Θυμάται κανένας τα σλάιντς;;;

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Πλεον οταν λεμε "σλάιντ" εννοούμε "μια σελίδα του PowerPoint". Πριν απο αυτο ομως, ηταν κατι πλαστικα τετραγωνακια με ενα φιλμακι μεσα, που τα βλεπαμε με μια συσκευη προβολης στον τοιχο ;)

Για να ειμαι ειλικρινής τελευταία φορά είδα σλάιντς πολύ μικρός και ακόμα δεν έχω καταλάβει αν κάποτε ήταν της μόδας και πού ακριβώς χρησίμευαν. Ο γέρος μου είχε μια συλλογή απο τέτοια που είχε οικογενειακές μας φωτογραφίες, και θυμάμαι τουλάχιστον μία φορά που τις βλέπαμε με ένα προβολέα.

Κάτι άλλο που έχω απορία είναι πού έβρισκε κανείς ή πώς εφτιαχνε σλάιντς. Καποτε μου είχε πει οτι τα σλάιντς βγαίνουν από ειδικές φωτογραφικές μηχανές, ή κάτι τέτοιο κατάλαβα.

Τα ίδια τα σλάιντς πρέπει να τα είχα βρει σε ένα κουτί στο εξοχικό. Ηταν τετράγωνες πλαστικές θηκούλες που άνοιγαν, έβαζες μέσα το καρεδάκι-φιλμ που στερεωνόταν κάπου, και κατόπιν κούμπωναν. Δεν έχω ιδέα πού είχε βρει τον προβολέα και τί απέγινε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητέ φίλε Rakeesh, τα σλάιντς δεν έβγαιναν από ειδικές μηχανές, ήταν φιλμ 135 αλλά όχι αρνητικά, ήταν θετικά. Είχαν ειδική εμφάνιση διαφορετική από εκείνη των φίλμ. Υπόσχομαι να φωτογραφίσω και να ανεβάσω μερικά εμφανισμένα με τις θήκες τους. Τώρα δεν πωλούνται πια.
 
krios είπε:
Αγαπητέ φίλε Rakeesh, τα σλάιντς δεν έβγαιναν από ειδικές μηχανές, ήταν φιλμ 135 αλλά όχι αρνητικά, ήταν θετικά. Είχαν ειδική εμφάνιση διαφορετική από εκείνη των φίλμ. Υπόσχομαι να φωτογραφίσω και να ανεβάσω μερικά εμφανισμένα με τις θήκες τους. Τώρα δεν πωλούνται πια.
Ακριβως ετσι ειναι..την εποχη εκεινη που δεν υπηρχαν lcd projectors τα slides χρησιμευαν και στα πανεπιστημια,και σε ενημερωτικες προβολες αλλα και στους ερασιτεχνες αφου με την 135 μηχανη σου εβγαζες ο,τι ηθελες και μετα μπορουσες να το προβαλλεις..επειδη μαλιστα το φιλμ ηταν θετικο τα χρωματα ηταν πιστοτερα αφου δεν παρεμβαλλοταν η εκθεση πανω στο φωτ χαρτι
 
αν και δεν ξέρω μέχρι πότε ήταν μόδα τα slides,εγώ,έχοντας θείο φωτογράφο τον έβλεπα να τα χρησιμοποιεί μέχρι πριν λίγα χρόνια.
 
Όχι μόνο τα θυμάμαι, μερικές από τις πιο ωραίες φωτογραφίες μας είναι τραβηγμένες σε σλάιντς. Εκτός από τον κλασσικό προβολέα, έχω ευτυχώς έναν μικρό ατομικό και μπορώ να τα δω εκεί. Βέβαια, τώρα μπορεί κάποιος να τα σκανάρει βάζοντας κάτι πάνω στο σκάνερ και να τα εκτυπώσει κανονικά.
 
Αυτό το μικρό ατομικό προβολέα που ήταν σαν τηλεορασούλα; Τον εία κι εγώ !

Κι επίσης να πω ότι slides κυκλοφορούσαν στα καταστήματα με τα τουριστικά είδη. Έγω πολλά γα Μυστρά, Ναύπλιο κλπ.
 
krios είπε:
..... Τώρα δεν πωλούνται πια.
Τώρα με σκότωσες!!! Από πότε σταμάτησαν και αυτά? Όταν θέλω να καταπιαστώ πάλι με κάτι μαθαίνω οτι πλέον δεν υπάρχει :cry:

Ένα διάστημα αγόραζα φιλμ σλάιντς και τραβούσα τα "αξιοθέατα" της Θεσσαλονίκης και αρκετά εκθέματα μουσείων. Θα σας ανεβάσω και γω μερικά να δείτε.
 
