Θαυμάστε!!!!

Ο Atari ήταν και είναι ένα θρυλικό μηχάνημα όμως το Midi δεν λέει κάτι..Ένας νέος χρήστης που ήθελε ένα κορυφαίο computer είχε δύο επιλογές Amiga Atari.Το midi της Atari δεν χρειάστηκε στους περισσότερους χρήστες αλλά το αγόραζαν και αυτό.Η Amiga από την άλλη το έδινε σαν extra hardware το οποίο το είχα εγώ,και μάλιστα το δούλεψα πολύ.Επίσης στις αρχές του 90 τα μικρά κανάλια μέσα στα στούντιο τους είχαν αποκλειστικά Amiga 500,2000,με genlock και τίποτα άλλο.Επίσης για την ιστορία το midi από ότι ξέρω το χρησιμοποίησε ο jarre στα τέλη του 70 με υπολογιστή και πρόγραμμα!
 
kath'otin ligo asxetos.... to midi in-out pou xrhsimeuei? gia na grafeis mousikh sto computer kai na to stelneis se eksoteriko hardware etsi den einai ? giati den thymamai na exei o atari kamoia karta hxou kalyterh apo FM synthesis... ?
 
ο Atari ειχε το τσιπακι ηχου του Amstrad.Καμια σχεση με την πανισχυρη Paula.

Απλα ο Atari ειχε ενσωματωμενο midi interface για να ταιζει synthesizers...
 
Και μην ακούω οτι ο Falcon ήταν καλύτερος από την Α1200.Εντάξει είχε '030 και DSP αλλά μέχρι εκεί.Ούτε Workbench 3 είχε ούτε AGA chipset...
 
Ο STE ειχε DMA ηχο σαν την αμιγκα με την διαφορα οτι ο αταρι ειχε 6 καναλια και οχι 4 σαν την Α500.Ο φαλκον ηταν καλυτερος απο την 1200.Τα λεμε αυριο μαγκες.Καληνυχτα
 
Ο STE ΔΕΝ είχε καλύτερο ήχο από Amiga.Απόδειξη τα παιχνίδια στα δυο μηχανήματα συν τα demo τα οπόια αναδείκνυαν τον ήχο της Paula.Τεράστια διαφορά...Ο falcon που ήταν καλύτερος;Μόνο στην CPU και στον DSP της Motorola που διέθετε.Με τα ίδια χρήματα που έδινες για τον Falcon έπαιρνες την Α1200 με 68030 η οποία πλέον ήταν πολύ ανώτερη.
 
Με έφτιαξες macramarie..Και εγώ STE έχω χε χε!!!!
 
Για όσους φίλους μας θέλουν να μάθουν μερικά πράγματα σχετικά με τους Atari και τις Amiga , υπενθυμίζω ότι έχει ανοιχτεί σχετικό θέμα με πολύ όμορφη συζήτηση! Μια προσεκτική ανάγνωση θα θυμίσει σε όλους μας πράγματα και θα μας προστατεύσει από ανακρίβειες και από ανούσιες επαναλήψεις .Όποιος θέλει από εκεί και πέρα να προσθέσει κάτι , πολύ ευχαρίστως!άλλα πρώτα ρίξτε μια ματιά!
 
ακούω τύμπανα πολέμου :shout: :pistolies: :pistolies: :gun: :gun::polyvolo: :polyvolo: :armed:

