Θυμάστε τότε που.....

prisma

RetroMasteR
Αντιδράσεις
322
panp είπε:
Θυμάστε τότε που, σε αρκετές επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα, τα αφεντικά έκαναν δώρο για τα Χριστούγεννα μια γαλοπούλα, ή το Πάσχα ένα τσουρέκι κι ένα καλάθι αβγά, και ο πατέρας τα έφερνε περιχαρής στο σπίτι; (οποιαδήποτε σύγκριση με το σήμερα παρέλκει...)
Σήμερα δεν υπάρχουν πλέον ιδιωτικές επιχειρήσεις! :animangry: (μαύρο χιούμορ).

Θυμάστε τότε που θέλαμε να κάνουμε μια δουλειά που θα μας αρέσει, με κύρος, με πολλά λεφτά ($$$$$$$$$) και θα είχαμε το σπίτι και το αυτοκίνητο των ονείρων μας?

hhmaria

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
5
prisma είπε:
Σήμερα δεν υπάρχουν πλέον ιδιωτικές επιχειρήσεις! :animangry: (μαύρο χιούμορ).Θυμάστε τότε που θέλαμε να κάνουμε μια δουλειά που θα μας αρέσει, με κύρος, με πολλά λεφτά ($$$$$$$$$) και θα είχαμε το σπίτι και το αυτοκίνητο των ονείρων μας?
σωστό!!! αυτο όμως χλωμο το βλέπω να το σκεφτουν τα δικά μας τα παιδια για το μέλλον τους...

RIO

Retro Horrormaniac
Αντιδράσεις
34.753
Θυμάμαι μεγάλο σούπερ-μάρκετ ( μην πω όνομα), που έδινε ως δώρο Χριστουγέννων στο προσωπικό του, μια ΙΟΝ σοκολάτα και έναν μικρό χυμό. :tsktsk: Παιδί ήμουν και είχα παραξενευτεί...

θανος

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
526
RIO είπε:
Θυμάμαι μεγάλο σούπερ-μάρκετ ( μην πω όνομα), που έδινε ως δώρο Χριστουγέννων στο προσωπικό του, μια ΙΟΝ σοκολάτα και έναν μικρό χυμό. :tsktsk: Παιδί ήμουν και είχα παραξενευτεί...
αυτα μας τα διναν στην γιορτη του σχολειου τα χριστουγεννα

Pantel

RetroN00b
Αντιδράσεις
2
Θυμάστε τότε που κοιμόμασταν με ανοιχτά παράθυρα και ας μέναμε στον 1ο όροφο ???? Θυμάστε τότε που το σουβλάκι έκανε 30δρχ ????? Τότε που οι thundercats θεωρούνταν βίαιο παιδικό????? Θυμάστε τότε που ο Μαικλ Τζάκσον ήταν μαύρος ?????

Hamtaro

Retro Member
Αντιδράσεις
50
Pantel είπε:
Τότε που οι thundercats θεωρούνταν βίαιο παιδικό?????
Θυμάμαι το μπαμπά μου να μου εξηγεί ότι οι Thundercats είναι "για μεγάλους" και να μη μπορώ να καταλάβω πως ένα κινούμενο σχέδιο μπορεί να είναι "για μεγάλους".

ΦΖΠ1

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
690
Θυμάστε τότε που στο μεγάλο ΙΚΑ της οδού Πειραιώς στηνόμασταν από τις 6 το πρωί για να πάρουμε νούμερα για εξέταση, αλλά μας εξέταζαν πολύ καλοί γιατροί (καμια σχέση με σήμερα), άσε που κάναμε και ορθοδοντική με σιδεράκια τζάμπα (στο ισόγειο);

Θυμάστε τότε που στο υπόγειο της πλατείας ομονοίας (στην παλιά μορφή) υπήρχαν ντελάληδες , ακόμα και γυναίκες, με χαρακτηριστικές τραχειές φωνές, που πούλαγαν λαχεία ή μια γνωστή κομματική εφημερίδα;

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
1.683
Θυμάστε που μετρούσαμε κάθε καλοκαίρι πόσα μπάνια κάναμε και πόσα παγωτά τρώγαμε; Θυμάστε που το μεσημέρι η κρατική σταματούσε το πρόγραμμα της και ξεκινούσε στις 5 το απόγευμα συνήθως με παιδική εκπομπή; Θυμάστε τα ομπρελάκια και τα "πυροτεχνήματα" στα παγωτά; Θυμάστε που το πακέτο τσιγάρα Export (αυτά κάπνιζαν οι δικοί μου) έκανα 75 δρχ; Θυμάστε που η βενζίνη κόστιζε 250 δρχ το λίτρο;

ΦΖΠ1

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
690
Χμμμ... εγώ πρόλαβα τη βενζίνη με 77 δρχ. το λίτρο, και τα βενζινάδικα να κλείνουν από Σάββατο μεσημέρι μέχρι Δευτέρα ξημερώματα, εκτός από μερικά, μετρημένα στα δάχτυλα, που διημέρευαν, σαν τα βουλκανιζατέρ και τα φαρμακεία. Αλλά μη φανταστείτε περισσότερα από 20-25 για όλη την Αθήνα !

dkssprs

RetroActive
Αντιδράσεις
308
... κόβαμε μια ντομάτα και μύριζε όλο το σπίιτι;

... γινόταν μπλακ άουτ στην Αττική και δεν ξενερώναμε... διότι ήταν ευκαιρία για να παίξουμε "τρομαχτηκά" παιχνίδια στο σκοτάδι.

circleag

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
485
- Θυμάστε τότε που... με το κλείσιμο των σχολειών πάντα ακολουθούσαν μπουγελώματα σε αυλή του σχολείου ή σε πλατείες!

- Θυμάστε τότε που..

Κοπή πίτας RetroManiaX 2011 (Aθήνα)

[video=youtube;YQ-zUn7R3tA]

:precry:

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

circleag

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
485
Θυμάστε τότε που..

:precry:

CORE

RetroN00b
Αντιδράσεις
14
Θυμάστε τότε που κοιμόμασταν με ανοιχτά παράθυρα και ας μέναμε στον 1ο όροφο ???? Θυμάστε τότε που το σουβλάκι έκανε 30δρχ ????? Τότε που οι thundercats θεωρούνταν βίαιο παιδικό????? Θυμάστε τότε που ο Μαικλ Τζάκσον ήταν μαύρος ?????
Αν θυμάμαι τον Μάικλ μαύρο λέει.. δες τώρα εδώ γιατί έγινε λευκός:

Chris27

RetroN00b
Αντιδράσεις
156
Θυμαμαι:
Σουβλακι πιτα 5 δρχ, Εισητηριο κιν/γου πλατεια 8 δρχ, εξωστης 6 δρχ, ΙΟΝ αμυγδαλου μικρη 2 δρχ, μεγαλη 5 δρχ
Τον ακριβοτερο οδηγο δισκου εβερ, ενα μοντελο Plextor cd recorder περι τις 125000 δρχ.
Καλοκαιρι ανοιχτες πορτες παραθυρα, υπνος το βραδυ στην αυλη. Και ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, η μανα μου οταν ελειπε απο το σπιτι, κλειδωνε την πορτα, ορθανοικτα τα παραθυρα και αφηνε σημειωμα στον πατερα μου, κολημενο στην πορτα "Αντωνη, ειμαι στην λαικη, το κλειδι ειναι κατω απο το χαλακι" η στην διπλανη γλαστρα, ειχε κι εναλλακτικη. Οντως εποχες που δεναν τα σκυλια με τα λουκανικα

Μπλουζα