Πρέπει να έχω τραβήξει αρκετά σλαιτς, μάλιστα έπαιρνα φιλμ χύμα (30 μετρο) και γέμιζα μόνος μου καρούλια με το ειδικό μηχάνημα, τα εμφάνιζα μόνος μου και μάλιστα τύπωνα και σλάιτς (δηλ τύπωνα φωτογραφίες απ' αυτά) είτε με την μέθοδο llfochrome είτε με την Kodak R-3. Xαίρομαι ιδιαιτέρως που απαλάχτηκα από όλα αυτά, γιατί ήταν ακριβά, μπελαλίδικα και δύσκολα. Ενώ όλοι γνωρίζουμε τα πλεονεκτήματα της ψηφιακής φωτογραφίας. Κάμπια, όλο μου τον εξοπλισμό τον είχα πάρει από την Θεσσαλονίκη, απ' τον Κούνιο (υπάρχει ακόμα); Αλλά στον δρόμο ανακάλυψα ότι η ψηφιακή είναι ανώτερη και πιο πολύ μου σρέσει να ακούω μουσική παρά να μυρίζω χημικά στο απόλυτο σκοτάδι.
 
O Κουνιος μεταφέρθηκε (ιστορικό φωτογραφείο!)

Κοίτα δεν έχεις άδικο περί χημικών αλλά, τουλάχιστον για μένα, όσο ασχολήθηκα με εμφάνιση-εκτύπωση η όλη διαδικασία είχε μια γοητεία. Ήθελε μαστοριά.

(χμ... κάπου έχει γίνει παρόμοια κουβέντα και νομίζω υπήρξαν πολλές διαφωνείες :) )
 
Πω πω... όχι μόνο θυμάμαι αλλά έχω σιδερώσει και άπειρα! Όχι τουριστικά (προτιμούσα κανονικές φωτό που δεν χρειάζονταν μηχάνημα για να τις δεις - πού να ήξερα τι μας περίμενε στο μέλλον με τις digital) αλλά για παρουσιάσεις.

Σε αντίθεση με φίλους μου μαθηματικούς, φυσικούς κλπ που χρησιμοποιούσαν χειρόγραφες διαφάνειες με overhead projector και πολλά χρώματα, εμείς στο εργαστήριο (χημικοί μηχανικοί) έπρεπε να φτιάχνουμε διαφάνειες που έμοιαζαν τυπωμένες. Δεν θα ασχοληθώ για το πως φτιάχναμε τα πρωτότυπα πριν εμφανιστούν τα laser printers, γιατί θα μου έπαιρνε ώρες. Αλλά μετά ή έπρεπε από αυτά να φτιάξουμε διαφάνειες για overhead με ένα περίεργο μηχάνημα που έκανε thermal transfer και δεν έβγαζε καλά λεπτές γραμμές (και δεν μπορούσες να παρεμβάλλεις και φωτογραφίες μηχανημάτων ή εξοπλισμού) ή να φωτογραφίσουμε τις σελίδες με ένα ειδικό σύστημα που είχε φωτισμένο τραπέζι και από πάνω μια πολαρόιντ μηχανή που έβγαζε στιγμιαία (ασπρόμαυρα μόνο) slides. Αλλά ένα 12άρι φιλμ τη φορά

Και μετά έπρεπε να τα κόψουμε πάλι με ένα ειδικό μηχανάκι και μετά να τα βάλουμε στις θήκες τους. Οι πλαστικές που έκλειναν με ένα κλικ ήταν ακριβές (αλλά επαναχρησιμοποιήσιμες), συχνά ήταν πολύ χοντρές και σφήνωναν στον προβολέα ειδικά αν δεν είχαν κλείσει καλά, και το φιλμάκι δεν ήταν ακίνητο μέσα, μπορούσε να στραβώσει. Αλλά υπήρχαν χάρτινες λεπτότερες και φτηνές που είχαν κόλλα και όταν βάζαμε και ισιώναμε το φιλμ τις σιδερώναμε με κανονικό σίδερο (όχι ατμού) που έλυωνε την κόλλα και ακινητοποιούσε το φιλμάκι. Αλλά αν άφηνες το σίδερο λίγο παραπάνω, έλυωνε και το φιλμάκι και κατσάρωνε. Έχω κάψει κάμποσα στον καιρό μου. Πρέπει να έχω κάπου μερικά slides από την εποχή εκείνη.

