιλογη θα ηταν το new posts να εβγαζε μονο θεματα που μας ενδιαφερουν.
Εγω ευχαριστως θα μπλοκαρα το sub με το ποιους θαψαμε σημερα.
Aυτο με τα ασταματητα θαψιματα με εχει κουρασει και εμενα αρκετα..για μενα ειναι το χειροτερο θεμα που εχει το φορουμ.

Μπαινω να δω κανα νεο σχολειο μονο για τα ρετρο παιχνιδια που με ενδιαφερουν και να σου καθε τρεις και λιγο στην κορυφη το κηδειοχαρτο κολλημενο...Αηδια λεω εχει καταντησει.

 
Ενταξει παιδια οπως σε ολες τις κοινοτητες και κοινωνιες τα γουστα διαφερουν ,ας κρατησουμε ελαφρυ το χωμ.. εεπ κλιμα .
 
Ενταξει παιδια οπως σε ολες τις κοινοτητες και κοινωνιες τα γουστα διαφερουν ,ας κρατησουμε ελαφρυ το χωμ.. εεπ κλιμα .
Χαχαχαχαχα!!!!:thumbup::thumbup::thumbup:

Εννοειται υπαρχουν διαφορετικα γουστα και μιας και ειμαι μελος στο retromaniax εννοειται θα γραψω την αποψη μου για το συγκεκριμενο θεμα.
 
Ισως μια λυση αν υπηρχε η επιλογη θα ηταν το new posts να εβγαζε μονο θεματα που μας ενδιαφερουν.
Εγω ευχαριστως θα μπλοκαρα το sub με το ποιους θαψαμε σημερα.
Πάντα έλεγα αυτό το πράγμα με τις χοντράδες ( τι φοράει ο τάδε, πως κοιτάει στο φακό ο δείνα) αλλά και το θάψιμο, έχει καταντήσει κουραστικό ( να μην πω κάτι χειρότερο). Από κει και πέρα ένα φόρουμ που θα είχε μόνο υπολογιστές κλπ απλά θα καταντούσε το retromaniax, άλλη μια βαρετή γωνιά του ίντερνετ...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Mια ωραια λυση θα ηταν να μην υπηρχανε ξεχωριστα θρεντ οταν φευγει καποιος αλλα να αναφεροταν στο αναλογο θρεντ.
Πχ εφυγε ο Bob Saget ,να το αναφερουμε στο θρεντ του Full House και να ξυπνησει και το θεμα ,εφυγε ο Λαρυ Χαγκμαν αναφορα στο θρεντ του Νταλας.
Εφυγε ενας τραγουδιστης που δεν υπαρχει καποιο θεμα ανοιγμενο ,καινουργιο θρεντ με αναφορα στο εργο του με 10 κουβεντες να τον μαθουμε .
 
Πάντα έλεγα αυτό το πράγμα με τις χοντράδες και το θάψιμο, έχει καταντήσει κουραστικό ( να μην πω κάτι χειρότερο).
Εγω σιχτιριζω συνεχεια οταν μπαινω στο retromaniax και τρωω στην μαπα το κηδειοχαρτο...δεν τα μπορω καθολου αυτα τα θεματα.Μου προκαλουν εμετο.

Ας ανοιξουμε και ενα θεμα ωστε να δεσει το γλυκο με αιτιες ρετρο θανατων..οπως ρετρο θανατοι απο τροχαια - ρετρο θανατοι απο πνιγμο - ρετρο θανατοι απο ιους και εκατονταδες ακομοι αιτιες ρετρο θανατων να ποσταρουμε καθε μερα 100 ποστς ο καθενας μας.

Τεσπα...ο καθενας εννοειται μπορει να γραφει σε οποια θεματα θελει για τα ρετρο συμφωνα παντα με τους κανονισμους του retromaniax.
 
ένα φόρουμ που θα είχε μόνο υπολογιστές κλπ απλά θα καταντούσε το retromaniax, άλλη μια βαρετή γωνιά του ίντερνετ...
Εγινε ηδη διαχωρισμος στις 2 κατηγοριες retro gaming και αλλων θεματων οποτε ολα κομπλε τωρα..στα εκτος του retro gaming εννοειται οτι αξιζει που εχει και πολλα αλλα ωραια θεματα το retromaniax και ειναι ενα + που τα εχει.Και εγω εχω γραψει και διαβασει στα πολλα ωραια θεματα εδω εκτος του retro gaming.
 
