Θαυμάστε!!!!

macmarios

RetroWannaBe
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
73
Αντιδράσεις
3
Οτι μου εμεινε απο την Αταροτρελα μου
 
Συγχαρητήρια macmarios τα βλέπω σε άριστη κατάσταση!!!
 
Nαι ειδικα το Λυνξ 2 ειναι πιο καινουργιο.Ειχα το πρωτο αλλα ενας φιλος μου εβαλε κατα λαθος το ρευμα στα ακουστικα και το εκαψε.Ο υπολογιστης ειναι φουλ απλα θελει το τσιπ για να διαβαζει δισκεττες 1.44ΜΒ και επισης εναν σκληρο.Τι μπορω να κανω για να βαλω σκληρο?
 
Δεν ξέρω αν υπάρχει controler HD στον Atari νομίζω δεν έχει...

Καλύτερα θα σε διαφωτίσει ο Panos Gr και οι Atarades της παρέας.
 
Eχω εγω.Απλα βγαζω το cdrom μιας και εχω μονο ενα δισκακι.Το κουτι ειναι scsii και εχω ανταπτορα απο scsii to DMA .Απλα μπορω να βαλω ας πουμε ενα δισκο 10 γιγα?Εχω και οδηγους για σκληρο δισκο για τον αταρι
 
atari e?

kalo einai more, entaksei....

LOL :p
 
Εγώ στον Falcon 030 μου ,έχω πετάξει έναν εξωτερικό ΙΒΜ SCSI II 4.5 Giga με 10 (!) partitions και πάει ρολόι !!

..βάλε HDDRIVER 8.13 ή ανώτερο !

Στο SCSI 2 έχω και ένα CDROM της PLEXTOR. (με το spin)
 
atari?? τι είναι αυτό ? :points: :toilet: :D :D :points:
 
Επειδη καυχιεστε για τις Αμιγκα μαθετε οτι το 1983 η Amiga Corp. επαιρνε χρηματοδοτηση απο την Αταρι για την σχεδιαση της Α500.Οταν αγοραστηκε απο την Commodore τοτε η Αταρι ζητησε να βαλει τα νεα τσιπ γραφικων και ηχου (Paula).Eφτασαν στα δικαστηρια με την Commodore να νικα την δικη.Οποτε αμιγκαδες αν δεν ηταν η αταρι να σας πληρωνει τωρα το ονομα Αμιγκα δεν θα υπηρχε ουτε θα βλεπατε ποτε την Α500.Αλλα ειπαμε η Α500 ηταν παιχνιδομηχανη και υπολογιστης για γραφικα και ο Αταρι ηταν ενα επαγγελματικο μηχανημα ειδικα στα στουντιο ηχογραφησεων.Αυτα ετσι για την ιστορια.
 
και μερικες ακομα και με μενα μαζι ετσι για να με ξερετε :)
 
pote, ma pote, kapoios ypologisths de tha ftasei na exei thn yposthriksh kai to EKSOTIKO hardware pou exoun oi amiga... den ftiaxnontai kai oute tha ftiaxtoun kommatia opos oi CyberStormPPC kartes, oi picassoIV, oi vortex x86 kartes... kai oi idies oi amiges fysika! :p

tora to an ta midi kai to sthsimo enos atari boithaei se studio den einai pleonekthma, einai sa na leme oti h amiga voithaei sta tv-studios...

kai gia thn istoria, afou eide h atari oti xanei, apofasise na ftiaksei to diko ths computer opote kai bghkan ta atari, pote h atari (opos kai h C) den ekane to mhxanhma gia xrhsh se studio.
 
Λαθος φιλε .Το MIDI πρωτοκολο βγηκε απο την ΥΑΜΑΗΑ το 1984-85 (ιδια χρονια με τον αταρι).Η ΥΑΜΑΗΑ εφτιαχνε τσιπ ηχου για τα αταρι.Τοτε με συνεργασια Αταρι+ΥΑΜΑΗΑ (μιας και ηθελε το πρωτοκολο να διαφημιστει και να χρησιμοποιηθει και απο αλλους κολοσσους συνθεσαιζερ οπως Ρολαντ και Κοργκ) βαλανε στον ST midi ports.Oποτε ηταν φιλε μου ηδη σχεδιασμενος για στουντιο χρηση.Και ο Αταρι σχεδιαστηκε πριν απο την Α500 γι'αυτο δεν ειχε τα ιδια τσιπακια.Εσυ γιατι λες οτι η Α500 ειχε επεξεργαστη Motorola MC 68000? Μηπως τυχαιο?Δεν νομιζω.Αλλα ειπα...πειτε ευχαριστω την Αταρι που σας εδωσε (εστω σχεδιαστικα) την Α500

Και αν θυμαμαι καλα το πρωτο midi protocol synth ηταν το Yamaha DX7
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
to dexomai! den exo psaksei poly thn atari istoria apo thn pleura tou atari.

OK lepon, atari exei midi varvato, alla kai pali den sygkrinetai xaxaxax

oso gia ton 68000... ti epixeirhma einai auto??? kai to megadrive exei 68000, o x68000, ta capcom CPSx boards ktl... htan h cpu ths epoxhs auth!
 
Στουντιο-ξεστουντιο η Atari που εβγαλε το ST ηταν η νεα Atari η οποια σκοτωσε τα 2600,5200,7800.Οχι αυτη που γουσταραμε πιτσιρικαδες (και ακομα γουσταρουμε με 1000).

To ST, που συγκριτικα με την Amiga δεν ειχε κανενα ατου (ισως το πιο γρηγορα χρονισμενο 68000 που ομως λογω δομης δεν του εδωσε κεφαλι πουθενα).

Για λειτουργικο δεν θα μιλησω,τα εχει πει ο Shock...
 
macmarios είπε:
Επειδη καυχιεστε για τις Αμιγκα μαθετε οτι το 1983 η Amiga Corp. επαιρνε χρηματοδοτηση απο την Αταρι για την σχεδιαση της Α500.Οταν αγοραστηκε απο την Commodore τοτε η Αταρι ζητησε να βαλει τα νεα τσιπ γραφικων και ηχου (Paula).Eφτασαν στα δικαστηρια με την Commodore να νικα την δικη.Οποτε αμιγκαδες αν δεν ηταν η αταρι να σας πληρωνει τωρα το ονομα Αμιγκα δεν θα υπηρχε ουτε θα βλεπατε ποτε την Α500.Αλλα ειπαμε η Α500 ηταν παιχνιδομηχανη και υπολογιστης για γραφικα και ο Αταρι ηταν ενα επαγγελματικο μηχανημα ειδικα στα στουντιο ηχογραφησεων.Αυτα ετσι για την ιστορια.

ενώ η Amiga δεν ήταν μέσα σε όλους τους τηλεοπτικούς σταθμούς...ακόμα και στο ράδιο (γνωρίζω από 1ο χέρι)...

δες και εδώ για να μην τα ξαναγράφω... http://www.amigahellas.gr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=327&forum=14

μυρίζομαι πόλεμο αχαχχα
 
file macmarie , mh nomizeis oti eimai kanas lalakhs fanatikos... lol den thelo na se neuriaso! exei plaka auth h "diamaxh" poly retro!!!

alla ego den prepei na milao, tote palia ego eixa PC (!) kai koroideua tous amigades..! giati meta apo ta 386 ,mhxanhmata kai meta arxise na kleinei h psalida! to thema htan poios tha erixne leuta sto mhxanhma gia na metraei....

giati nai, mporei h cyberstormPPC na eixe 060 kai ppc604e, alla htheles kai 1200$ na thn pareis!
 
O πολεμος καλα κρατει ακομα.Λοιπον τα στουντιο ειχαν αταρι και τωρα μακ.Ποτε δεν ειπα οτι ηταν ανωτερα τα Αταρι.Απλα σε καποια πραγματα ηταν καλυτερος απο την Α500.Ο Atari Falcon030 ομως ηταν μακραν καλυτερος απο την A1200.Ο γιγαντας ειχε πεσει!

keropi είπε:
file macmarie , mh nomizeis oti eimai kanas lalakhs fanatikos... lol den thelo na se neuriaso! exei plaka auth h "diamaxh" poly retro!!!alla ego den prepei na milao, tote palia ego eixa PC (!) kai koroideua tous amigades..! giati meta apo ta 386 ,mhxanhmata kai meta arxise na kleinei h psalida! to thema htan poios tha erixne leuta sto mhxanhma gia na metraei....
Μαλωνα οταν ημουν πιτσιρικας.Τωρα και εγω χαβαλε.Οταν υπηρχε ο πολεμος οι αμιγκαδες και οι αταροβιοι ποτε δεν κοιταξαν να δουν οτι ο εχθρος ηταν τα PC και τα Mac
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
episis kati pou panta hthela na matho, exei kana site gia atari pou na exei lista me to hardware?

opos to Big Book og Amiga Hardware ksereis macmarios ???
 
keropi είπε:
episis kati pou panta hthela na matho, exei kana site gia atari pou na exei lista me to hardware? opos to Big Book og Amiga Hardware ksereis macmarios ???
Υπαρχουν αρκετες απλα δεν μπορω να θυμηθω τωρα φιλε.Αλλα καποιος φιλος εδω στο φορουμ ποσταρε καποια λινκ.
 
macmarios είπε:
O πολεμος καλα κρατει ακομα.Λοιπον τα στουντιο ειχαν αταρι και τωρα μακ.Ποτε δεν ειπα οτι ηταν ανωτερα τα Αταρι.Απλα σε καποια πραγματα ηταν καλυτερος απο την Α500.Ο Atari Falcon030 ομως ηταν μακραν καλυτερος απο την A1200.Ο γιγαντας ειχε πεσει!
να είχε και την τιμή τις 1200... η να ειχε και την πορεία της.. που είναι τωρα ο falcon?? (δυστυχώς)...

αλη8εια που 8α βρω κανέναν st που ψάχνω ??
 
Πίσω
Μπλουζα