Άλλος εφιάλτης ήταν το φόρτωμα του στρογγυλού δίσκου με τα slides. Έπρεπε να μπουν στη σωστή σειρά, ανάποδα, και με το σωστό προσανατολισμό ώστε όταν προβληθούν να διαβάζονται. Διότι αν είναι ένα τουριστικό slide που δείχνεις στην οικογένεια και δείξει τον πύργο της Πίζας να γέρνει προς την άλλη μεριά, μικρό το κακό. Αλλά τα "επιστημονικά" slides πρέπει να διαβάζονται, και ο προβολέας δεν ήταν δίπλα μας να το διορθώσουμε αμέσως.

Ζηλεύαμε αυτούς που ήταν από "πλούσιους" οργανισμούς (μεγάλα πανεπιστήμια, ΝΑΣΑ κλπ) και είχαν διαφάνειες με μπλε φόντο και άσπρα ή κίτρινα γράμματα...

Το καλό που είχαν αυτές οι "χειροποίητες" παρουσιάσεις ήταν ότι επειδή ήταν τόσο δύσκολο και χρονοβόρο να φτιάξεις το οπτικό υλικό ήμασταν πολύ προσεκτικοί, τα slides μας ήταν λίγα στον αριθμό, λιτά και περιεκτικά, αλλά καλοφτιαγμένα. Θυμάμαι ο καθηγητής μου μας έκανε κηρύγμα ότι κάθε σταγόνα μελάνης έπρεπε να εξυπηρετεί κάποιο σκοπό. Τώρα οι διαφάνειες είναι φλύαρες και τσαπατσούλικες μια που είναι τόσο εύκολο να τις φτιάξεις. Αλλά προτιμω χίλιες φορές το σημερινό σύστημα παρά τις "παλιές καλές μέρες".
 
Kambia είπε:
O Κουνιος μεταφέρθηκε (ιστορικό φωτογραφείο!) Κοίτα δεν έχεις άδικο περί χημικών αλλά, τουλάχιστον για μένα, όσο ασχολήθηκα με εμφάνιση-εκτύπωση η όλη διαδικασία είχε μια γοητεία. Ήθελε μαστοριά.

(χμ... κάπου έχει γίνει παρόμοια κουβέντα και νομίζω υπήρξαν πολλές διαφωνείες :) )
Συμφωνώ κάμπια μου, είχε μια γοητεία να βλέπεις την ασπρόμαυρη φωτογραφία να εμφανίζεται μπρος στα μάτια σου, μέσα στην λεκάνη. Υπήρχαν άπειροι τρόποι να αλλάξεις την φωτογραφία με χειροκίνητες μεθόδους (διααφορετικοί εμφανιστές, τονιστές {σέπια, χρωματιστοί κλπ}, προσθήκη χημικών κλπ.)μάλιστα υπήρχε (υπάρχει ;) ένα μαγαζί στα Εξάρχεια στην ΑΘήνα που είχε πάρα πολλά τέτοια καλούδια. Το εγχρωμο τώρα, αλλή γοητεία, θέλει απολυτο σκοτάδι και το εμφανίζεις σε ειδικό τύμπανο (φωτοστεγανό) πρέπει να βρεις τον σωστό συνδυασμό φίλτρων όταν εκθέτεις το χαρτί, και θέλει μεγάλη ακρίβεια στην θερμοκρασία (λουτρά με ζεστά νερά, ψηφιακό θερμόμετρο κλπ). Για να πάμε ον τοπικ, είναι πολύ εύκολο να εμφανίσεις σλαιτσ μόνος σου, αλλά στην Σαλονίκη δεν χρειάζεται, γιατί υπάρχουν πολλα φωτογραφεία που σου τα εμφανίζουν:) Αλλά όταν ήμουν στην Κοζάνη, που δεν υπήρχαν εμφανιστήρια, τα εμφάνιζα μόνος μου (διαδικασία Ε-6).
 