Eυτυχως παντως εγινε και διαχωρισμος με τις τελευταιες διμοσιευσεις μεταξυ retro gaming και θεματων εκτος retro gaming ωστε να βλεπουμε τις τελευταιες διμοσιευσεις μονο απο το ρετρο gaming

Προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ηταν αυτο προβλημα. Αν κανεις χρησιμοποιεί το forum οπως εχει φτιαχτεί να χρησιμοποιείται δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Παταμε What's new > New posts, διαβαζουμε οτι μας ενδιαφερει και μετα παταμε Mark forums read

Προσωπικα εχω το New posts σαν bookmark, ανοιγω ολα τα αρθρα που με ενδιαφερουν σε νεα tabs, παταω Mark forums read (εως εδω ειμαι το πολυ 10 δευτερολεπτα δουλεια) και μετα διαβαζω ενα ενα τα tabs που εχω ανοιξει.

Με αυτον τον τροπο δεν εχω χασει πρακτικα ποτε post σε θεματα με ενδιαφερουν και δεν με ενοχλουν καθολου οσες δεκαδες posts και να εχουν γινει απο την τελευταια φορα που μπηκα σε threads που δεν με συγκινούν.

Για ενα forum οπως εδω που εχει σχετικα μικρο αριθμο δημοσιεύσεων καθημερινά, δεν νομιζω οτι ειναι καν απαραίτητο το Watched forums που ανεφερα πιο πανω, εκτος κι αν δεν μπαίνετε καθε μερα...
 
Προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ηταν αυτο προβλημα. Αν κανεις χρησιμοποιεί το forum οπως εχει φτιαχτεί να χρησιμοποιείται δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Παταμε What's new > New posts, διαβαζουμε οτι μας ενδιαφερει και μετα παταμε Mark forums read

Προσωπικα εχω το New posts σαν bookmark, ανοιγω ολα τα αρθρα που με ενδιαφερουν σε νεα tabs, παταω Mark forums read (εως εδω ειμαι το πολυ 10 δευτερολεπτα δουλεια) και μετα διαβαζω ενα ενα τα tabs που εχω ανοιξει.

Με αυτον τον τροπο δεν εχω χασει πρακτικα ποτε post σε θεματα με ενδιαφερουν και δεν με ενοχλουν καθολου οσες δεκαδες posts και να εχουν γινει απο την τελευταια φορα που μπηκα σε threads που δεν με συγκινούν.

Για ενα forum οπως εδω που εχει σχετικα μικρο αριθμο δημοσιεύσεων καθημερινά, δεν νομιζω οτι ειναι καν απαραίτητο το Watched forums που ανεφερα πιο πανω, εκτος κι αν δεν μπαίνετε καθε μερα...
Τωρα ειδα αυτες τις ρυθμισεις..ευχαριστω freaktmp :thumbup::thumbup::thumbup:
 
Δυστυχώς τα χρόνια περνάνε και οι πιο παλιοί εδώ μέσα ατενίζουμε μπροστά μας τα πρώτα "ήντα". Αυτό που εννοεί όμως "ρετρό" σήμερα ένας 30αρης είναι διαφορετικό από αυτό που εννοεί ως "ρετρό" ένας πενηντάρης. Είναι ομόκεντρα παράλληλα σύμπαντα με κέντρο πάντα τις παιδικές μας ψυχές, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν μπορούν ποτέ να συναντηθούν. Το χάσμα των γενεών αρχίζει να κάνει (εδώ και καιρό) την εμφάνισή του στο φόρουμ μας. Ένα φόρουμ που το "τσάκισε" η ίδια η ζωή και καμία τεχνολογία ή Facebook. Πόσοι από εμάς μείναμε άνεργοι τα προηγούμενα χρόνια της κρίσης; Πόσοι δεν έχουν συνέλθει ακόμα; Πόσοι κλειστήκαμε στους εαυτούς μας και στις οικογένειές μας προσπαθώντας να ξεπεράσουμε την οικονομική κρίση, την πανδημία, το ένα, το άλλο; Είμαστε μεγάλα παιδιά πια, ας τα λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.
 