πάντως για εμένα ..όποιος μπορούσε να πάρει Amiga και επερνε atari έκανε σφάλμα..(με τα φιτίλια στο χέρι είμαι χεχεχε)
 
macfan είπε:
Ο STE ΔΕΝ είχε καλύτερο ήχο από Amiga.Απόδειξη τα παιχνίδια στα δυο μηχανήματα συν τα demo τα οπόια αναδείκνυαν τον ήχο της Paula.Τεράστια διαφορά...Ο falcon που ήταν καλύτερος;Μόνο στην CPU και στον DSP της Motorola που διέθετε.Με τα ίδια χρήματα που έδινες για τον Falcon έπαιρνες την Α1200 με 68030 η οποία πλέον ήταν πολύ ανώτερη.
Macfan ειμαι κι εγω μακας ταιριαζουμε.Στο θεμα ηχου τα παιχνιδια φτιαχνονταν για ολα τα ST (STM,STF,STFM,STE) και δεν χρησιμοποιουσαν τις εξτρα δυνατοτητες των STE για λογους συμβατοτητας.Καποια παιχνιδια οπως Substation (kati san DOOM) ηταν μονο για STE και ειχε τις εξτρα δυνατοτητες οπως 6 καναλια DMA ηχο καλυτερο απο την Α500 και 4096 χρωματα
 
ειχε ο atari ο ste και μόνο αυτός 2 κανάλια ήχου παραπάνω οκ(κατι που μπορούσε να απόκτησή και η Amiga με extra hardware)... μπορούσε να περάσει την Amiga σε τίποτε άλλο?? που είναι η atari σήμερα (και τότε δηλαδή) και που είναι η Amiga...να μιλήσουμε για OS3.1 η OS3.9?? μάλλον βάζω δύσκολα στον P-atari...

AMIGA RULEZZZ BRO'S

Αυτό σίγουρα θα φουντωση και άλλο τα αίματα ..ιδικά το π-αταρι χεχεχε
 
ti logous symbatothtas kai istories mas lete re paidia peri hxou...

deite ta games gia amiga kai auta gia atari. den exoun kamoia sxesh...

ekei fainetai to poio ikano hardware!

entaksei to dexomai oti diafora games gia atari kai gia amiga den xrhsimopoiousan sosta to hardware (logo kakou programmatismou) alla blepontas synolika thn poiothta tous, to symperasma einai ofthalmofanes!

exo dokimasei atari ST games me ton STEEM , den mporo na po oti entyposiasthka! den exo dei bebaia na paizei se alhthino hardware, alla den nomizo na exei kai kamoia diafora...
 
keropi είπε:
ti logous symbatothtas kai istories mas lete re paidia peri hxou... deite ta games gia amiga kai auta gia atari. den exoun kamoia sxesh...

ekei fainetai to poio ikano hardware!

entaksei to dexomai oti diafora games gia atari kai gia amiga den xrhsimopoiousan sosta to hardware (logo kakou programmatismou) alla blepontas synolika thn poiothta tous, to symperasma einai ofthalmofanes!

exo dokimasei atari ST games me ton STEEM , den mporo na po oti entyposiasthka! den exo dei bebaia na paizei se alhthino hardware, alla den nomizo na exei kai kamoia diafora...
Τωρα θυμωσα.Θελετε παιχνιδια που ξεπερασαν τα στανταρ σε Αταρι.

Ηταν μονο για STE

Substation,Obsession,Ultimate Arena (Mortal kombat clone,me digitised characters),AFL Pro,Bombaman,Battle Bowls,Lure Of the Temptress (STE version πολυ σπανια η εκδοση για STE.Δειτε το και ελατε να με πειτε για το Defender of the Crown που ολοι οι αμιγκαδες καυχιεστε για τα γραφικα και ηχο),Αsterodia,First Samurai (ste/falcon edition),Alien Blast,Worms (STE/Falcon/Jaguar).Θελετε κι'αλλα?

Δειτε τα και θα αλλαξει η γνωμη σας για τα STE.Aπλα το λαθος της Atari οτι εβγαλε τον ste σαν το τελευταιο ST.Γνωμη μου επρεπε να βγει απο την αρχη ετσι και τοτε θα σας ελεγα για την Αμιγκα.Αλλα οπως παντα αχ αταρι και τα λαθη του παρλεθοντος.Που εισαι βρε Nolan Bushnell να δεις που καταντησαν την εταιρια σου
 
paidia apo atari mono o falcon axizei,tora oso anafora to gnosto dilima amiga h atari nomizo oti me anesh h istoria edixe amiga

kai sinexizei na deixnei (blepe pegasos2)
 
macmarios είπε:
Eχω εγω.Απλα βγαζω το cdrom μιας και εχω μονο ενα δισκακι.Το κουτι ειναι scsii και εχω ανταπτορα απο scsii to DMA .Απλα μπορω να βαλω ας πουμε ενα δισκο 10 γιγα?Εχω και οδηγους για σκληρο δισκο για τον αταρι
Απο το να πας σε λύση scsi σκληρού δίσκου σου προτείνω την αγορά του adaptor με την ονομασία SatanDisk. Συνδέεται στο Dma port toy St σου και μπορείς να του τοποθετήσεις οποιαδήποτε SD-card - MMC card εώς 4 GB και να έχεις έναν οικονομικότατο και αθόρυβο σκληρό. Του βάζεις και τους HD Drivers και είσαι έτοιμος. Διατίθεται και με καλώδιο όπου καταλήγει σε Scsi έτσι ώστε να αξιοποιήσεις και το scsi adapter όπου έχεις το Cd rom σου. Τιμή περι 40 Ευρώ.

Ορίστε και το site για περισσότερα. :)

http://joo.kie.sk/satandisk/

07_back_sm.jpg


07_front_sm.jpg
 
Κοιτάξτε όλοι λένε πως σαν στεγνό hardware η Amiga ήταν το κορυφαίο μηχάνημα της εποχής της μέχρι που έκλεισε(1994).Είχε καθιερωθεί σαν το απόλυτο DV μηχάνημα λόγω της ανεπανάληπτης Video Toaster που έκανε παπάδες...Μάλιστα ουκ ολίγα έργα κατασκευάστηκαν με τη βοήθειά της.Τώρα όσον αφορά τον Atari καθιερώθηκε στα μουσικά στούντιο λόγω του ενσωματωμένου midi και λόγω του Cubase.Δεν έιχε ανώτερο ήχο.Ανώτερο ήχο είχε ο Falcon(16bit-50KHz απ'οτι θυμάμαι).Βέβαια υπήρχαν πολλές κάρτες ήχου και στην Amiga.Αλλά ξαναλέω η Amiga κυριάρχησε λόγου του καλύτερου hardware-software-λειτουργικού(programs-games) που διέθετε.
 
Ωραίο και ενδιαφέρον interface Πάνο :thumbup:
 
Κύριοι ειρήνη υμήν!!!!

Macmarios συγκρίσεις μηχανήματα από διαφορετικές εποχές..H Amiga 500 βγήκε στην αγορά το 1986 ενώ ο STE πολύ αργότερα.Η σύγκριση κανονικά πρέπει να γίνει με το παλιό τον ST.Η αν θές Amiga 1000 με STF.Με τη ίδια λογική θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε τον Αρχιμήδη με τα υπόλοιπα αλλά αυτό δεν γίνεται αφού ο Αρχημίδης είναι πολύ μεταγενέστερος και φυσικά ο κορυφαιότερος...Κατέβασε αν θες το Pixel No 46 με το review του Λεκόπουλου έτσι για την ιστορία.

Panos Gr με εφτιαξες με το MMC..Δουλεύει format SΤ κανονικά από το Atari TOSEC?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φαντάζομαι εννοείς αν θα κάνει boot κάποιο floppy image. Μα νoμίζω ότι είπε ο Πάνος ότι το βλέπει σαν σκληρό.
 
H Amiga ειχε "χαρακτηρα"

Chips με ονομα,motherboards με τιτλους τραγουδιων,κρυμμενα μηνυματα στα build του Workbench και τοσα αλλα...

Aν θυμαμαι καλα το μονο πραγμα στο οποιο υπερειχε κατατι ο STE ηταν ο ηχος (μιας και πεταξε το amstadospectrum128 τσιπακι των ST)
 
Πίσω
Μπλουζα