elephadas είπε:
Πω πω... όχι μόνο θυμάμαι αλλά έχω σιδερώσει και άπειρα! Όχι τουριστικά (προτιμούσα κανονικές φωτό που δεν χρειάζονταν μηχάνημα για να τις δεις - πού να ήξερα τι μας περίμενε στο μέλλον με τις digital) αλλά για παρουσιάσεις.
Σε αντίθεση με φίλους μου μαθηματικούς, φυσικούς κλπ που χρησιμοποιούσαν χειρόγραφες διαφάνειες με overhead projector και πολλά χρώματα, εμείς στο εργαστήριο (χημικοί μηχανικοί) έπρεπε να φτιάχνουμε διαφάνειες που έμοιαζαν τυπωμένες. Δεν θα ασχοληθώ για το πως φτιάχναμε τα πρωτότυπα πριν εμφανιστούν τα laser printers, γιατί θα μου έπαιρνε ώρες. Αλλά μετά ή έπρεπε από αυτά να φτιάξουμε διαφάνειες για overhead με ένα περίεργο μηχάνημα που έκανε thermal transfer και δεν έβγαζε καλά λεπτές γραμμές (και δεν μπορούσες να παρεμβάλλεις και φωτογραφίες μηχανημάτων ή εξοπλισμού) ή να φωτογραφίσουμε τις σελίδες με ένα ειδικό σύστημα που είχε φωτισμένο τραπέζι και από πάνω μια πολαρόιντ μηχανή που έβγαζε στιγμιαία (ασπρόμαυρα μόνο) slides. Αλλά ένα 12άρι φιλμ τη φορά

Και μετά έπρεπε να τα κόψουμε πάλι με ένα ειδικό μηχανάκι και μετά να τα βάλουμε στις θήκες τους. Οι πλαστικές που έκλειναν με ένα κλικ ήταν ακριβές (αλλά επαναχρησιμοποιήσιμες), συχνά ήταν πολύ χοντρές και σφήνωναν στον προβολέα ειδικά αν δεν είχαν κλείσει καλά, και το φιλμάκι δεν ήταν ακίνητο μέσα, μπορούσε να στραβώσει. Αλλά υπήρχαν χάρτινες λεπτότερες και φτηνές που είχαν κόλλα και όταν βάζαμε και ισιώναμε το φιλμ τις σιδερώναμε με κανονικό σίδερο (όχι ατμού) που έλυωνε την κόλλα και ακινητοποιούσε το φιλμάκι. Αλλά αν άφηνες το σίδερο λίγο παραπάνω, έλυωνε και το φιλμάκι και κατσάρωνε. Έχω κάψει κάμποσα στον καιρό μου. Πρέπει να έχω κάπου μερικά slides από την εποχή εκείνη.

Άλλος εφιάλτης ήταν το φόρτωμα του στρογγυλού δίσκου με τα slides. Έπρεπε να μπουν στη σωστή σειρά, ανάποδα, και με το σωστό προσανατολισμό ώστε όταν προβληθούν να διαβάζονται. Διότι αν είναι ένα τουριστικό slide που δείχνεις στην οικογένεια και δείξει τον πύργο της Πίζας να γέρνει προς την άλλη μεριά, μικρό το κακό. Αλλά τα "επιστημονικά" slides πρέπει να διαβάζονται, και ο προβολέας δεν ήταν δίπλα μας να το διορθώσουμε αμέσως.

Ζηλεύαμε αυτούς που ήταν από "πλούσιους" οργανισμούς (μεγάλα πανεπιστήμια, ΝΑΣΑ κλπ) και είχαν διαφάνειες με μπλε φόντο και άσπρα ή κίτρινα γράμματα...

Το καλό που είχαν αυτές οι "χειροποίητες" παρουσιάσεις ήταν ότι επειδή ήταν τόσο δύσκολο και χρονοβόρο να φτιάξεις το οπτικό υλικό ήμασταν πολύ προσεκτικοί, τα slides μας ήταν λίγα στον αριθμό, λιτά και περιεκτικά, αλλά καλοφτιαγμένα. Θυμάμαι ο καθηγητής μου μας έκανε κηρύγμα ότι κάθε σταγόνα μελάνης έπρεπε να εξυπηρετεί κάποιο σκοπό. Τώρα οι διαφάνειες είναι φλύαρες και τσαπατσούλικες μια που είναι τόσο εύκολο να τις φτιάξεις. Αλλά προτιμω χίλιες φορές το σημερινό σύστημα παρά τις "παλιές καλές μέρες".
Wow!Εκπληκτικη περιγραφη elephada! :worship: Πρεπει να ανοιξεις ειδικο thread και να μας τα πεις αναλυτικα..Να υποθεσω οτι ολα αυτα τα εκανες στην Αμερικη?
 
angel_grig είπε:
Wow!Εκπληκτικη περιγραφη elephada! :worship: Πρεπει να ανοιξεις ειδικο thread και να μας τα πεις αναλυτικα..Να υποθεσω οτι ολα αυτα τα εκανες στην Αμερικη?
Συμφωνώ με τον Mr. KAT Resurrector! :flower:

Μήπως παρ'ελπίδα έχεις και υλικό?

Από αυτά που αναφέρεις, τα γνωρίζω μόνο από ταινίες! #)
 
Οι πιο διαδεδομένοι προβολείς ήταν της Kodak και της Reflecta, κυρίως τύπου Καρουσέλ λόγω σχήματος της ρόδας που έμπαιναν τα slides.

attachment.php


Βέβαια μπορούσες να δεις τα slides σε μικρά φτηνά επιτραπέζια μηχανηματάκια με μεγεθυντικό φακό και φως ή σε φωτοτράπεζες

attachment.php
 
Το Velvia κυκλοφορεί ακόμα! Υπάρχει κανείς που να παίζει με φιλμάκια;
 
Εχω παρα πολλά καθως και ένα κυλινδρικο καρουσελ κάπου. Σε εκκλησίες και αρχαιολογικους χωρους της επαρχιας πουλάνε ακόμα και μαλιστα πολυ φτηνα 3-4 ευρω μια σελιδα με περιπου 16 σλαιντς! Μεχρι και πριν απο 5-6 χρονια ηταν αρκετα συνηθισμενη η χρηση τους ειδικα σε σχολεια για παρουσιασεις. Σε πανεπιστημια, βιβλιοθηκες και μουσεια υπαρχουν ακομα και οποιος θελει μπορει να ζητησει να του τα βαλουν στο μηχανημα και να τα δει ή και να τα δανειστει. Νομιζω πως ενας μεσος φωτογραφος μπορει ευκολα να εκτυπωσει φιλμ για σλαιντς δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει το σχετικο φιλμ ακομα.
 
Αν τα θυμάμαι λέει; Ολόκληρη η παιδική μου ηλικία είναι συνυφασμένη με τα σλάιντς, ο πατέρας μου ασχολήθηκε αρκετά και αργότερα εγώ στην εφηβεία. Τότε που η home camera ήταν ακόμα στη σφαίρα της φαντασίας το να βλέπεις οικογενειακές φωτογραφίες στο τοίχο του σπιτιού σαν σινεμά ήταν τουλάχιστον μαγικό... Ο πατέρας μου είχε δημιουργήσει φανταστικές συλλογές με άγρια ζώα, λουλούδια, διάστημα (το οποίο ήταν εκπληκτικό) και φυσικά οικογενειακές φωτο με την ZENITH.

Σπουδαία περίσταση όταν μαζευόταν όλο το σοϊ να δει σλάιντς... Ο ήχος από τη μηχανή προβολής είναι αξέχαστος όπως επίσης και τα σχέδια με τα δάκτυλα που κάναμε εμείς τα πιτσιρίκια στο λευκό φόντο... :)
 
Μια από τις πιο μαγικές στιγμές των 80, 90s. Η οικογένεια μαζεμένη στο σαλόνι για να απολαύσει σ΄ένα άσπρο πανί τις στιγμές της από το τελευταίο ταξίδι ή από την πιο πρόσφατη γιορτή.....

Η τεχνλογία έχει χαλάσει την αυθεντικότητα και την ατμόσφαιρα εκείνων των εποχών....
 
Εμένα μου φέρατε στο νου τι άλλο μπορεί να κάνει κανείς αν έχει πολλά σλάιντς κάπου φυλαγμένα:

http://pinterest.com/pin/215046950928054469/

Πάντως στη Ιατρική ακόμα και πριν λίγους μήνες κάναμε παρουσίαση με σλάιντς ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! Ξέρετε μήπως μαγαζιά που μπορούν να εμφανίσουν θετικά φιλμ για slides στη θεσσαλονίκη, ή μαγαζιά που έχουν τη δυνατότητα να τυπώσουν ψηφιακές φωτο σε slides? Ευχαριστώ!!!
 
Πίσω
Μπλουζα