Θέμης Ανδρεάδης

ΦΖΠ1

RetroJunkie™
Joined
23 Μάρ 2013
Μηνύματα
2.266
Αντιδράσεις
852
Με μεγάλη χαρά παρακολουθήσαμε χτες στο βράδι στην εκπομπή "στην υγιεα μας" την επάνοδο ενός πολύ σημαντικού ερμινευτή του 70, του Θέμη Ανδρεάδη. Και σκέφτηκα ν' ανοίξω αυτό το θέμα (και για να δοκιμάσω αν μπορώ να επισηνάψω ένα ΥΤ από την εκπομπή).


Νομίζω ότι πρόκειτε για ένα πολύ σημαντικό καλλιτέχνη και θα έπρεπε να γράψουμε τς απόψεις μας για αυτόν.
 
Πρώτη, αλλα και τελευταία φορά που είχα δει τον Ανδρεάδη ήταν στο "Πες το στη Σεμίνα" κάπου στα 90αζ. Τότε έμαθα οτι κάποια τραγούδια που άκουγα απο μεγαλύτερους (Είμαι πολύ ωραίος, Που είσαι Λούλα) ήταν δικά του! Θυμάμαι οτι τότε μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση, φαινόταν κεφάτος και χαρισματικός, παρότι εξαφανισμένος απο τα δρώμενα της εποχής (μέχρι και σήμερα απότι φαίνεται).
 
Τον είδα χτες και τον χάρηκα πραγματικά. Είχε απίστευτη ενέργεια στη σκηνή! Ιδιαίτερος καλλιτέχνης που όταν ήμουν μικρός ακουγόταν πολύ συχνά στο σπίτι μου και γενικώς παντού...ίσως και ολίγον μπροστά από την εποχή του τότε! Σε κάθε περίπτωση καλοδεχούμενο το comeback του
 
Το αγαπημένο μου τραγούδι ερμηνευμένο από τον άψογο Θέμη...

Ο ταξιτζής

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν τον γνώριζα καθόλου...ούτε καν ακουστά δεν τον είχα..Έτυχε να τον δω χθές στον Παπαδόπουλο και ομολογώ πως πέρασα πάρα πολύ όμορφα..Πολύ καλή φωνή, διασκεδαστής (όχι με τη φθηνή έννοια...του "καραγκιόζη" που έχει επικρατήσει σήμερα) ενώ μου έκανε εξαιρετική εντύπωση η συγκρότηση τόσο του ιδίου, όσο και των δικών του ανθρώπων..Καθόλου τυχαία βεβαίως για έναν άνθρωπο που επέλεξε στη κορυφή της καριέρας του να εγκαταλείψει τον χώρο γιατί πλέον δεν τον εξέφραζε..Πόσοι έχουν τα "...." να πράξουν ομοίως στη σημερινή εποχή; Οπότε χαίρομαι πολύ για την επάνοδο του! Εύχομαι να συνδυαστεί με την ανάλογη επιτυχία! :)
 
Ένα από τα λιγότεο γνωστά τραγούδια του, από ένα δίσκο που είχαμε ("Θεμιτά και αθέμιτα" νομίζω). που με έχει βοηθήσει πολύ στη ζωή μου. Περιγράφει απλά καθιμερινά πράγματα, που όμως λόγω κρίσης ξαναγυρνάμε και ξανα-ανακαλύπτουμε !

Θέμης Ανδρεάδης ''μην κλαίς ''

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι γύρω στο '82, πιτσιρίκι εγώ μαζί με έναν ξάδελφό μου τραγουδούσαμε το:

"Κάψανε το δάσος,

ένοχος ο Τάσος,

δεν μπορούσε ν' αποδείξει,

το τσιγάρο του πως είχε σβήσει...":D :D :D

Ωραίος ο Θέμης με τη χαρακτηριστική βραχνάδα στη φωνή του, σήμα κατατεθέν των παιδικών μας χρόνων...
 
Μάλλον έχης μπερδευτεί. Το τελευταίο που λες είναι τραγούδι του Μπακαλάκου, που ήταν στην επόμενη εκπομπή της Βίκυς Φλέσσας, δεν έχει σχέση με τον Ανδρεάδη.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Ένα από τα λιγότεο γνωστά τραγούδια του, από ένα δίσκο που είχαμε ("Θεμιτά και αθέμιτα" νομίζω). που με έχει βοηθήσει πολύ στη ζωή μου. Περιγράφει απλά καθιμερινά πράγματα, που όμως λόγω κρίσης ξαναγυρνάμε και ξανα-ανακαλύπτουμε !
Τραγούδι του 1978 (όντως είναι σε αυτό το δίσκο) κι όμως τόσο σύγχρονο!
 
ΦΖΠ1 είπε:
Μάλλον έχης μπερδευτεί. Το τελευταίο που λες είναι τραγούδι του Μπακαλάκου, που ήταν στην επόμενη εκπομπή της Βίκυς Φλέσσας, δεν έχει σχέση με τον Ανδρεάδη.
Έχεις δίκιο φίλε... Είχα την εντύπωση οτι το έλεγε ο Ανδρεάδης, thanks για τη διόρθωση...
 
ARETARA είπε:
Το αγαπημένο μου τραγούδι ερμηνευμένο από τον άψογο Θέμη...

Ω ναι και το δικό μου αυτό είναι, αλλά και άλλων όπως φαίνεται από τα σχόλια για το συγκεκριμένο βίντεο.
 
Την περασμένη Τρίτη, μου έκανε την τιμή να με δεχτεί στο σπίτι του και να κουβεντιάσουμε για περίπου μία ώρα...Υπέροχος άνθρωπος, σπουδαίος καλλιτέχνης...
 
Άλλο ένα όμορφο κομμάτι από το 1986, με τη χαρακτηριστική ερμηνεία του Θέμη. "...είχες πάρει το λεωφορείο, των φτωχών ανθρώπων το ταξί...".

Θέμης Ανδρεάδης- "για μιά καλύτερη ζωή"

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Ανδρεάδης έχει μείνει στο μυαλό μας ως σατυρικός καλλιτέχνης της δεκαετίας του '70. Λίγοι όμως ξέρουν ότι έχει τραγουδήσει και πολλά έντεχνα κομμάτια-πραγματικά αριστουργήματα-όπως το παρακάτω του μεγάλου Μίμη Πλέσσα:

Θέμης Ανδρεάδης Να γίνω ταίρι σου

https://www.youtube.com/watch?v=XMxGNUdRTNY
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βεβαίως. Ένα παλιό του έντεχνο (πασίγνωστο)

Θέμης Ανδρεάδης "΄Οχι, δεν πρέπει να συναντηθούμε "

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια παράκληση. Βάζετε τίτλους πάνω από τα βιντεάκια ώστε όταν κάποια στιγμή πατήσουμε το play και μας βγάλει το γνωστό "Λυπούμαστε αλλά το βίντεο αυτό δεν είναι διαθέσιμο μπλα μπλα μπλα" να ξέρουμε σε ποιο μουσικό κομμάτι απευθύνονταν το ποστ.
 
Σήμερα ο Θέμης Ανδρεάδης θα είναι στο Μουσικό Κουτί, στις 10:00 μμ στην Ερτ1.
 
Πίσω
Μπλουζα