Το φόρουμ είναι εξαιρετικά δομημένο και μπορεί να γράψει ο καθένας στο νήμα που θέλει και εάν είναι ανενεργό αρκετό καιρό να το "ζωντανεψει".Άλλος θα γραψει για ρετρό gaming και τεχνολογία, άλλος για παλια έντυπα και ούτω καθεξής.Προσωπικα έχω γράψει περισσότερο στον παλιό ελληνικό κινηματογράφο που είναι μια υποκατηγορία του ρετρό για διάφορους λόγους και χαίρομαι που υπάρχουν αρκετά τοπικ για το θέμα διότι δεν είναι κάτι που μπορείς να βρεις εύκολα και να συζητήσεις γι αυτό στο ελληνικό ίντερνετ, χωρια που έχω μάθει ένα σωρό πληροφορίες που δεν θα τις έβρισκα πουθενά αλλού.
Γενικότερα το φόρουμ είναι μια σπουδαία προσπάθεια που καλύπτει πάρα πολύ κόσμο και μπράβο σε όλα τα μέλη που συμμετέχουν και μοιραζεται ο καθένας την δική του ανάμνηση και την δική του πληροφορία σε κάθε τοπικ που άπτεται της ρετρό θεματολογίας.
 
Νομίζω ότι το εξαντλήσαμε το θέμα....
 
Να πω μερικά πράγματα κι εγώ αφού σας διάβασα προσεκτικά.

@Rygar υπάρχουν ολόκληρες ομάδες μελών που δεν τους καίγεται καρφάκι που θα δώσω βάρος ή όχι. Ήρθαν μαζικά την περίοδο που έλειπα από το forum, δε με γνωρίζουν και δεν τους ενδιαφέρουν καν τα ίδια πράγματα με εμένα (ή με εμάς αν θες). Οπότε ενδεχομένως να είναι ψιλομάταιος κόπος. Στα τόσα μέλη και με τόσες θεματικές ενότητες είναι αναμενόμενο άλλοτε να εφάπτονται κάποια γούστα κι άλλοτε όχι. Κάποιοι βρίσκουν εντελώς αδιάφορα τα ενδιαφέροντα ορισμένων και το αντίστροφο. Θέλω να πιστεύω ότι που μας ενώνει όλους είναι η αγάπη για την ρετρό θεματολογία. Σε κάθε περίπτωση θα πιάσω να γράφω λίγο πιο συχνά γύρω από όσα μας συγκινούν και όσοι πιστοί προσέλθετε...

Για την κηδειοενότητα @milntov αρχίζω μου φαίνεται να συμφωνώ μαζί σου. Είπαμε να ενημερωνόμαστε για την τύχη κάποιων αγαπημένων προσώπων, αλλά έχει καταντήσει σαν μακάβριο δελτίου τύπου που περιλαμβάνει ακόμα και άσημα άτομα γιατί απλά κάποιοι είναι OCD, νεκρόφιλοι ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.. :p Επομένως θα μπει ένα poll να αποφασίσετε εσείς αν συμφωνείτε ή όχι με την παραμονή της.

Σε ότι αφορά το χρηστικό κομμάτι, ο @freaktmp πιστεύω συνόψισε άψογα τις επιλογές που υπάρχουν ώστε να επιλέγετε κατά προτεραιότητα όσα θέματα επιθυμείτε να δείτε και τον ευχαριστώ για αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Eκεινο, που ειπα, ηταν τι θα ηθελα ΕΓΩ, να βλεπω περισσοτερο, κατα την ΓΝΩΜΗ μου. Δεν σημαινει οτι πρεπει και να υιοθετηθει. Βεβαιως και ο καθενας μας, διαλεγει με ποια θεματα του αρεσει να σχολειται.
Με στεναχωρει, δεν το κρυβω, το γεγονος οτι, σαν Ελληνες, μας απασχολει περισσοτερο η ζωη μιας π.χ. Βουγιουκλακη, απο οτι η ζωη μιας π.χ. Αρβελερ. Με συγκινει πολυ περισσοτερο που βλεπω, απτο παραθυρο μου, καθε μερα, μια γιαγιουλα να βαζει νερο και κροκετες, στο απεναντι οικοπεδο, για τα αδεσποτα, απο οποιαδηποτε φωτογραφια διασημου ηθοποιου αγκαλια με ενα ζωακι. Δεν θεορω σημαντικοτερη απωλεια, τον θανατο του π.χ. Βεγγου, απο τον θανατο του ΑΣΗΜΟΥ γειτωνα μου.
Αυτο δεν σημαινει, οτι πρεπει κι αλλοι να εχουν την ιδια γνωμη, η το οποιο σαιτ να ασχολιθει με τα θεματα που με ενδιαφερουν. Τελος, περιττη βρισκω, τυχον επιθετικοτητα, σε καποιο θεμα που δεν συμφωνω. Αν δεν θελω να πω την γνωμη μου, κανω κλικ και παω παρακατω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα