Θυμάμαι κάποτε στην εφημερίδα...

εξωγηινο σε αγκαλια μιας νοσοκομας θυμαμαι οτι ειχα διαβασει σε μια "μικρη" εφημεριδα που δεν κυκλοφορησε για πολυ. Πρεπει να ηταν το 95 γιατι πατησε πανω στο θεμα του Ροσγουελ. Δε θυμαμαι να ειχε γινει χαμος για αυτο το θεμα
 
Θυμάμαι ότι μετά από ένα αεροπορικό δυστύχημα, κάποια εφημερίδα (το Έθνος μάλλον), δημοσίευσε φωτογραφίες από τα καμμένα πτώματα ώστε να πουλήσει φύλλα και δέχτηκε πολλές επικρίσεις.

Επίσης θυμάμαι σαν τώρα που μοιράζανε δωρεάν τις "24 ώρες" του Κοσκωτά (αν δεν κάνω λάθος στον τίτλο), στο στάδιο Καραϊσκάκη.
 
Δύο πρωτοσέλιδα μου έρχονται στο μυαλό.

Το πρώτο ήταν το 1988 όταν έφυγε ο Κοσκωτάς από την Ελλάδα και τον έψαχναν οι Αρχές. Μια εφημερίδα είχε πρωτοσέλιδο με μεγάλα γράμματα ότι είναι "Στην χώρα της κόκας ο Κοσκωτάς". Εγώ νόμιζα ότι εννοούσε στην χώρα της Κόκα-Κόλας και μάλιστα το είχα πει και στους συμμαθητές μου στο σχολείο. Που να'ξερα...

Το άλλο πρωτοσέλιδο ήταν από αθλητική και ήταν το 1989 και είχε σαν πρώτο θέμα την τραγωδία του Χίλσμπορο. Θυμάμαι ότι μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση ο αριθμός των νεκρών και δεν μπορούσα να καταλάβω πως είχε γίνει. Αργότερα είδα τα γεγονότα στην τηλεόραση και σοκαρίστηκα. :(

RIO είπε:
Θυμάμαι, ένα θέμα στην εφημερίδα το 1988 νομίζω, για ένα παιδάκι που έπασχε από μια σπάνια ασθένεια, που προκαλούσε πρόωρη γήρανση. Η φωτογραφία ήταν συγκλονιστική. Έλεγε το άρθρο, πως θα πήγαινε για θεραπειές στις ΗΠΑ. Τελικά όμως, δεν μπόρεσε να γίνει κάτι :( ...
Το θυμάμαι και εγώ αυτό, όχι από εφημερίδα αλλά από το περιοδικό "Εικόνες" που διάβαζε η μητέρα μου.
 
..οταν εκανα τη θητεια μου στη Σκυρο,μια εβδομαδιαια εφημεριδα,ειχε ως πρωτοσελιδο το χαρτη της τουρκιας,γεματο μονο με Ελληνικα τοπωνυμια,γραφωντας "ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ"

την αναρτησα πανω απο το κρεβατι μου και παρολο που κατι τετοιο δεν επιτρεποταν,σε καμμια επιθεωρηση δεν κατεβηκε..
 
Vag είπε:
Θυμάμαι ότι μετά από ένα αεροπορικό δυστύχημα, κάποια εφημερίδα (το Έθνος μάλλον), δημοσίευσε φωτογραφίες από τα καμμένα πτώματα ώστε να πουλήσει φύλλα και δέχτηκε πολλές επικρίσεις.
Γι' αυτό ήμουν έτοιμος να γράψω όταν είδα τον τίτλο του θρεντ.

Το "Έθνος" ήταν, και μάλιστα είχε βγει δύο μέρες μετά το δυστύχημα (στη Σαντορίνη νομίζω) με έναν άντρα σωστικού συνεργείου να κρατάει στα χέρια του το καμμένο πτώμα από ένα παιδάκι. Θυμάμαι ότι τότε που ήμουν μικρός ήμουν και λίγο πιο αναίσθητος και δεν μου είχε προκαλέσει το σοκ που θα έπρεπε, αλλά για να έχει μείνει ανεξίτηλη η εικόνα στο μυαλό μου εδώ και 25 χρόνια, προφανώς μου προκάλεσε τραύμα.

Το ίδιο και το τεμαχισμένο πτώμα της γυναίκας του Φραντζή, όπως φυσικά και οι συνεχείς αναφορές εφημερίδων και περιοδικών της εποχής (το Ρομάντσο διάβαζα τότε, που έπαιρνε τσάμπα η μάνα μου από τη σπιτονοικοκυρά μας με μια εβδομάδα καθυστέρηση!) για την υπόθεση Νάσιουτζικ και τις 96 σφυριές στον Διαμαντόπουλο. Είναι κι άλλα...
 
θυμαμαι την εξουσια του ανδρουλιδακη που μαζευες κουπονια και επαιρνες δωρο ενα σπιτι (και καλα) μετα τον καταλαβαν και τον κλεισανε ηταν πολυ πρωτοτυπο παντως τοτε επισης ο πατερας μου επαιρνε την αυριανη τον καιρο που δημοσιευαν γυμνες φωτογραφιες της γυναικας του τοτε πρωθυπουργου ανδρεα παπανδρεου δημητρας λιανη σε καποια παραλια ηταν αν δεν κανω λαθος
 
θυμάμαι κάποτε στην εφημερίδα...

-υπόθεση σατανιστών της Παλλήνης (φρικιαστικές λεπτομέρειες για τη δράση τους, δεν μπορούσα να ησυχάσω...)

-υπόθεση Μανώλη Δουρή, του παιδοκτόνου
 
Ήταν χαρακτηριστικές οι φωτογραφίες (φυσικά, τότε που η δεοντολογία το επέτρεπε) των νεκρών Μιχάλη Καλτεζά και Χρήστου Τσουτσουβή, με αποτέλεσμα αυτά τα πρωτοσέλιδα να τα θυμόμαστε μέχρι σήμερα...

(μάλιστα τον δεύτερο, τον είχαν σε φωτογραφία με ανοιχτά μάτια, που φυσικά είναι και αυτή που διασώζεται μέχρι σήμερα...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλο ενα παραξενο που θυμαμαι (ναι, μονο παραξενα θυμαμαι):

εφημεριδα απο καλοκαιρι του '92. Ανταποκριση απο ενα χωριο της Ελλαδας οπου ανημερα της Πεντηκοστης ειχε ακουστει ενας κροτος και μια φωνη ειπε "μετανοειτε, ηγγηκεν η ωρα". Στο σημειο του κροτου υπηρχε ενα περιεργο αποτυπωμα. Σε φωτογραφιες ειχε δειξει οτι ειχαν περικυκλωσει το αποτυπωμα (αν και δε φαινοταν το ιδιο) με κερακια, εικονιτσες κλπ. Βασικα παντα με τρομαζαν τα "Αποκαλυπτικα" αρθρα και δεν το ειχα διαβασει ολο.

Τωρα που το σκεφτομαι ισως ηταν κανενας πχ. μετεωριτης ή κεραυνος και το "μετανοειτε" το φωναξε καποιος χωριανος που τρομαξε, και οχι κανενας Αγγελος της Αποκαλυψης :D

Θα χαρω αν το θυμαται αυτο κανενας αλλος, και αν ειχε ακουσει κανενα debunking του περιστατικου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τύπος στην Ελλάδα πάντα ήταν λάτρης της κλειδαρότρυπας (βλ. φωτο νεκρών κλπ) και των άθλιων άρθρων.
Δεν είναι τυχαίο το φαινόμενο του Αυριανισμού και άλλων φυλλάδων που καλύτερα να μην αναφέρουμε.
Προσωπικά μου έχει μείνει η εικόνα της τεμαχισμένης συζύγου του Φρατζή. Πραγματικά γελοίος ο ρεπόρτερ, ο διευθυντής σύνταξης, ο υπεύθυνος του νεκροτομείου. Δεν πέρασε ούτε στιγμή από το άθλιο μυαλό τους ότι αυτή τη φωτό θα τη δουν άτομα που την αγάπησαν;;; Έπρεπε τότε να γίνουν μυνήσεις και να τους στείλουν εκεί που τους άξιζε. Κρετίνοι.
 
Πίσω
Μπλουζα